Jump to content

πακετάρισμα ψαριών για αποστολή


Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς πως πρέπει να πακεταριστούν τα ψάρια ώστε να αντέξουν ταξίδι 3 ημερών, μιλάμε για αυτήν την εποχή που η θερμοκρασία είναι κάπως νορμάλ (ούτε κρύο ούτε ζέστη).

Το Επιχείρησε κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Για τις καλές καιρικές συνθήκες όπως σήμερα τα πράγματα είναι απλά:

https://www.wikihow.com/Transport-Fish

https://thefishsite.com/articles/shipping-fish-in-boxes

 

Σε ποιο δύσκολες συνθήκες (κρύο συνήθως) οι επιχειρήσεις προσθέτουν, ανάλογα τον όγκο του πακέτου, συσκευασία με υλικό που αποδεσμεύει αργά και σταθερά θερμότητα.

Τα ονομάζουν Heat/Cold Packs και αποδεσμεύουν θερμότητα ή αντίστροφα απορροφούν από τον χώρο που τοποθετούνται.

Κάπως έτσι ήρθαν τα ζωντανά που έφερα από Βιέννη μέσα στον Δεκέμβριο και ο φάκελος μετά από 10 ώρες εξακολουθούσε να αποδίδει θερμότητα.

 

Quote

Temperature must be controlled during shipment, especially during extreme weather conditions or if the shipment will have a long layover at an airport where the boxes may be exposed to the weather for a considerable time. The use of insulated boxes may not be enough. Chemical packs, which are available for both heat and cold, usually require the user to mix the ingredients within a pouch. Depending on the type used, these packs can last no more than 8 hours or as long as 100 hours. Some heat packs use potassium compounds that give off heat when exposed to oxygen. In a sealed box, these packs often stop working once the oxygen in the box is exhausted, so they may not last as long as the labels claim. The type, size and number of these packs to use depends on the size of the box, the duration of the shipment, and the conditions of the “weather” during shipment. The shipper should be careful not to use too many. Reusable ice packs that can be refrozen repeatedly are also used.

Whichever type is used, packs should be added to the box just before it is closed and sealed. Avoid putting the packs on the bottom of the box as the water will be directly affected (heated or cooled) if the bag sits directly on the heat/cold pack. Some shippers tape the packs to the underside of the lid, and others wrap them in newspaper to prevent direct contact with the water through the plastic bags.

 

Link to comment
Share on other sites

Τρεις μέρες μήπως είναι πολύ όμως για ψάρι?

 

Link to comment
Share on other sites

βασικά θέλω κάποια κιλι που δεν τα στέλνει κανείς στην Ελλάδα. Έτσι αποφασίσαμε να τα αγοράσει για εμένα ο κουνιάδος μου απο γερμάνια και θα τα στείλει με λεωφορείο, θα φύγουν Σαββάτο απόγευμα και θα φτάσουν τρίτη απόγευμα σε εμένα αλλά ούτε αυτός ούτε εγώ ξέρουμε πως πρέπει να είναι το πακέτο, πόσα λίτρα πόσο αέρας κτλ. Βασικά τα ψαράκια θα είναι λίγα μάξιμουμ στην καλύτερη περίπτωση 8 με μήκος 1-2 cm, θεωρό πως αυτό είναι ένα θετικό γιατί λογικά θα θέλουν λίγο οξυγόνο, τώρα με το ταμπα τούμπα στο λεωφορείο δεν ξέρω τη παίζει.

Η επόμενη λύσει είναι να πάω οδικός στην βουδαπέστη να τα πάρω απο ένα κατάστημα που τα έχει και σε καλή τιμή και να έρθω, Θα κάνω μόνο πάνε έλα 2000 χιλιόμετρα 24 ώρες οδήγηση και μετά δεν θα μπορώ να επιστρέψω σπίτι άλλο ποτέ. :hehe

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρείσαι, 

ζητάτε από το κατάστημα να σας τα συσκευάσει για ταξίδι τριών ημερών και λογικά θα έρθουν. 

Φροντίδα και στοργή τις πρώτες μέρες και μετά θα είναι εντάξει.

 

Εννοείται πως θέλει προετοιμασία από το κατάστημα, αν είδες στις διευθύνσεις που σου έστειλα, λένε για ασιτία 24-48 ωρών πριν ταξιδέψουν.

 

Πέρυσι μέσα στα κρύα είδα πακέτο με ψάρια να έρχεται από Ολλανδία οδικώς με ενδιάμεση στάση στη Θεσσαλονίκη.

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Τα υπόλοιπα επαφίενται στην εμπειρία των πωλητών.

 

Αυγουλάκια δεν μπορείς να βρεις αυτή την περίοδο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ήμουν άτυχος ή αν με δούλεψαν πάντως 2 φορές που παρήγγειλα και της δυο μου ήρθαν τσουφια στην μια δεν βρήκα στην τύρφη ούτε αυγά, οπότε το σενάριο αυγά πλέον το έχω απορρίψει 100%. 

