Jump to content

Recommended Posts

Καλημερα κάνοντας τα καθιερωμένα μου τεστακια είδα ότι έχω ανεβασμένα φωσφορικά περίπου 1 με 2 κάπου στο 1.5 βάση της κάρτας api που έχω , άλγη δεν έχω καθόλου 

ενυδρείο 250 λίτρα 

θερμοκρασια 26

3 πλεκο 

6 τιγράκια 

2 φίλτρα eheim το 600 και το 350 σύνολο 1650 λίτρα την ώρα το ένα μηχανικό μόνο σφουγγάρια το άλλο βιολογικό1 κιλό  μακαρονι.1.5 lava,1 κιλό Substrat Pro μπλε σφουγγάρι και γυαλοβαμβακα.

αντλία οξυγόνου ναι 

φωτισμος  λάμπα led 26 w 9 ώρες την μέρα 

το ενυδρείο είναι στρωμένο 

φυτα 1 ανουμπια 2.3 δεμένα Moss σε πετριτσες λαβασ και κάτι αλλά 2-3 που δεν τις θυμαμε (δεν τα ξέρω βασικα χαχχα)

3 ενέδρειακα ξύλα 

3 πέτρες όχι ασβεστόλιθηκες τις είχε φίλος μου πριν μες σε δίσκους και δεν είχε πρόβλημα 

μαυρο χαλίκι ψιλό χωρίς υπόστρωμα 

αλλαγες νερου 30% κάθε βδομάδα 

ταισμα 2 φορές την μέρα φλεικς σε 3 λεπτά δεν υπάρχει τροφή στο ενυδρείο και ταμπλέτες στα πλεκο που κάθονται 15-20 λεπτά 

νερο βάζω από τριπλό φίλτρο που συγκρατεί άνθρακα Σκουριές χώμα βαριά μέταλλα κτλ .βάζω και prime .

Μετρήσεις νερου όλες μηδενικές 

Νιτρικά ,αμμωνία ,νιτρώδη,κτλ όλα 0 

ph6.5, kh3

τωρα δεν ξέρω γιατί και για ποιον λόγο τόσα φωσφορικά , είναι επικίνδυνα .?και αν ναι πως θα τα ρίξω ?η τι να κάνω ; Κάποια γνώμη ;;; 

E3AC0B7E-A8A3-4691-A2F2-5275422AF5E0.jpeg

54716375185__AEDED9A4-2413-41A4-BA6E-AD3CEE1E6D45.MOV

Έγινε επεξεργασία - ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ
Link to comment
Share on other sites

294ADE1E-0D1F-4D26-BDC0-4509DC75AC66.thumb.png.ddb044959b8567d172ae071a0b5a402f.png

Link to comment
Share on other sites

On 05.05.2018 at 1:20 ΠΜ, το μέλος ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ έγραψε:

294ADE1E-0D1F-4D26-BDC0-4509DC75AC66.thumb.png.ddb044959b8567d172ae071a0b5a402f.png

 

Θα σε βοηθησει phosguard seachem (στο φιλτρο 200 μλ φτανουν). Αν θα γεμιζεις το ενυδρειο σου με γρηγορα φυτα, δεν θα υπαρχει προβλημα με φωσφορο.

P.S. καπου διαβασα, οτι σε πολυ μαλακο νερο δεν μπορει να γινει αντιδραση, η οποια να μεταβαλει διαλυμενα αλατα φωσφορου σε αδιαλυτη μορφη(θα το τσεκαρω).

Kh οταν μετρισαμε ηταν 2. Αν δεν παραταιζεις τα ψαρια, δεν μπορω να σκεφτω  αλλο τιποτα....:(

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2018 at 1:03 ΠΜ, το μέλος ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ έγραψε:

Καλημερα κάνοντας τα καθιερωμένα μου τεστακια είδα ότι έχω ανεβασμένα φωσφορικά περίπου 1 με 2 κάπου στο 1.5 βάση της κάρτας api που έχω , άλγη δεν έχω καθόλου 

ενυδρείο 250 λίτρα 

θερμοκρασια 26

3 πλεκο 

6 τιγράκια 

2 φίλτρα eheim το 600 και το 350 σύνολο 1650 λίτρα την ώρα το ένα μηχανικό μόνο σφουγγάρια το άλλο βιολογικό1 κιλό  μακαρονι.1.5 lava,1 κιλό Substrat Pro μπλε σφουγγάρι και γυαλοβαμβακα.

