Jump to content

Recommended Posts

 
Καλησπέρα παιδιά καλός σας βρήκα είμαι και εγώ ένας θαυμαστής με τα πανέμορφα χρώματα Malawi. Λοιπόν στο θέμα μου δεν έψαξα καθόλου το φόρουμ αναφέρω αμέσως το θέμα μου αντημετοπησω έχω ενυδρείο 750 λ με καμία 70 Malawi (ξέρω ίσως πολλά αλλ γενανναααανεεε  έχω πάρει και άλλο ενυδρείο ) το ενυδρείο τρέχει περίπου 8 μήνες  
Ph :8
Nh4 :0
No2 :0 
Θερμοκρασία 28.4 (σκέφτομαι να το ανεβάσω μέχρι 29 για καμία 10 μέρες )
Ο2:10 
Φιλρανση 2 εξωτερικά eheim 2 φορές την ώρα  
Μετρημένα σύμφωνα με υγρά τεστ Jbl 
Αδυνατίζουν μερικά και ήδη κανα 2 δεν μπορούν να φάνε μασάνε και φτύνουν . Τα κακακια τους μερικές φορές είναι διάφανα . 3 μέρες τώρα δίνω τροφή με σκόρδοζουμο άναψα λάμπα Γιούβι έβαλα αλάτι τι να κάνω  ευχαριστώ

C376E6A7-2D9F-46A3-B0ED-FA55B933ADF1.jpeg

736F1099-E667-4367-A168-97F32371B7B8.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες.

 

Δεδομένου ότι έχεις πολλά ψάρια, θα σου πρότεινα να πάς κατευθείαν σε θεραπεία με μετρονιδαζόλη (Flagyl ή κάποιο αντίστοιχο ενυδρειακό) σε συνδυασμό με το σκορδόζουμο που ήδη δίνεις.

Άν κάνεις θεραπεία σβήσε την UV!

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες.

 

Δεδομένου ότι έχεις πολλά ψάρια, θα σου πρότεινα να πάς κατευθείαν σε θεραπεία με μετρονιδαζόλη (Flagyl ή κάποιο αντίστοιχο ενυδρειακό) σε συνδυασμό με το σκορδόζουμο που ήδη δίνεις.

Άν κάνεις θεραπεία σβήσε την UV!

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση  

την uv άναψα με την σκέψει να σκοτώσει βακτήρια αλλά Λάθος σκεψει μάλλον έτσι καταστρέφω και τα οφελημα.  Όσο για το Flagyl μου έρχονται αύριο δυο ποιο λες να ξεκινήσω 

20E276FC-F859-4C95-9791-73B02511801D.png

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με το General Cure.

 

Όσο για την UV να την σβήσεις λόγο του φαρμάκου όχι γιατί σου σκοτώνει ωφέλημα βακτήρια (στην στήλη του νερού υπάρχουν φυσικά ωφέλημα βακτήρια αλλά τα περισσότερα είναι στα υλικά του φίλτρου)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Ξεκίνα με το General Cure.

 

Όσο για την UV να την σβήσεις λόγο του φαρμάκου όχι γιατί σου σκοτώνει ωφέλημα βακτήρια (στην στήλη του νερού υπάρχουν φυσικά ωφέλημα βακτήρια αλλά τα περισσότερα είναι στα υλικά του φίλτρου)

Να ακολουθήσω οδηγίες η προτείνεις κάτι άλλο ;

53854E26-E52F-488A-813A-0C70E6AA3C2A.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Ντεμης Τσιλιδης
Link to comment
Share on other sites

Πάντα ακολουθούμε τις οδηγίες του φαρμάκου με προσοχή στα πραγματικά λίτρα του νερού!

Link to comment
Share on other sites

Εκτος του οτι τα ψαρακια εχουν προβλημμα,σε βοηθαει ο Δημητρης σε αυτο,εγω παρατηρησα οτι η θερμοκρασια ειναι ψηλα εως παρα πολυ ψηλα για αυτη την εποχη.Τα ψαρια αυτα χρειαζονται 23 με 27 βαθμους (μαξ το καλοκαιρι) .

Προσωπικα το σκορδο δεν νομιζω οτι βοηθαει.

Γενικα πρεπει να φτιαξεις τις συνθηκες διαβιωσης και φυσικα να τελειωσεις την θεραπεια.

Τα ψαρια του ενυδρειου ειναι 8 μηνων?

