Jump to content

Η χελωνα μου κοιμαται συνεχεια


Recommended Posts

Γεια σας ! Πηρα την χελωνιτσα μου μια εβδομαδα πριν περιπου . Ομως ,συνεχεια κοιμαται . Διαβασα γοα τη χειμερια ναρκη αλλα δεν ειναι η εποχη τους . Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι συμβαινει; μαλιστα,χθες που προσπαθουσα να την ταισω δεν ανοιγε τα ματια της και απλα κουνουσε τα ποδια της.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες!Οταν την πηρες απο το καταστημα ηταν ζωηρη και ακμαια?Σε παρακαλω γραψε μας σε τι συνθηκες ζει τωρα η χελωνιτσα?Της εχει λαμπες?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σε μια πλαστικη χελωνιερα . Οταν την πηρα ηταν λιγο πιο ζωηρη ,αλλα και παλι κοιμοταν (οχι τοσο οσο τωρα) . Επισης μου ειπαν οτι πρεπει να την ταιζω καθε πεντε μερες. Κατι που δεν τηρω και την ταιζω πιο συχνα . Αλλα με προβληματιζει το γεγονος οτι κοιμαται πολλες ωρες .

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αμα δεν εχεις να πληρώσεις εφορία το ρίχνεις ξένοιαστος στον ύπνο ολη μέρα!
Θα βοηθούσαν φωτογραφίες αν δεν βαριέσαι. και εγώ τις δικές μου συχνότερα τις ταϊζα πάντως (ειχα για 10 χρόνια).

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ποσο μικρο ειναι το χελωνακι?Αν το ταιζαν καθε 5 μερες εχει ριξει τον μεταβολισμο του μηπως και επιβιωσει το καημενο.Βαλε του απο πανω μια λαμπα για να το ζεστανεις[ενα φωτιστικο γραφειου π.χ] .Πρεπει να του αγορασεις αμεσα λαμπα uvb που μιμειται το ηλιακο φως και μια θερμαντικη λαμπα για να ζεσταινεται.Τα χελωνακια που ειναι σε αναπτυξη τρωνε καθε μερα 2 και 3 φορες.Επισης χρειαζεται φιλτρο και στο νερακι του πρεπει να βαζεις αντιχλωριο.Παντως το πρωτο πραγμα που εχεις να κανεις ειναι να το ζεστανεις!Ρωτα οτι θελεις ,ειμαστε εδω για να βοηθιομαστε!

Link to comment
Share on other sites

Η μερα της μαρμοτας!Τα ιδια εγραφα και χθες!:geek:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...