Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα! 

Ξεκινόντας νέο ενυδρείο, μου εμφανίστηκαν κάποια, μάλλον, προβλήματα (σιγά μην την γλύτωνα...)

1) Μεγάλη συγκέντρωση από φυσαλίδες CO2. την παροχή την έχω ρίξει στην 1drop/min.

2) Ενφανίστηκε ψευδομήκυτας στο ξύλο, παρόλη την προεργασία που έκανα πριν το βάλω μέσα.

3) Η Java fern δείχνει να ψοφάει (και αυτό με τσούζει περισσότερο να πω την αλήθεια...  :notfair:)

4) Η Egeria densa, χαμηλά εμφανίζεται "χλωμή", ενώ δείχνει ψηλά έντονα πράσινη

IMG_0366.jpg

IMG_0367.jpg

IMG_0368.jpg

IMG_0370.jpg

IMG_0371.jpg

IMG_0372.jpg

IMG_0373.jpg

IMG_0375.jpg

IMG_0376.jpg

IMG_0377.jpg

IMG_0378.jpg

IMG_0379.jpg

IMG_0380.jpg

IMG_0381.jpg

IMG_0382.jpg

IMG_0383.jpg

IMG_0384.jpg

IMG_0386.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο μύκητας θα φύγει ή βάλε κανά σαλιγκάρι να τον φάει.

Από νιτρικά πώς είσαι?Και τί άλλα λιπάσματα βάζεις?

 

Πάντως δέν βλέπω κάποιο πρόβλημα που να χρίζει δραστικά μέτρα....ακόμα το ενυδρείο σου στρώνεται και αλλάζει μέρα με την ημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά και πέριξ όπως φαίνονται στις φώτο, μαζίο με τα εργαλεία που χρησιμοποιώ.

 

Από λίπασμα τίποτα εξτρά. Χρησιμοποιώ το Stratum της Fluval για να μην έχω λίπασμα και χαλίκι για παράδειγμα. Aλλά να έχω με ένα σμπάρο δύο τριγώνια.

 

Αυτό το αλλάζει μέρα με την μέρα ξαναπες το. τις τελευταίες μέρες έχω βγάλει από μέσα 3 ζωντανά που δεν ξλέρω καν τι είναι. Μάλλον ζούσαν στην σακούλα της Fluval και δεν έφυγαν με το πλύσιμο.

 

Υ.Γ: Την βοήθεια σας παρακαλώ αν τα βλέπω και τα ερμηνέυω σωστά(Τα μάτια σας και την εμπειρία σας την εμπιστεύομαι παραπάνω από τα δικά μου). Τελευταίο τεστ προ ολίγου

 

pH: Το βλέπω για 6.8

NH3/NH4: Το βλέπω για 0.25ppm

NO2:Το βλέπω για 0.50ppm

NO3:Το βλέπω για 0.00ppm

Και τώρα το γλέντι

GH: Σύμφωνα με το tester της ΑΡΙ άρχισε να αλλάζει το χρώμα σε πράσινο στις 5 σταγώνες ενώ μετά τις 8 όσο και να έριχνα έμενε ίδιο.

KH: Πάλι σύμφωνα με το tester της ΑΡΙ άρχισε να αλλάζει το χρώμα σε πορτοκαλί στις 2 σταγώνες ενώ μετά τις 4 όσο και να έριχνα έμενε ίδιο.

 

Επομένως τι έχω; GH/KH: 5 & 2 ή 8 & 4

 

Με το τεστ του GH/KH τα έχω βρει ζόρικα να πω την αλήθεια στον υπολογισμό τους...

IMG_0400.jpg

IMG_0398.jpg

Link to comment
Share on other sites

GH 5-6 και ΚΗ 2-3 σύμφωνα με τα λεγόμενά σου.

Τα υπόλοιπα μια χαρά τα βλέπεις!

Απότι βλέπουμε μετράς και νιτρώδη (ΝΟ2) που σημαίνει οτι πάει καλά ο κύκλος του αζώτου  ;)

Συνέχισε έτσι και θα στρώσει, μη σε αγχώνουν τα αρχικά στραβώματα, σχεδόν πάντα τα χουμε!!

