Jump to content

Περιεργος μονομαχος..


Recommended Posts

Καλησπερα σας,εχω παρει εδω και 2 μηνες εναν μονομαχο τον οποιο τον ειχα μονο του σε ενα 60λιτρο ενυδρειο μαζι με 5 γαριδες αμανο και αρκετα φυτα,(κερατοφυλλο,ανουμπιες,μικροσορουμ,κρυπτοκορινες).Δεν πιστευω να του ελειπε κατι...ομως καθοταν συνεχεια χαμηλα και κολυμπουσε πολυ λιγο ,βεβαια για φαι εκανε σαν τρελος!Τελος παντων θελησα να τον αλλαξω απο εκει καθως το ενυδρειο ειναι στο δωματιο μου και ηθελα ενα πιο κινητικο ψαρι και τον εβαλα προσωρινα σε ενα δοχειο 15 λιτρα με μπολικο κερατοφυλλο.Βρισκεται εκει εδω και 4 μερες και θελω να πω πως κινειται συνεχεια,φαινεται να εχει περισσοτερη ορεξη και μαλιστα ηδη εφτιαξε φωλια και μαλιστα μεγαλη .Στο δοχειο το μοναδικο πραγμα που υπαρχει ειναι κερατοφυλλο ενω στο ενυδρειο που τον ειχα ειχε θερμοστατη,τα φυτα που σας ειπα,καρυδα,φιλτρο..(ηταν ηδη στρωμενο).Μου φανηκε περιεργο και ηθελα να το μοιραστω μαζι σας.Εχει συμβει σε κανεναν σας κατι παρομοιο?Που πιστευετε οτι οφειλεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Η απουσία των αμανο και του φίλτρου, ίσως εξηγούν τη συγκεκριμένη συμπεριφορά στο μικρό ενυδρείο

Ίσως είχε στρεσαριστεί από τις γαρίδες και ίσως τον "ενοχλούσε' το φίλτρο

(υποθέσεις όλα τα παραπάνω)

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Chocolate_Puma έγραψε:

Καλησπέρα

Η απουσία των αμανο και του φίλτρου, ίσως εξηγούν τη συγκεκριμένη συμπεριφορά στο μικρό ενυδρείο

Ίσως είχε στρεσαριστεί από τις γαρίδες και ίσως τον "ενοχλούσε' το φίλτρο

(υποθέσεις όλα τα παραπάνω)

Μπορει ,μαλλον ποτε δεν θα μαθουμε :hehe!Εχω σκοπο να τον βαλω σε 40λιτρο τελειως μονο του να δουμε πως θα παει,και αμα φτιαξει κι εκει φουσκαλιτσες τοτε θα δοκιμασω να του φερω μια θηλυκια

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος Betta
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον PUMA......μαλλον η ροη ηταν δυνατη και προτιμουσε να καθετε στον πατο για να μην τον παρασερνει το ρευμα........

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να είναι και αυτό που λέτε αλλά μπορεί να φταίει και το μέγεθος.

Εγώ θα σας πω την δικιά μου εμπειρία έβαλα μονομάχο σε 100 λίτρα μέχρι να φιλοξενήσω άλλα ψάρια. Το ενυδρείο δεν είχε τίποτε απο άλλα ζωντανά εκτός λίγα σαλιγκαράκια, φυτεμένο 30% με πολλές κρυψώνες και η ροή του νερού ήταν όπως σε όλα τα ενυδρεία μου σχεδόν μηδενική.

το Ψάρι το έβλεπα που και που όλο κρυβόταν και όταν έβγαινε καθόταν σε μια γωνία άπρακτο, ποιο βαρεμένο ψάρι δεν είχα δει.

Μόλις το έβαλα σε ένα 10 λίτρο βρήκε την χαρά του, όλο ζωντάνια ήταν, τη να πω μήπως του ήρθε μικρό; Δεν ξέρω, το ψάρι έζησε εκεί ένα μήνα μέχρι που άλλαξε ιδιοκτήτη.

 

Μια αυθαίρετη δικιά μου θεωρία είναι μήπως στο μεγάλο ενυδρείο το ψάρι τρομάζει απο το άγνωστο και είναι άκρος προσεκτικό απο τυχόν εχθρούς; Μήπως το μικρό ενυδρείο το ελέγχει ποιο καλά και νιώθει βολικά; Τη να πω πάντως η πραγματικότητα είναι αυτή που σας περιγράφω.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ειχα και εγω εναν σε 200αρι με αλλα μικροψαρα αρκετα φυτεμενο και ηταν βασιλιας μεσα. Ειχε την καβατζα του και οποιος πλησιαζε τσαμπουκαλευοταν για να τον διωξει αλλα κατα τα αλλα ζουσε αρμονικα με το συνολο των ψαριων μια που δεν ασχολουντουσαν με την παρτη του γενικος τα υπολοιπα ψαρια....