Προσωπικα,μετα την θεραπεια που ξεκινησες,θα ρυθμιζα την θερμοκρασια στους 25,θα εκανα 50% αλλαγη με προσθηκη αλατιου (σε μικροτερη δοσολογια απο την αναγραφομενη) θα εβγαζα μερικα ψαρια και στην συνεχεια καλα ταισματα με ποιοτικες τροφες μονο και σταθερη ρουτινα με συχνες αλλαγες νερου.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Επισης το ανεβασμα της στηλης νερου πιο πανω και η προσθηκη αεραντλιας θα βοηθουσε παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Εκτος του οτι τα ψαρακια εχουν προβλημμα,σε βοηθαει ο Δημητρης σε αυτο,εγω παρατηρησα οτι η θερμοκρασια ειναι ψηλα εως παρα πολυ ψηλα για αυτη την εποχη.Τα ψαρια αυτα χρειαζονται 23 με 27 βαθμους (μαξ το καλοκαιρι) .

Προσωπικα το σκορδο δεν νομιζω οτι βοηθαει.

Γενικα πρεπει να φτιαξεις τις συνθηκες διαβιωσης και φυσικα να τελειωσεις την θεραπεια.

Τα ψαρια του ενυδρειου ειναι 8 μηνων?

Προσωπικα,μετα την θεραπεια που ξεκινησες,θα ρυθμιζα την θερμοκρασια στους 25,θα εκανα 50% αλλαγη με προσθηκη αλατιου (σε μικροτερη δοσολογια απο την αναγραφομενη) θα εβγαζα μερικα ψαρια και στην συνεχεια καλα ταισματα με ποιοτικες τροφες μονο και σταθερη ρουτινα με συχνες αλλαγες νερου.

Καλημέρα φίλε μου ευχαριστώ και εσένα όχι μερικά ψάρια είναι 4 μηνών αλλά είναι κοντά ενάμιση χρόνου σε άλλο ενυδρείο έχω μικρά ενάμιση μηνών εκεί δεν έχω παρατήρηση κάποιο πρόβλημα ακόμη η θερμοκρασία είναι ψιλά λόγο του ότι άκουσα ότι πολλά παράσιτα σε 28 και πάνω σταματανανε την ανάπτυξη και έως και εξασθενούν πριν λίγες καμία δέκα μέρες είχα 26 σταθερά ανέβασα σταδιακά μέχρι 28,4 όποτε να το κατεβάσω uv έσβησα από εχτές σήμερα περιμένω να ξεκινήσω θεραπεία 

 

 όσο για τα ψαράκια δεν ξέρω τι να τα κάνω εδώ Γερμανία έχει γεμηση ο τόπος από κιχλιδες γεννάνε και γεννάνε. Έχω περίπου καμία 100 120 μικρά  έχω βάλει αγγελίες για τα μεγάλα και για τα μικρά ακόμη και τζάμπα αλλά τίποτα  δίνω ψαράκια 5-7 εκ  5 ευρώ μικρά νεογέννητα τζάμπα κανείς τίποτα :)

Έγινε επεξεργασία - Ντεμης Τσιλιδης
Link to comment
Share on other sites

 ορίστε και ένα βιντεάκι από το ενυδρείο για καλύτερη παρατήρηση αν και είναι καμία εβδομάδα  πιο πίσω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω φαινονται τα ψαρια σε καλυτερη κατασταση.Αυξησε οπωσδηποτε την αναταραξη,το ενυδρειο σου χρειαζεται οξυγονο.Η επιφανεια ισα που κινειται ενω η υψηλη θερμοκρασια δεν βοηθαει και η ελειψη οξυγονου ειναι η αρχη πολλων προβληματων.Βαλε τις εξοδους των φιλτρων να χτυπανε προς τα πανω ωστε να κανει δυνατο παφλασμο ή βαλε αεραντλιες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Εδω φαινονται τα ψαρια σε καλυτερη κατασταση.Αυξησε οπωσδηποτε την αναταραξη,το ενυδρειο σου χρειαζεται οξυγονο.Η επιφανεια ισα που κινειται ενω η υψηλη θερμοκρασια δεν βοηθαει και η ελειψη οξυγονου ειναι η αρχη πολλων προβληματων.Βαλε τις εξοδους των φιλτρων να χτυπανε προς τα πανω ωστε να κανει δυνατο παφλασμο ή βαλε αεραντλιες.

