Jump to content

Dropsy και καθαρισμός ενυδρείου


Recommended Posts

Χαίρεται σε όλους.
 
Έχω ένα ενυδρείο 30 λίτρων, στρωμένο φίλτρο (πριν πάρω τον μονομάχο το έστρωσα) θερμοστάτη, air pump (για διαταραχή της επιφάνειας) και εκεί μέσα είχα έναν μονομάχο για 3 μήνες και τον τελευταίο μήνα 2 Apple snails. Τσεκάρω παραμέτρους κάθε Κυριακή και μετά κάνω αλλαγή νερού 30% με σκούπα βυθού.
Σάββατο μεσημέρι όλα ήταν φυσιολογικά, Σάββατο βράδυ ο μονομάχος δεν είχε πολύ όρεξη αλλά έφαγε. Την Κυριακή το πρωί τον βρίσκω τουμπανιασμενο και για να μην τα πολυλογώ, κατάλαβα ότι είναι dropsy, τσέκαρα τις παραμέτρους (όλα τέλεια) και μέχρι να κάνω αλλαγή νερού και να προετοιμάσω την καραντίνα για θεραπεία με bactopur ο μονομάχος ψόφησε. Δεν ξέρω τι μπορεί να έκανα λάθος, δεν είχα παρατηρήσει τίποτα περίεργο το προηγούμενο μεσημέρι και όλα έγιναν τόσο γρήγορα που δεν πρόλαβα καν να αντιδρασω.
 
Τώρα έμεινα λοιπόν με τα δύο Apple Snails και μου έχουν πει 3 εκδοχές :
 
1. Να μην κάνω τίποτα, το dropsy δεν μεταδίδεται. (προσωπικά δεν νοιώθω και τόσο σίγουρος να μπει άλλο ψάρι μέσα δεδομένου ότι μπορεί να ήταν βακτήρια).
 
2. Να μπουν τα σαλιγκάρια στην καραντίνα και να κάνω στο ενυδρείο διπλή θεραπεία με Bactopur, και έπειτα να το τρέξω λίγες μέρες με άνθρακα.
 
3. Να μπουν τα σαλιγκάρια καραντίνα, να διαλύσω το ενυδρείο, να κάνω απολύμανση, και να αρχίσω να στρωνω από την αρχή. Κάτι βέβαια που με τρομάζει για τα σαλιγκάρια.
 
Να πω βέβαια σε αυτό το σημείο ότι το φίλτρο μου παίρνει πλακέτα. Επειδή όμως δεν βολεύει αγόρασα χθες καινούργιο φίλτρο με spray bar που μπαίνει το κλασσικό σφουγγαράκι και θέση για άνθρακα. Αυτό το λέω γιατί θα βάλω το καινούργιο και με το dropsy δεν ξέρω αν μπορώ να εκμεταλλευτώ βιολογικό υλικό από το στρωμένο φίλτρο, ανάλογα βέβαια με το τι θα μου προτείνετε.
 
Με αυτά λοιπόν τα δεδομένα, τι προτείνετε από εδώ και πέρα;
 
Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
 


Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις αλλαγες νερου να ειναι ιδια με την θερμοκρασια του ενυδρειου γιατι η αποτομη αλλαγη νερου με αλλη θερμοκρασια στρεσάρεται το ψαρι και η νυκτικη του κυστη.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Στις αλλαγές νερού προσέχω πάντα την θερμοκρασία του νερού με θερμόμετρο για να μην έχει διαφορά με του ενυδρείου.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος LeoDeStino έγραψε:

Στις αλλαγές νερού προσέχω πάντα την θερμοκρασία του νερού με θερμόμετρο για να μην έχει διαφορά με του ενυδρείου.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Και καλα κανεις φιλε μου.......οσο για τον ψαρι πολλες φορες καποια παθογονα βακτηρια κανουν ζημια δστο πι και φι που λεμε..... οι αιτιες πολλες και διαφορες για να πουμε με σιγουρια τη μπορει να εφτεξε στα σιγουρα.....

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ και πέρα τι να κάνω όμως με το ενυδρείο; Να κάνω διπλή θεραπεία bactopur ή να απολυμανω το ενυδρείο και να αρχίσω να στρωνω από την αρχή;
Κάπου διάβασα ότι τα παθογονα βακτήρια ψοφάνε αν δεν υπάρχει ζωντανός οργανισμός μέσα, ισχύει;


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συχνά, μόνο μερικά από τα ψάρια προσβάλλονται. Η ασθένεια συνήθως εκδηλώνεται αρχικά με βακτηριακή λοίμωξη του εντερικού. Παρόλα αυτά, μπορεί να εμφανιστεί σαν σύμπτωμα τελικού σταδίου άλλων ασθενειών. Η προσβολή του εντερικού γίνεται αντιληπτή από τις βλεννώδεις ακαθαρσίες. Στη πορεία τα υγρά που δεν αποβάλλονται συσσωρεύονται στην κοιλότητα του σώματος (διόγκωση κοιλιάς), στις βάσεις των λεπιών (προτεταμένα λέπια) ή στο πίσω μέρος των ματιών (εξοφθαλμία). Επιπλέον λοιμώξεις της νηκτικής κύστης συνήθως οδηγούν σε ακανόνιστη κολυμβητική συμπεριφορά. Με το βακτοπουρ μπορεις να το χρησιμοποιησης σαν απολυμαντικο αλλα θα την ακουσει και η βιολογια σου οπως και να εχει.