αντλία οξυγόνου ναι 

φωτισμος  λάμπα led 26 w 9 ώρες την μέρα 

το ενυδρείο είναι στρωμένο 

φυτα 1 ανουμπια 2.3 δεμένα Moss σε πετριτσες λαβασ και κάτι αλλά 2-3 που δεν τις θυμαμε (δεν τα ξέρω βασικα χαχχα)

3 ενέδρειακα ξύλα 

3 πέτρες όχι ασβεστόλιθηκες τις είχε φίλος μου πριν μες σε δίσκους και δεν είχε πρόβλημα 

μαυρο χαλίκι ψιλό χωρίς υπόστρωμα 

αλλαγες νερου 30% κάθε βδομάδα 

ταισμα 2 φορές την μέρα φλεικς σε 3 λεπτά δεν υπάρχει τροφή στο ενυδρείο και ταμπλέτες στα πλεκο που κάθονται 15-20 λεπτά 

νερο βάζω από τριπλό φίλτρο που συγκρατεί άνθρακα Σκουριές χώμα βαριά μέταλλα κτλ .βάζω και prime .

Μετρήσεις νερου όλες μηδενικές 

Νιτρικά ,αμμωνία ,νιτρώδη,κτλ όλα 0 

ph6.5, kh3

τωρα δεν ξέρω γιατί και για ποιον λόγο τόσα φωσφορικά , είναι επικίνδυνα .?και αν ναι πως θα τα ρίξω ?η τι να κάνω ; Κάποια γνώμη ;;; 

E3AC0B7E-A8A3-4691-A2F2-5275422AF5E0.jpeg

54716375185__AEDED9A4-2413-41A4-BA6E-AD3CEE1E6D45.MOV

Οταν λες στρομενο, ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο.

Τα νιτρικα ειναι λιγο δυσκολο να ειναι μηδενικα και να εχεις φωσφωρικα.

Και ενα αλλο.

Τα φιλτρα σου ειναι λαθος δομημενα. Πρεπει και τα δυο να εχουν απ ολα τα υλικα.

Με τη τεστ μετρας ( οχι την μαρκα ) υγρα η στικ.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Οταν λες στρομενο, ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο.

Τα νιτρικα ειναι λιγο δυσκολο να ειναι μηδενικα και να εχεις φωσφωρικα.

Και ενα αλλο.

Τα φιλτρα σου ειναι λαθος δομημενα. Πρεπει και τα δυο να εχουν απ ολα τα υλικα.

Με τη τεστ μετρας ( οχι την μαρκα ) υγρα η στικ.

Το ενυδρείο τρέχει 2 μήνες και είναι στρωμένο 

τα τεστ είναι υγρά 

τα νιτρικά είναι όντως 0 όπως και τα αλλά 

τωρα για το φίλτρο τι να πω μετά από προτάσεις από πολλούς το έκανα έτσι λες να επηρεάζει κάτι αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

 

Θα σε βοηθησει phosguard seachem (στο φιλτρο 200 μλ φτανουν). Αν θα γεμιζεις το ενυδρειο σου με γρηγορα φυτα, δεν θα υπαρχει προβλημα με φωσφορο.

P.S. καπου διαβασα, οτι σε πολυ μαλακο νερο δεν μπορει να γινει αντιδραση, η οποια να μεταβαλει διαλυμενα αλατα φωσφορου σε αδιαλυτη μορφη(θα το τσεκαρω).

Kh οταν μετρισαμε ηταν 2. Αν δεν παραταιζεις τα ψαρια, δεν μπορω να σκεφτω  αλλο τιποτα....:(

Καλώς σε βρηκα πάλι νατατεο , όπως τα είπαμε σε πρώτη φάση αλλάξα τροφή από φλεικς σε πελλετ  βυθιζόμενα και δεν λερώνουν το νερό θα δούμε από βδομάδα τις μετρησεις .κατι μου είπαν για κέρατο φύλλο ότι μπορεί να βοηθήσει καη ότι έχει πολύ γρήγορη αναπτύξει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

 

Θα σε βοηθησει phosguard seachem (στο φιλτρο 200 μλ φτανουν). Αν θα γεμιζεις το ενυδρειο σου με γρηγορα φυτα, δεν θα υπαρχει προβλημα με φωσφορο.

P.S. καπου διαβασα, οτι σε πολυ μαλακο νερο δεν μπορει να γινει αντιδραση, η οποια να μεταβαλει διαλυμενα αλατα φωσφορου σε αδιαλυτη μορφη(θα το τσεκαρω).

