Jump to content

Το χελωνάκι μου δεν ανοίγει μάτια


Recommended Posts

Οπως σας ειπα δυο εβδομαδες τωρα δεν εχει ανοίξει ματια βαζω 3-4 φορες την ημερα σταγονες αλλα τιποτα.. Δεν εχω λαμπα ουτε φίλτρο δεν το γνωριζα δεν μου το ειχαν πει καν.το θεμα ειναι τωρα τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Του δινω γαριδουλες αλλα πλεον δεν τρωει καθολου,το εχω στην πλαστικη μπανιερα που μου προτειναν να παρω.

Link to comment
Share on other sites

Πως λεγονται οι σταγονες που βαζεις?Το χελωνακι χρειαζεται λαμπα uvb δηλαδη λαμπα που μιμειται το ηλιακο φως για να μπορει να παρει βιταμινη D την οποια χρειαζεται για ν'αποροφησει το ασβεστιο απο την τροφη.Χρειαζεται θερμαντικη λαμπα η εναλλακτικα πρεπει τωρα που εχει καλο καιρο να την βγαζεις στον ηλιο για καποιες ωρες η βαλε πανω απο την στερια της ενα φωτιστικο γραφειου σε αποσταση 20 εκατοστων περιπου.Αλλαζε το νερακι της καθε μερα και να προσθετεις αντιχλωριο αναλογα με την ποσοτητα του νερου.Πρεπει να παρεις ποικιλια τροφων ,προτιμησε τα πελετς.Οι γαριδουλες ειναι μια πολυ φτωχη τροφη.Δοκιμασε κομπρεσες με χαμομηλι'ισως βοηθησουν.Το νερακι της πρεπει κανονικα να εχει θερμαντηρα αλλα αυτο προυποθετει να βρισκεται η χελωνα σε καταλληλο ενυδρειο και οχι στη χελωνιερα.Δεν τρωει γιατι προφανως δεν βλεπει την τροφη της.Βρασε ενα αυγο και προσπαθησε να την ταισεις μικρα κομματακια ασπραδι βαζοντας τα ακριβως μπροστα στην μυτουλα της.Αν αγορασεις βιταμινες και ριξεις μερικες σταγονες στην τροφη της θα ειναι καλυτερα.Ξερω σε βομβαρδησα αλλα προσπαθω να σε βοηθησω γιατι αν το χελωνακι σταματησε να τρωει σε λιγο θα ερθει το τελος.Ποσο ειναι το χελωνακι και ποσο καιρο ειναι νηστικο?Και βεβαια το μεγαλο και σημαντικο κεφαλαιο ειναι η φιλτρανση του νερου απο τα αποβλητα τα οποια θα πουμε σιγα σιγα.

Έγινε επεξεργασία - rafael
Link to comment
Share on other sites

 Τα πανεμορφα αυτα ζωακια θελουν ιδιαιτερη φροντιδα και στα πετσοπ τα πωλουν'' ελαφρα τη καρδια''χωρις να προιδεαζουν τους αγοραστες για την ευθυνη που αναλαμβανουν.

Link to comment
Share on other sites

Το βγαζω συχνα στον ηλιο.του βαζω tobrex σταγονες και κατι αλλες που μ εδωσαν απο το πετ θα δοκιμασω να του δωσω αυγο. παντως γαριδα που δοκιμασα να του δωσω δεν εφαγε.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεσω να το κανω καλα θα παρω ολο τον εξοπλισμο που χρειαζεται αν το γνωριζα απο την αρχη εννοειται πως ετσι θα γινοταν αλλα οπως ειπες αυτοι απο τα πετ το μονο που τους ενδιαφερει ειναι η πωληση. σε ευχαριστω πολυ θα ακολουθησω της συμβουλες σου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν καποιες πιο εξειδικευμενες σταγονες που λεγονται taberaqua.Aν τις βρεις κανε θεραπεια με αυτες.Σταγονες βαζε του πρωι μεσημερι βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα τι μεγεθος εχει το χελωνακι?Μια φωτο θα βοηθουσε.

Έγινε επεξεργασία - rafael
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Δημητρα Χατζηαποστολου έγραψε:

Ναι αυτες ειναι η αλλες που μου εδωσαν αλλα ούτε με εκεινες ειδα καποια βελτιωση. 

Μην τις σταματησεις.Βοηθητικα και με χαμομηλακι.Ποσο καιρο του βαζεις?

 

Έγινε επεξεργασία - rafael
Link to comment
Share on other sites

 Screenshot_20180507-171238.thumb.png.1272bc274ccd3a314275b465d729cb49.png

 

Μία ώρα πριν, το μέλος rafael έγραψε:

Μην τις σταματησεις.Βοηθητικα και με χαμομηλακι.

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος rafael έγραψε:

 

Link to comment
Share on other sites

Σταγονες βαζω εδω και δυο εβδομαδες, δειχνει να ποναει παντως οταν της βαζω και δυστυχως εχει να φαει καιρο δεν ειχα καταλαβει τι ειχε νόμιζα πως ηταν αρρωστο κ ετσι ρωτησα στο πετ γιατι δεν τρωει κ μου ειπε πως θελει σταγονες και παλι δεν μου ειπε για το φως,τροφη κτλπ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Δημητρα Χατζηαποστολου έγραψε:

Σταγονες βαζω εδω και δυο εβδομαδες, δειχνει να ποναει παντως οταν της βαζω και δυστυχως εχει να φαει καιρο δεν ειχα καταλαβει τι ειχε νόμιζα πως ηταν αρρωστο κ ετσι ρωτησα στο πετ γιατι δεν τρωει κ μου ειπε πως θελει σταγονες και παλι δεν μου ειπε για το φως,τροφη κτλπ. 

