Jump to content

Άλγη η κάτι άλλο?


Recommended Posts

πριν από περίπου μια βδομάδα έκανα ένα rescape στο ενυδρείο μου, έδωσα τα φυτά που είχα και έβαλα καινούργια ταχύτερης ανάπτυξης μιας και το ενυδρείο είναι σχετικά καινούργιο, τρέχει ~2,5 μήνες.

Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα ξανά μια περίεργη μπίχλα-καφετίλα πάνω στα φύλλα όλων των φυτών που έχω όπως και σε κάποια παρατηρώ να σαπίζουν. Το ίδιο πρόβλημα είχα και πριν γίνουν οι αλλαγές. Να σημειώσω ότι είχα κάνει πατέντα στην αντλία ώστε να μειώσω την ροή λόγω του μονομάχου και σαν πρώτη αντιμετώπιση την διόρθωσα με το πρόβλημα όμως να παραμένει.

 

 Σας σημειώνω τις ρουτίνες λίπανσης,ταίσματος και αλλαγές νερού. 

 

Μετρήσεις 24-4-2018:

NH3/NH4: 0

NO2: 0

NO3: 10 

PO4: 0

ph: <7

gh: -

kh: - 

 

Φίλτρανση: φίλτρο καπακιού με κυκλοφορητή 350l/h. 

Φυτά: 2 ανούμπιες, stayrogyne repens, egeria densa, κερατόφυλλο, hygrophila polysperma, hygrophilla difformis. 

Φωτισμός: 10w 6500k διάρκεια 7:30 - 3:30

Λίπανση: 1,30 ml εξέλ κάθε πρωί πριν ανοίξουν τα φώτα. Flourish μια φορά την βδομάδα 0,50ml. **

Ψάρια: 1 μονομάχος , 2 zebra snail. Τάισμα pellets ή αποξηραμένα bloodworms κάθε πρωί και βράδυ (ότι ταίζεται τρώγεται και τίποτα ορατό δεν πέφτει στον βυθό)

Αλλαγές νερού: 30% κάθε σάββατο. Προετοιμασία σε κουβά από την παρασκευή με prime, stress coat.**  αλλαγή του filter wool στο φίλτρο σε κάθε αλλαγή.

Θερμοκρασία στους 25 και στον κουβά και στο ενυδρείο.

 

**Όλες οι δοσολογίες γίνονται με σύριγγα. 

 

 

 

Φωτογραφίες20180424_195132.thumb.jpg.3016ff5eb305160c48d75e239e1cb109.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

η ανούμπια δεν έχει κλείσει ούτε τρεις μέρες και όμως έπιασε και αυτή.

 

 20180424_195109.thumb.jpg.133cdfd51f8317748a304ad9508bf82c.jpg

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Πάνο δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό. Είναι μια μορφή άλγης, διατομικη (Brown Algae - Diatom) και την εμφανίζουν αρκετά νεοσύστατα ενυδρεία όπως το δικό σου. Θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει. Τώρα επειδή ξέρω ότι είναι αντιαισθητικη, μια λύση είναι να πάρεις ένα μικρό σωληνάκι, να το έχεις καβατζα στο μέλλον, και να την τραβάς πάνω από τα σημεία των φύλλων ή όπου αλλού μαζεύεται στις αλλαγές του νερού σου. Μείωσε λίγο το Excel ρίχνε 1ml, όπως και το Flourish ρίχνε 0,30ml για λίγο διάστημα, λογικά αυτό θα την μειώσει ακόμα περισσότερο. 

P. S. Εάν χρειάζεται περισσότερο Flourish αυτό θα το δείξουν τα φυτά και εκεί μπορείς να αυξήσεις λίγο από 0,30ml σε 0,40 πχ. 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση κωνσταντίνε. προσπαθούσα να καταλάβω από τη συλλογή με τις άλγες αν ήταν διατομική ή bba ή απλά αν είχα θέμα με τη ροή. Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αισθητικά τώρα αφού πρόκειται για διατομική και όχι για κατι πιο σοβαρό και άρα ίσως να φύγει με τον καιρό.

Μια παρατήρηση που έχω, και εδώ θέλω λίγο την βοήθειά σου, είναι ότι πριν είχα μέσα φυτά πιο αργής ανάπτυξης και τα νιτρικά μου ήταν ακριβώς στα ίδια επίπεδα. Τώρα με τις "ρουφήχτρες" πάλι μετράω 10. Είναι λογικό αυτό ή τα φυτά που έχω βάλει δεν έχουν πιάσει ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος PanosTetra έγραψε:

ευχαριστώ για την απάντηση κωνσταντίνε. προσπαθούσα να καταλάβω από τη συλλογή με τις άλγες αν ήταν διατομική ή bba ή απλά αν είχα θέμα με τη ροή. Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αισθητικά τώρα αφού πρόκειται για διατομική και όχι για κατι πιο σοβαρό και άρα ίσως να φύγει με τον καιρό.