Οι μικροοργανισμοί που βλέπεις είτε είναι από το υπόστρωμα που πιστεύω οτι είναι λίγο νωρίς ακόμα ή πιο πιθανό είναι να ήρθαν με τα φυτά!

Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με λαθρεπιβάτες ότι βλέπεις να το αφαιρείς τώρα που είναι νωρίς πριν αναπαραχθούν γιατί στο δικό μου το γαριδάδικο γίνεται χαμός ενώ στο γκουραμάδικο που τα ξεπάστρεφα από την αρχή είναι αρκετά καθαρό από λαθρεπιβάτες!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπομονη φιλε...... καθε αρχη και δυσκολη :) ακομα ειναι αγουρο το ολο συστημα και η βλεννη θα φυγη απο μονη της καποια στιγμη. Επισης να ξερεις επειδη το στρατουμ περιεχει οργανικη υλη τα οξεα του εχουν την ταση να ριχνουν το ΡΗ και τις σκληροτητες.......ιδικα τωρα που ακομη ειναι φρεσκο και μπομπα στα θρεπτικα.

 

Το ξεπλυνες καθολου πριν το βαλεις μεσα;;;    

 

Απο τη ειναι αυτες οι χοντρες μπουρμπουλιθρες στις φωτο;;

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

επειδή χρησιμοποιώ και εγώ το στράτουμ να προσθέσω θέλει πολύ προσοχή αργότερα όταν βάλεις σκούπα λόγω των πολλών οργανικών. Επιφανειακό καθάρισμα δηλαδή.

Κατα τ' άλλα 4 μήνες τώρα δεν έχω παράπονο.

Αφού μετράς ήδη αμμωνία και νιτρώδη ο κύκλος ξεκίνησε άρα υπομονή...

Μην σε ανησυχεί ο μύκητας. Είναι απόλυτα φυσιολογικός σε φρέσκα ξύλα και λιχουδιά για τα ασπόνδυλα. Όπως και να χει θα φύγει από μόνος του.

 

Ανυπομονώ για την πορεία της cuba ( αν δεν κάνω λάθος ότι είναι αυτή). Σημείωσε αν μπορείς τον φωτισμό σου. Θέλω να την ξεκινήσω και εγώ σε ένα καινούργιο ενυδρείο.

@Rik ίσως είναι αυτό που λέγαμε τις προάλλες για τον διαχυτήρα. Αν δεν κάνω λάθος το σετ είναι της ista και έχω τον ίδιο. Οι μεγάλες φυσαλίδες είναι από εκεί και θα στρώσει σε 2-3 μέρες. Να μας πει ο φίλος όμως.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος PanosTetra έγραψε:

επειδή χρησιμοποιώ και εγώ το στράτουμ να προσθέσω θέλει πολύ προσοχή αργότερα όταν βάλεις σκούπα λόγω των πολλών οργανικών. Επιφανειακό καθάρισμα δηλαδή.

Κατα τ' άλλα 4 μήνες τώρα δεν έχω παράπονο.

Αφού μετράς ήδη αμμωνία και νιτρώδη ο κύκλος ξεκίνησε άρα υπομονή...

Μην σε ανησυχεί ο μύκητας. Είναι απόλυτα φυσιολογικός σε φρέσκα ξύλα και λιχουδιά για τα ασπόνδυλα. Όπως και να χει θα φύγει από μόνος του.

 

Ανυπομονώ για την πορεία της cuba ( αν δεν κάνω λάθος ότι είναι αυτή). Σημείωσε αν μπορείς τον φωτισμό σου. Θέλω να την ξεκινήσω και εγώ σε ένα καινούργιο ενυδρείο.

@Rik ίσως είναι αυτό που λέγαμε τις προάλλες για τον διαχυτήρα. Αν δεν κάνω λάθος το σετ είναι της ista και έχω τον ίδιο. Οι μεγάλες φυσαλίδες είναι από εκεί και θα στρώσει σε 2-3 μέρες. Να μας πει ο φίλος όμως.

 

Αρα εστρωσε ο διαχυτηρας σου....ετσι;;

Link to comment
Share on other sites

ναι κομπλέ λίγο υπομονή θέλει.

