Jump to content

Recommended Posts

Συμφωνώ. Μείωσε σταδιακά στις 8 ώρες, ξεκίνα ένα σταθερό ημερήσιο πρόγραμμα λίπανσης και προσάρμοσε το σταδιακά. Γενικά ότι σου είπαν γιατί δεν προλαβαίνω να γράψω τώρα 

Link to comment
Share on other sites

On 19.05.2018 at 12:17 ΜΜ, το μέλος GVC έγραψε:

Ρε παιδιά εν τέλη να βάλω κι άλλη λάμπα για την cuba ή φτάνει η by default?

Cuba θελει 40-50 lumen για το λιτρο! Αλλα  μετραμε - 820:100=8,2 ! Θελεις ακομα 3-ς λαμπες! Ενταξει ολα ειναι σχετικα, αλλα ακομα δυο λαμπες θελεις σιγουρα.

Οπως ηπαν τα παιδια σιδηρο και καλιο πρεπει να΄ρχισεις να ριχνεις σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Αν βοηθάει εμένα η κουμπα δουλεύει άψογα με τις μαμά λάμπες του Ρίο 125 λεντ. Είναι οικονομικές στην κατανάλωση δες τα χαρακτηριστικά τους και πράξε ανάλογα και με το ύψος του ενυδρείου σου. Επίσης η κουμπα θέλει και καλή διάχυση διοξειδίου αλλιώς ψηλώνει και νομίζεις ότι της λείπει φως. Εγώ φυτεψα 3 φορές μέχρι να τα πετύχω όλα 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω ξεκινήσει κάλιο με δοσολογία 5ml/100lt ανά εβδομάδα. Χρησιμοποιώ το Plants K της ARKA. Από την εμπειρία σας κρίνεται ότι πρέπει να αυξήσω την δόση ή την συχνότητα που χρησιμοποιώ το κάλιο;Ξεκινώντας και από αύριο και σίδηρο. Τώρα συννοψήζοντα ςμε την βοήθεια σας όλα καλά μου τα λέτε αλλά έχω ένα πρόβλημα. Το καπάκι χωράει ακόμα 2 λάμπες. αν χρειαστεί 3 ελπίζω να υπάρχουν λάμπες πιο δυνατές από 6500kelvin και 820lumen στα 680mm μήκος,για να το σώσουμε το παιχνίδι γιατί αλλιώς με βλέπω να πηγαίνω το ενυδρείο στο Καραισκάκη κάτω από κανένα προβολέα. Αύριο σκοπεύω να κάνω κίνηση να πάρω άλλη μια λάμπα προς το παρόν και βλέποντας και κάνοντας που λένε.

 

Ακόμα μια ερώτηση, που το παρατήρησα τώρα. Έκανα μια κίνηση να πάρω έναν άλλο θερμαντήρα στα 150watt από 100αρι που ήταν ο by default της Juwel. Toν ρύθμισα στους 27 βαθμούς, όπου κατά τύχη τους είχα πιάσει με της Juwel, γιατί δεν έχει κλίμακα πάνω στον ρυθμιστή, ενώ ο 150αρης της Eheim έχει ακριβής ένδειξη των θερμοκρασιών. H κίνηση αυτή έγινε απλά για να μην υπάρχουν διακυμάνσεις στις θερμοκρασίες και αν υπάρξουν να πιαστεί η επιθυμητή θερμοκρασία όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Τώρα μόλις τοποθέτησα της Eheim, ενώ ήταν ρυθμισμένος στους 27 η θερμοκρασία έφτασε τους 29 μετά από μια μέρα. Μήπως ξέρει κανείς ποιός ο λόγος;

IMG_0414.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμαντηρες της eheim θέλουν καλιμπραρισμα. Ψάξε στο ίντερνετ σχετικα βίντεο. Οπωσδηπωτε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω τις διαστάσεις του ενυδρείου σου. Για να σου πω για φωτισμό πρέπει να ξέρω το συνολικό ύψος του και το μέγιστο μήκος των λαμπών που χωράει όπως έγραψες 600+mm

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Δεν βρίσκω τις διαστάσεις του ενυδρείου σου. Για να σου πω για φωτισμό πρέπει να ξέρω το συνολικό ύψος του και το μέγιστο μήκος των λαμπών που χωράει όπως έγραψες 600+mm

 

