Jump to content

Καλώς σας βρήκα!


GVC

Recommended Posts

Καλημέρα. Καιρό σας διαβάζω, μιας και μπήκα στο χώρο των ενυδρείων για να πάρω πληροφορίες για το στήσιμο ενός νέου ενυδρείου. Να παρουσιαστώ και εγω με την σειρά μου.

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Ελαφρά φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 810mm x 360mm x 450mm
Συνολικά Λίτρα: 100lt
Sump (λίτρα): Όχι (ακόμα)

Οργανισμοί
Φυτά:
Microsorum pteropus (Java Fern), Taxiphyllum Barbieri (Flame moss),  Utricularia Graminifolia (Κάποιο είδος moss), Egeria Densa, Hemianthus callitrichoides, Sagittaria subulata και red Tiger Lotus
Ψάρια: Όχι ακόμα. (Ίσως μπει crowntail betta)
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαύρο
sticker
Πέτρες: Ασβεστολιθικές TUFA Stones
Ξύλα: 1 Τεχμάχιο driftwood περίπου 160mm
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Fluval Stratum
Βυθός: Fluval Stratum

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 λάμπα
NovoLux 80 LED (10.5Watt)
Διάρκεια φωτισμού: 6-10ώρες / ημέρα

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση:
Eccoflow 500
Θέρμανση/ Ψύξη: AquaHeat 100Watt και θα αντικατασταθεί με τον EHEIM thermocontrol 150Watt
Λίπανση: Fluval Stratum
Παροχή CO2: ISTA 1Lt CO2 Aluminium Cylinder set-Pressure Reduced (καρά - κινεζιά)
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Eheim Air Pump 200 (αλλά καταργήθηκε γιατί ερχόταν σε κόντρα με το CO2)
Διατροφή: Ν/Α


Παράμετροι
pH: 7.4
Γενική σκληρότητα (GH): 6 (σταγόνες)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 2 (σταγόνες)
Αμμωνία (ΝΗ3): 0.25
ppm
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0ppm
Νιτρικά (ΝΟ3): 0ppm
Φωσφορικά (PΟ4): N/A
Μέση Θερμοκρασία (°C): 27°C

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Σε λίγες μέρες θα γίνει 50% αλλαγή νερού (50
lt)
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Prime για αντιχλώριο και Pristine για βακτήρια
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Pristine κάθε μέρα 6.25ml περίπου.

 

Υ.Γ: Οποιαδήποτε παρατήρηση για διόρθωση θα ήταν ευπρόσδεκτη μιας και είμαι ακόμα στην αρχή.

 

IMG_0284.jpg

IMG_0285.jpg

IMG_0288.jpg

IMG_0291.jpg

IMG_0293.jpg

IMG_0316.jpg

IMG_0321.jpg

IMG_0332.jpg

IMG_0336.jpg

IMG_0338.jpg

IMG_0342.jpg

IMG_0343.jpg

IMG_0344.jpg

IMG_0347.jpg

IMG_0350.jpg

IMG_0353.jpg

IMG_0354.jpg

IMG_0355.jpg

IMG_0359.jpg

Έγινε επεξεργασία - GVC
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες! Πολύ μου αρέσει το ενυδρείο! Κράτα μας ενήμερους για την εξέλιση του! Ο μονομάχος θα είναι βασιλιάς σε τέτοιο ενυδρείο! :welcome:

 

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα πραγματα με πολυ ομορφο στησιμο.....

Σου ευχομαι καλη αρχη και καλώς ηρθες στην παρε μας...

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχή και από εμένα.

Εχεις διοξείδιο;

Βλέπω καλά στην δεξια πλευρα τον κώνο της ista για το χρωματικό έλεγχο;

Νομίζω οτι μπαίνει ανάποδα, σαν πυραμίδα.

IMG_20180517_134204.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε στο φόρουμ.:welcome:

Πολύ όμορφο ενυδρείο. 

 

Αν ήθελες να κάνεις ένα copy στο θέμα σου και να το αντιγράψεις στην κατάλληλη κατηγορία θα βοηθούσε για να παρακολουθούμε την εξέλιξη του!

 

Sorry που δεν προτείνω κατηγορία άλλα δεν ξέρω που θα ήθελες να μπει ? (Φυτεμενα, μονομαχοι ....ή κατι αλλο )

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fishbone! said:

Καλώς όρισες φίλε στο φόρουμ.:welcome:

Πολύ όμορφο ενυδρείο. 

 

Αν ήθελες να κάνεις ένα copy στο θέμα σου και να το αντιγράψεις στην κατάλληλη κατηγορία θα βοηθούσε για να παρακολουθούμε την εξέλιξη του!

 

Sorry που δεν προτείνω κατηγορία άλλα δεν ξέρω που θα ήθελες να μπει ? (Φυτεμενα, μονομαχοι ....ή κατι αλλο )

 

Συγνώμη δεν έπιασα με το copy τι εννοείς; Να αλλάξω κατηγορία στο ενυδρείο; συγνώμη και πάλι για την ερώρηση - κυνδινέυω λέμε να κριθώ σαν βλ@μα.. :P

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

 

Συγνώμη δεν έπιασα με το copy τι εννοείς; Να αλλάξω κατηγορία στο ενυδρείο; συγνώμη και πάλι για την ερώρηση - κυνδινέυω λέμε να κριθώ σαν βλ@μα.. :P

:hehe:hehe:hehe!!!

Όχι μην ανησυχείς....

Εννοώ ότι εδώ εδώ είναι ο τομέας καλωσόρισμα και το θέμα κλειδώνει μετά από κάποιον καιρό. 