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, οπότε λέω να κάνω απολύμανση για να είμαι σίγουρος. Έτσι κι αλλιώς το νέο φίλτρο πρέπει να στρωθεί έτσι και αλλιώς

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που πηρες πια καινουργιο φιλτρο να το στρωσεις εξ αρχης μετα απο την θεραπεια που θα κανεις με το παλιο. Δηλαδη οταν τελιωσεις με την θεραπεια κανε μια ολικη αλλαγη νερου και βαλε το καινουργιο με τον ανθρακα για 2 με 3 ημερες να δουλεψει και μετα στην θεση του ανθρακα προσθεσε μινι σιποραξ που ειναι κεραμικο υλικο για να αναπτυχθει εκει η βιολογια του ενυδρειου σου.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Συχνά, μόνο μερικά από τα ψάρια προσβάλλονται. Η ασθένεια συνήθως εκδηλώνεται αρχικά με βακτηριακή λοίμωξη του εντερικού. Παρόλα αυτά, μπορεί να εμφανιστεί σαν σύμπτωμα τελικού σταδίου άλλων ασθενειών. Η προσβολή του εντερικού γίνεται αντιληπτή από τις βλεννώδεις ακαθαρσίες. Στη πορεία τα υγρά που δεν αποβάλλονται συσσωρεύονται στην κοιλότητα του σώματος (διόγκωση κοιλιάς), στις βάσεις των λεπιών (προτεταμένα λέπια) ή στο πίσω μέρος των ματιών (εξοφθαλμία). Επιπλέον λοιμώξεις της νηκτικής κύστης συνήθως οδηγούν σε ακανόνιστη κολυμβητική συμπεριφορά. Με το βακτοπουρ μπορεις να το χρησιμοποιησης σαν απολυμαντικο αλλα θα την ακουσει και η βιολογια σου οπως και να εχει.

Dr.Rik :usd:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχισαμε το δουλεμα πρωι πρωι.............:hehe

Απλα ξερω που να ψαχνω και εχω και εγω την βιβλιοθηκη μου.

 

Βαλτε το παρακατω pdf στα αρχεια σας για να εχετε μια συνολικη εικονα περι ασθενειών .

https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Αρχισαμε το δουλεμα πρωι πρωι.............:hehe

Απλα ξερω που να ψαχνω και εχω και εγω την βιβλιοθηκη μου.

 

Βαλτε το παρακατω pdf στα αρχεια σας για να εχετε μια συνολικη εικονα περι ασθενειών .

https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Thanks Dr.. :hehe

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Thanks Dr.. :hehe

68 σελιδες ???

:ooh2:

Ιχθυατρος κατευθειαν :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Coco2410 έγραψε:

68 σελιδες ???

:ooh2:

Ιχθυατρος κατευθειαν :hehe

χαχαχα........ εχεις ορεξη σημερα βλεπω ε;;; :devil:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

χαχαχα........ εχεις ορεξη σημερα βλεπω ε;;; :devil:

:kookoo:

Ω ναι ! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που πηρες πια καινουργιο φιλτρο να το στρωσεις εξ αρχης μετα απο την θεραπεια που θα κανεις με το παλιο. Δηλαδη οταν τελιωσεις με την θεραπεια κανε μια ολικη αλλαγη νερου και βαλε το καινουργιο με τον ανθρακα για 2 με 3 ημερες να δουλεψει και μετα στην θεση του ανθρακα προσθεσε μινι σιποραξ που ειναι κεραμικο υλικο για να αναπτυχθει εκει η βιολογια του ενυδρειου σου.
 
