Jump to content

Ερώτηση για Common Pleco!


Recommended Posts

Καλημέρα!
 
Πρώτο post στο φόρουμ μιας και πλέον δω και κάποιες εβδομάδες κάτοχος ενυδρείου πήγα σε ένα pet shop να αγοράσω κάποιον pleco.
 
Μου έδωσαν τον pleco χωρίς να το έχω ψάξει ... Κοιτάω τώρα στο διαδίκτυο ονομάζεται common pleco και θέλει minimum 115lt ενυδρείο...ενώ εγω έχω ξεκινήσει με ένα 60αρι ...
 
Τι να κάνω ;
Ευχαριστώ εκ των πρωτερων!!!!
 
Υ.Γ Ελπίζω να γράφω στο σωστό topic.
 
 
 


Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ChristosCh έγραψε:

Μου έδωσαν τον pleco χωρίς να το έχω ψάξει ... Κοιτάω τώρα στο διαδίκτυο ονομάζεται common pleco και θέλει minimum 115lt ενυδρείο...ενώ εγω έχω ξεκινήσει με ένα 60αρι ...
 
Τι να κάνω ;
Ευχαριστώ εκ των πρωτερων!!!!
 
Υ.Γ Ελπίζω να γράφω στο σωστό topic.
 
 Να τον επιστρεψεις.
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλός όρισες!115 λίτρα δεν νομίζω να έγραφε για το comon pleco που φθάνει σε τελικό μέγεθος τα 40-50 εκατοστά..γνώμη μου επέστρεψε το ψαράκι και βρες ancistrus..αντίστοιχο του pleco αλλά σε μικρό..φθάνει τα 12-14 εκατοστά τελικό μεγεθος

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με το petshop πριν λίγο και μου εγγυήθηκε ότι λόγω του ενυδρείου δεν θα μεγαλώσει πολύ λόγω έλλειψης χώρου θα φτάσει 10-15 εκ.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ChristosCh έγραψε:

Μίλησα με το petshop πριν λίγο και μου εγγυήθηκε ότι λόγω του ενυδρείου δεν θα μεγαλώσει πολύ λόγω έλλειψης χώρου θα φτάσει 10-15 εκ.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 Το ψαρι θα μεγαλωσει αρκετα εχεις δεν εχεις μεγαλο χωρο.

Το πολυ πολυ να μη φτασει στο τελικο μεγεθος αλλα θα παθει νανισμο και στο τελος θα πεθανει.Το σωμα του δεν θα μεγαλωνει αλλα εσωτερικα θα μεγαλωσει κανονικα πραγμα που θατον κανει να ψωφισει.

Επιστρεψε το ψαρακι πισω στο μαγαζι και παρε ancistrus που μενει μικρο σε μεγεθος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν το δέχονται πίσω .... Αν αρχισει όντως και δω ότι μεγαλώνει θα βρω να το δώσω σε κάποιον άλλον με μεγαλύτερο ενυδρείο και δεν θα το αφήσουμε να πάθει τίποτα εννοειται.
Ούτως ή άλλως λογικά θα πάρω 1-2 μικρότερους algea eaters γιατί θα μπούνε και 2-3 φυτά καποια στιγμή .

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το παίρνουν πίσω απλά δεν σε αποζημιώνουν..καλό θα ήταν να το δώσεις πριν μεγαλώσει γτ έχει την τάση να κάνει το ενυδρείο άνω κάτω..επίσης είναι ψάρι περιοχής πράγμα που σημαίνει ότι όταν πλησιάζει οποιοδήποτε άλλο κοντά του θα γίνετε πανικός με ότι αυτό μπορεί να αποφέρει..η εγγύηση ότι δεν θα μεγαλώσει που σου δίνει το μαγαζί είναι κ ο λόγος που δεν πρέπει να παίρνεις συμβουλές από τα μαγαζιά..όπως αναφέρθηκε κ πιο πάνω είναι ο νανισμός..φιλικά στα γράφω γιατί δεν υπάρχουν πολλά ενυδρεία που μπορούν να υποστηρίξουν αυτό το ψαράκι κ θα δυσκολευτεις να το δωσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...