Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.πρωτη φορά ανεβάζω ένα θέμα μιας και δεν είμαι ιδιαίτερος γνωστής .πριν από λίγο καιρό πήρα στην κατοχή μου από ένα φίλο ένα ενυδρείο 180 περίπου λίτρα.αυτη τη στιγμή υπάρχει ένα μεγάλο γατόψαρο μέσα 8-9 εκατοστά ένα γκουραμι 4-5 εκατοστά ένας γλυφτης πορτοκάλι 6-7 εκατοστά κ ένα αγγελοψαρο.εχθες το πρωί το βρήκα σε άσχημη κατάσταση με τα πτερύγια κ της ουρά φαγωμενη και ανήμπορο να κολυμπήσει.ειπα να κάνω μια προσπάθεια μήπως τα καταφέρει.τον έχω ξεχωρίσει από τα άλλα και του έβαλα σταγόνες sera baktopul όπου αναφέρεται ότι ήταν για αποσύνθεση πτερυγίων κτλ .( Τις σταγόνες τις είχα από παλαιοτερη περίπτωση) αυτή τη στιγμή το ψάρι μόνο αναπνέει εδώ και δύο μέρες.υπαρχει κάποιος με παρόμοια εμπειρία;πιθανή έλλειψη στοιχείων είναι επειδή δεν έχω παρακολουθήσει παλαιότερα συζητήσεις foroum.ευχαριστω για την κατανοηση

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι δύσκπλη περίπτωση. 

Αυτήν την στιγμή το έχεις κάπου μόνο του ή μαζι με τα υπόλοιπα? 

Το φάγωμα στα πτερύγια μήπως έγινε απο τσακωμό με το γκουράμι? 

Το bactopur που έριξες είναι "σωστό" για την περίπτωση σου. Άν το έχεις ήδη σε απομόνωση βάλτου μια αεραντλία να αυξήσεις την οξυγόνωση

Link to comment
Share on other sites

κατά πάσα πιθανότητα το αγγελόψαρο είχε πρόβλημα και μάλλον θα ήταν νωχελικό και όταν βλέπουν τα άλλα ψάρια τέτοια κατάσταση συνήθως πάνε και το τσιμπολογούν, λίγες η πιθανότητες να επανέλθει.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα αυτος ο γλυφτης πορτοκάλι που αναφερεις στην εκανε την δουλεια....εαν βαλεις μια φωτο του θα μπορω να σου πω με σιγουρια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι αυτος που νομιζω προσοχη γιατι κινδυνευει και το γκουραμι.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...