από το σημείο που βγαίνουν και φαίνονται και στην φωτογραφία του φίλου κατα 99% είναι από εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rik said:

Υπομονη φιλε...... καθε αρχη και δυσκολη :) ακομα ειναι αγουρο το ολο συστημα και η βλεννη θα φυγη απο μονη της καποια στιγμη. Επισης να ξερεις επειδη το στρατουμ περιεχει οργανικη υλη τα οξεα του εχουν την ταση να ριχνουν το ΡΗ και τις σκληροτητες.......ιδικα τωρα που ακομη ειναι φρεσκο και μπομπα στα θρεπτικα.

 

Το ξεπλυνες καθολου πριν το βαλεις μεσα;;;    

 

Απο τη ειναι αυτες οι χοντρες μπουρμπουλιθρες στις φωτο;;

Του έκανα 3 ξεβγάλματα σε βαρελάκι νερού. Έκοψα τον πάτο και το γέμισα. Στην στένωση που είναι η έξοδος (ξέρετε αυτά που βλέπουμε στο ΙΚΑ) έβαλα απόχη και το στερέωσα μέσα σε ένα μεγάλο ποτήρι. Το γέμιζα με νερό από τον πάτο μέχρι να σουρώσει. Το έκανα 3 φορές αυτό και το έριξα μέσα στο ενυδρείο, όπου το άφησα μια μέρα έτσι για να δω αν θα ξεπεταχτεί κανένας λαθρομετανάστης. Αλλά ήταν καλά κρυμένοι...Μου φαίνονται για τζιχαντ...Αλλά και εγώ παραμονέυω μανιωδώς...εκεί μέσα θα ζήσει ότι πω εγώ, όχι όποιος θέλει. Το ενυδρείο το ονόμασα the defender, όχι Μόρια..... :hehe

 

Οι μπουρμπουλήθρες ήταν από την αεραντλία ή οποία καταργήθηκε εντελώς μιας και άργησα να ενημερωθώ για τον συνδιασμό αεραντλίας και CO2.

 

Γενικά έχω στην επιφάνεια αρκετή συγκέντρωση CO2, παρόλο που ξεκίνησα με 2drops/sec και τώρα είμαι στην 1drop/sec. Μήπως να αλλάξω το diffuser του CO2 η να ρίξω κι άλλο την παροχή του CO2;

Να προσθέσω επίσης ότι έχει εμφανιστεί 3-4 μέρες τώρα μια κρούστα στην επιφάνεια, η οποία διαλύεται στην περιοχή εξόδου του φίλτρου. Σήμερα θα κάνω την πρώτη αλλαγή νερού να δω αν θα εμφανιστεί ξανά με το πέρασμα των ημερών.

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Από την λίγη εμπειρία που έχω οι λαθρεπιβάτες συνήθως εμφανίζονται μαζί με τα φυτά. Στην αρχή δεν φαίνονται αλλά ξαφνικά μπορεί να δεις 3-4 να σου βολτάρουν στο τζάμι σαν κύριοι. Προσωπικά δεν με ενοχλούν καθόλου τουλάχιστον στον αριθμό που είναι τώρα. Μην είσαι τόσο σκληρός.:hehe

Για τη σχέση co2-αεραντλίας πιστεύω διάβασες ότι την αεραντλία την βάζουμε το βράδυ μιας και που τα φυτά τραβούν το διοξείδιο όταν έχεις τα φώτα ανοιχτά και απελευθερώνουν οξυγόνο ενώ όταν τα κλείνεις το αντίστροφο. Άρα μην την καταργείς τελείως.

Επειδή είμαι και εγώ καινούργιος όμως στο διοξείδιο όμως άσε να σου πουν οι πιο έμπειροι για τις απορίες σου περί αυτού και για το πως θα δεις αν είσαι σε καλά επίπεδα αν και νομίζω ότι γίνεται με το drop checker.

