Jump to content

Αναπαραγωγη gappy


Recommended Posts

Καλησπερα σας. Εχω στησει ενα μικρο ενυδρειο 20lt με ενα μικρο φιλτρο της dophin μαυρο χαλαζιακο χαλικι ενα πλαστικο κερατοφυλλο κ 1 αρσενικο gappy κ 2 ετοιμογεννα θηλυκα. Τι αλλο πρεπει να κανω για να εχω καλες γεννες κ καθε ποτε θελει αλλαγη νερου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το 20λιτρο δεν ενδείκνυται για αναπαραγωγή ζωοτόκων.

Αν σκεφτείς πως σε κάθε γέννα μπορεί αν πάρεις κατά ΜΟ 30 μικρά, τα οποία θα πρέπει να τα μεγαλώσεις πριν τα μεταφέρεις ή τα δώσεις αλλού...κι αν σκεφτείς πως οι γέννες θα είναι πολλές, θα ήταν προτιμότερο να ξεκινήσεις σε πολλά περισσότερα λίτρα

 

Επίσης η πιο σωστή αναλογία είναι 1 αρσενικό 3 θηλυκά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Μπορεις να μου πεις καθε ποτε κανω αλλαγη νερου και ποσο?. Εχω βαλει ενα μικρο φιλτρο με ανθρακα κ siporax αλλα ειναι εντελως αστρωτο ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το φίλτρο είναι άστρωτο, άλλαζε νερό κάθε 2-3 μέρες (40% περίπου) και μην ταϊζεις συχνά (κάθε 3-4 μέρες είναι οκ)

O άνθρακας δε χρειάζεται. Τον βγάζεις και βάζεις κανονικό σφουγγάρι

 

Στη φάση αυτή, μη σ απασχολούν οι γεννήσεις, αλλά το πως θα στρώσεις το ενυδρείο

Μία λύση είναι να βρεις μπόλι (βιολογικό υλικό από στρωμένο φίλτρο)

 

Καλή συνέχεια

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Συμφωνώ με όσα σου είπε ο puma! 

Σε ποιά περιοχή είσαι μήπως κάποιος είναι κοντά σου και σου δώσει μπόλι? 

 

Άν δεν βρείς καλό είναι να πάρεις βακτήρια απο κάποιο πετσοπ και να προσθέσεις στο ενυδρείο σου. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ ευχαριστω για τις συμβουλες σας. Το φιλτρακι που εχω του εχω βαλει σφουγγαρι μαυρο λιγο υαλοβαμβακα 6τεμ siporax κ ανθρακα. Οταν το εστησα εβαλα στο νερο αντιχλωριο κ βακτηρια. Εκανα τεστ στο νερο εχθες κ ηταν πολυ καλο. Αυτο που θα ηθελα να ζητησω εαν εχει καποιος την καλοσυνη να μου δωσει οποια κλαδεματα απο ευκολα φυτα εαν εχει για να τα φυτεψω. Μενω στην Πατρα ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Diver x έγραψε:

Καλημερα κ ευχαριστω για τις συμβουλες σας. Το φιλτρακι που εχω του εχω βαλει σφουγγαρι μαυρο λιγο υαλοβαμβακα 6τεμ siporax κ ανθρακα. Οταν το εστησα εβαλα στο νερο αντιχλωριο κ βακτηρια. Εκανα τεστ στο νερο εχθες κ ηταν πολυ καλο. Αυτο που θα ηθελα να ζητησω εαν εχει καποιος την καλοσυνη να μου δωσει οποια κλαδεματα απο ευκολα φυτα εαν εχει για να τα φυτεψω. Μενω στην Πατρα ευχαριστω.

Δες στις αγγελιες. Καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...