Αν ανοίξεις ένα νέο θέμα στο κομμάτι γλυκού νερού σε όποιο τομέα θες θα μπορούμε να συμμετέχουν και τα μέλη στην πρόοδο του ενυδρείου σου .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα.

Καλώς όρισες στο παρεάκι και να δεις το ενυδρείακι σου όπως θέλεις.. Τώρα για προτάσεις αλλαγών και τα λοιπά οι πιο σχετικοί..

Εγώ απλά έχω να δηλώσω ότι ξεκινάς δυνατά!! ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες φιλε και απο εμενα. Εχεις βαλει καλες βασεις και στα λιτρα σου υπαρχουν καμοσες επιλογες ψαριων που θα μπορεις να φιλοξενισεις. Ο φωτισμος σου θα χρειαστει λιγο αυξηση για να εχεις μια καλυτερη αναπτυξη των φυτων. Επισης σπο οτι καταλαβαινω εισαι σε φαση στρωσιματος του ενυδρειου σου.... γιατι αρχισες με ptistine και οχι με το stability  ;;; το πρωτο ειναι ηια αλλη δουλεια στην πραξη....

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Rik said:

Καλως ορισες φιλε και απο εμενα. Εχεις βαλει καλες βασεις και στα λιτρα σου υπαρχουν καμοσες επιλογες ψαριων που θα μπορεις να φιλοξενισεις. Ο φωτισμος σου θα χρειαστει λιγο αυξηση για να εχεις μια καλυτερη αναπτυξη των φυτων. Επισης σπο οτι καταλαβαινω εισαι σε φαση στρωσιματος του ενυδρειου σου.... γιατι αρχισες με ptistine και οχι με το stability  ;;; το πρωτο ειναι ηια αλλη δουλεια στην πραξη....

 

Καλησπέρα σε όλους! Βακτήρια ζήτησα για στρώσιμο και μου έδωσαν το Pristine. από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνεται ότι δεν το έψαξα ιδιαίτερα. Ερώτηση μιας και αναφέρθηκε το στρώσιμο... Μαζί με το Pristine να ρίχνω και τροφή ταυτόχρονα 5-6 φιλαράκια ανά ημέρα;

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Rik said:

Καλως ορισες φιλε και απο εμενα. Εχεις βαλει καλες βασεις και στα λιτρα σου υπαρχουν καμοσες επιλογες ψαριων που θα μπορεις να φιλοξενισεις. Ο φωτισμος σου θα χρειαστει λιγο αυξηση για να εχεις μια καλυτερη αναπτυξη των φυτων. Επισης σπο οτι καταλαβαινω εισαι σε φαση στρωσιματος του ενυδρειου σου.... γιατι αρχισες με ptistine και οχι με το stability  ;;; το πρωτο ειναι ηια αλλη δουλεια στην πραξη....

 

Και επειδη το ξέχασα πριν. Τι εννοείς να ενισχύσω φωτισμό; Η NovoLux 80 που είχε by default το ενιδρείο βγάζει 6500Kelvin και περίπου 820Watt. Χρειάζομαι και άλλα;;;;;;;;;;Και ρώτησα φτάνει ο φωτισμός ή να πάρω κι άλλη λάμπα;;αυριο μάλλον κάποιος petshopας θα έχει εργατικό ατύχημα....   :cigar:

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Το pristine δεν εχει νιτροποιητικα βακτηρια.... περιεχει αποικοδομητικους οργανισμους για την ποιο γρηγορη διαλιυση των οργανικων ουσιων της βιολασπης των ελαιων και λιπαρων ουσιων . Οπως και να εχει το ενυδρειο σου θα στρωσει και χωρις να προσθεσεις καπιο σκευασμα νιτροποιητικων βακτηριων μια που η φυση δεν περιμενει καποιον μαγικο ζωμο για να κανει την δουλεια της. Δεν χρειαζεσαι να τριψεις καποια τροφη μια που το υποστρωμα σου περιεχει οργανικες ουσιες για φαγωμα απο τα βακτηρια. Θα χρειαστεις μια λαμπα επιπλεων να προσθεσεις γιατι αυτη που εχεις απο μονη της δεν θα επαρκη για τα φυτα σου.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Rik said:

Το pristine δεν εχει νιτροποιητικα βακτηρια.... περιεχει αποικοδομητικους οργανισμους για την ποιο γρηγορη διαλιυση των οργανικων ουσιων της βιολασπης των ελαιων και λιπαρων ουσιων . Οπως και να εχει το ενυδρειο σου θα στρωσει και χωρις να προσθεσεις καπιο σκευασμα νιτροποιητικων βακτηριων μια που η φυση δεν περιμενει καποιον μαγικο ζωμο για να κανει την δουλεια της. Δεν χρειαζεσαι να τριψεις καποια τροφη μια που το υποστρωμα σου περιεχει οργανικες ουσιες για φαγωμα απο τα βακτηρια. Θα χρειαστεις μια λαμπα επιπλεων να προσθεσεις γιατι αυτη που εχεις απο μονη της δεν θα επαρκη για τα φυτα σου.

 

Μια αντίστοιχη φαντάζομαι φτάνει; Υπάρχει κάποια πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου ελεγα να βαλεις αλλη μια ιδια γιατι θα την χρυσοπληρωσης. Υπαρχουν και απλες λαμπες τ8 λεντ στα 6500κ που κανουν την δουλεια τους. Μιλαμε βεβαια για ευκολα φυτα γιατι αλλιως θε πρεπει να ανεβεις κιαλλο σε βατ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...