Jump to content

Το μεσογειακό τελικά θα γίνει reef


ge_to_player

Recommended Posts

Το αποφάσισα τελικά με μάγεψε η ομορφιά του reef

Θα το κάνω και εγώ και ρωτάω τόρα σε 60 λίτρα τι μπορούμε να βάλουμε από ανεμονες και Κοραλία. Τον εξοπλισμό πιστεύω τον έχω. Απλός θέλω πληροφορίες σχετικά με την ποιότητα

Του νερού και τα σχετικά τεστ που θα πρέπει να γίνονται ανά εβδομάδα και που τα βρίσκω.Τι εργαλεία θα χρειαστούν για μέτρηση και πόσο καιρό θα χρειαστεί για να έχω ένα ενιδριο με καλή βιολογία για να μπορέσω να βάλω μέσα ζωή , ποιους παραμέτρους πρέπει να προσέχω περισσότερα για την υγεία του ενιδριου

 

 

Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

μελέτησε το δικό μου θέμα. τα μέλη με βοηθησαν αρκετά οταν ξεκίνησα ιδιο στα λίτρα που λες.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό φίλε!

Πιστεύω ότι δεν θα το μετανιώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είδα και αρχίζω να το μελετάω πρέπει να μαζέψω τον εξοπλισμό πρώτα
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει εξοπλισμό που θα ήθελε να πουλήσει οπός φωτισμό για reef 60λιτρα κανένα ρεφρακτομετρο για μέτρηση αυτά μου λείπουν μόνο αλλά επειδή εξάντλησα την τσέπη μου ψάχνω για Κάτι ποίο οικονομικό αν υπάρχει

Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω μετρητή ph
Coralia 1200 gph *2
Nano Protein skimer hang on για 100 λιτρα
Εξωτερικό φίλτρο αρκετά καλώ το είχα στου γλυκου 180 λίτρα πιστεύω μια χαρά θα είναι
Auto top off με 25 λίτρα συμπλήρωμα
Νεκρό βράχο
Θερμοστάτη


Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχε το νου σου στις αγγελίες. Σίγουρα θα βρείς πραγματάκια οικονομικά που χρειάζεσαι :) 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καπακι ε? για φωτισμό βάλε Τ5 στο καπάκι σου. 15 ευρώ η κάθε λάμπα +10 ευρώ για ενα διπλό ηλεκτρονικό μπαλλαστ. και όταν μπορέσεις χτυπάς ένα σύστημα λεντ σε κάνα χρόνο (χωρίς να ειναι υποχρεωτικό, οι Τ5 έχουν εξαιρετική διάχυση φωτός κατι στο οποίο πάσχουν λιγο τα λεντ ακόμη). Θα ανεβάσω φωτό απο το καπάκι μου στο topic μου αν θες να ρίξεις μια ματιά.

Όπως τα βλέπω μόλις πάρεις το ρεφρακτόμετρο θα είσαι οκ εχεις ολα τα πράγματα για να ξεκινήσεις για μήνες μεχρι να ζωντανέψει ο βράχος. Κάποιος πούλαγε ενα vertex αυτές τις μέρες κάπου στα 30 ευρώ. Μη πάρεις καινούριο κάθε τόσο που παρακολουθώ πουλάει και κάποιος.  controller θερμοκρασίας πάρε αν δεν εχεις γιατί ήρθε το καλοκαίρι....