Το ενυδρείο είναι το Juwel Primo 110

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα GVC.......μπορεις να βαλεις το παρακατω συστημα εφοσων σε ενδιαφερει σε λεντ σαν ετοιμη λυση και να προσθεσης στην μεση την υπαρχων λαμπα που εχεις.
Εχει ενα 25% καλυτερη αποδοση σε σχεση με τις Τ5 και θα μπορεις να εχεις μια καλη αναπτυξη σε ευκολα και μετρια δυσκολιας φυτα. Πιστευω πως και με την κουμπα θα εχεις καλα αποτελεσματα σε σχεση με τωρα. Για το καλιο θα το εσπαγα σε 2 δοσεις ανα εβδομαδα...... για την θερμοκρασια μην αγχωνεσε και παραπανω.... λιγο πανω λιγο κατω δεν θα δεις διαφορα.
Select version:  
Product Code 46506
Product MultiLux LED 60 cm – 2x12 W
Length 593 mm
Power 1x12 W DAY & 1x12 W NATURE
Kelvin 9000/6500
Lumen 2760 + 819 η υπαρχων λαμπα θα εισαι κοντα στα 3600 λουμεν συνολικα

juwel_multuluxled.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Έλεγα να συνεχίσω με την προσθήκη ακόμα μιας λάμπας προς το παρόν και να δω πως θα πάει. αλλά μεγάλε τώρα με έβαλες σε σκέψεις..!!

Link to comment
Share on other sites

μεχρι πρόσφατα σε ιδιο ενυδρειο με το δικο σου είχα 3 Τ5  για να κάνω δουλειά (μια arcadia freshwater, μια plant pro και μια sylvania grolux ολες 25W).
Μετακόμισα σε φρέσκο rio 125 ομως με τα δικά του λεντ και έχω μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση ρεύματος και όλα τα φυτά μου πάνε τρένο χωρίς να πειράξω τις εργοστασιακές λάμπες λεντ. αν σε παίρνει οικονομικά θα έλεγα πως είναι η καλύτερη λύση (δεδομένου οτι εγώ εχω και 5cm περισσότερο ύψος από το δικό σου).
Αλλιώς ακολούθησε τον δικό μου συνδυασμό Τ5 που τον είχα μελετήσει αρκετά πριν τον υιοθετήσω (δεν ειμαι υπέρ των λαμπών 6500κ και στη πραξη μάλλον δικαιώθηκα οταν τις κατάργησα απο το δικό μου).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Λοιπόν προχώρισα σε αγορά φωτιστικού με 2 x T5 των 24watt έκαστη και θα μοντάρω να μπει και η LED μαζί. Θα περιμένω να δω την πορεία με ταυτόχρονη προσθήκη καλιού και σιδήτου της Seachem και φωτοπερίοδο 6-7ώρες και ταυτόχρονη τροφοδοσία CO2 τις ώρες της φωτοπερόδου. Ελπίζω να έχω θετική πορεία στο μέλλον με τα ζαρζαβατικά. Μέχρι τώρα ο μοναδικός σκληρός έχει αποδειχτεί η Tiger Lotus...σκυλί βγήκε ο τίγρης λέμε :hehe

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες....... θα δεις διαφορα.

Το λοτους την βγαζει λογω του οτι βασιζεται περισοτερο στο ριζικο για τα θρεπτικα και δεν χρειαζεται και πολυ φως η co2....καινουργια φυλλα βγαζει;;;

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Rik said:

Καλα εκανες....... θα δεις διαφορα.

Το λοτους την βγαζει λογω του οτι βασιζεται περισοτερο στο ριζικο για τα θρεπτικα και δεν χρειαζεται και πολυ φως η co2....καινουργια φυλλα βγαζει;;;

 Μέσα σε μια εβδομάδα που τα άλλα ψοφάνε η ψυχοραγούν η lotus πέταξε 5 και πάει για το 6ο..Είπαμε σκυλί ο τίγρης :P

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Φυτα οπως εχινοδοροι και κρυπτοκορινες θα εκτημισουν ιδιαιτερα το υποστρωμα..... αλλα φυτα οπως ανουμπιες java fern moss χρειαζονται καπου μονο δεσιμο ενω τα ποιο πολλα στεμ τραβανε τα θρεπτικα κυριως απο το νερο και τα φυλλα τους και χρησημοποιουν το υποστρωμα ελαχιστα....κυριως για να στηριχθουν ορθια..... :)

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Rik said:

