Jump to content

Μονομάχος με γαριδες?


panagiotis_dms

Recommended Posts

καλησπέρα στην παρέα,

 

με μια βόλτα σε ένα μαγαζί παρατήρησα κάποιες γαρίδες συγκεκριμένα τις blue velvet shrimp και rili shrimp και τα δύο είδη πανέμορφα. Η πρώτη σκέψη μου ήταν να πάρω 3-4 και να τις βάλω μαζί με τον μονομάχο που έχω αλλά σκέφτηκα καλύτερα να επεκτείνω πρώτα το θέμα εδώ. Ο μονομάχος είναι ήδη 2 μήνες μαζί με 2 σαλιγκάρια και δεν παρατηρώ επιθετικότητα προς αυτά αν και είναι περίεργος όταν τα πετυχαίνει χωρίς όμως να δίνει παραπάνω σημασία.

Ξέρω ότι οι γαρίδες γίνονται πανεύκολα γεύμα του ή και ακόμα αν δεν γίνουν τις στρεσάρει απίστευτα με το κυνηγητό του. :notfair:

Επειδή όμως μου έχουν σφηνωθεί στο κεφάλι οι συγκεκριμένες πως μπορώ να βοηθήσω την κατάσταση?

Αν αποφασίσω να πάρω το ρίσκο τελικά, να βάλω μία και να δω πως θα συμπεριφερθεί βγάζοντας τον μονομάχο κατα τη διάρκεια της προσαρμογής και να τον βάλω μετά?

 

:helpsmilie:

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να βαλεις μια να δεις συμπεριφορα αλλα χωρις να βγαλεις τον μονομαχο,τον εχεις δυο μηνες αρα εχει συνηθισει πως το ενυδρειο ειναι το σπιτι του..με το να τον βγαλεις για λιγο ,οταν θα ξαναμπει και παλι το σπιτι του θα ναι..δεν θα χει αλλαξει κατι ,θα χει λιγο στρες ..αυτο μονο..που δεν βοηθαει σε κατι.Αν το ενυδρειο εχει μεγαλο βυθο σιγουρα βοηθαει,και βοηθαει αν εχει αρκετα φυτα και κρυψωνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλα τρωει ο μονομαχος γαριδες? Σοβαρα? Νομιζα μονο κουνουπια και μικρα σκουληκακια..

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ μαζί σου. σκέφτηκα ότι ίσως να τις/την βοηθούσε να προσαρμοστεί καλύτερα αν μείνει την ώρα προσαρμογής χωρίς τον μονομάχο και στη συνέχεια που θα μπει κ αυτός να δω συμπεριφορά. Με λίγα λόγια να αποκλείσουμε την περίπτωση θανάτου από στρες με το καλημέρα.

Το ενυδρείο είναι αρκετά φυτεμένο (διαστάσεις 38x26x36) με φυτά,ξύλα και με αρκετές κρυψώνες κ αυτό είναι που με σπρώχνει στο να το προσπαθήσω. Αν είχα ενυδρείο πεδιάδα δεν θα το συζητούσα καν.

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Που βρήκες ριλι?? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Καλα τρωει ο μονομαχος γαριδες? Σοβαρα? Νομιζα μονο κουνουπια και μικρα σκουληκακια..

Παντως ειναι πολυ ευκολο να την σκοτωσει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Γιωργος Betta έγραψε:

Παντως ειναι πολυ ευκολο να την σκοτωσει

Θα μου αρεσε να εχω και μια γαριδουλα..Ειδικα αν τρωει και τα υπολλειματα τροφων για να μη σκουληκιαζει το ενυδρειο !

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

είναι ρίσκο το εγχείρημα.... αν δεν καταφέρω να τις κρατήσω μαζί του τότε σίγουρα με βλέπω για γαριδοκατάσταση :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος PanosTetra έγραψε:

καλησπέρα στην παρέα,

 

με μια βόλτα σε ένα μαγαζί παρατήρησα κάποιες γαρίδες συγκεκριμένα τις blue velvet shrimp και rili shrimp και τα δύο είδη πανέμορφα. Η πρώτη σκέψη μου ήταν να πάρω 3-4 και να τις βάλω μαζί με τον μονομάχο που έχω αλλά σκέφτηκα καλύτερα να επεκτείνω πρώτα το θέμα εδώ. Ο μονομάχος είναι ήδη 2 μήνες μαζί με 2 σαλιγκάρια και δεν παρατηρώ επιθετικότητα προς αυτά αν και είναι περίεργος όταν τα πετυχαίνει χωρίς όμως να δίνει παραπάνω σημασία.

Ξέρω ότι οι γαρίδες γίνονται πανεύκολα γεύμα του ή και ακόμα αν δεν γίνουν τις στρεσάρει απίστευτα με το κυνηγητό του. :notfair:

Επειδή όμως μου έχουν σφηνωθεί στο κεφάλι οι συγκεκριμένες πως μπορώ να βοηθήσω την κατάσταση?

