Jump to content

Semi Joker project


Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος το aquaterarium μου είναι ένα semi joker καθότι μπορεί να θεωρηθεί φυτεμένο ενυδρείο, ή παλουταριουμ, ή μπορεί να ενταχτεί στα αμφίβια ή στα ψάρια γενικά και  ποιο συγκεκριμένα στα κιλιφις.

 

Πάντα είχα ένα όνειρο, για ένα συγκεκριμένο ενυδρείο με συγκεκριμένα ψάρια αλλά λόγο κρίσης και οικονομικής στενότητας απλά το έθαψα. Γι΄αυτό δημιούργησα ένα νέο όνειρο που θα μπορούσα να το πραγματοποιήσω.

 

Έτσι ξεκίνησα το aquaterarium και είπα αυτήν την φορά θα το τελειώσω πλήρες και θα το κάνω μια όμορφη παρουσίαση αλλά δεν…., δεν έχω αυτήν την υπομονή να περιμένω να φτάσει στην τελική του μορφή και μετά να το παρουσιάσω, ΔΕΝ ΚΡΑΤΙΕΜΕ,  και είπα τουλάχιστον να σας δείξω κάποια τμήματα αλλά όχι ακόμη ολόκληρο (έτσι λέω τώρα :)  ) και όσο περνά ο καιρός να κάμνω και κάποιες ενημερώσεις.

 

Πάρτε μάτι

223108674_plant1.thumb.jpg.794c709e4525b52169dc0c4919a76de2.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Aπο ψάρια μέσα έχω (όλα ανήλικα ακόμη)

epiplatys annulatus και nothobranchius guentheri

η διαφορετικές αποχρώσεις δεν οφείλονται στην επεξεργασία αλλά απο το πως χτυπά το φως την ώρα της φωτογράφησης.

 

1862619519_epiplatys01.jpg.e18829618f6b249c97baac8bcce267a5.jpg

430292866_epiplatys02.thumb.jpg.8273552f2286bd6cf83f29225b63080e.jpg

 

1748473736_epiplatys03.thumb.jpg.b2eef4e76194bba6e9b5db3252c3cc98.jpg

 

473476582_northo01.thumb.jpg.98b03b2b656aa9c5ac60f5d26c84606c.jpg

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

... και απο αμφίβια έχω ένα ζευγάρι dendrobates tinctorius cobalt 

1811504544_dendrobatis01.thumb.jpg.be4ddaf3d2bc43cfc40ff6870357ba2b.jpg

 

1396300171_dendrobatis02.thumb.jpg.6960a201c3158ee7455418654abeaff6.jpg

 

277914957_dendrobatis03.thumb.jpg.a64548ac63f7358e3e67ee0bfa0de595.jpg

 

 

Αυτά προς το παρόν στο μέλλον θα ανεβάσω κι άλλες φωτογραφίες.

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο σε άλλο επίπεδο έχεις πάει!!

Καλορίζικο!! 

Απίστευτη δουλειά! 

Βάλε μια φωτο όλο το σύστημα να φαίνεται! 

Από που τα πήρες τα βατραχακια ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες καταστάσεις, μας φτιάχνεις βραδιάτικα... 

Τα βατραχάκια τι τα ταΐζεις;

Και κάτι πιο τεχνικό, με την υγρασία πως την κρατάς στα επιθυμητά επίπεδα; (εντός γυάλας και στο δωμάτιο που είναι γενικά)

Μ' αρέσουν τόσο πολύ τα πρότζεκτ που αντικατοπτρίζουν ένα πιο "πλήρες οικοσύστημα", δηλαδή στεριά και νερό, αλλά είναι πολύ μακριά ακόμα για μένα.

