Jump to content

Απορίες για προετοιμασία νερού..


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.. Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το χόμπι των ενυδρείων και θα ήθελα την βοήθεια σας για να κατανοήσω κάποια πράγματα.

 

Ας πούμε ότι έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρων όπου το pH της βρύσης και του ενυδρείο μου μου είναι 7.5 το GH 10 και το KH 10. Θέλω με την χρήση Α\Ο να το κατεβάσω πχ στο ph 6 και GH 6. Πως θα το πετύχω αυτό με νερό από αντίστροφη οσμοση αφού το νερό αυτό έχει μιδενικες τιμές;

 

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε πως θα το κάνω;

Θα αναμιξω και νερώ απ' την βρύση; Και εάν ναι πόσο;

Θα χρησιμοποιήσω και τύρφη; Εάν πέσει το KH και GH πως θα πέσει στα επιθυμητά επίπεδα και το pH.. έχω μπερδευτεί παρά πολυ

 

Μπορεί κάποιος να μου περιγράψει την διαδικασία αναμηξης στο περιπου για να πετυχω τα νούμερα που θέλω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,ξεκινας απο τα δυσκολα :P

 

Οταν αρχιζεις να χρησιμοποιεις α/ο αρχιζεις να αφαιρεις στοιχεια απο το νερο.Αυτο σε συνδιασμο με τα οξεα που θα δημιουργηθουν στο ενυδρειο θα ριξει το ph.Θελει ομως αρκετο χρονο και μετρησεις.

Αν εχεις ψαρια μεσα θα ελεγα να ξεκινησεις με μια ρουτινα του τυπου 50/50 ή 60/40 (βρυση-α/ο) και κανοντας αλλαγες εβδομαδιαιες 20 ή 30% θα δεις ποσο πεφτει το ph.

 

Το πιο σημαντικο (το οποιο πολλοι το προσπερνανε γιατι βιαζονται να δουν αποτελεσμα) ειναι οτι με την α/ο εχεις πιο καθαρο νερο και με χαμηλοτερο kh.Αυτο ειναι το σημαντικο και στην συνεχεια θα υπαρξει και πτωση του ph.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,ξεκινας απο τα δυσκολα [emoji14]
 
Οταν αρχιζεις να χρησιμοποιεις α/ο αρχιζεις να αφαιρεις στοιχεια απο το νερο.Αυτο σε συνδιασμο με τα οξεα που θα δημιουργηθουν στο ενυδρειο θα ριξει το ph.Θελει ομως αρκετο χρονο και μετρησεις.
Αν εχεις ψαρια μεσα θα ελεγα να ξεκινησεις με μια ρουτινα του τυπου 50/50 ή 60/40 (βρυση-α/ο) και κανοντας αλλαγες εβδομαδιαιες 20 ή 30% θα δεις ποσο πεφτει το ph.
 
Το πιο σημαντικο (το οποιο πολλοι το προσπερνανε γιατι βιαζονται να δουν αποτελεσμα) ειναι οτι με την α/ο εχεις πιο καθαρο νερο και με χαμηλοτερο kh.Αυτο ειναι το σημαντικο και στην συνεχεια θα υπαρξει και πτωση του ph.
Ευχαριστώ για την απάντηση.. Δεν έχω σκοπό ακόμα να κάνω κάτι τέτοιο, γιατί δεν έχω ψάρια για όξινο νερό.. Απλός μαζεύω πληροφορίες για το εγγύς μέλλον. Όλοι θέλουμε να έχουμε στο σπίτι ένα κοπάδι με δίσκους.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...