Jump to content

φθορά ουράς σε νέο μονομάχο


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Μέσα σε 3 εβδομάδες από τοτε που τον πηρα εχει αλλαξει η ουρα του και νομίζω εχει μικρυνει κιολας. Πιο πριν είχα αλλο μονομαχο εζησε 1.5 χρονο. Αφησα το ενυδρειο αδειο απο ψαρι2 εβδομαδες αλλα να τρεχει κανονικα. Επίσης ειχα και ενα σαλιγγαρι πιο πριν, το ειχα βαλει για την αλγη(κυριως απο τις κρυπτοκορινες), την εφαγε και μου γεμισε ολο το ενυδρειο με σκατουλακια οπως θα δειτε στις φωτο τα οποια το φιλτρο δεν μπορει να καθαρισει. Και πλεον εχω και σκατουλακια και αλγη και φθαρμενη ουρα. Εχω πιστευω ισως φταιει το φιλτρο γιατι ειναι αρκετο μικρό(μαρκα δεν λεει), ουτε πολυ χωρο για siporax εχει , και ισως δεν κανει καλή ανακύκλωση. Αμα το προβλημα ειναι αυτό να παω σε εσωτερικό ή εξωτερικό φιλτρο?

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:20

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εσωτερικο φιλτρο, siporax mini

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 1,5 ετος

- Ψάρια (είδη και αριθμός): μονομαχος 1

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 2 φορες την μερα ταισμα, αλλαγη 30% καθε 7 μερες, προετοιμασια δεν κανω γιατι δεν εχω 2ο θερμοστατη προσπαθω στο περιπου, ξερω δεν ειναι οτι καλυτερο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 

- PH:7.2

- KH:15

- GH:>14

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):-

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία:25.5

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Strips:με esha aquatest

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:Monomaxos

- Ιστορικό Ψαριού: 3 εβδομαδων

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): σε καλά επίπεδα η κινηση, κολυμπαει σχεδον παντα πανω, ολο τα αλλα φυσιολογικα

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: και ο προηγουμενος μονομαχος ειχε θεμα με την ουρα του, χρησιμοποιησα esha2000 αλλα δεν ειδα αποτελεσμα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

Καμια

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Θα ανεβασω συντομα και αλλες φωτογραφιες εχω περιορισμο τα 4mb

IMG_20180521_201907_HDR[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τον πήρα πριν 3 εβδομάδες ήταν ετσι17ce2b0f486ac0dd0909c71742f237b8.jpgf3fcffeaf3d4d07747d85856eea773f3.jpg9320569a11b6c139efbd682532f9f78b.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν καταλαβαινω καποιο προβλημα,οι ουρες τους αλλαζουν γενικα.

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεις στις τελευταιες φωτογραφιες η ουρα στο τελος εχει ενα ασπρο στρωμα, τωρα αυτο εχει εξαφανιστει, δεν αλλαξε χρωμα σε αυτο το σημειο, αλλα σαν να κοπηκε. Για την αλγη τι να κανω; Μηπως επηρεαζει αυτη ;

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση.. αμμωνια δεν εχεις να μετρησεις η δεν μετρησες??

Ειναι απο τις πιο σημαντικες μετρησεις που πρεπει να κανεις..

Και επισης αν εχεις νιτρικα 0 και εκει υπαρχει θεμα..

Μαλλον θα πρεπει να διαβαδεις ξανα το στρωσιμο του ενυδρειου.. αν δεν κανω λαθος ειναι fin rot δηλαδη λογω υπαρξης πολλης αμωνιας τα πτρρυγια του ψαριου καιγονται και πεφτουν..

Καλο ειναι να ξανα δεις ολη την διαδικασια στρωσιματος του ενυδρειου.. 

Φιλικα παντα  :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολυ για την απαντηση σου.

Αμμωνια δεν εχω να μετρησω, αλλα δεν πιστευω οτι εχω, γιατι νιτρικα γενικα μεσα στην εβδομαδα μπορει να φτασουν το πολυ 25, οποτε ξερω οτι εχει κανει τον κυκλο του. 

γινεται μετα απο 1.5 χρονο να μην εχει στρωσει ; τότε ειχα ακολουθησει αναλυτικα την διαδικασια με τα βακτηρια.

Νιτρικά εβαλα ότι εχω 0 γιατι σημερα εκανα αλλαγη νερού.