Φυτα οπως εχινοδοροι και κρυπτοκορινες θα εκτημισουν ιδιαιτερα το υποστρωμα..... αλλα φυτα οπως ανουμπιες java fern moss χρειαζονται καπου μονο δεσιμο ενω τα ποιο πολλα στεμ τραβανε τα θρεπτικα κυριως απο το νερο και τα φυλλα τους και χρησημοποιουν το υποστρωμα ελαχιστα....κυριως για να στηριχθουν ορθια..... :)

 

Βασικά την java fern την έχω κολλήσει με ενυδρειακή κόλλα στιθς πέτρες πάνω. Ρε παιδιά ερώτηση, που μου ήρθε αναλαμπή τώρα. Στο γνωστό και μη εξαιρετέο site για τα ενυδρειακά φυτά, δεν έχω δει μέχρι τώρα στα στοιχεία του κάθε φυτού να αναφέρει τίποτα για τις θερμοκρασίες. Μήπως οι 27 προς 28 βαθμοί που έχω παίζουν ζημιογόνο ρόλο για τα φυτά και πρέπει να την κατεβάσω;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τα φυτα μας υποφερουν το καλοκαιρι λιγο..... 24 με 26 ειναι ιδανικες τιμες για τα περισσοτερα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι έως 26? Έχεις κάτι συγκεκριμένο μέσα? 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέταξα ένα σαλίγγαρο να ριμάξει τους μύκητες και επειδή έχω σκοπό να ρίξω 3 betta μέσα στατιστικά παρατήρησα ότι όσοι έχουν μονομάχους έχουν την θερμοκρασία στους 27, παρόλο που έχουν μεγάλο φάσμα θερμοκρασιών που αντέχουν αυτά τα ψάρια.

 

και μιας και το ανέφερα, μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω περιέργους μονομάχους; Όχι ψυχολογικά, ξέρω ότι ούτως ή αλλιώς έχουν τα υπαρξιακά τους σαν ψάρια τους, σαν σχέδια. Είδα κάτι περίεργους σήμερα σε νέα παραλαβή του pet supermarket αλλά δεν μου γέμισαν το μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τη εχεις διαβασει φιλε αλλα 24 με 26 ειναι ειδανικες θερμοκρασιες για τον ψαρι και βεβαια δεν μπορεις να βαλεις 2.... 3... μαζι γιατι θα σκοτωθουν στο ξυλο.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Rik said:

Δεν ξερω τη εχεις διαβασει φιλε αλλα 24 με 26 ειναι ειδανικες θερμοκρασιες για τον ψαρι και βεβαια δεν μπορεις να βαλεις 2.... 3... μαζι γιατι θα σκοτωθουν στο ξυλο.

 

Ναι λάθος δικό μου. 2-3 χαρέμι ήθελα να πω, 1 αρσενικο και 2 θυλικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα.....

 

Καλο ειναι GVC να διαβασεις καλα πρωτα για αυτα τα ψαρακια γιατι εχουν αρκετες ιδιαιτεροτητες και σαν χαρεμι...........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το μόνο που έχω σίγουρο είναι ότι δεν τα πετάς όλα μαζι μέσα. Το καθένα έχει αριθμό προτεραιότητας ένα να πράμα σαν να λέμε

 

Link to comment
Share on other sites

καλή σου μέρα φίλε gvc

 

δυστυχώς η ευτυχώς οι μονομάχοι είναι πολύ κτητικά ψάρια και χτυπάνε οτιδήποτε τους μπει στο μάτι συμπεριλαμβανομένων και ψαριών του ίδιου είδους αρσενικά ή θυληκά, ασπόνδυλα και....δάχτυλα:hehe

 Βέβαια προτείνονται και ψάρια που θα μπορούσαν να συμβιώσουν μαζί του αλλά εκεί ποντάρεις στον χαρακτήρα του ψαριού για το αν θα επιτεθεί. Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις εδώ 

 

Για το χαρέμι τώρα από μια μικρή έρευνα που έκανα σε ξένα φόρουμ σχεδόν σε κανέναν δεν πέτυχε. Στο άρθρο παραπάνω αναλύεται η αναπαραγωγή των μονομάχων που διόλου εύκολη είναι.

 Είτε ο αρσενικός τις χτύπησε είτε οι θυληκιές τις παίξανε μεταξύ τους, γενικότερα έπεφτε ξύλο. Το μόνο που μπορεί να δουλέψει (ποτέ στα σίγουρα βέβαια) είναι ομάδα θυληκών που νομίζω στα λίτρα σου θα είναι οκ. Ψάξτο και λίγο μόνος σου και αν τελικά το αποφασίσεις εδώ είμαστε :thumbsu:

 

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...