Αν αποφασίσω να πάρω το ρίσκο τελικά, να βάλω μία και να δω πως θα συμπεριφερθεί βγάζοντας τον μονομάχο κατα τη διάρκεια της προσαρμογής και να τον βάλω μετά?

 

:helpsmilie:

 

 

 

 

Δοκιμασα προσφατα(πριν ενα μηνα) να  βαλω γαριδες(blue,cherry κ.α) με μονομαχο crowntail , το οποιο χαρισα τα χριστουγεννα στον βαπτιστικο μου. Τι μπορω να πω...

Ο αριθμος στα δεκαποδα δεν αλλαξε( μαλλον τρωει τα μικρα). Μεγαλες γαριδες κριβονται στα φυτα, ομως που και που βγαινουν.

Εχω τωρα πολλα υβριδια(γαριδες) διαφ. χρωματος(κοκκινα,μπλε , διαφανα γιατι Caridina propinqua , που αγορασα απο ενα καταστημα αποδειχτηκε Neocaridina Davidi orange και μου γεννησαν πολλα,πολλα υβριδια με τα δικα μου μπλε...:death:) Αν θες, σου στελνω δορεαν κανα 30-40 κομματια να δοκιμαζεις πως θα πανε με τον μονομαχο σου

Link to comment
Share on other sites

H δική μου μικρή εμπειρία με τους μονομάχους, λέει πως αργά ή γρήγορα θα χτυπήσουν

Και ενήλικες γαρίδες να μη φάει άμεσα, θα χτυπήσει το γόνο

Επιπλέον, οι γαρίδες θα ειναι συνήθως κρυμένες

Αν θες να χαρείς γαρίδες, όχι με μονομάχο.

Καλυτερα σε δικό τους αποκλειστικό γαριδάδικο

 

Το μοναδικό είδος που επιβιώνει με μονομάχο, ειναι η γαρίδα αμάνο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Chocolate_Puma έγραψε:

H δική μου μικρή εμπειρία με τους μονομάχους, λέει πως αργά ή γρήγορα θα χτυπήσουν

Και ενήλικες γαρίδες να μη φάει άμεσα, θα χτυπήσει το γόνο

Επιπλέον, οι γαρίδες θα ειναι συνήθως κρυμένες

Αν θες να χαρείς γαρίδες, όχι με μονομάχο.

Καλυτερα σε δικό τους αποκλειστικό γαριδάδικο

 

Το μοναδικό είδος που επιβιώνει με μονομάχο, ειναι η γαρίδα αμάνο

Εγω συμφωνω οτι συνηθως γινεται ετσι ακριβως οπως λεει ο φιλος αλλα εγω κραταω μονομαχο σε 60λιτρο με(τωρα πλεον) 30+ redcherry και 5 αμανο.Πρωτα ειχα βαλει τον μονομαχο και μετα μπηκαν 10 red cherry που σημερα ειναι 30+ αρα δεν ειναι ολοι ιδιοι και διαφερουν πολυ μεταξυ τους σε χαρακτηρα αυτα τα ψαρια πολλες φορες.Εγω λεω να δοκιμασεις και να δεις πως θα παει αλλα καλο ειναι να εχεις εναλλακτικη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Γιωργος Betta έγραψε:

Εγω συμφωνω οτι συνηθως γινεται ετσι ακριβως οπως λεει ο φιλος αλλα εγω κραταω μονομαχο σε 60λιτρο με(τωρα πλεον) 30+ redcherry και 5 αμανο.Πρωτα ειχα βαλει τον μονομαχο και μετα μπηκαν 10 red cherry που σημερα ειναι 30+ αρα δεν ειναι ολοι ιδιοι και διαφερουν πολυ μεταξυ τους σε χαρακτηρα αυτα τα ψαρια πολλες φορες.Εγω λεω να δοκιμασεις και να δεις πως θα παει αλλα καλο ειναι να εχεις εναλλακτικη

Γιώργο (χρόνια πολλά και καλα, με την ευκαιρία) - τα πάντα ειναι σχετικά με το συγκεκριμένο είδος

Επειδή όμως θέλουμε να κάνουμε ένα χόμπι που μας ηρεμεί και για να μην είμαστε πάνω από το ενυδρείο όλο το 24ωρο με σκοπό να "σώσουμε" τις γαρίδες, έγραψα ότι έγραψα.

 

Ο μονομάχος αλλάζει συμπεριφορά από τη μια στιγμή στην άλλη κι αν γίνει η "στραβή" και δοκιμάσει έστω μια γαρίδα, δε θα αφήσει καμία στο τέλος

 

Είχα ασχοληθεί με red cherry για αρκετά χρόνια κι όταν τις είχα με ψάρια, (εκτός από ορισμένες εξαιρέσεις) ήταν κρυμμένες τον περισσότερο χρόνο

Είδα τη συμπεριφορά τους, μόνο όταν τις έβαλα σε γαριδάδικο (χωρίς άλλα είδη)

 

Είχα κι εγώ μονομάχο που δεν πείραζε γαρίδες, αλλά χτυπούσε ένα κακόμοιρο zebra μέχρι που με ανάγκασε να του αλλάξω ενυδρείο