Δεν νομιζω οτι ειναι αυτό το προβλημα μου, ισως η σκληροτητα να μην ειναι καλή λογω περιοχής. Γιαυτο λεω μηπως να αλλαξω φιλτρο να χωραει πιο πολυ βιολογικο υλικο, για να μου κανει καλυτερη βιολογια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Stergios Liapis έγραψε:

ευχαριστώ πολυ για την απαντηση σου.

Αμμωνια δεν εχω να μετρησω, αλλα δεν πιστευω οτι εχω, γιατι νιτρικα γενικα μεσα στην εβδομαδα μπορει να φτασουν το πολυ 25, οποτε ξερω οτι εχει κανει τον κυκλο του. 

γινεται μετα απο 1.5 χρονο να μην εχει στρωσει ; τότε ειχα ακολουθησει αναλυτικα την διαδικασια με τα βακτηρια.

Νιτρικά εβαλα ότι εχω 0 γιατι σημερα εκανα αλλαγη νερού.

Δεν νομιζω οτι ειναι αυτό το προβλημα μου, ισως η σκληροτητα να μην ειναι καλή λογω περιοχής. Γιαυτο λεω μηπως να αλλαξω φιλτρο να χωραει πιο πολυ βιολογικο υλικο, για να μου κανει καλυτερη βιολογια.

Κοιτα γενικα το να εχεις ενα φιλτρο το οποιο να χωραει βιολογικο υλικο αρκετο ειναι πολυ σημαντικο απο τα πιο μικρα ενυδρεια ως τα πιο μεγαλα!! Αν μπορεσεις να κανεις αυτο το απντειτ εγω μαζι σου.. οσον αφορα την αμωνια πιστεψε με επειδη ειναι λιγα τα λιτρα σου (οπως και τα δικα μου φυσικα) οι μεταβολες μπορπυνα να γινουν παρα πολυ ευκολα και απο εκει που μετρας 0 αμμωνια να εκτοξευτει.. για αυτο σου προτεινω να παρεις καποια τεστ να μπορεις να μετρας να ξερεις περιπου τι γινεται.. ;)

Απο εκει και περα η βιολογια του φιλτρου ειναι κατι που με μια διακοπη ρευματος και να θεσει το φιλτρο εκτος λειτουργιας να εξαφανιστει.. και αν δεν ειχες βιολογικο υλικο στο φιλτρο πολυ φοβαμαι οτι δεν μπορουσε να "σηκωσει" το ενυδρειο σου.. :/

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

 

Απο εκει και περα η βιολογια του φιλτρου ειναι κατι που με μια διακοπη ρευματος και να θεσει το φιλτρο εκτος λειτουργιας να εξαφανιστει.. και αν δεν ειχες βιολογικο υλικο στο φιλτρο πολυ φοβαμαι οτι δεν μπορουσε να "σηκωσει" το ενυδρειο σου.. :/

Με επεισες θα παρω και τεστ για αμμωνια για να ειμαι σιγουρος. Αρα οσον αφορά το φιλτρο να παρώ εσωτερικό ή εξωτερικό ?θα καθαρίσει και τα απομειναρια απο το σαλιγκαρι ή οτι και να κανω δεν φευγουν με τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη δεν καταλαβα οτι κοπηκε η ουρα,μαλλον δεν μπορεσε να αναπλαθει ο ιστος λογω (οπως ειπαν και πανω) απο την αμωνια 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκεψου οτι θα χρειαστεις εναν καδο για να χωραει σιποραξ και σφουγγαρι τουλαχιστον..

Οποιο νομιζεις οτι θα μπορεσει να τα χωρεσει παρτο.. το 2ο φιλτρο μου αρεσε ειναι καλη ιδεα ουτε πολυ δυνατο για τα 30 λιτρα.. το θεμα ειναι να μην κανει και το ενυδρειο πλυντηριο απο την δυναμη που θα εχει..

Link to comment
Share on other sites

@Stergios Liapis πάντα φιλικά και καλό προαιρετα θέλω να κάνω κάποιες παρατηρήσεις. Όλα έχουν να κάνουν αρχικά με την ποιότητα του νερού σου. Στις φωτογραφίες έτσι όπως διακρίνω εγω, δεν φαίνεται καλή ποιότητα νερού. Αυτό έχει να κάνει με το ποσό σχολαστικός είσαι στην συντήρηση του ενυδρειου, καθώς και στην δυνατότητα φίλτρανσης. Εγώ προσωπικά θα ξεκινούσα με έναν καλό σταδιακό καθαρισμό του ενυδρείου ώστε να βελτιώσεις την ποιότητα του νερού σου. Αυτή η καφέ μπιχλα (mulm) ναι μεν μπορεί να αποτελέσει εξαιρετικό λίπασμα για τα φυτά αλλά εάν συσσωρευτει αποτελεί και έστια μικροβίων. Ένας απλός τραυματισμός και κακή ποιότητα νερού αρκεί για να ξεκινήσει το Fin Rot.