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Ειχα και εγω εναν σε 200αρι με αλλα μικροψαρα αρκετα φυτεμενο και ηταν βασιλιας μεσα. Ειχε την καβατζα του και οποιος πλησιαζε τσαμπουκαλευοταν για να τον διωξει αλλα κατα τα αλλα ζουσε αρμονικα με το συνολο των ψαριων μια που δεν ασχολουντουσαν με την παρτη του γενικος τα υπολοιπα ψαρια....

Καλα μπορει ο μονομαχος να συνυπαρξει με αλλα ψαρια?Δε το ξερα !

Link to comment
Share on other sites

Αμε.... αρκει να μην βαλουμε ψαρια οπου τσιμπανε την ουρα τους και τους ενοχλουν. Το φυτεμενο ενυδρειο παρεχει πολλες καβατζες και καπου τα ιδια τα ψαρια μοιραζονται τις διαφορες περιοχες. Αν θυμαμε καλα τοτε ειχα ενα ζευγαρι σκαλαρια ροδοστομους και εναν μικρο electric blue jack....

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Αμε.... αρκει να μην βαλουμε ψαρια οπου τσιμπανε την ουρα τους και τους ενοχλουν. Το φυτεμενο ενυδρειο παρεχει πολλες καβατζες και καπου τα ιδια τα ψαρια μοιραζονται τις διαφορες περιοχες. Αν θυμαμε καλα τοτε ειχα ενα ζευγαρι σκαλαρια ροδοστομους και εναν μικρο electric blue jack....

Πραγματικα μου κανει εντυπωση !

Το electric blue jack τι ειναι ? 

Link to comment
Share on other sites

100_6440-1-1.jpg

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Thank you κοριτσαρα μου.......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Thank you κοριτσαρα μου.......

Εμεις ευχαριστουμε ολους εσας τους παλιους χομπιστες που μας μαθαινετε 5 πραγματα και μας ανοιγετε τα ματια :wub:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Θα συμφωνησω με τον PUMA......μαλλον η ροη ηταν δυνατη και προτιμουσε να καθετε στον πατο για να μην τον παρασερνει το ρευμα........

οχι παιδια,το φιλτρο ειναι ενα πολυ μικρο..και κοιταζε προς τον τοιχο,θα το καταλαβαινα αν εφταιγε αυτο

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

μπορεί να είναι και αυτό που λέτε αλλά μπορεί να φταίει και το μέγεθος.

Εγώ θα σας πω την δικιά μου εμπειρία έβαλα μονομάχο σε 100 λίτρα μέχρι να φιλοξενήσω άλλα ψάρια. Το ενυδρείο δεν είχε τίποτε απο άλλα ζωντανά εκτός λίγα σαλιγκαράκια, φυτεμένο 30% με πολλές κρυψώνες και η ροή του νερού ήταν όπως σε όλα τα ενυδρεία μου σχεδόν μηδενική.

το Ψάρι το έβλεπα που και που όλο κρυβόταν και όταν έβγαινε καθόταν σε μια γωνία άπρακτο, ποιο βαρεμένο ψάρι δεν είχα δει.

Μόλις το έβαλα σε ένα 10 λίτρο βρήκε την χαρά του, όλο ζωντάνια ήταν, τη να πω μήπως του ήρθε μικρό; Δεν ξέρω, το ψάρι έζησε εκεί ένα μήνα μέχρι που άλλαξε ιδιοκτήτη.

 

Μια αυθαίρετη δικιά μου θεωρία είναι μήπως στο μεγάλο ενυδρείο το ψάρι τρομάζει απο το άγνωστο και είναι άκρος προσεκτικό απο τυχόν εχθρούς; Μήπως το μικρό ενυδρείο το ελέγχει ποιο καλά και νιώθει βολικά; Τη να πω πάντως η πραγματικότητα είναι αυτή που σας περιγράφω.

