Jump to content

Σκέψεις και ιδέες


Recommended Posts

αγαπητοι φίλοι- συγχομπίστες :bigemo_harabe_net-109:

 

μετα απο αρκετά χρόνια στo αλμυρό, ο χρόνος (και πολλά άλλα) το έφερε να ψάξω το δρόμο μου στην απο δω πλευρα.. :P

 

ο κύβος λοιπόν είναι άδειος και καθαρός και περιμένει να γεμίσει γιατι χωρίς γυάλα το σαλόνι μου φαίνεται άδειο

ιδέες υπάρχουν κάποιες αλλα περιμένω και τις δικές σας..

 

απο εξοπλισμό έχουμε και λέμε

ενυδρείο 60*60*55 και σαμπ γύρω στα 50-60 λίτρα. Το σαμπ το αναφέρω γιατι θα προτιμούσα να το μετατρέψω απο το να αγοράσω καινούργιο εξωτερικό φίλτρο

φωτιστικό της Giesemann με 1χ150w μέταλο και 2 Τ5 24w (καλό θα ήταν το μέταλο να μείνει κλειστό και να δώ τι μπορω να κάνω με τις Τ5)

επίσης υπάρχει και μπουκάλα CO2 έτοιμη προς χρήση

 

πρώτη επιλογή θα ήταν κάτι  minimal, εννοώντας οχι κατι πολύ φορτωμένο σε φυτά.

 

έκανα μια σκέψη για iwagumi αλλα δεν βρήκα πολλές ιδέες για κύβο σε αυτό το μέγεθος. Επίσης σκέφτηκα και τη λύση με κάποιες ρίζες, πέτρες και ενα κοπάδι με μικρόψαρα αλλα στο γλυκό το μυαλό μου μέχρι εκεί φτάνει

 

θα χαρώ να ακούσω τις προτάσεις σας!

:bigemo_harabe_net-168:

Link to comment
Share on other sites

καλή επάνοδο.

εμένα μαρέσει η ιδέα του iwagumi και με ενα κρεμαστο φίλτρο θα ήταν ωραίο.τωρα απο ψάρια δεν ξέρω σε κύβο τι μπορεί να δέσει...

Link to comment
Share on other sites

Πανο μας την έκανες και εσύ αθόρυβα.... 

Καλή επιστροφή στο θαλασσινό εύχομαι αλλά μέχρι τότε καλή επιτυχία στην γλυκιά εξόρμηση!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα

Μερικές προτάσεις

1. Αρκετά Neolamprologus Multifasciatus - Ίσως κάποιοι έχουν ενστάσεις, λόγω της μικρής επιφάνειας (Η μπουκάλα δε θα χρειαστεί)

2. Ένα χαρέμι Dwarf Puffer - Θα τα χαρείς! Μοναδική δυσκολία, ότι ταΐζεις ζωντανά

3. Αν μαλακώσεις λίγο το νερό, μπορείς να πας σε καρδινάλιους, αρλεκίνους, ροδόστομους - Φυτεμένο με κάποιες ρίζες

4. Ένα κοπάδι White cloud mountain minnow - Απροβλημάτιστα ψάρια

5. Αν πας σε ΑΟ, μια καλή επιλογή είναι ένα κοπάδι Kuhli Loach κι ένα κοπάδι Galaxy Rasbora

 

Καλή επιτυχία, σε ότι επιλέξεις!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

καλή επάνοδο.

εμένα μαρέσει η ιδέα του iwagumi και με ενα κρεμαστο φίλτρο θα ήταν ωραίο.τωρα απο ψάρια δεν ξέρω σε κύβο τι μπορεί να δέσει...

 

Tυπου iwagumi μ αρεσουν πολύ, απλα δεν εχω βρει καποια καλη ιδέα για στήσιμο κύβου στα μέτρα μου

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος antonis t83 έγραψε:

Πανο μας την έκανες και εσύ αθόρυβα.... 

Καλή επιστροφή στο θαλασσινό εύχομαι αλλά μέχρι τότε καλή επιτυχία στην γλυκιά εξόρμηση!! 

 

Αστα Αντώνη.. πονάει φίλε

:poster_oops:

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος Chocolate_Puma έγραψε:

Καλημέρα κι από μένα

Μερικές προτάσεις

1. Αρκετά Neolamprologus Multifasciatus - Ίσως κάποιοι έχουν ενστάσεις, λόγω της μικρής επιφάνειας (Η μπουκάλα δε θα χρειαστεί)

2. Ένα χαρέμι Dwarf Puffer - Θα τα χαρείς! Μοναδική δυσκολία, ότι ταΐζεις ζωντανά

3. Αν μαλακώσεις λίγο το νερό, μπορείς να πας σε καρδινάλιους, αρλεκίνους, ροδόστομους - Φυτεμένο με κάποιες ρίζες

4. Ένα κοπάδι White cloud mountain minnow - Απροβλημάτιστα ψάρια

5. Αν πας σε ΑΟ, μια καλή επιλογή είναι ένα κοπάδι Kuhli Loach κι ένα κοπάδι Galaxy Rasbora

 

Καλή επιτυχία, σε ότι επιλέξεις!!!

 

περισσότερο το hardscape σκέφτομαι παρα τα ψαράκια για την ώρα

τα παφεράκια πάντως είναι αδυναμία μεγάλη .. έδωσες ιδέα για βιοτοπικό ;) 

είχα βάλει καποια στιγμή μερικά με τον μονομάχο μου αλλα τσίμπαγαν ουρα και αναγκάστηκα να τα δώσω. Θυμάμαι ότι χτύπαγαν blood worms, δεν τους είχα δώσει ζωντανό.

 

μ' αρέσουν κάποια στησίματα χωρίς φυτά αλλα σκέφτομαι πως κρατάς χωρίς άλγες και καθαρό ένα γλυκό ενυδρείο χωρις φυτά..  

Link to comment
Share on other sites

 
Tυπου iwagumi μ αρεσουν πολύ, απλα δεν εχω βρει καποια καλη ιδέα για στήσιμο κύβου στα μέτρα μου
3-5 πέτρες σε διάφορα μεγέθη κ "γκαζόν"..dry start και έτοιμο! Όχι πολλά πολλα ...να μπορείς εύκολα να αλμυρισεις...

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος pan_Oz έγραψε:

 

περισσότερο το hardscape σκέφτομαι παρα τα ψαράκια για την ώρα

τα παφεράκια πάντως είναι αδυναμία μεγάλη .. έδωσες ιδέα για βιοτοπικό ;) 

είχα βάλει καποια στιγμή μερικά με τον μονομάχο μου αλλα τσίμπαγαν ουρα και αναγκάστηκα να τα δώσω. Θυμάμαι ότι χτύπαγαν blood worms, δεν τους είχα δώσει ζωντανό.

 

μ' αρέσουν κάποια στησίματα χωρίς φυτά αλλα σκέφτομαι πως κρατάς χωρίς άλγες και καθαρό ένα γλυκό ενυδρείο χωρις φυτά..  

Τα παφερ πρέπει να τρώνε σαλιγκάρια, αλλιώς τα δόντια τους φτάνουν μέχρι απέναντι κι απαιτείται κόψιμο

Εννοείται πως δεν ταιριάζουν με άλλα είδη και κυρίως με ψάρια με φουντωτές ουρές! Πάντως είναι μια πολύ ωραία επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...