1. Θα σου πρότεινα λοιπόν μικρή σκουπα βυθού έτσι ώστε να τραβήξεις τουλάχιστον επιφανειακά όλη αυτη την μούργα που έχει μαζευτεί πάνω στα φυτά και στο υπόστρωμα με διαδοχικές μικρές αλλαγές νερού μέρα παρά μέρα στην ίδια θερμοκρασία της τάξεως του 10% για να μην στρεσαριστει το ψάρι.

2. Προσωπικά πάλι δεν θα χρησιμοποιούσα κανένα από τα παραπάνω φίλτρα. Από ότι κατάλαβα έχεις ανοιχτό ενυδρείο και θα ήταν πιο καλό να πας σε εξωτερικό κρεμαστό φίλτρο έτσι ώστε να έχει ακόμα περισσότερο χώρο το ψάρι και καλύτερη φίλτρανση στο ενυδρείο σου με περισσότερο βιολογικό υλικο και με ροή που να ρυθμίζεται για να μην τον ενοχλεί το κολύμπι.

3. Στις αλλαγές νερού χρησιμοποίησε κάτι με Aloe Vera όπως της API το Stress Coat που βοηθάει στην ανάπλαση.

4. Εάν τον ταΐζεις φυλλαράκια, άλλαξε το σε pellets σε συνδυασμό με κατεψυγμένη τροφή. Πάρε βιταμίνες που βοηθούν το ανοσοποιητικο του ψαριού και βοηθούν και αυτές στην ανάπλαση. (Vitachem Freshwater η οποίες άλλες βρεις)

5. Εάν με όλα τα παραπάνω δεν δεις κάποια βελτίωση αναγκαστικά πας φαρμακευτικά πλέον. 

Είναι αναγκαίο να βελτιώσεις την ποιότητα του νερού σου. Προμήθευσου και τεστ για νιτρώδη και αμμωνία για να ξέρεις που πατάς ειδικά μετά την αλλαγή του φίλτρου. Όπως το βλέπω στις φώτο έχεις να κάνεις δουλίτσα, αλλά σιγά σιγά θα τα καταφέρεις. 

Σαν φίλτρο της ίδια εταιρίας που κοιτάζεις θα σου πρότεινα αυτό: http://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/aquael-versamax-fzn-mini/ ή αυτο: https://petshop.gr/kataskeyastes/sunsun-hang-on-filter

Και τα δύο, με μια μικρή τροποποίηση χώρανε και σφουγγάρι και βιολογικό υλικό και ενυδρείακο βαμβάκι. 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Υ. Γ. Είμαι διχασμένος γι όλο αυτό το πράγμα που έχει καλύψει τα πάντα στο ενυδρείο σου. Σε κάποια σημεία και σε κάποιες φώτο μου κάνει και για κυανοβακτηριο. Όπως και να έχει επηρεάζει την ποιότητα του νερού σου. Όσες θεραπείες και να κάνεις με όσα φαρμακα εάν δεν αλλάξει η ποιότητα του νερού θα είναι άσκοπες κατ'εμέ. 

Link to comment
Share on other sites

Πω πω, ρε φίλε, μεγάλη πίκρα αυτή η μπίχλα (κυανοβακτήριο;) στο ενυδρείο σου! Προσωπικώς θα έκανα τα εξής:

 

1. Σκούπα βυθού με το σωλήνα εξαγωγής/αλλαγής του νερού, της τάξης του 50% καθημερινώς, ώσπου να καθαρίσω όλο το πρόβλημα. Το νέο νερό που θα έβαζα, θα φρόντιζα να είναι καθαρό και να έχει θερμοκρασία 26°C, ενώ το αντιχλώριο θα φρόντιζα να έχει και Aloe Vera που βοηθά στην ανάπλαση των πτερυγίων.

2. Θ'αγόραζα τεστ αμμωνίας. Προτείνω τα υγρά τεστ της API, που είναι πολύ αξιόπιστη εταιρεία (χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση). Επίσης να ξέρεις ότι γενικά τα strips ΔΕΝ είναι αξιόπιστα στις μετρήσεις τους.