το κατάστημα δεν γίνεται να μπει σε αυτήν την διαδικασία γιατί λίγα καταστήματα τα έχουν και κανένα δεν είναι στον τόπο διαμονής του κουνιάδου μου οπότε και αυτος πρέπει να τα παραγγείλει και θα του τα φέρουν σε 24 ώρες, αυτός θα πρέπει να τα φροντίσει και να τα ξανά συσκευάσει και να τα στείλει.

 

Δεν ξέρω σπάσανε τα νεύρα μου αν θυμάσαι @elatos πριν μήνες το συζητούσαμε για παραγγελίες αυγών και ακόμη είμαι στο ψάξιμο, δεν ξέρω γιατί αλλά μας έχουν ξεραμένους βρήκα αρκετούς που στέλνουν σε όλη την Ευρώπη μέχρι και Πορτογαλία αλλά όχι Ελλάδα και δεν ξέρω γιατί. Πάντοτε μιλώ για κάποια συγκεκριμένα είδη κιλι γιατί κάποια άλλα τα βρίσκεις σχετικά εύκολα. Βρήκα κάποιους απο Αμερική που στέλνουν ψάρια άλλα εκτός ότι δεν ξέρω αν θα μου έρθουν καν τα μεταφορικά είναι 89 ευρώ.

έψαξα και Βουλγαρία μπας και τα βρω Σόφια γιατί εκεί μπορώ να πάω είναι 4 ώρες ταξιδάκι, αλλά τίποτα και εκεί. Πάντως αν δεν τα βρω άλλα ψάρια δεν παίρνω.:growl:

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Χρήστος said:

Δεν ξέρω σπάσανε τα νεύρα μου αν θυμάσαι @elatos πριν μήνες το συζητούσαμε για παραγγελίες αυγών και ακόμη είμαι στο ψάξιμο, δεν ξέρω γιατί αλλά μας έχουν ξεραμένους βρήκα αρκετούς που στέλνουν σε όλη την Ευρώπη μέχρι και Πορτογαλία αλλά όχι Ελλάδα και δεν ξέρω γιατί. Πάντοτε μιλώ για κάποια συγκεκριμένα είδη κιλι γιατί κάποια άλλα τα βρίσκεις σχετικά εύκολα. Βρήκα κάποιους απο Αμερική που στέλνουν ψάρια άλλα εκτός ότι δεν ξέρω αν θα μου έρθουν καν τα μεταφορικά είναι 89 ευρώ.

έψαξα και Βουλγαρία μπας και τα βρω Σόφια γιατί εκεί μπορώ να πάω είναι 4 ώρες ταξιδάκι, αλλά τίποτα και εκεί. Πάντως αν δεν τα βρω άλλα ψάρια δεν παίρνω.:growl:

 

Αν μπορούν τα αυγά να σταλούν στην Γερμανία, τότε δεν έχουμε πρόβλημα.

Το θέμα της αξιοπιστίας του πωλητή είναι το πιο σημαντικό σε αυτή την περίπτωση και αν όντως έχεις βρει άκρες με ΗΠΑ, κι αν έχεις υπομονή, μπορούμε να τα έχουμε στις αρχές του Αυγούστου που έρχεται ο αδερφός μου.

 

Την οργάνωση για παραλαβή από άλλες χώρες μπορούμε να τη συζητήσουμε σε μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο 3 μέρες είναι εξωπραγματικο για ζωντανό οργανισμό. 

Ups express φίλε.

Πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά απόγευμα φεύγει από Γερμανία και το άλλο μεσημέρι είμαι Ελλάδα 

Ειδικά αν βρεθεί ένα άτομο ακόμα να μοιραστούν τα μεταφορικά 

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

@antonis t83έκανα μια εικονική αποστολή και μου βγάζει πάντοτε όποια μέρα και να βάλω μια εβδομάδα με κόστος 148. και ο χρόνος και τα χρήματα είναι πολλά.

 

@elatos να πεις τον αδερφό σου να έρθει τον Μάιο είναι καλή εποχή με καλό καιρό και μπόλικο πράσινο, τον Αύγουστο έχει πολλές ζέστες και το πράσινο έχει ξεραθεί :lookatme:

 

Το σκέφτομαι να το επιχειρήσω με λεωφορείο και ο θεός βοηθός δεν έχω άλλοι επιλογή και δεν μπορώ να περιμένω άλλο δεδομένο ότι το ενυδρείο μου είναι μόνο με φυτά απο τα τέλη του φθινοπώρου. Μόνο περιστασιακά περνούν κάποια ψάρια ως φιλοξενία τίποτα μόνιμο όμως, έχω σκάση στην αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Τα μαγαζιά ίσως επειδή έχουν σύμβαση στέλνουν ups με 40 ευρώ. 

150 ε σίγουρα είναι υπερβολικό ποσό 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...