Είχα σκοπό να απολυμανω τα πάντα με ελαφρύ διάλυμα χλωρίνης και να τα αφήσω στον ήλιο. Πιστεύεις ότι η θεραπεία με bactopur και στρώσιμο νέου φίλτρου είναι δηλαδή αρκετό για να είμαι ασφαλής; Μπορώ να βάλω βιολογικό υλικό από το στρωμένο ενυδρείο για να στρωθεί πιο γρήγορα ή είναι επικίνδυνο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υ. Γ: Εξαιρετικά χρήσιμο το βιβλιαράκι. Ευχαριστώ πολύ

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε leo τα βακτηρια υπαρχουν παντου και θα υπαρξουν και μετα την απολυμανση. Αλλωστε μην ξεχναμε οτι στο βιολογικο υλικο νιτροποιητικα βακτηρια εχουμε για να μας βοηθουν. Ακομα και τα ψαρια μας κουβαλουν πολλων ειδων βακτηρια που ομως ειναι ακινδυνα εαν το ψαρι μας ειναι υγιες, εχει ενα ανοσοποιητικο δυνατο χωρις στρεσογονες καταστασεις και παραμετρους του νερου αρτιες. Ολα αλλαζουν εαν το ψαρι για καποιο λογο τραυματιστει η δεχτει επιθεση απο καποιο ιο η εξωπαρασιτο  η η παρατεταμενη ζωη του σε ενα μολυσμενο περιβαλλον αποδυναμωση το ψαρι. Εκει εαν εχει τις σωστες βασεις μπορει σε ενα μεγαλο βαθμο και με την βοηθεια μας να επανελθει...... υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις που πολυ δυσκολα θα την βγαλει καθαρη. Δεν ξερω τη φιλτρο εχεις αλλα συνηθως αυτα τα μικρα φιλτρα εχουν μικρο χωρο φιλτρανσης και στην ουσια εαν δεν καθαριζετε συχνα οι σκατουλες γυρνανε ξανα στο κυριως ενυδρειο και εκει το ψαρι κολυμπα στο ιδιο περιβαλλον με τα παθογονα οπου υπαρχει μεγαλος κινδυνος καποια στιγμη να την πατησει και να αρρωστηση σοβαρα. Οποτε οκ οι αλλαγες νερου αλλα να ξεπλενεις και το σφουγγαρι τακτικα γιατι η αληθεια ειναι πως δεν κανουν και πολυ καλη δουλεια μηχανικα. Ποικιλια στις τροφες...βιταμινες μια φορα την εβδομαδα στην τροφη τους...και αρκετα φυτα γρηγορης και ευκολης αναπτυξης ειναι συμμαχει μας.

Link to comment
Share on other sites

Το Dropsy είναι το τελικό αποτέλεσμα μιας ασθένειας. Κάτω από αυτό προυπαρχει κατι άλλο το οποίο ταλαιπωρούσε το ψάρι καιρό και απλά κατέληξε σε Dropsy. Αυτό που θα έκανα εγώ προσωπικά, δεν θα άφηνα κανένα άλλο ζωντανό μέσα στο ενυδρείο έτσι ώστε να μην υπήρχε ξενιστής για κανένα παθογόνο βακτήριο για τουλάχιστον 2 εβδομάδες και θα ξεκινούσα θεραπεία με κάτι πιο ήπιο από Bactopur όπως το Esha 2000 έτσι ώστε να μην χαλάσω την βιολογία του ενυδρείου και του φίλτρου μου. Το Esha 2000 κάνει και για περίπτωση Dropsy και καλύπτει μια ευρεία γκάμα ασθενειων αλλά λειτουργεί και ως αντισηπτικό. Παράλληλα θα μετέφερα το βιολογικό υλικό από το ένα φίλτρο στο άλλο, θα έβαζα τροφή σε δίχτυ για να συντήρησω την βιολογία η ακόμα και να την ενισχύσω έως ότου τελειώσω την 7ημερη θεραπεία με το Esha 2000. Τέλος θεραπείας, μετρήσεις να δω ότι όλα είναι OK, μεγάλη αλλαγή νερού και προσθήκη άνθρακα για κάνα 3ημερο να μαζέψει το φάρμακο, καλού κακού τα Apple Snails δεν θα τα ξανά έβαζα μέσα εφόσον ο κύκλος αποστείρωσης έχει ολοκληρωθεί. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites



καλού κακού τα Apple Snails δεν θα τα ξανά έβαζα μέσα εφόσον ο κύκλος αποστείρωσης έχει ολοκληρωθεί. 


Απόλυτα κατανοητός και σε ευχαριστώ πολύ για τις λεπτομερής οδηγίες. Θα προμηθευτώ το παραπάνω σκεύασμα και θα το βάλω εμπρός. Τα διακοσμητικά θα τα βγάλω βέβαια και θα τα πλύνω με ξύδι και θα τα αφήσω στον ήλιο όσο κρατάει η θεραπεία.
Παρ όλα αυτά έχω μια απορία σε όσα γράφεις παραπάνω. Εννοείς ότι δεν θα ξανά έβαζες τα σαλιγκάρια μέχρι να ολοκληρωθεί πλήρως η θεραπεία ή ότι δεν θα τα ξανά έβαζες ακόμα και μετά την θεραπεία;



Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, LeoDeStino said:


 

 