Αυτό που βλέπεις στην επιφάνεια είναι το λεγόμενο βιοφίλμ για το οποίο μπορείς να διαβάσεις περισσότερα και τρόπους αντιμετώπισης εδώ  https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/80879-άλγες-γλυκού-νερού/

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτός βρέθηκε στο σωστό σημείο. Φαίνεται να το απολαμβάνει με τους ψευδομύκητες..Αν κάνει καλή δουλειά μπορεί να μείνει μέχρι να τουσ εξαφανίσει..αλλιώς μετά..πίσω στην πατρίδα του...

IMG_0409.jpg

IMG_0410.jpg

IMG_0411.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GVC said:

Αυτός βρέθηκε στο σωστό σημείο. Φαίνεται να το απολαμβάνει με τους ψευδομύκητες..Αν κάνει καλή δουλειά μπορεί να μείνει μέχρι να τουσ εξαφανίσει..αλλιώς μετά..πίσω στην πατρίδα του...

IMG_0409.jpg

IMG_0410.jpg

IMG_0411.jpg

Ταπεινή μου άποψη, θα συνιστούσα πολύ προσοχή με τους λαθρεπιβατες. Ναι μεν είναι χρήσιμοι αλλά όταν βρουν κατάλληλες συνθήκες γίνεται έκρηξη πλυθησμου με αποτέλεσμα να καταλάβουν όλο το ενυδρείο. Εάν δεις 5 μετρημένους με τα φώτα ανοιχτά, υπάρχουν άλλοι 50 που περιμένουν να κλείσουν τα φώτα για να βγουν στην επιφάνεια από το υπόστρωμα. Εγώ έκανα το λάθος και λυπήθηκα 3 - 4 που είδα και τους άφησα, για τους επόμενους 2 μήνες έβγαζα γύρω στους 30 με το χέρι + άλλους τόσους που τους ξεπαστρεψαν 3 Assasin Snails που έβαλα μέσα. Εν κατακλείδι ναι μεν είναι χρήσιμοι και από αυτούς μπορείς να καταλάβεις την ποιότητα του νερού σου αλλά εάν βρουν πρόσφορο έδαφος πολλαπλασιαζονται ραγδαία. 

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη!

Μια παλια οδοντοβουρτσα κανει θαυματα στο καθαρισμο ξυλου απο  μυκητες :).

Την πετρα απο που πηρες; Μου φαινεται για ασβεστολιθικη.

Microsorum και μοςς ειναι μια χαρα. Cuba θελει πολυ φως. Εχεις μια η δυο LED στο καπακι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantinos_S said:

Ταπεινή μου άποψη, θα συνιστούσα πολύ προσοχή με τους λαθρεπιβατες. Ναι μεν είναι χρήσιμοι αλλά όταν βρουν κατάλληλες συνθήκες γίνεται έκρηξη πλυθησμου με αποτέλεσμα να καταλάβουν όλο το ενυδρείο. Εάν δεις 5 μετρημένους με τα φώτα ανοιχτά, υπάρχουν άλλοι 50 που περιμένουν να κλείσουν τα φώτα για να βγουν στην επιφάνεια από το υπόστρωμα. Εγώ έκανα το λάθος και λυπήθηκα 3 - 4 που είδα και τους άφησα, για τους επόμενους 2 μήνες έβγαζα γύρω στους 30 με το χέρι + άλλους τόσους που τους ξεπαστρεψαν 3 Assasin Snails που έβαλα μέσα. Εν κατακλείδι ναι μεν είναι χρήσιμοι και από αυτούς μπορείς να καταλάβεις την ποιότητα του νερού σου αλλά εάν βρουν πρόσφορο έδαφος πολλαπλασιαζονται ραγδαία. 

 

Δεν έχω τέτοιους συναισθηματισμούς, δεν λυπάμαι κανέναν :cigar: Μόλις πάρω γραμμή κάποιον τρώει πόδι, εκεί μέσα μένει ότι πω εγω... (Βοήθα Πναγιά μην έχουν κάνει σεξ και τα μαζέυω με τις χούφτες)  :hehe

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Καλη αρχη!

Μια παλια οδοντοβουρτσα κανει θαυματα στο καθαρισμο ξυλου απο  μυκητες :).

Την πετρα απο που πηρες; Μου φαινεται για ασβεστολιθικη.