Μονομάχο εντελώς ήρεμο με κάθε συγκάτοικο, για όλη του τη ζωή, , δεν έχω ακόμη πετύχει! :hehe

 

Κι εννοείται πως ειναι πολύ σημαντικό αυτό που έγραψες πιο πάνω : Να υπάρχει εναλλακτική επιλογή (πχ ένα στρωμένο γαριδάδικο) αν κάτι πάει στραβα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις ευχες και συμφωνω σε ο,τι λες,το προτεινω μονο αν ο φιλος εχει σκοπο να κανει και γαριδαδικο.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον φίλο @Chocolate_Puma το έχω διαβάσει ότι απαξ και δοκιμάσει γαρίδα  μετά δεν υπάρχει γυρισμός...

Θα κοιτάξω μήπως στρώσω γαριδοενυδρείο τουλάχιστον να έχω κάπου να τις βάλω αν δεν ταιριάξουν γιατί τώρα δεν υπάρχει κάτι. Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

 

@natateo ευχαριστώ για την προσφορά, θα το έχω στο νου μου!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πώ και εγώ την εμπειρία μου....Πριν είχα το ενυδρείο με γαρίδες, αλλά ήθελα να βάλω και μονομάχο...Εδω και 1,5 χρόνο έχω δεί οτι συνηπάρχουν γενικά. Τα μικρά κρύβονται μέσα στις moss οπότε την ψηλογλυτώνουν...Αλλά αυτά ισχύουν όταν ο μονομάχος είναι χορτάτος!!Το καλοκαίρι έφυγα για 15 μέρες, πέρασε μόνο μια μέρα στο ενδιάμεσο ο αδερφός και έριξε τροφή. Όταν επέστρεψα, ο μονομάχος είχε "θερίσει" ένα μεγάλο μέρος απο τις γαρίδες μου, τώρα βέβαια ο πληθυσμός έχει επανέλθει σε ψηλά νούμερα! Συμπέρασμα, αν δέχεσαι οτι κάποιες μπορεί να γίνουν γεύμα τότε οκ. Εγώ πάντως θα ετοιμάσω στο επόμενο διαστημα γαριδάδικο για CRS και δεν σκοπεύω να βάλω κανένα ψάρι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν μπορώ να το πάρω αυτό το ρίσκο όπως και δεν μπορώ να πάρω το ρίσκο να ποντάρω στον χαρακτήρα του μονομάχου για το αν θα τις φάει ή όχι.

Πιο πολύ τις ήθελα για λίγο παραπάνω χρώμα και κίνηση μέσα στο ενυδρείο αλλά μου είναι και ταυτόχρονα αντιαισθητικό να βλέπω τον μονομάχο μονίμως με μια γαρίδα στο στόμα.

Όπως και να χει, έχω ξεθάψει ένα 10 λίτρο που είχα από παλιά και σκέφτομαι να το κάνω γαριδάδικο. Αρκούν αυτά τα λίτρα καμιά εικοσαριά?

Link to comment
Share on other sites

On 30/4/2018 at 2:17 ΜΜ, το μέλος PanosTetra έγραψε:

δυστυχώς δεν μπορώ να το πάρω αυτό το ρίσκο όπως και δεν μπορώ να πάρω το ρίσκο να ποντάρω στον χαρακτήρα του μονομάχου για το αν θα τις φάει ή όχι.

Πιο πολύ τις ήθελα για λίγο παραπάνω χρώμα και κίνηση μέσα στο ενυδρείο αλλά μου είναι και ταυτόχρονα αντιαισθητικό να βλέπω τον μονομάχο μονίμως με μια γαρίδα στο στόμα.

Όπως και να χει, έχω ξεθάψει ένα 10 λίτρο που είχα από παλιά και σκέφτομαι να το κάνω γαριδάδικο. Αρκούν αυτά τα λίτρα καμιά εικοσαριά?

10 λιτρα ειναι λιγα για γαριδαδικο,θα ελεγα οτι θελεις τουλαχιστον τα διπλασια λιτρα.

Συν οτι δεν μπορεις να βαλεις και τα 2 ηδη μαζι γιατι υβριδιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία από μονομάχους δεν έχω, άλλα νομίζω πως σκοπός ύπαρξης ενός ενυδρείου είναι (ή τουλάχιστον θα πρέπει να είναι) η όσο το δυνατό καλύτερη διαβίωση των κατοίκων του, και κατά δεύτερο λόγο η δική μας ικανοποίηση. Αν οι γαριδούλες, ακόμα και αν δεν κινδυνεύουν να γίνουν γεύμα από τον μονομάχο, δεν κυκλοφορούν άνετα και δε συμπεριφέρονται φυσιολογικά λόγω της παρουσίας του μονομάχου, δε νομίζω πως αξίζει να δοκιμάσει κάποιος την παραπάνω συγκατοίκηση. Τι να τις κάνω τις γαρίδες αν κρύβονται και είναι στρεσαρισμένες;

Προσωπική γνώμη είναι βέβαια... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...