Απόλυτα κατανοητός και σε ευχαριστώ πολύ για τις λεπτομερής οδηγίες. Θα προμηθευτώ το παραπάνω σκεύασμα και θα το βάλω εμπρός. Τα διακοσμητικά θα τα βγάλω βέβαια και θα τα πλύνω με ξύδι και θα τα αφήσω στον ήλιο όσο κρατάει η θεραπεία.
Παρ όλα αυτά έχω μια απορία σε όσα γράφεις παραπάνω. Εννοείς ότι δεν θα ξανά έβαζες τα σαλιγκάρια μέχρι να ολοκληρωθεί πλήρως η θεραπεία ή ότι δεν θα τα ξανά έβαζες ακόμα και μετά την θεραπεία;



Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Δεν θα τα ξανά έβαζα και μετά την θεραπεία για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο σε περίπτωση που θελήσω να ξαναβάλω ψάρι. Επειδή στην προκειμένη περίπτωση δεν ξέρουμε ακριβώς τι προκάλεσε το Dropsy για να είμαι σίγουρος, οποιοσδήποτε ζωντανός οργανισμός ζούσε στο ενυδρείο κατά την περίοδο του Dropsy, θα φρόντιζα να τον απομακρύνω οριστικά έτσι ώστε να μην υπάρχει κάποιος ξενιστής για οποιοδήποτε παθογόνο και επαναμολυνθει το ενυδρείο μου. Δεν ξέρω εάν αυτό θα ήταν 100% το σωστό πραγμα να κάνω αλλά σίγουρα μου φαινεται 100% πιο ασφαλές από το να πάρω ρίσκο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα @LeoDeStino. Ολα καλα, αλλα οταν διαβαζω οτι τσέκαρα τις παραμέτρους (όλα τέλεια), και μετα ψωφαει το ψαρι......

Πιο  συγκεκριμενα πρεπει να γραφουμε, δηλ. μετραω με ταδε τεστακια, NO3- ? NO2-? NH3/NH4- ?

Ειχαμε δει πολλα εδω... απο "τελειες"  μετρησεις....δυστυχως...

Και καθε εβδομαδα σκουπα ! - οτι προλαβαινει να αποικισει (καλα βακτηρια), το ρουφας με τ σκουπα.

Σκουπα μια φωρα το μηνα, νομιζω αρκει( ειδικα,οταν εχεις μονο ενα ψαρι).

 

Link to comment
Share on other sites

@natateo σκουπα βυθού μπορεί να γίνεται και κάθε εβδομάδα απλά όχι σε όλη την επιφάνεια του υποστρώματος. 1/4 του συνόλου του υποστρώματος κάθε εβδομάδα είναι αρκετό χωρίς να διαταραχτεί η βιολογία του ενυδρείου. Εάν δε είναι φυτεμένο, τότε πολύ κοντά στις ρίζες των φυτών μπορεί να γίνει επιφανειακά μια σκουπα βυθού. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα [mention=63871]LeoDeStino[/mention]. Ολα καλα, αλλα οταν διαβαζω οτι τσέκαρα τις παραμέτρους (όλα τέλεια), και μετα ψωφαει το ψαρι......
Πιο  συγκεκριμενα πρεπει να γραφουμε, δηλ. μετραω με ταδε τεστακια, NO3- ? NO2-? NH3/NH4- ?
Ειχαμε δει πολλα εδω... απο "τελειες"  μετρησεις....δυστυχως...
Και καθε εβδομαδα σκουπα ! - οτι προλαβαινει να αποικισει (καλα βακτηρια), το ρουφας με τ σκουπα.
Σκουπα μια φωρα το μηνα, νομιζω αρκει( ειδικα,οταν εχεις μονο ενα ψαρι).
 
Για να γίνω λοιπόν πιο συγκεκριμένος, μετράω με υγρά τεστ Tetra.
0 αμμωνία, 0 νιτρώδη και κάτω του 12,5 τα νιτρικά (ούτε μηδενικό και αρκετά κοντά στο δεύτερο χρώμα κοινώς).
Έχω σκούπα βυθού και παίρνω ότι προλάβω μέχρι να βγει το νερό που πρέπει να αντικαταστησω στην αλλαγή νερού.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 18.05.2018 at 9:45 ΜΜ, το μέλος LeoDeStino έγραψε:

Για να γίνω λοιπόν πιο συγκεκριμένος, μετράω με υγρά τεστ Tetra.
0 αμμωνία, 0 νιτρώδη και κάτω του 12,5 τα νιτρικά (ούτε μηδενικό και αρκετά κοντά στο δεύτερο χρώμα κοινώς).
Έχω σκούπα βυθού και παίρνω ότι προλάβω μέχρι να βγει το νερό που πρέπει να αντικαταστησω στην αλλαγή νερού.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τωρα σωστος! Με την σκουπα  μην το παρακανεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...