Microsorum και μοςς ειναι μια χαρα. Cuba θελει πολυ φως. Εχεις μια η δυο LED στο καπακι;

 

Κοίτα το έβγαλα, το ξαναέπλινα το έτριψα, αλλά ξαναβγήκε. Μάλλον τα σαλιγκάρια θα κάνουν την τελική εκτέλεση... εκτός και αν δεν μπει μονομάχος μέσα και κάνουν δουλειά και οι γαρίδες με κανένα pleco

 

Η πέτρα εντοπίστηκε στο petsupermarket. Δεν είχα βρει πουθενά αλλού τέτοιες πέτρες. Εκτός από το γνωστό e-bay. Αλλά φίλε μου δεν σύμφερε. Για να με συμφέρει με τα μεταφορικά έπρεπε να πάρω 25kg πέτρα από e-bay. Εντάξυτ δεν χρειαζόμουν και τόσο. στο μέλλον που μάλλον θα χρειαστώ γιατί μόλις μπει σε σειρά το γλυκού νερού θα παίξω με αλάτια (που είναι πιο φαντεζι κακά τα ψέμματα). Εκεί μάλλον θα χρειαστώ τέτοια πέτρα για να την ζωντανέψω. τώρα βέβαια αν έχεισ σκοπό να βάλεις τέτοιες πέτρες είναι μπελαλίδικες. 

Τις έβρασα μαζί με το ξύλο από 2 φορές, 5 ωρών έκαστη φορά, και τις είχα μέσα σε νερό για 3 εβδομάδες με καθημερινές αλλαγές νερού. Όπου να σημειώσω ότιο το ίδιο πρόγραμμα ακολούθησα και για το ξύλο.

 

Μια λάμπα έχω στο καπάκι την by default. Μια NovoLux 80 Led. Είναι 10.5Watt και βγάζει περίπου 820Lumen και 6500Kelvin. Χρειάζομαι παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GVC said:

 

Δεν έχω τέτοιους συναισθηματισμούς, δεν λυπάμαι κανέναν :cigar: Μόλις πάρω γραμμή κάποιον τρώει πόδι, εκεί μέσα μένει ότι πω εγω... (Βοήθα Πναγιά μην έχουν κάνει σεξ και τα μαζέυω με τις χούφτες)  :hehe

Το συγκεκριμένο που βλέπω στην φώτο δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνουν sex. Είναι ερμαφρόδιτα και γεννούν αυγά για την πλάκα τους. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τζαμπα καθεσε και παιδευεσαι με το ξυλο. Οσα θα εχει να ξερασει θα ξερναει μεχρι να τελιωσουν καποια στιγμη τα θρεπτικα που εχει και η βλεννα να αποχωρισει και να διαλυθει απο μονη της. Φαινετε οτι ειναι σχετικα φρεσκο το ξυλο οποτε κανε λιγει υπομονη.... μην σε απασχολη παραπανω. Οσο για τα σαλιγκαρια παντα τα θελω στα ενυδρεια μου.......προσωπικα προτιμω τα ραμσχορν και τα μαλαισιαν και ο πληθυσμος τους εξαρτατε απο το ποσο φαγητο βρισκουν. Καλο ειναι βεβαια να μην τα αφηνουμε να υπερπολλαπλασιαστουν..... αλλα με τετοιο ΡΗ και σκληροτητες δεν νομιζω να εχεις και πολλα στο μελλον. Το ενυδρειο σου  θα περασει καμποσες φασεις πρωτα για να στρωσει και μετα μεχρι να ωριμασει.....οποτε μην το ανακατευεις και πολυ. Θα σου ελεγα να κανεις σε αυτη την φαση πολλες μικρες και τακτικες αλλαγες απο την μια για να ξεδωσει λιγο το συστημα σου αλλα απο την αλλη μπορει να καθυστεριση λιγο το ολο στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Constantinos_S said:

Το συγκεκριμένο που βλέπω στην φώτο δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνουν sex. Είναι ερμαφρόδιτα και γεννούν αυγά για την πλάκα τους. 

 Μου έφτιαξες το κέφι λέμε τώρα μεγάλε :hehe Θα το υπομείνω, τι να κάνω να πεθάνω; (αυτά θια πεθάνουν με τον καιρό Χοχοχοχοχοχοχο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εν τέλη να βάλω κι άλλη λάμπα για την cuba ή φτάνει η by default?

