Jump to content

Προβλημα με σκύλο


Recommended Posts

Γεια χαρα, αντιμετωπιζω ενα προβλημα υγειας με ενα  σκυλι που εχω.

Ειναι μεγαλος 12-13 χρονων.

Προχθες ξαφνικα σταματησε να τρωει.

Το πηγα στο κτηνιατρο εχτες , και σημερα πηρα τις εξετασεις, εχει προβλημα στο συκωτι.

Εχετε αντιμετωπισει κατι τετοιο?

Μου εχει γραψει αρκετα φαρμακα, αλλα το σκυλι τρωει και τα ξερναει μετα.

Τον ταισα κοτοπουλο , οπως μου ειπε , σημερα αγορασα και τροφες ειδικες  να δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Η διάγνωση για το συκώτι ποιά είναι? 

Οι ειδικές τροφές που πήρες είναι Royal ή Hills? 

Ποιές ακριβώς? 

 

Δοκίμασε τόνο σε νερό. Το χρησιμοποιούμε συχνά σε σκυλιά που δέν έχουν όρεξη... 

Link to comment
Share on other sites

Παντζάρια και καρότα με ωμό ελαιόλαδο

Και τα δύο είναι εξαιρετικά πλούσια σε φλαβονοειδή και βήτα καροτίνη και βοηθούν στην τόνωση και τη βελτίωση της συνολικής λειτουργίας του ήπατος. Οι τροφές θα πρέπει πάντα να μαγειρεύονται σε χαμηλές θερμοκρασίες και να είναι ελαφρά μαγειρεμένες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Η διάγνωση για το συκώτι ποιά είναι? 

Οι ειδικές τροφές που πήρες είναι Royal ή Hills? 

Ποιές ακριβώς? 

 

Δοκίμασε τόνο σε νερό. Το χρησιμοποιούμε συχνά σε σκυλιά που δέν έχουν όρεξη... 

 

Eχει υψηλες τιμες alp γgt... καθως και ο ορος τους ητανε κιτρινος.

Και με ολη γενικα την συμπεριφορα , φαινεται το συκωτι.

Του εβαλε ορο προχθες , και συνηλθε, οπως και χορηγησε ενεσιμα  φαρκακα για το στομαχι.

Υπαρχει καποιο προβλημα στο συκωτι , η στην χειροτερη καρκινος.

Της Royal ειναι , κατι κονσερβες της σειρας hepatic.

Απο φαρμακα, αντιεμετικο , zantac για το στομαχι,ενα αλλο νομιζω αντιβιωση, και ενα για να καθαριζει το αιμα.

Προσθετα κατι χαπια τα οποια βοηθανε το συκωτι.

Θα το δοκιμασω, αλλα εδω το κοτοπουλο και δυσκολευεται...

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Παντζάρια και καρότα με ωμό ελαιόλαδο

Και τα δύο είναι εξαιρετικά πλούσια σε φλαβονοειδή και βήτα καροτίνη και βοηθούν στην τόνωση και τη βελτίωση της συνολικής λειτουργίας του ήπατος. Οι τροφές θα πρέπει πάντα να μαγειρεύονται σε χαμηλές θερμοκρασίες και να είναι ελαφρά μαγειρεμένες.

ΡΕ συ .... με δουλευεις? :) 

Θεωρητικα ναι θα κανουν καλο, εδω το σκυλι δεν τρωει καν ξηρα τροφη , και το κοτοπουλο δυσκολευεται να το φαει... θα φαει παντζαρια???

Εχεις σκυλο?

Εχεις δωσει σε σκυλο να φαει πανζταρια και καροτο?

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Όσο μπορείς δίνε του οργανικά και οχι κρέατα..προσπαθώ να σε βοηθήσω και οχι να σε δουλέψω

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Όσο μπορείς δίνε του οργανικά και οχι κρέατα..προσπαθώ να σε βοηθήσω και οχι να σε δουλέψω

Μα πως να του δωσω οργανικα ?

Σου αναφερω οτι τρωει βρασμενο κοτοπουλο με το ζορι, και μετα το βγαζει...

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος nicpapa έγραψε:

 

Eχει υψηλες τιμες alp γgt... καθως και ο ορος τους ητανε κιτρινος.

Και με ολη γενικα την συμπεριφορα , φαινεται το συκωτι.

Του εβαλε ορο προχθες , και συνηλθε, οπως και χορηγησε ενεσιμα  φαρκακα για το στομαχι.

Υπαρχει καποιο προβλημα στο συκωτι , η στην χειροτερη καρκινος.

Της Royal ειναι , κατι κονσερβες της σειρας hepatic.

Απο φαρμακα, αντιεμετικο , zantac για το στομαχι,ενα αλλο νομιζω αντιβιωση, και ενα για να καθαριζει το αιμα.

Προσθετα κατι χαπια τα οποια βοηθανε το συκωτι.

Θα το δοκιμασω, αλλα εδω το κοτοπουλο και δυσκολευεται...

 

 

ΠΟλυ σωστα ολα! Οταν οι τιμες στα ηπατικα ενζημα ειναι υψηλες, αυτο μας λεει , οτι τα ηπατικα κυτταρα καταστρεφονται. Σ΄αυτη την ηλικια μην περιμενεις κατι καλο.

Με ορο θα ειναι καλυτερα. Μην δινεις λιπαρες τροφες(νομιζω σου ειπε ο κτηνιατρος). Η σειρα hepatic ειναι καλη, αλλα ακριβη.

Κανονικα σε δυο εβδομαδες πρεπει να φανει που θα καταληξει η κατασταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 10 χρονια περιπου ο πρωτος μου σκυλακος επαθε καλαζαρ.Η θεραπεια που ακολουθησαμε  του τιναξε το συκωτι στον αερα.Τοτε ο κτηνιατρος ειπε να δοκιμασουμε καποια χαπια για ανθρωπο τα οποια ομως δεν υπηρχαν στην Ελλαδα αλλα τα προμηθευομουν απο χωρες του πρων ανατολικου μπλοκ[Βουλγαρια,Ρωσσια...].Τα χαπια αυτα προοριζονταν για ατομα που επασχαν απο κιρωση , αναγεννουσαν τα κυταρα του συκωτιου και το αποτοξινωναν.Σε τρεις μηνες το σκυλι ειχε καινουριο συκωτι με φυσιολογικες τιμες.Δυστυχως δεν θυμαμαι το ονομα του φαρμακου.Σου υποσχομαι ομως οτι θα προσπαθησω να το βρω.Επισης υπαρχουν καποιες πολυ θρεπτικες αλοιφες που μια ποσοτητα οσο ο ογκος ενος καρυδιου καλυπτει τις ημερησιες αναγκες τους'με αυτη την αλοιφη τον κρατησα στη ζωη οσο δεν ετρωγε μπουκια.Ευχομαι τα καλυτερα' ελπιζω να εχω νεα συντομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Πως παει το σκυλάκι φίλε;

 

Δυστηχώς....

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Τα συλλυπητήρια μου φιλε..............δυστηχως φτανει η στιγμη που δεν μπορεις να κανεις και πολλα καποιες φορες........ για αυτο δεν εγραψα Νικο τιποτα....... ειναι δυσκολες περιπτωσεις σε αυτες τις ηλικιες κυριως. Ομορφο μουτρακι........ θα σου μεινουν οι ωραιες αναμνησεις!! Την καλησπερα μου!!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα.

Δεν πειράζει, θα εχεις όμορφες αναμνήσεις, όπως ηδη ειπώθηκε....

Link to comment
Share on other sites

τα συλλυπητήρια μου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...