Jump to content

Αρχή για Ταγκανίκα


panos nts

Recommended Posts

Είχα μια μικρή ιδέα από την στιγμή που βρέθηκε στα χέρια μου ένα ενυδρείο καθαρα 22 λίτρα και είπα να βάλω μέσα νανοκιχλίδες καθώς μου αρέσουν πολύ σαν ψάρια..

Το λοιπόν, ξέρω ότι είναι λίγα σχετικά σαν λίτρα καθώς αυτά θέλουν καμια 40αρια λίτρα μινιμουμ, αλλά δείτε πώς το σκέφτηκα..

Βυθός χαλίκι άσπρο ή γκρι πολύ πολύ λεπτό, 6-7 κοχυλια ( τα οποία ήδη τα έβαλα να βράσουν με νερό και ξύδι ) μια πλάτη με ασβεστολιθικές πέτρες 3-4 ανάλογα τον αριθμό και τέλος ένα χαρέμι similis..

Προτού με βρίσετε χαχαχα ξέρω και έψαξα πολλά βίντεο και ιδέες στο ιντερνετ και είδα ότι μπορώ να κάνω μέσα στο ενυδρείο φυσικά όρια με τις πέτρες για να μην έχουμε αψιμαχίες..

 

Πιστεύω ότι μπορώ να τα καταφέρω απλά θέλω να μου πείτε την γνώμη σας και αν δεν γίνεται τελικά να το σταματήσω πριν αρχίσω να τα στήνω..

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα σε παιδεψει περισσοτερο απ'οτι θα το χαρεις..Προτεινω αυστηρα τα εξης: δυο χιλιοστα αμμο,μια στρωση κοχυλια σο ολο το εμβαδο και ενα ζευγαρι σιμιλις ή μουλτι.Οι γεννες εννοειται θα φευγουν.

Το μεγαλυτερο προβλημμα δεν θα ειναι η επιθετικοτητα αλλα ο καθαρισμος,η φροντιδα της γυαλας και οι παραμετροι του νερου.

 

Καλη επιτυχια ευχομαι,αν το εχεις παρει οντως αποφαση..Αν το σκεφτεσαι ακομη θα ελεγα να το αφησεις στην ακρη και να στησεις ενα 60λιτρο.Ειχα πολλα χρονια αυτα τα ψαρια και περασαν απο τα χερια μου 6 γεννιες και μεγαλωσα περισσοτερα απο 100 ψαρια εκει μεσα.Σε βαθος χρονου θα ειναι δυσκολο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια πώς το σκεφτηκα, επειδη εχω ηδη ενα 25 λιτρο και πάνω κάτω έχω μάθει να διαχειρίζομαι τυχόν κρίσεις και έχω εξοπλισμό για να βοηθήσω σε τυχόν πρόβλημα το έλεγα για αυτο.. δυστυχως δεν εχω χωρο ουτε και χρήμα για να κάνω ενα 60λιτρο και κυρίως είανι ο χώρος.. Θα είναι στο γραφείο όπου κάθομαι το μεγαλύτερο ποσοστο της μερας οπότε θα τα εχω μπροστά μου, θα μπορώ να τα ελέγχω..

Δεν ξερω δεν θέλω να κάνω κάτι που δεν θα βγει καλό η θα υπάρξουν προβλήματα για αυτο σας ρωταω.. :/ 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,προσωπικα πιστευω πως μια γυαλα τετοιων διαστασεων ειναι δυσκολο να δουλεψει καταρχην με ενα αξιοπρεπες φιλτρο.Θα σε καλυψει ενα μικρο η ενα αεροφιλτρο αλλα πανω που θα στρωσει θα χρειαστει καθαρισμο οποτε ειναι πολυ ευκολο στην συντηριση να ανεβασει αμμωνια.Σε αυτα τα λιτρα και με αυτα τα ψαρια μπορεις να την παθεις πολυ γρηγορα την ζημια.Ενα αλλο θεμα ειναι η οξυγονωση.Σκεψου οτι σε μια κλασικη καλοκαιρινη διακοπη ρετματος θα εχεις 5 ποντους ψαρια να αναπνεουν σε οσο διαλυμενο οξυγονο μπορει να υπαρξει σε 18 καθαρα λιτρα.Ενα αλλο θεμα θα ειναι ο καθαρισμος απο τις αλγες.Μικρο υψος σε συνδυασμο με την απουσια φυτων και τα αυξημενα νιτρικα (εκτος αν αλλαζεις νερο καθε μερα) θα γεμισει πολυ γρηγορα αλγες στα τζαμια και στην αμμο,τα κοχυλια δεν τα αναφερω γιατι ενδεχομενος εκει να ειναι επιθυμητο.Ειναι πολυ δυσκολο να βαλεις χερι σε τοσο μικρη γυαλα να καθαρισεις χωρις να τρομαξεις τα ψαρια και πιστευω πως θα πρεπει να γινεται αρκετα συχνα.

Τελος το μεγαλυτερο προβλημμα θα ειναι η θερμοκρασια και κατ'επεκταση η εξατμιση.Ειτε για να το ζεστανεις ειτε για να το δροσισεις θα χρειαζεσαι καθημερινη αναπληρωση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια μονο που μου τα είπες αγχωθηκα..

Η αλήθεια είναι οτι θα είναι δυσκολο κονσεπτ ναι..