Μια παρατήρηση που έχω, και εδώ θέλω λίγο την βοήθειά σου, είναι ότι πριν είχα μέσα φυτά πιο αργής ανάπτυξης και τα νιτρικά μου ήταν ακριβώς στα ίδια επίπεδα. Τώρα με τις "ρουφήχτρες" πάλι μετράω 10. Είναι λογικό αυτό ή τα φυτά που έχω βάλει δεν έχουν πιάσει ακόμα?

Καλημερα! Για να καταλαβεις αν ειναι διατομικα η bba - τριψε απαλα τα φυλλα αναμεσα στα δαχτυλα σου. Αν φευγει καφε "μπιχλα" - τοτε ειναι διατομικα, αν παραμενουν "τριχωτα" μαυρακια - bba(φταινε:πολυ δυνατη ροη απο το φιλτρο η βαζεις σκουπα), πρασινες τελιτσες - xenococcus(ελλειψη φωσφορου η δυνατο φωτισμο+πολλες ωρες).

Για να ρουφανε καλα "ρουφιχτρες" , πρεπει να εχεις περισσοτερο φωτισμο, αλλα τοτε χωρις CO2 - θα γεμιζεις αλγες.

Οπως ειπε ο @Constantinos_S ,με το σωλινακι ρουφας αλγες πανω απο τα φυλλα η κλεινεις το φιλτρο, καθαριζεις τα φυτα με τα δαχτυλα(θα πεσει ολη μπιχλα κατω),μαζευεις με σωλινακι ολα τα κακα απο το υποστρωμα σιγα-σιγα κουνοντας το σωλινακι κοντα στο υποστρωμα. Μετα -  ανοιγεις το φιλτρο.Καλυτερα να κανεις και αλλαγη νερου αμεσος μετα.

Κρατα το φιλτρο καθαρο(αλλαξε το ενυδρ. βαμβακι αν ειναι πολυ λερωμενο η πλεν΄το).Βιολογικο υλικο μην πλενεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος PanosTetra έγραψε:

ευχαριστώ για την απάντηση κωνσταντίνε. προσπαθούσα να καταλάβω από τη συλλογή με τις άλγες αν ήταν διατομική ή bba ή απλά αν είχα θέμα με τη ροή. Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αισθητικά τώρα αφού πρόκειται για διατομική και όχι για κατι πιο σοβαρό και άρα ίσως να φύγει με τον καιρό.

Μια παρατήρηση που έχω, και εδώ θέλω λίγο την βοήθειά σου, είναι ότι πριν είχα μέσα φυτά πιο αργής ανάπτυξης και τα νιτρικά μου ήταν ακριβώς στα ίδια επίπεδα. Τώρα με τις "ρουφήχτρες" πάλι μετράω 10. Είναι λογικό αυτό ή τα φυτά που έχω βάλει δεν έχουν πιάσει ακόμα?

Καλημέρα Παναγή!!

Τα θρεπτικά και τα νιτρικά για να μπορούν να απορροφηθούν από τα φυτά είτε είναι αργής είτε είναι γρήγορης ανάπτυξης πέραν του φωτισμού χρειάζεται το διοξείδιο.

Αν βάλεις διοξείδιο τα αργής θα μπορούν να απορροφήσουν ένα ποσοστό καλύτερο από τώρα....εάν βάλεις διοξείδιο και έχεις γρήγορης ανάπτυξης θα απορροφήσουν πολύ περισσότερο από τα αργής αλλά όπως και να έχει το διοξείδιο είναι αυτό που θα φέρει την ισορροπία στο σύστημα σου, γιατί από την μια έχεις οργανικό υπόστρωμα και από την άλλη τα λίτρα νερού είναι λίγα και γεμίζουν γρήγορα με θρεπτικά και η φυτομαζα μικρή για τα παραγόμενα θρεπτικά.

Αν είχες περισσότερα λίτρα, φυτά και απλό χαλικάκι τότε θα τα κατάφερνες καλύτερα με τον οργανικό άνθρακα….αλλά από την στιγμή που έχεις το ανάλογο στήσιμο είναι δύσκολο το όλο εγχείρημα!

Αν αυξήσεις τον φωτισμό θα γεμίσεις άλγες...αν αυξήσεις τα θρεπτικά θα γεμίσεις αλγες....... οπότε η μειώνεις τα θρεπτικά με ποιο τακτικές αλλαγές αλλά και τα φυτά θα αργούν περισσότερο ή βάζεις διοξείδιο γιατί ο οργανικός άνθρακας ειδικά σε νεοσύστατα ενυδρεία μπορεί να αποδώσει μέχρι ένα βαθμό μια που το ενυδρείο πρέπει να ωριμάσει καλά για να έχεις αρκετά οξέα.

 

Τα φυτά πρέπει να τον επεξεργαστούν για να τον αφομοιώσουν ενώ το διοξείδιο είναι άμεσα απορροφήσημο.

 

P.S. Εχεις ελλειψη σε σιδηρο και καλιο επισης......