Σχετικά με τα τέστ, μπορείς να τα καθυστερήσεις για λιγο καιρό γιατί το στρώσιμο θα γίνει είτε εσυ μετράς είτε όχι αρκεί να κάνεις την τυποποιημένη διαδικασία.  Λόγω βράχου θα πρέπει να μετράς λίγο τα φωσφορικά και για τα υπόλοιπα προτείνω το σετ της ΑΡΙ που με 30 ευρώ μετράει Ph αμμωνία νιτρικά νιτρώδη και έχει μεγάλη ποσότητα στα αντιδραστήρια. πολύ αργοτερα πας σε +3 ακομη βασικά σετ για reef.
Απλά ακολούθα τις οδηγίες και εχε μεγάλη υπομονή, ιδίως αφού ξεκινάς με νεκρό βράχο (σε αυτά τα λίτρα θες 5 κιλά βράχο οπότε το κόστος δεν είναι απαγορευτικό για να πάρεις ζωντανό να γλυτώσεις τη πολύ βαβούρα. ανάλογα το πορτοφόλι σου βέβαια).
Δεν ασχολήθηκα με νεκρό βράχο και δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο πως να ξεκινήσεις πάντως είναι λίγο παραπάνω διαδικασία.  Σκέψου καλά το σχήμα που θα δώσεις στο βράχο σου για να ξεμπερδεύεις από την αρχή. Επίσης θεωρώ το bare bottom setup των θαλασσινών βολικότερο. σκέψου το και αυτό. Και δες τι θα κάνεις με αντίστροφη όσμωση.  (δεν ξέρω αν το σκιμμερ σου είναι καλό ή όχι)

 

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer είναι octopus reef ns80
Ο νεκρός ξέρω θέλει τουλάχιστον 3 μήνες και παραπάνω καλύτερα έτσι γιατί θα το αφήσουμε λίγο να μακρινή για να μασω κάνα εβροπουλο γιατί πέταξαν

Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα και έκανα μερικά σχίσματα μέ τα βραχάκια μου πείτε μου και εσεις ποιο είναι πιο ιδανικό για reef7f75772d0aa31c632a62c8925929bae3.jpgabb52dd4a2b32f0b59a85478b0a50490.jpg6efff2dd3081f0a0f1b69bc86b3a1856.jpg2081e393f47250c646c26591f454c203.jpg

Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν περισσότερο το 1ο και το 3ο.... Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Το Πρότο είναι το αγαπημένο μου μάλλον με αυτό θα πάω
Αντε πάμε να γίνουμε αλατιζμένοι

Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το 2 το 2 το 2!!!! Με γαλβ διαφορά πιο ωραιο απο τα υπόλοιπα και σαν 2η επιλογη το 1... 

Link to comment
Share on other sites

Το 1ο ή το 2ο.

Βεβαια  προσωπική μου αποψή είναι: ο στρογγυλός βραχος που εχεις σαν βαση στη μέση να μπει δεξιά οπως το βλέπουμε... ενα μεγαλο κομματι να μπει αριστερα ανασυκομμένο και λιγο λοξά.Το δευτερο μεγάλο κομματι να μπει πανω απο το στρογγυλό βραχο.Στα αριστερα να μπει το μικρο κομμάτι πλάκας πάνω στον μεγάλο κομμάτι  και το κλάδι να κολλληθει κάπου μαλλον με μετωπο προς τα μπρος και ελαφρός λοξά...Απο κοντά και στη πράξη ειναι αλλίως φυσικά και ολα ειναι θέμα γούστου.

Προσπάθησε να ακουμπα οσο το δυνατό λιγοτερο βραχος στο πάτω του  ενυδρείου, να εχεις και καποια κενα-τρύπες-σπηλιες, να δημιουργόυνται επίπεδα ώστε αν μπορείς να βάλεις διαφορετικά κοραλια διαφορετικών απαιτήσεων και συμπεριφοράς αλλα και οπτικά δείχνει περισσότερο και φυσικά να ειναι σταθερή η κατασκευή.

 Θα τα κολλησεις όλα με εποξική κολλα εκτος νερού...πολλοι χρησιμοποιούν και tire up με τρύπες που ανοιγουν στο βραχο με τρυπάνι...

Ειναι ευκαιρία μιας και ειναι νεκρός και εχεις ολο το χρονο να παιξεις....

και καλό ταξίδι στο χώρο του θαλασσινού

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω έτσι οπός μου το είπες να δούμε το αποτέλεσμα είμαι περίεργος
Κατάλαβα προς τα πού το πας να είναι πιο πολλοι στον αέρα για να δούμε

Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...