Στο πετσοπ δεν τα ειχαν σε λαμπες uvb,uva?Τα πραγματα που πρεπει να γινουν αμεσα ειναι να του βαλεις μια λαμπα για ζεστη[οχι λεντ]ακομα και πορτατιφ γραφειου αναμενο ολη μερα.Η ζεστη θα το βοηθησει πολυ!Πολυ καθαριοτητα και στο νερο αντιχλωριο.Με το φαγητο οπως σου ειπα,μπροστα στο στομα της βουτηγμενο σε  βιταμινες.Μπορεις αν θελεις να της κανεις και μπανιο σε διαλυμα βορικου οξεως.Διαλυεις 100 γρ.βορικο οξυ[απο το φαρμακειο] σε 3 λιτρα νερο.Χλιαρο  27-28 βαθμους Το βαζεις σε μια λεκανη και βαζεις μεσα το χελωνακι 2-3 λεπτα.Μετα πετας το νερο και την αλλη μερα φτιαχνεις καινουργιο διαλυμα.Αυτο για 3-4 συνεχομενες μερες.Ελπιζω να πανε ολα καλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως παμε εδω?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ καλυτερα!! αρχισε να τρωει μου εφυγε ενα βαρος.. ειναι πιο δραστηριο αλλα με τα ματια ακομα τπτ. Στο πετ μ εδωσαν βιταμινες taberaua ειναι καλες? Μου ειπαν να βαζω 4,5 σταγονες 3 φορες την εβδομαδα μου τα ειπαν σωστα? Αυτος απο το πετ παντως δεν πρεπει να ξερει κ πολλα ρωτησα για λαμπα UVB και μου ειπε δεν χρειαζεται φτανει το φως του δωματιου οτι να ναι... 

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι πολυ!Αν αρχισε να τρωει σιγα σιγα θα επανελθει.Οι βιταμινες ειναι καλες.Λαμπα οπωσδηποτε ΑΜΕΣΑ!Σιγα σιγα πρεπει να δρομολογησεις το θεμα ενος σωστου ενυδρειου με φιλτρανση για το χελωνακι.Ελπιζω να του πηρες πελετς για τροφη γιατι η γαριδουλα ειναι πολυ φτωχη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πες μου τι θα χρειαστει για το ενυδρειο για να ξεκινησω!! πηρα πελετς τροφη ολα οκ και το εχω ολοι μερα στον ηλιο.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!Λοιπον οι νεροχελωνες ειναι ζωα που χρειαζονται πολλα λιτρα και πολυ καλη φιλτρανση.Λογικο ειναι να πας κατευθειαν στα λιτρα που θα χρειαστει το χελωνακι σου οταν ενηλικιωθει για να μην αλλαζεις ενυδρειο καθε τοσο.Οι διαστασεις της γυαλας πρεπει να ειναι μηκος...το τελικο μηκος της χελωνας Χ5,πλατος.....το μισο απο το μηκος,υψος νερου....2Χτο μηκος του καβουκιουΔηλαδη αν υποθεσουμε οτι το χελωνακι θα γινει 20 εκατοστα χρειαζεσαι ενυδρειο με μηκος20Χ5=1 μετρο,πλατος 20Χ2,5=50 εκατοστα και υψος τουλαχιστον 60 εκατοστα για να εχεις και την εξεδρα που θα λιαζεται.Σαφως τωρα που ειναι μικρο δεν θα βαλεις παραπανω απο 10 εκατοστα νερακι!Μετα εχουμε το θεμα της φιλτρανσης.Χρειαζεσαι ενα δυνατο εξωτερικο φιλτρο το οποιο ομως δεν μπορεις να παρεις απο τωρα γιατι το χελωνακι ειναι μικρο.Αν βρεις ομως καποια ευκαιρια τσιμπα το και αποθηκευσε το για αργοτερα.Επισης ζωτικης σημασιας η λαμπες......Η μια με ακτινοβολια uvb δινει στο χελωνακι την ευκαιρια να συνθετει βιταμινη D και ν'απορροφα το ασβεστιο απο την τροφη του.Η αλλη ειναι θερμαντικη λαμπα και ζεσταινει το χελωνακι .Και οι δυο λαμπες του ειναι απαραιτητες μιας και το χειμωνα δεν μπορεις να το λιαζεις εξω ουτε μπορεις να μεταφερεις αργοτερα ενα μεγαλο ενυδρειο περα δωθε οπως κανεις τωρα.Διαβασε και αυτο θα σε βοηθησει πολυ!

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομα ερωτηση..ποσα watt λαμπα θερμανσης και ποσα uvb για το χελωνακι μου που δεν ειναι μεγαλο σε ηλικια 1ετους περιπου?

Link to comment
Share on other sites

exoterra uvb100 (ex reptiglo 5.0) 13W  για uvb και exoterra intense basking 75  watt για θερμανση.Πως παει το χελωνακι?

 

 



 

Έγινε επεξεργασία - rafael
Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι αν και βαζω σταγονες δεν ανοιγει ματια αλλα τουλαχιστον εχει πολυ ορεξη κολυμπαει ειναι δραστηριο. τωρα με το ενυδρειο και της λαμπες πιστευω θα ανοιξει και τα ματια. Αυριο θα παω να τα παρω και βλεπουμε.. Θερμοστατη θα χρειαστει τωρα η οχι ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσα εκατοστα νερο το εχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...