3. Θα έβαζα μερικά Ramshorn snails μέσα στο ενυδρείο, θα βοηθούσαν πολύ στο καθάρισμα.

4. Αν έχεις καπάκι να το χρησιμοποιείς οπωσδήποτε, γιατί οι μονομάχοι είναι πολύ καλοί άλτες και μάλλον δεν θες να τον βρεις στον καναπέ σου να παίζει με το gameboy...

5. Το πρώτο φίλτρο που πρότεινες (Resun φίλτρο Magi 200) το έχω χρησιμοποιήσει και εγώ στο παρελθόν με καλά αποτελέσματα. Μπορείς να στριμώξεις στον κάδο του βιολογικό υλικό (προτίμησε μπόλι από ενυδρείο που τρέχει εδώ και καιρό). Ρυθμίζεις τη ροή να είναι χαμηλή και γυρίζεις τη ράβδο ψεκασμού προς το πλαϊνό τζάμι, ώστε να μην ενοχλεί το ψαράκι. Το εξωτερικό κρεμαστό φίλτρο δεν το προτείνω, γιατί θες καπάκι.

6. Αν δεν κάνω λάθος, τα φυτά που του έχεις είναι Cryptocorynes. Προσωπικώς, δεν θα τα πρότεινα για μονομάχο. Προτίμησε Anubias δεμένες σε ξύλο, Ceratophyllum demersum και Pistia stratiotes για την επιφάνεια, θα τα εκτιμήσει ιδιαίτερα το ψαράκι σου, αφού προτιμά συχνά να βρίσκεται στην επιφάνεια (λαβυρινθόψαρο γαρ, αναπνέει και αέρα), αλλά δεν το βοηθάς μ'αυτά τα φυτά που έχεις. Εκτός αυτού, τα φυτά που σου προτείνω θα κάνουν καλή δουλειά με την καταπολέμηση της αμμωνίας.

Αν θες, κάνε αυτά για καμιά βδομάδα και εδώ είμαστε να το συζητήσουμε ξανά. :thumbsu:  Τότε μόνο, αν δεν έχεις αποτελέσματα, αναγκαστικά θα πάμε σε αντιβίωση.

 

Υ.Γ: επειδή περιορίζεσαι με τα 4Mb φωτογραφιών, κάνε το εξής κόλπο: κλείσε το ΑΖ (εν ανάγκη και τον browser σου) και ξανάνοιξέ το, θα δεις ότι σ'αφήνει ν'ανεβάσεις και άλλες φωτογραφίες. B)

 

Έγινε επεξεργασία - worldiver
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα

Σύντομο το μήνυμα μου : Καθάρισε το ενυδρείο σου με σκούπα, βάλε εβδομαδιαίο πρόγραμμα αλλαγής νερού το οποίο θα διατηρήσεις σταθερό (είναι 5' υπόθεση να αδειάσεις και να γεμίσεις το 1/3 του ενυδρείου), τάιζε επίσης με πρόγραμμα ποικιλία τροφών, πρόσθεσε και κάποια βιταμίνη και δες πως θα πάει

 

Με συγχαρείς για το σχόλιο αλλά είναι εικόνα δείχνει πλημμελή φροντίδα το ενυδρείου, οπότε είναι λογικό να "αντιδρά" και ο μονομάχος

Τα νιτρικά να προσπαθείς να τα κρατάς κοντά στο 10-15.

Οι αραιές αλλαγές, τα εκτινάσσουν πολύ πάνω από το 25 που υπολογίζεις

 

To σημαντικότερο πράγμα σε ένα ενυδρείο είναι το νερό καλής ποιότητας, όσα λίτρα κι αν έχεις κι όποια είδη κι αν φιλοξενείς

Κι αυτό το πετυχαίνεις με σωστές αλλαγές και σωστό πρόγραμμα

 

Καλή συνέχεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

 

Σαν φίλτρο της ίδια εταιρίας που κοιτάζεις θα σου πρότεινα αυτό: http://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/aquael-versamax-fzn-mini/ ή αυτο: https://petshop.gr/kataskeyastes/sunsun-hang-on-filter

Και τα δύο, με μια μικρή τροποποίηση χώρανε και σφουγγάρι και βιολογικό υλικό και ενυδρείακο βαμβάκι. 

