Jump to content

Χρυσοψαρο Fancy γυρισμενο στα πλάγια


Recommended Posts

Καλησπέρα,Εχθές το μεσημέρι βλέπω το χρυσοψαρό μου γυρισμένο στα πλάγια καθώς κούνησα το ενυδρίο προσπάθησε να κολυμπίσει αλλά έκανε κύκλους και δεν είχε ισορροπία.Διάβασα κάποια topic και είδα οτι έπρεπε να δόσω αρακά αλλα το θεμα είναι ότι δεν το τρώει.Τελικά του έδωσα αντιβίωση όπως έλεγε(αν το ψαράκι δεν τρώει).Ήταν σωστή αυτή η κίνηση ή δεν ήταν και τι πρέπει να κάνω για να το συνεφέρω.! Το έχω σε ενυδρίο 30 λιτρων μόνο του δεν θέλω να μου ψωφήσει το έχω 1 χρόνο..

IMG_8402.JPG

Link to comment
Share on other sites

Για να μη σε πάρω στο λαιμό μου καλύτερα να μιλήσει κάποιος πιο ειδικός..

Άμα έχεις ρίξε χοντρό-τυροκομικό αλάτι περίπου 1 γραμ./λίτρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, νομίζω για την περίπτωσή σου πρέπει να κάνεις άμεσα αλλαγή νερού 50% (και να προσθέσεις χοντρό αλάτι)

Κάνεις μετρήσεις με τεστ νερού;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Giannis Laios έγραψε:

Nai kanw metrhshs exw polla alata.Exw kanei kai alagh nerou  kai exw preosthesh kai alati as elpisoume na ta kataferei..

Παρακαλούμε μη χρησιμοποιείς greeklish.

Όταν λες αλάτι εννοείς χοντρό; (χωρίς ιώδιο)

Έχεις δείγματα αμμωνίας ή νιτρώδη;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..Νομιζω πως το ψαρακι σου πασχει απο swim bladder..

Διαβασε αυτο 

 

Mod Note: Βάσει των όρων χρήσης του Aquazone απαγορεύονται τα Ελληνικά links,blogs που περιέχουν το ίδιο περιεχόμενο με το Αquazone. :) 

Έγινε επεξεργασία - Skoti
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

:welcome:   Παρακαλούμε όπως χρησιμοποιείς ελληνικά και όχι greeklish, είναι όρος του φόρουμ.

 

Αν διακρίνω καλά, το ψαράκι είναι common. Η ασθένεια που έχει μάλλον είναι swimbladder (ασθένεια νηκτικής κύστης), που σημαίνει ότι το ταΐζεις με φυλλαράκια και αυτό τρώγοντας από την επιφάνεια παίρνει μαζί και αέρα, χαλώντας έτσι την πλευστότητά του. Γι'αυτό πρέπει ν'αλλάξεις διατροφή, να του δίνεις βυθιζόμενη τροφή, ή να τη μουσκεύεις πριν τη βάλεις στο ενυδρείο, ώστε να βουλιάζει αμέσως. Το περίεργο είναι ότι αυτή η ασθένεια συνήθως χτυπά τα fancy χρυσόψαρα, αυτά που είναι στρουμπουλά με διπλές ουρές. Εκτός αυτού, βλέπω ότι είναι στραβό (το σώμα του κάνει γωνία), δεν ξέρω αν είναι μόνιμο ή έτσι βγήκε στη φωτογραφία. Κάποτε είχε φτάσει στην κατοχή μου ένα παρόμοιο ψαράκι, που είχε γίνει έτσι από τις κακές συνθήκες διαβίωσης. Του εφάρμοσα νηστεία, βρασμένο/ξεφλουδισμένο αρακά και melafix, όμως το στράβωμα δεν έφυγε ποτέ. Πρέπει να δεις τις ρουτίνες σου, αλλαγές νερού κλπ. Γιατί δεν έχεις διακόσμηση με χαλικάκι, φυτά, πέτρες; Επίσης τα λίτρα του ενυδρείου είναι οριακά γι'αυτό το ψάρι, γιατί μεγαλώνει αρκετά. Σκέψου μήπως πρέπει στη θέση του να βάλεις ένα μονομάχο...

 

Συμπλήρωσε τη φόρμα ασθενειών και περίμενε και κάποιον πιο έμπειρο στις ασθένειες να σου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τα greeklish.Αρχικά όχι δεν έχω δειγμα αμμωνιας και το αλατι που χρησιμοποιησα ειναι τυροκομικο  .Αλλαγη νερου θα του κανω καθημερινα μεχρι να δω αλλαγη στην συμπεριφορα του(να μπορει να μετακινηθει διοτι ολη την ωρα ειναι σε μια γωνια στραβα).Το συγκεκριμενο ενυδριο δεν το εχω διακοσμησει διοτι το εχω για να βαζω τα αρρωστα ψαρακια. Τι εννοεις το στραβωμα δεν εφυγε ποτε?Εννοεις οτι κολυμπουσε αλλα ηταν στραβα και ποσο κατάφερε να ζήσει?Ετσι απλα ειμαι αρχαριος και ειναι η πρωτη φορα που μου συμβαινει αυτο.Τελος σε κάθε αλλαγη του νερου προσθετο biotopol denitrol αλατι τυροκομικο(χοντρο) και την αντιβιωση που δίνω στο ψαρακι(fragyl) κανω κατι λαθος που θα πρεπει να αλλαξω?   (Ευχαριστω εκ τον προτερον ολους σας το αρθρο το εχω διαβασει απλα θα ηθελα την δικη σας βοηθεια που ισως σας εχει συμβει το ιδιο)

Έγινε επεξεργασία - Giannis Laios
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Giannis Laios έγραψε:

και ποια τροφη μου προτίνετε?

Θα κανεις νηστεια 2 μερες

Μετα βρασμενο αρακα

Και μετα μια τροφη απλη αλλα θα βρεξεις πρωτα τα φυλλαρακια με νερο ενυδρειου .. 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.newsbeast.gr/environment/arthro/486045/mikroskopiko-sosivio-gia-hrusopsaro

Ελπιζω το ενυδρειο σου να ειναι στρωμενο.επισης και η καραντινα.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε θεραπεία για swim bladder και κάνε τις αναγκαίες αλλαγές νερού. Είναι δύσκολη ασθένεια, αλλά προσμένουμε το καλύτερο και περιμένουμε εξελίξεις.:) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...