Λογικα ειναι αυτο που λες,δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Υποθεσεις κανουμε...... τιποτα δεν ειναι 100% σιγουρο μια που παιζουν πολλοι παραμετροι για να ειμαστε απολυτοι και σιγουρα δεν θα το μαθουμε ποτε πια, αλλα συνηθως οταν καπιο ψαρι καθετε στον πατο καποια ανωμαλια υπαρχει συνηθωςστο ολο συστημα , οπως αμμωνια νιτρωδη, οξυγονο η δεν ξερω και εγω τη........

Link to comment
Share on other sites

Από όσο έχω διαβάσει οι μονομάχοι γενικά είναι περίεργα ψάρια με περίεργη συμπεριφορά που αλλάζει απο ψάρι σε ψάρι και απο ενυδρείο σε ενυδρείο. Σίγουρα δεν θα μάθουμε ποτέ  τη σκέφτεται το ψάρι, είναι τόσα πουλά τα σενάρια που μπορούμε να κάνουμε και πάλι άκρη δεν θα βγάλουμε, εκτός και αν υπάρχει κάποιος σούπερ γκουρού των μονομάχων και ξέρη κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά δεν μου κάνει εντύπωση. Είναι όντως στον χαρακτήρα του μονομάχου και την περιοχή που οριοθετεί. Έχω διαβάσει πολλές περιπτώσεις μονομάχων που λόγω αναβάθμισης ενυδρείου σε περισσότερα λίτρα ήταν λιγότερο δραστήριοι ή σταμάτησαν να φτιάχνουν φωλιές. Σε έναν από τους δικούς μου, όσο τον είχα σε 17 λίτρα πήγαινε περα δώθε σαν παλαβό, ήταν πολύ δραστήριος και έκανε τεράστιες φωλιές κάθε εβδομάδα. Αμέσως μετά την αναβάθμιση του σε 37 λίτρα παρατήρησα ότι σταμάτησε πλέον να είναι πολύ δραστήριος ασχέτως εάν έχει άπλετο χώρο και σταμάτησε να κάνει φωλιες. Έχει το κλασσικο σημείο του σε μια γωνια του ενυδρείου στην οποία αράζει τις πιο πολλές ώρες τις μέρας. Αντέ το πολύ να κάνει καμια 10αρια βόλτες γύρω γύρω το ενυδρείο για να δει ότι όλα είναι καλά και να κάνει λίγο flaring στα Assassin Snails και φυσικά για να φαει. Σε αντίθεση με τους άλλους 2 που έχω, που από την αρχή μπήκαν σε 37 λίτρα έκαστος και κόβουν βόλτες ασταμάτητα. Ίσως για κάποιους μονομάχους, έχοντας συνηθίσει σε πιο περιορισμένο χώρο, ο άπλετος χώρος τους δημιουργεί στρες και ανασφάλεια γιατί έχουν μεγαλύτερη περιοχή να οριοθετησουν και να προφυλαξουν. Αυτό για μένα προσωπικά είναι και μια απαντηση σε όσους κατά καιρούς κάνουν λες και τους σκότωσες την μανα επειδή έβαλες έναν μονομάχο σε 20 και 25 λίτρα...Ναι μεν οι συνθήκες είναι πιο ευμεταβλητες αλλά ΙΣΩΣ αυτός ο χώρος για κάποιους μονομαχους τους δημιουργεί μια αίσθηση ασφάλειας και πιο εύκολης οριοθέτησης του χωρου, σε αντίθεση με τα 60 ή και 100 λίτρα που οι συνθήκες δεν είναι ευμεταβλητες εύκολα ΑΛΛΑ ο μεγάλος χώρος τους δημιουργεί stress και περιοριζόνται σε ένα μικρό κομμάτι του ενυδρείου...

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Υποθεσεις κανουμε...... τιποτα δεν ειναι 100% σιγουρο μια που παιζουν πολλοι παραμετροι για να ειμαστε απολυτοι και σιγουρα δεν θα το μαθουμε ποτε πια, αλλα συνηθως οταν καπιο ψαρι καθετε στον πατο καποια ανωμαλια υπαρχει συνηθωςστο ολο συστημα , οπως αμμωνια νιτρωδη, οξυγονο η δεν ξερω και εγω τη........

Συμφωνω αλλα δεν παιζει γιατι με το που τον εβγαλα εβαλα αλλον μονομαχο και τα πηγαινει μια χαρα και τον χαιρομαι(ολους τους χαιρομαι εννοειται και τους αγαπαω το ιδιο ).Ειναι στον χαρακτηρα του λογικα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...