Kh οταν μετρισαμε ηταν 2. Αν δεν παραταιζεις τα ψαρια, δεν μπορω να σκεφτω  αλλο τιποτα....:(

Τα νυτρικα κατεβενουν με τα φυτα και τα φωσφορικα με λιγοτερη τροφη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ έγραψε:

Το ενυδρείο τρέχει 2 μήνες και είναι στρωμένο 

τα τεστ είναι υγρά 

τα νιτρικά είναι όντως 0 όπως και τα αλλά 

τωρα για το φίλτρο τι να πω μετά από προτάσεις από πολλούς το έκανα έτσι λες να επηρεάζει κάτι αυτό ;

Το ενυδρειο το διχνουν οι μετρισεις αν ειναι στρωμενο.

Συμφωνα με τις μετρισεις που εχεις αυτο δεν υφηστατε.

Βακτηρια ριχνεις ακομα η οχι?

Τα φιλτρα θα τα φτιαξεις να ειναι  να εχουν τα ιδια υλικα και τα δυο, για λογους ευνοητους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Το ενυδρειο το διχνουν οι μετρισεις αν ειναι στρωμενο.

Συμφωνα με τις μετρισεις που εχεις αυτο δεν υφηστατε.

Βακτηρια ριχνεις ακομα η οχι?

Τα φιλτρα θα τα φτιαξεις να ειναι  να εχουν τα ιδια υλικα και τα δυο, για λογους ευνοητους.

Φίλε μου βακτήρια ρίχνω πολύ λίγο όταν καθαρίζω τα φίλτρα (1 φορά τον μήνα περίπου )όχι στις εβδομαδιαίες αλλαγές νερου 

το βιολογικό φίλτρο (μεγάλο )το είχα από την αρχή και πάλι είχα φωσφορικά πολλά 

το άλλο το έβαλα πριν 20 μερεσ για να έχω απλά καθαρότερο νερό επόμενος δεν νομίζω να είναι από τα φίλτρο το δεύτερο (το πιο μικρό )

τωρα για το στρώσιμο νομίζω όλοι όσοι κάνουν μετρήσεις κάνουν τις πιο κοινές 

νιτρικα ,νιτρώδη ,πεχα , υψηλό πεχα,και kh, και αν είναι όλα καλά λεμε ότι έχουμε στρωμένο ενυδρείο ,καταλαθος και από τύχη έκανα φωσφορικά τεστ με natateo και είδα ότι έχω φωσφορικά αλλιώς ούτε θα το ήξερα 

Τώρα αυτό που λες με τα φίλτρα θα το κάνω .δοκιμαζω από την τροφή αν είναι ανεβασμένα από βδομάδα θα ξαναμέτρησω και θα πω 

Έγινε επεξεργασία - ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Τα νυτρικα κατεβενουν με τα φυτα και τα φωσφορικα με λιγοτερη τροφη.

Να φανταστεις, ριχνω P:N  1:5 , δηλαδη τουλαχιστων 3-ς φορες παραπανω P ( Redfield ratio  1:15-30 -> PO4:NO3 ), και στο τελος της εβδομαδας εχω μηδενικα  P !

Ενταξει, μπορει το παλιο aquasoil να ρουφαει κατι , αλλα  ποσο; Και τετοια κατασταση παραμενει για πολυ καιρο

Τα φυτα ρουφανε και απτα δυο, και P kai N(και Κ)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Νικο. Τα φιλτρα οταν τα καθαριζουν με τη νερο τα καθαριζεις?

Επεισεις πως τα καθαριζεις και τα δυο μαζι η ενα τον ενα μηνα και ενα τον αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο εννοείται με νερό από το ενυδρείο .και βασικα το καθάρισμα που κάνω είναι να αλλάξω μόνο τον γυαλοβαμβακα και να ξεπλυνω πολύ ελαφριά τα υλικά πάλι σε νερό ενυδρείου . Δεν τα έχω καθαρίσει μαζί γιατί το ένα το πήρα πριν 20 μέρες , όταν τα κάνω θα τα αφησω 1 βδομάδα διαφορά το ένα από το άλλο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ταίζεις κατεψυγμένες τροφές αλλά κάποιες μπορεί να ανεβάσουν λίγο τις μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη ξεκίνησα με φλεικς που λέρωναν πολύ το νερό .για την ώρα μόνο πελλετ και ταμπλέτες που είναι καθαρότερο το νερό .οι μετρήσεις μου είναι ΑΨΟΓΕΣ εκτός από τα φωσφορικά στο 1.5, από βδομάδα θα ξαναδώ μετρησεις 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα ξαναέκανα μετρήσεις όλα πάνε καλύτερα έχω ρίξει τα φωσφορικά στα 0.25 περίπου , όλα οι άλλες μετρησεις άψογες , τελικά μάλλον από την τροφή ανεβεναν 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...