σκέφτηκα να βάλω πάνω στις πετρες που θα βάλω για πλάτη μια ανουμπια να καταναλώνει κάτι έστω από νιτρικά, να υπάρχει κάποιο ίχνος φυτού εκεί μέσα..

 

Δεν ξερω η αλήθεια είναι ότι ψιλο αποθαρυνθηκα :/

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λίγα λίτρα για τέτοιο τόλμημα γιατί μιλάμε και για ψάρια που ανακατεύουν τον βυθό, ρίχνουν ξύλο στα καλά κάθουμενα οπότε και το νερό θα βρομιζει αμέσως και χώρος διαφύγης δεν υπάρχει... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ελεγα να βαλω το φιλτρο που εχω και συο αλλο που ειναι αρκετα καλο και με εχει βγαλει χρονια, να το εβαζα να χτυπαει πανω σε πετρα για να μην κανει πλυντηριο το ενυδρειακι.. και θα εβαζα wool για να πιανει τις βριμιες και θα αλλαζω εκεινο μονο..

Ετσι το σκεφτηκα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω για τις βρωμιές μόνο αλλά και ότι απελευθερωνει το ανακάτεμα της άμμου στην στήλη του νερού.... Αυτό δεν θα μπορέσεις να το ελέγξεις σε τόσα λίτρα.... Για αυτό και ο Μιχάλης παραπάνω σου λέει για καθημερινές αλλαγές νερού... Άσε που πραγματικά είναι πολύ λίγα λίτρα... Βρες από καμιά αγγελία εδώ ένα πιο μεγάλο ενυδρείο, θα έλεγα διπλάσια λίτρα τουλάχιστον... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα αν μπορουσα εχει πολλες ευκαιριες στο φορουμ για να βρω κατι τετοιο που λετε.. απλα πραγματικα δεν εχω τον χωρο να βαλω καποιο μεγαλυτερο.. μακαρι να γινοταν..

Αν τελικα δεν μπορεσω να βαλω αφρικανικες μπορει να ψαχτω λιγακι για dwarf puffer.. ηταν η 2η εναλλακτικη μου.. ειχα στο παρελθον αλλα δεν ειχε και μεγαλη επιτυχια τοτε πριν 5 χρονια.. προφανως μιλαω για πυκνοφυττεμενο και για 1-2 βαρια ψαρια.. ^_^

Έγινε επεξεργασία - panos nts
Ορθογραφικο λαθος
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Πραγματικα αν μπορουσα εχει πολλες ευκαιριες στο φορουμ για να βρω κατι τετοιο που λετε.. απλα πραγματικα δεν εχω τον χωρο να βαλω καποιο μεγαλυτερο.. μακαρι να γινοταν..

Αν τελικα δεν μπορεσω να βαλω αφρικανικες μπορει να ψαχτω λιγακι για dwarf puffer.. ηταν η 2η εναλλακτικη μου.. ειχα στο παρελθον αλλα δεν ειχε και μεγαλη επιτυχια τοτε πριν 5 χρονια.. προφανως μιλαω για πυκνοφυττεμενο και για 1-2 βαρια ψαρια.. ^_^

25 λίτρα ειναι καλά για ένα μόνο puffer

Είναι όμορφο ψάρι, αλλά αν σκοπεύεις να λείψεις για καλοκαίρι, μην το ξεκινήσεις τώρα, αλλά μετά τις διακοπές σου

Είναι ψάρι - δέσμευση. Εκτός κι αν έχεις κάποιον να στο φροντίζει, όσο θα λειπεις...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι μαλλον ετσι θα γινει.. ως τοτε θα αραιωσω τα μονομαχακια ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερώτηση ξανα για αυτο..

Τελευταια και αν όντως δεν γίνεται αφήνω το εγχείρημα στην ακρη για ταγκανικα..

Πήρα ένα φίλτρο RESUN MAGI-380 το οποίο είναι καλό για αυτο το ενυδρείο και τώρα μοιάζει κάπως έτσι..

 

Σκεφτόμουν να βάλω χαλαζιακή άμμο όχι πολύ μικρή κοκκομετρία και μετά να έβαζα 2-3 σιμιλις..

Θυμάμαι όλα όσα είπαμε παραπάνω, έχει πολλά αρνητικά η αλήθεια είναι απλά από ότι κατάλαβα αυτο το φίλτρο είναι πολυ δυνατό και θα χωρίζει κατευθείαν την στήλη της άμμου που θα δημιουργείται χωρίς ιδιαίτερη δυσκολια.. Δεν το κάνει πλυντηριο το ενυδρείο, απλά φαίνεται ότι το σπρώχνει καλα..

Προς το παρον έχω τα 2 μονομαχάκια που είναι για δώσιμο και αυτά και μετά θα μείνει άδειο.. Και δεν θέλω να ξανα βάλω μονομάχο ή να βάλω γαρίδες φουλ..

Σκεφτόμουν κάτι να αναπαράγω και να τα ξανα δίνω όπως έκανα και με τους μονομάχους...

Καμια ιδεα?

35887026_2034827696529486_7171299721535815680_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για σιμίλις ή μούλτι όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω δύσκολο.

Μία άκυρη σχετικά με αφρική πρόταση είναι κάποιο είδος Pseudomugil που είναι μικρά ψαράκια σχετικά και αν βγάλεις ζευγάρι/χαρέμι αναπαράγονται κιόλας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...