 

Έχω βάλει ήδη αεροαντλιες . Έχω κάνει εγώ μάλλον χαζομάρα και ευθύνομαι πολύ για το λάθος αυτός πριν κανα ενάμιση μήνα έβαλα 2 νέα ψαράκια ρεδ  χωρίς να τα εξετάσω τα πήρα από χομπίστα  μετά σε μια εβδομάδα είδα σαν να ενοχλουνδαι τα ψάρια από παράσιτα άρχισαν να τρίβοντε έντονα στις πέτρες και μάλιστα ένα από αυτά που πήρα προσβλήθηκε προτο έπρεπε να δράσω άμεσα :headonwall:

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Ντεμης Τσιλιδης έγραψε:

Έχω βάλει ήδη αεροαντλιες . Έχω κάνει εγώ μάλλον χαζομάρα και ευθύνομαι πολύ για το λάθος αυτός πριν κανα ενάμιση μήνα έβαλα 2 νέα ψαράκια ρεδ  χωρίς να τα εξετάσω τα πήρα από χομπίστα  μετά σε μια εβδομάδα είδα σαν να ενοχλουνδαι τα ψάρια από παράσιτα άρχισαν να τρίβοντε έντονα στις πέτρες και μάλιστα ένα από αυτά που πήρα προσβλήθηκε προτο έπρεπε να δράσω άμεσα :headonwall:

 

Όλοι τα έχουμε κάνει και τα κάνουμε αυτά τα λάθη.Σημασία έχει να τα προλαβαίνουμε, να τα διορθώνουμε και φυσικά να μήν τα ξανακάνουμε!

 

Γερμανία σε ποιό μέρος είσαι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Όλοι τα έχουμε κάνει και τα κάνουμε αυτά τα λάθη.Σημασία έχει να τα προλαβαίνουμε, να τα διορθώνουμε και φυσικά να μήν τα ξανακάνουμε!

 

Γερμανία σε ποιό μέρος είσαι?

Augsburg κοντά Μόναχο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά σήμερα  επιδη ήρθε μόνο το hexamita δεν περίμενα άλλο και ξεκίνησα με αυτό την θεραπεία . Άδειασα  το μισό ενυδρείο  γέμισα έβαλα την θεραπεία πρασίνισε όλο το νερό  κατέβασα θερμοκρασία στο 27.8 και θα το κατεβάσω σιγά σιγά 26 και πάλι. Έσβησα το γιου βί από εχτές όπως μου είπατε  δυνάμωσα οξυγόνο άνοιξα τελείως τα καπάκια θα συνεχίσω και αύριο και μεθαύριο και περιμένουμε 10 μέρες 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ολα θα πανε καλα.Μπραβο σου για την την αφοσιωση στα ψαρακια σου κ στην ενυδρειαρα σου.Οταν στρωσει με το καλω καντο μια παρουσιαση να παρουμε ματι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Πιστευω ολα θα πανε καλα.Μπραβο σου για την την αφοσιωση στα ψαρακια σου κ στην ενυδρειαρα σου.Οταν στρωσει με το καλω καντο μια παρουσιαση να παρουμε ματι...

Σε ευχαριστώ πολύ σήμερα ήδη τα ψαράκια τα βλέπω λίγο καλύτερα βασικά κάνουν κάτι που είχαν να κάνουν καιρό καθαρίσουν τα βράγχια τους με την άμμο τα τάισα με σκόρδο ζουμο ήταν λίγο ορεξάτα περιμένω να δω κακακια :):):) . Κάθε Κυριακή έχουμε νηστεία. Λόγο θεραπεία να το συνεχίσω το προγραμμα η να τα ταΐσω επιδει είναι λίγο αδύναμα ;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα τη συνεχιζα τη νηστεια.Πιστευω θα τους κανει καλο στα εντερικα,οπως κ το σκορδοζουμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτηση  μετά από 12 μέρες θεραπεία μερικά έγιναν καλά μερικά βλέπω ακόμη τα κακακια τους όχι τόσο δυνατά  τι να κάνω; Γίνεται να ξανά γίνει θεραπεία μετά από αλλαγή νερού φυσικά ;;;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση  μετά από 14 μέρες θεραπεία μερικά έγιναν καλά μερικά βλέπω ακόμη τα κακακια τους όχι τόσο δυνατά  τι να κάνω; Γίνεται να ξανά γίνει θεραπεία μετά από αλλαγή νερού φυσικά ;;;


 

 
Link to comment
Share on other sites

Τι εξελιξεις εχουμε,συνηρθαν ολα τα ψαρακια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...