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικα το λιγοτερο 0.7w ανα λιτρο......

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και πως το υπολογίζς με τα led; Βασικα να πω την αλήθεια μου αρέσει το LED και δεν θα ήθελα να πάω σε λάμπες φθορισμού.

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, GVC said:

Ωραία και πως το υπολογίζς με τα led; Βασικα να πω την αλήθεια μου αρέσει το LED και δεν θα ήθελα να πάω σε λάμπες φθορισμού.

Χωρίς να είμαι απόλυτα ειδικός στον φωτισμό όλα εξαρτώνται από διάφορους παράγοντες. Για ποσα λίτρα μιλάμε; Εάν έχεις εύκολα ή δύσκολα φυτά, παροχή διοξειδίου η όχι, εάν έχεις ενεργό υπόστρωμα η όχι, εάν ρίχνεις λίπασμα σε υγρή μορφή η οχι. Εγώ προσωπικά δεν βλέπω το Java Fern σου να έχει κάτι. Από την Egeria Densa να περιμένεις ένα αρχικό "λιώσιμο" από την στιγμή που τα φυτά σου εγκλιματιζονται. Αυτά τα φυτά με εξαίρεση την Cuba που βλέπω δεν έχουν υψηλές απαιτήσεις σε φωτισμό. Ούτε το Moss, ούτε το Fern, ούτε η Densa. Εγώ προσωπικά όπως το βλέπω, δεν θα πείραζα ακόμα κάτι στον φωτισμό σου, και θα άφηνα το ενυδρείο να κυλήσει μόνο του για να κάνει και τον κύκλο που χρειάζεται. Τα φυτά θα σου δείξουν στην πορεία εάν κάτι πάει λάθος και εάν πρέπει να διορθώσεις κάτι. Εν κατακλείδι δεν βλέπω ούτε εγώ κάτι τόσο σοβαρό που να χρειάζεται άμεση αντιμετώπιση. Ο μυκητας φεύγει με αλλαγές νερού, οδοντοβουρτσα και έναν σωλήνα για να τον τραβάς. Οι λαθρεπιβατες όπως σου είπα θέλουν προσοχή να μην ξεφύγει ο πλυθησμος τους. Τα περί διοξειδίου δεν τα ξέρω γιατι χρησιμοποιώ Excel. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Constantinos_S said:

Χωρίς να είμαι απόλυτα ειδικός στον φωτισμό όλα εξαρτώνται από διάφορους παράγοντες. Για ποσα λίτρα μιλάμε; Εάν έχεις εύκολα ή δύσκολα φυτά, παροχή διοξειδίου η όχι, εάν έχεις ενεργό υπόστρωμα η όχι, εάν ρίχνεις λίπασμα σε υγρή μορφή η οχι. Εγώ προσωπικά δεν βλέπω το Java Fern σου να έχει κάτι. Από την Egeria Densa να περιμένεις ένα αρχικό "λιώσιμο" από την στιγμή που τα φυτά σου εγκλιματιζονται. Αυτά τα φυτά με εξαίρεση την Cuba που βλέπω δεν έχουν υψηλές απαιτήσεις σε φωτισμό. Ούτε το Moss, ούτε το Fern, ούτε η Densa. Εγώ προσωπικά όπως το βλέπω, δεν θα πείραζα ακόμα κάτι στον φωτισμό σου, και θα άφηνα το ενυδρείο να κυλήσει μόνο του για να κάνει και τον κύκλο που χρειάζεται. Τα φυτά θα σου δείξουν στην πορεία εάν κάτι πάει λάθος και εάν πρέπει να διορθώσεις κάτι. Εν κατακλείδι δεν βλέπω ούτε εγώ κάτι τόσο σοβαρό που να χρειάζεται άμεση αντιμετώπιση. Ο μυκητας φεύγει με αλλαγές νερού, οδοντοβουρτσα και έναν σωλήνα για να τον τραβάς. Οι λαθρεπιβατες όπως σου είπα θέλουν προσοχή να μην ξεφύγει ο πλυθησμος τους. Τα περί διοξειδίου δεν τα ξέρω γιατι χρησιμοποιώ Excel. 