 

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, PanosTetra said:

ευχαριστώ για την απάντηση κωνσταντίνε. προσπαθούσα να καταλάβω από τη συλλογή με τις άλγες αν ήταν διατομική ή bba ή απλά αν είχα θέμα με τη ροή. Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αισθητικά τώρα αφού πρόκειται για διατομική και όχι για κατι πιο σοβαρό και άρα ίσως να φύγει με τον καιρό.

Μια παρατήρηση που έχω, και εδώ θέλω λίγο την βοήθειά σου, είναι ότι πριν είχα μέσα φυτά πιο αργής ανάπτυξης και τα νιτρικά μου ήταν ακριβώς στα ίδια επίπεδα. Τώρα με τις "ρουφήχτρες" πάλι μετράω 10. Είναι λογικό αυτό ή τα φυτά που έχω βάλει δεν έχουν πιάσει ακόμα?

Τσέκαρε αυτό που είπε και η @natateoδηλαδή τρίψε την να δεις εάν φεύγει εύκολα, αν και όπως την βλέπω στην φώτο για διατομικη μου κάνει, όπως και το γεγονός ότι έπιασε η Anubia σε 3 μέρες. Όλα είναι θέμα ισορροπίας φωτός - οργανικών - διοξειδίου ή οργανικου άνθρακα. Τώρα που ανέφερε και ο @Rikότι έχεις και ενεργό υπόστρωμα, αυτό σημαίνει ακομα περισσότερα θρεπτικά μέσα στο ενυδρείο. Εγώ προσωπικά θα ξεκινούσα με μικρή μείωση του Flourish στα ml που προανέφερα από την στιγμή που έχεις και οργανικό υποστρωμα για να δεις εάν θα υπάρχει και μείωση της διατομικης. Τώρα για τα νιτρικά εγώ μετράω 0 από την αρχή αλλά τα τίγκαρα στα φυτά από την αρχή οπότε αναγκάζομαι να ρίχνω εβδομαδιαία νιτρικά. Λογικά με ακόμα περισσότερη φυτό μάζα θα μετράς και εσύ 0 ειδικά όταν όλα τα φυτά αρχίσουν να αναπτύσσονται. Ούτε αυτό μου φαίνεται ανησυχητικό να σου πω την αλήθεια, είναι μέσα σε αναμενόμενα πλαίσια. 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

όπως είπατε έβγαλα λίγο με το δαχτυλό μου σήμερα. όχι μόνο έφυγε αλλά μου έκανε και το δαχτυλο καφέ! 

πιστεύω αν μπορούσε το φυτό να τιναχτεί θα είχαν πέσει τα πάντα υπολογίζοντας βέβαια ότι σε μικρό διάστημα θα ξαναέπιανε.

@natateo η green spot, αν εννοείς αυτή, μου έκανε μια επίσκεψη πριν κανά μήνα και ήταν αρκετά ορατή τώρα έχει μειωθεί (πιο λίγες και πιο μικρές τελίτσες). Δεν έριξα ούτε άλλαξα κάτι για την αντιμετώπιση της. 

Δυστυχώς επειδή έχω φτιάξει πρόγραμμα για τις καθαριότητες κτλπ σκούπα βάζω κάθε δεύτερο σάββατο του μήνα πριν την αλλαγή και αυτό πολύ προσεκτικά λόγω του υποστρώματος οπότε θα πρέπει να περιμένω πριν καθαρίσω τα φύλλα. Το βαμβάκι το αλλάζω κάθε φορά και βιολογικό υλικό έχω να ακουμπήσω από όταν το έβαλα.

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, PanosTetra said:

όπως είπατε έβγαλα λίγο με το δαχτυλό μου σήμερα. όχι μόνο έφυγε αλλά μου έκανε και το δαχτυλο καφέ! 

πιστεύω αν μπορούσε το φυτό να τιναχτεί θα είχαν πέσει τα πάντα υπολογίζοντας βέβαια ότι σε μικρό διάστημα θα ξαναέπιανε.

@natateo η green spot, αν εννοείς αυτή, μου έκανε μια επίσκεψη πριν κανά μήνα και ήταν αρκετά ορατή τώρα έχει μειωθεί (πιο λίγες και πιο μικρές τελίτσες). Δεν έριξα ούτε άλλαξα κάτι για την αντιμετώπιση της. 

Δυστυχώς επειδή έχω φτιάξει πρόγραμμα για τις καθαριότητες κτλπ σκούπα βάζω κάθε δεύτερο σάββατο του μήνα πριν την αλλαγή και αυτό πολύ προσεκτικά λόγω του υποστρώματος οπότε θα πρέπει να περιμένω πριν καθαρίσω τα φύλλα. Το βαμβάκι το αλλάζω κάθε φορά και βιολογικό υλικό έχω να ακουμπήσω από όταν το έβαλα.

Ε διατομικη θα κάνει και αυτή τον κύκλο της. Κοίταξε και λίγο τις δοσολογίες σου με το λίπασμα και σιφωναρε όση μπορείς. Όλα καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...