Jump to content

Recommended Posts

πριν 11 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Βελτιωσε και την αναταραξη της επιφανειας του νερου.

Τελικά να χρησιμοποιώ την αεραντλία;; (νομίζω τα ψαράκια μου προτιμούν την χαμηλή ροή)

Link to comment
Share on other sites

Τις αλλαγες νερου μπορεις να κανεις και καθε μερα απο 20-25%(καν΄το).

Βαλισνερια ειναι λιγο ευαισθητη στο Excell, βαλε μιση δοση και καλυτερα σιγα σιγα καπου κοντα στην εξοδο του φιλτρου(να ανακατευτει αμεσος)

Σαπια φυτα βγαλε, αυξανουν τ αμμωνια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Τελικά να χρησιμοποιώ την αεραντλία;; (νομίζω τα ψαράκια μου προτιμούν την χαμηλή ροή)

Καλημερα φιλε.

Το να δημιουργησεις μια καλυτερη αναταραξη στην επιφανεια του νερου δεν επιρεαζει την ροη στο ενυδρειο. Επισης η αναταραξη σου προσφερει καλυτερη οξυγωνωση οσο και αν αυτο σου φαινετε παραξενο μια που βοηθα στην καλυτερη ανταλλαγη αεριων με την ατμοσφαιρα. Η αεραντλια αυτο που κανει κυριως ειναι να δημιουργη ανοδικα ρευματα μεσα στο ενυδρειο παρα οξυγωνωση.

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

IMG_0575.thumb.JPG.d1e965ce2393e2d204aca5af0721a145.JPGΚαλησπέρα! Όταν επέστρεψα από τις διακοπές τα φυτά μου είχαν θεριέψει κι έτσι τα κλάδεψα ας πούμε (έκοψα μερικά φύλλα με το χέρι). Τώρα πώς το βλέπετε; Θέλει κι άλλη αραίωση;

IMG_0578.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Το νερό είναι λίγο θολό επειδή οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν μετά από αλλαγή νερού.

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο θέμα του συστήματος co2. Το τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ Flourish Excel, αλλά επειδή δεν είναι και πολύ πρακτικό (ιδιαίτερα στις διακοπές) σκέφτομαι να βάλω μπουκάλι με co2 και πιο συγκεκριμένα Tropica Plant Growth System 60. Δεν έχω καθόλου εμπειρία σε αυτό το θέμα και για αυτό θέλω τη γνώμη σας αν συμφέρει για το ενυδρείο μου που έχει φυτά με χαμηλές απαιτήσεις και είναι 50 περίπου λίτρα, αν υπάρχει κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιώργη!! Φίλε για μένα όχι δεν συμφέρει διότι όπως είπες δεν έχεις φυτά για υψηλές απαιτήσεις CO2. 

Θα σ πει και η φίλη μου η @natateo τη γνώμη της. Κρυπτοκορύνες, moss και βαλισνέριες έχεις. Δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

Καλησπέρα Γιώργη!! Φίλε για μένα όχι δεν συμφέρει διότι όπως είπες δεν έχεις φυτά για υψηλές απαιτήσεις CO2. 

 Θα σ πει και η φίλη μου η @natateo τη γνώμη της. Κρυπτοκορύνες, moss και βαλισνέριες έχεις. Δεν χρειάζεται.

Δηλαδή να μη βάζω τίποτα ή να συνεχίσω με Flourish;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Δηλαδή να μη βάζω τίποτα ή να συνεχίσω με Flourish;

Για μένα και αυτό δεν χρειάζεται λόγω και των ειδών που έχεις αλλά και λόγου της μάζας τους.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Γεια σας! Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο θέμα του συστήματος co2. Το τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ Flourish Excel, αλλά επειδή δεν είναι και πολύ πρακτικό (ιδιαίτερα στις διακοπές) σκέφτομαι να βάλω μπουκάλι με co2 και πιο συγκεκριμένα Tropica Plant Growth System 60. Δεν έχω καθόλου εμπειρία σε αυτό το θέμα και για αυτό θέλω τη γνώμη σας αν συμφέρει για το ενυδρείο μου που έχει φυτά με χαμηλές απαιτήσεις και είναι 50 περίπου λίτρα, αν υπάρχει κάτι καλύτερο.

Οπως ειπε ο φιλος @gifil, δεν χρεαζεσαι το CO2. Ομως.... Κακο δεν θα κανει, μονο πιο καλη αναπτηξη των φυτων θα εχεις. Αν σου περισσευουν τα λεφτα - βαλε. :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ίσως να έχω ξαναρωτήσει, αλλά δε θυμάμαι την απάντηση: Είναι καλύτερο το λίπασμα σε μορφή ταμπλέτας στο υπόστρωμα ή το υγρό λίπασμα ή μήπως ο συνδυασμός και των δύο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Ίσως να έχω ξαναρωτήσει, αλλά δε θυμάμαι την απάντηση: Είναι καλύτερο το λίπασμα σε μορφή ταμπλέτας στο υπόστρωμα ή το υγρό λίπασμα ή μήπως ο συνδυασμός και των δύο;

Ανάλογα το είδος των φυτών που θέλεις να λιπάνεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

vallisneria, hygrophila siamensis, cryptocoryne undulata red και java moss.

Με λίγες ταμπλέτες είσαι κομπλέ. Μην τις βάζεις ακριβώς κάτω από το φυτό, αλλά λίγο πιο μακριά, για να μη τεμπελιάζει η ρίζα.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...