 

Θα παω στο 2ο φιλτρο και χρειαζεται να βαλω μεσα  βιολογικο σφουγγαρι και προ-φιλτρο απο υαλοβαμβακα;

 

πριν 10 ώρες, το μέλος worldiver έγραψε:

6. Αν δεν κάνω λάθος, τα φυτά που του έχεις είναι Cryptocorynes. Προσωπικώς, δεν θα τα πρότεινα για μονομάχο. Προτίμησε Anubias δεμένες σε ξύλο, Ceratophyllum demersum και Pistia stratiotes για την επιφάνεια, θα τα εκτιμήσει ιδιαίτερα το ψαράκι σου, αφού προτιμά συχνά να βρίσκεται στην επιφάνεια (λαβυρινθόψαρο γαρ, αναπνέει και αέρα), αλλά δεν το βοηθάς μ'αυτά τα φυτά που έχεις. Εκτός αυτού, τα φυτά που σου προτείνω θα κάνουν καλή δουλειά με την καταπολέμηση της αμμωνίας.

ανουμπια νανα εχω και κρυπτοκορινες που εχουν μεγαλωσει παρα πολυ, παλιοτερα ειχα πιστια αλλα δεν αντεξε

πριν 10 ώρες, το μέλος worldiver έγραψε:

. Θα έβαζα μερικά Ramshorn snails μέσα στο ενυδρείο, θα βοηθούσαν πολύ στο καθάρισμα.

Ειχα παλιοτερα apple snail εφαγε την αλγη και αφησε πισω του ολο αυτο το καφετι στρωμα

 

πριν 12 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

3. Στις αλλαγές νερού χρησιμοποίησε κάτι με Aloe Vera όπως της API το Stress Coat που βοηθάει στην ανάπλαση.

Αρα δεν θα βαζω καθολου αντιχλωριο, μολις παρω αυτο;

πριν 4 ώρες, το μέλος Chocolate_Puma έγραψε:

Σύντομο το μήνυμα μου : Καθάρισε το ενυδρείο σου με σκούπα, βάλε εβδομαδιαίο πρόγραμμα αλλαγής νερού το οποίο θα διατηρήσεις σταθερό (είναι 5' υπόθεση να αδειάσεις και να γεμίσεις το 1/3 του ενυδρείου), τάιζε επίσης με πρόγραμμα ποικιλία τροφών, πρόσθεσε και κάποια βιταμίνη και δες πως θα πάει

Το ακολουθω το προγραμμα, νομιζω ολο αυτο εχει δημιουργηθει από τις μεγαλες κρυπτοκορινες, που δημιουργουν αλγη και και το αδυναμο φιλτρο μου. Μολις αλλαξω φιλτρο και παρω σκουπα πιστευω θα βελτιωθει η κατασταση.

Οσον αφορα την τροφή αυτη λεει σε κοκκους, ειναι το ίδιο με πελλετ, ειναι καλη; 

 

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Stergios Liapis said:

Θα παω στο 2ο φιλτρο και χρειαζεται να βαλω μεσα  βιολογικο σφουγγαρι και προ-φιλτρο απο υαλοβαμβακα;

Εάν πας στο 2ο φίλτρο και το πάρεις, θα χρειαστει σίγουρα να κάνεις κάποιες μετατροπές. Να προσθέσεις δηλαδή σφουγγάρι, το βιολογικό σου υλικό και φλοιδες από ενυδρείακο βαμβάκι. Το πρώτο που έστειλα έχει έτοιμο σφουγγάρι μέσα και απλά προσθέτεις βιολογικό υλικό και φλοιδα από ενυδρείακο βαμβάκι πάλι. Οποίο και να διαλέξεις, στείλε μου ένα μήνυμα να σου εξηγήσω πως να κάνεις τις μετατροπές για να έχεις πλήρης φίλτρανση. 

2 hours ago, Stergios Liapis said:

Αρα δεν θα βαζω καθολου αντιχλωριο, μολις παρω αυτο;

Ναι δεν χρειάζεται άλλο αντιχλωριο, το Stress Coat λειτουργεί σαν αντιχλωριο και σε διπλή δοσολογία επειδή εμπεριέχει Aloe Vera βοήθαει στην ανάπλαση των πτερυγίων. 

2 hours ago, Stergios Liapis said:

Ειχα παλιοτερα apple snail εφαγε την αλγη και αφησε πισω του ολο αυτο το καφετι στρωμα

Οποιοδήποτε σαλιγκάρι να βάλεις και μέσα δεν θα το καθαρίσει αυτό. Είτε Apple Snail είτε Ramshorn. Αυτό το καφετι στρωμα που έχει καλύψει τα πάντα είναι πλημμελης συντήρηση του ενυδρειου. 