 

Οκ εδώ το έσωσα. αυτό είδα και είχα αγχωθεί ότι πεθαίνει. απλά και η fern έχει βγάλει κάτι μαυρίλες σαν να σαπίζει και εκει επίσης αγχώθηκα. 
Τώρα για CO2 το δουλευω 6-7ώρες/ημέρα.Τα φώτα κανένα 10ωρο και την αεραντλία την βάζω μπροστά μόλις κλείσω το CO2 μετά από καμιά ωρίτσα. Το υπόστρωμα είναι φρέσκο λίπασμα το stratum της fluval, δεν νομίζω ότι έχει ανάγκες ακόμα. 

Ωραία, αντι για την λάμπα λέω τότε να προσψρίσω σε καμια μαγνητική βάνα για το CO2. Τα ίδια λεφτά έχουν και σε κανα μήνα βλέπωντας και κάνοντας.

 

Τώρα για τους άποικους, όποτε περνάω ρίχνω και ένα μάτι, ότι εντοπίζεται πάει αλκατραζ... (σκουπίδια)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα....

Κατα αρχας να πουμε πως αν θελουμε κουμπα στο ενυδρειο θελουμε δυνατο φωτισμο συν τα υπολοιπα περι εξοπλισμου..... αλλιως δεν θα καταφερουμε ουτε να την συντηρησουμε με 10 βατ φωτισμο σε 100 λιτρα ενυδρειο. Το οτι η εγκερια σου κιτρινιζει χαμηά επισης ειναι ενδειξη οτι ο φωτισμος δεν επαρκει ουτε για ποιο ευκολα φυτα..... για αυτο ειπα πως πρεπει τουλαχιστων ...... και λεω τουλαχιστων να μπει ακομη μια λαμπα τωμ 10 βατ.... μην σου πω και δυο. Το διοξειδιο θα πρεπει να ειναι διαθεσιμο απο την στιγμηπου αναβουν τα φωτα και για τις ωρες της φωτοπεριοδου. Επειδη εχουμε εμπλόυτισμενο υποστρωμα δεν θελει να πει οτι δεν θα εχουμε λιπανση στο νερο. Ο σιδηρος ειναι βασικο στοιχειο που θα πρεπει να προσθετουμε και το καλιο επισης σε τοσο μαλακο νερο.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

 

Οκ εδώ το έσωσα. αυτό είδα και είχα αγχωθεί ότι πεθαίνει. απλά και η fern έχει βγάλει κάτι μαυρίλες σαν να σαπίζει και εκει επίσης αγχώθηκα. 
Τώρα για CO2 το δουλευω 6-7ώρες/ημέρα.Τα φώτα κανένα 10ωρο και την αεραντλία την βάζω μπροστά μόλις κλείσω το CO2 μετά από καμιά ωρίτσα. Το υπόστρωμα είναι φρέσκο λίπασμα το stratum της fluval, δεν νομίζω ότι έχει ανάγκες ακόμα. 

Ωραία, αντι για την λάμπα λέω τότε να προσψρίσω σε καμια μαγνητική βάνα για το CO2. Τα ίδια λεφτά έχουν και σε κανα μήνα βλέπωντας και κάνοντας.

 

Τώρα για τους άποικους, όποτε περνάω ρίχνω και ένα μάτι, ότι εντοπίζεται πάει αλκατραζ... (σκουπίδια)

Ολοι κανετε το ιδιο λαθος βασικα,το οτι εχεις υποστρωμα δεν σημαινει οτι δεν ριχνεις λιπασματα στο νερο.

Καποια φυτα τρεφονται απο τις ριζες και καποια (τα περισσοτερα) απο τη στηλη του νερου,οπωτε θελουν και τα υγρα λιπασματα.

Το μικροσορουν μαυριζει γιατι θελει καλιο.

Το co2 πρεπει να υπαρχει σε ολη τη φωτοπεριοδο και οι 10 ωρες φωτισμου για μενα ειναι πολλες,ενα 8ωρο αρκει για τα φυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...