Jump to content

Βοήθεια με κατασκευή ενυδρείου και σαμπ στην Αλεξανδρούπολη


Recommended Posts

Καταρχάς Καλημέρα και συγνώμη εάν το θέμα είναι out of topic αλλά δεν ήξερα που να ρωτήσω.
Ετοιμάζω την κατασκευή ενός μεγάλου ενυδρείου μαζί με σαμπ και θά ήθελα εάν υπάρχει κάποιος ποίο έμπειρος συγχομπιστας στην Αλεξανδρούπολη ο οποίος νά έχει όρεξη και την γνώση να με βοηθήσει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακομα κι αν δεν υπαρχει καποιος στην πολη σου ,σιγουρα μεσα απο το φορουμ θα παρεις πολυτιμες συμβουλες.Γραψε μας λιγο τι θελεις να φτιαξεις?Γλυκο η θαλασσινο?Τι διαστασεις?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο με διαστάσεις 160Μ x 55Π x 70Υ και τό πρόβλημα μου είναι στην κατασκευή του σαμπ,  δεν ξέρω πώς να το κάνω για να μην πλημμυρίσει το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Το 70 για υψος νομιζω οτι ειναι πολυ και θα εχεις προβλημα με το φως αν το θελεις φυτεμενο.Εαν παλι θα ειναι θαλασσινο αυτο θα σου το απαντησουν οι ''αλμυροι''χομπιστες εαν ειναι οκ για κοραλια κ.τ.λ.Βλεπεις οτι υπαρχουν αρκετα πραγματα που πρεπει να συζητηθουν πριν υλοποιησεις την κατασκευη σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο θα είναι με αγγελόψαρα και τό θέλω ψηλό για να είναι καλύτερα και τα ψάρια μου. Από φυτά μόνο ανουμπιες κα βαλισνεριες εάν θα βάλω

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που θα φιλοξενήσεις σκαλάρια δεν είναι απαραίτητη η κατασκευή ενός σαμπ και ένα καλό εξωτερικό φίλτρο μια χαρά δουλειά θα κάνει και θα έχεις το κεφάλι σου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια το προτιμώ το εξωτερικό φίλτρο και μάλιστα σκέφτηκα για το fluval fx6 που είναι και προσιτό στην τιμή.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε....

Το ενυδρειο που σκεφτεσε εχει ωραιες διαστασεις για σκαλαρια. Αν ειναι να φιλοξενισεις αλτουμ τοτε η 70 ποντοι υψος ειναι οτι πρεπει. Συμφωνω με τον Χρηστο μια που θα σε βγαλει και απο τον κοπο της κατασκευης του αν και προσωπικα εχω σαμπ στα σκαλαρια μου και το εχω βολευτει. 

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...