2 hours ago, Stergios Liapis said:

Οσον αφορα την τροφή αυτη λεει σε κοκκους, ειναι το ίδιο με πελλετ, ειναι καλη; 

Ναι αυτά είναι pellets, απλά πρόσθεσε και μια κατεψυγμένη τροφή όπως Artemia η Bloodworms + οπωσδήποτε βιταμίνες για να εναλλάσσεις. 

Όπως σου είπα εγώ θα ξεκινουσα με αλλαγές νερού και καθάρισμα γενικό του ενυδρειου με σκουπα βυθού έτσι ώστε να βελτιώσεις και την ποιότητα του νερού σου. Σε περιπτώσεις Fin Rot η ποιότητα του νερού είναι το νούμερο 1 που θα πρέπει να δώσεις βάση και να αλλάξεις προς το καλύτερο, ειδάλλως το Fin Rot προχωράει... γίνεται Body Rot (Σηψη Σώματος) και στο τέλος το ψάρι πεθαίνει. 

13 hours ago, worldiver said:

4. Αν έχεις καπάκι να το χρησιμοποιείς οπωσδήποτε, γιατί οι μονομάχοι είναι πολύ καλοί άλτες και μάλλον δεν θες να τον βρεις στον καναπέ σου να παίζει με το gameboy...

Ναι, όντως οι μονομάχοι είναι εξαιρετικοί άλτες ΑΛΛΑ όπως και στην φύση, πηδανε όταν οι συνθήκες νερού δεν είναι καλές ή κάτι τους ενοχλεί. Ακόμα και να μην έχει καπάκι είναι εύκολο να φτιάξει με ράβδους πλαστικού και μια σιτα και να κόψει ένα σημείο του για να μπορεί να μπει και HOB φίλτρο. 

Φίλε @Stergios Liapis έχεις πολλή δουλίτσα να κανεις όπως σου είπα και ο καλύτερος σου σύμμαχος είναι ο χρόνος. Όσο πιο σύντομα ξεκινήσεις βήμα βημα τόσο πιο σύντομα θα αναρρώσει και το ψαράκι σου. Όταν θελήσεις στείλε μου μήνυμα για την μεταποίηση των φίλτρων. :turned:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το εξωτερικό φιλτρο τι πρέπει να πάρω; αυτα που είναι σαν μακαρόνια και και το σφουγγάρι εκτός από αυτό που έχει μέσα; προς το παρόν έχω siporax mini που τρέχει μαζί με το ενυδρείο και λίγο ακόμη που δεν το έχω χρησιμοποιήσει; άρα τι βαζω στο εξωτερικό φίλτρο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Stergios Liapis said:

Για το εξωτερικό φιλτρο τι πρέπει να πάρω; αυτα που είναι σαν μακαρόνια και και το σφουγγάρι εκτός από αυτό που έχει μέσα; προς το παρόν έχω siporax mini που τρέχει μαζί με το ενυδρείο και λίγο ακόμη που δεν το έχω χρησιμοποιήσει; άρα τι βαζω στο εξωτερικό φίλτρο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σε ποιο εξωτερικό φίλτρο προσανατολιζεσαι; Στείλε το link του φίλτρου για να δούμε τι χρειάζεται. Σίγουρα θα βάλεις ήδη το mini siporax που ήδη υπάρχει στο φίλτρο σου και εάν παίρνει χώρο θα βάλεις και αυτό που σου έχει περισσέψει. Σίγουρα σφουγγάρι, και φλοιδες ενυδρείακο βαμβάκι JEWEL. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Άργησα να ενημερώσω γιατί δεν προλάβαινα τον τελευταίο καιρό. Αλλά ο μονομάχος μου εχει ξανά σχηματίσει όλη την ουρά του και στο ενυδρείο με την προσθήκη του εξωτερικού φίλτρου και τις αλλαγές με σκουπα βυθου έχει μειωθεί η άλγη. Τώρα το θέμα είναι ότι θα λείπω για 3 εβδομάδες και θέλω να μεταφέρω ολο το ενυδρείο σε απόσταση 20-30 λεπτών. Πως το κάνω αυτό; αδειάζω το μισό ενυδρείο και αφήνω τον μονομάχο μέσα; ή βάζω τον μονομάχο σε κάποιο μπουκάλι με νερό από το ενυδρείο(με καπάκι ή χωρίς;). Το ενυδρείο 20 λίτρα είναι οπότε μεταφέρεται εύκολα. fe1e60f5ab690da3e70bdf7688053712.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...