Αναμένω μια πιο γενική φωτογραφία να θαυμάσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε συ Χρήστο, πάντα με τραβούσαν αυτού του τύπου οι καταστάσεις. Είμαι σίγουρος, χωρίς να έχω δει πλήρη εικόνα, ότι έχεις κάνει κάτι φανταστικό! Keep it up! :thumbsu:

Όντως το έχω και εγώ απορία, την υγρασία πως την κρατάς για τα φυτά και το scape εκτός νερού; Με την μέθοδο Dry Start; (Συγχωρα με δεν ξέρω πως να το μεταφράσω αυτόν τον όρο σωστά στα Ελληνικα) 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

O Χρήστος χρησιμοποιεί τεχνικές Hollywood. Σου πετάει 2-3 καλά trailer για να θες, πως και πως να δεις την ταινία. :D

Άντε, περιμένουμε την "πρεμιέρα".

Link to comment
Share on other sites

Απλα τελειο..

Ισχυει οτι ανυπομονουμε.πολυ να το δουμε ολοκληρωμενο..

Αλλα μεχει στιγμης φαινεται οτι θα παει παρα πολυ καλα το προτζεκτ!! :D

Εν αναμονη λοιπονν..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε ολική φωτογραφία θα ανεβάζω όταν η ανάπτυξη των φυτών είναι αυτή που έχω στο μυαλό μου αλλά για όσους θέλουν να κάνουν κάτι ανάλογο (έστω και χωρίς βατραχάκια) θα γράψω ότι θέλετε αναλυτικά.

Ρωτήστε ότι θέλετε και όποτε έχω χρόνο θα γράφω.

Link to comment
Share on other sites

Αντε Χρηστο.... τα πηρες τελικα τα βατραχακια  ε; Θα περιμενουμε ολοκληρωμενη παρουσιαση λοιπον..... την καλημερα μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Ρικάρδε, όχι μόνο τα βατραχάκια αλλά και τα ψάρια που ήθελα και έψαχνα επί μήνες. Η ολοκληρωμένη παρουσίαση μάλλον θα αργήσει γιατί η μος δεν μεγαλώνει γρήγορα, και μην περιμένεις καμιά μικρογραφία κάποιου τοπίου ξέρεις με αρέσουν τα φυσικά τοπία 1:1 και διαμορφωμένα στις ανάγκες των ζωντανών το αισθητικό σαφώς και παίζει ρόλο αλλά πάντοτε έρχεται σε δεύτερη μύρα.

 

Ενδιάμεσα θα δείξω λίγο την κατασκευή και το πως έλυσα το πρόβλημα του θολώματος στο μπροστινό τσάμι 100% με εσωτερική υγρασία 85%  για το οποίο είμαι και περήφανος, νιώθω ξαφνικά σαν Ναπολέων :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω λογια!!!!!!!!!!!!! Super!!!!!!! Το βατραχακι ειναι ΒΑΟΥ!!!!!!!!!!!! :thumbsu:!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ναι ρε Ρικάρδε, όχι μόνο τα βατραχάκια αλλά και τα ψάρια που ήθελα και έψαχνα επί μήνες. Η ολοκληρωμένη παρουσίαση μάλλον θα αργήσει γιατί η μος δεν μεγαλώνει γρήγορα, και μην περιμένεις καμιά μικρογραφία κάποιου τοπίου ξέρεις με αρέσουν τα φυσικά τοπία 1:1 και διαμορφωμένα στις ανάγκες των ζωντανών το αισθητικό σαφώς και παίζει ρόλο αλλά πάντοτε έρχεται σε δεύτερη μύρα.

 

Ενδιάμεσα θα δείξω λίγο την κατασκευή και το πως έλυσα το πρόβλημα του θολώματος στο μπροστινό τσάμι 100% με εσωτερική υγρασία 85%  για το οποίο είμαι και περήφανος, νιώθω ξαφνικά σαν Ναπολέων :bigemo_harabe_net-66:

Περιμενουμε αναλυτική περιγραφή !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Συντομα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ναι ρε Ρικάρδε, όχι μόνο τα βατραχάκια αλλά και τα ψάρια που ήθελα και έψαχνα επί μήνες. Η ολοκληρωμένη παρουσίαση μάλλον θα αργήσει γιατί η μος δεν μεγαλώνει γρήγορα, και μην περιμένεις καμιά μικρογραφία κάποιου τοπίου ξέρεις με αρέσουν τα φυσικά τοπία 1:1 και διαμορφωμένα στις ανάγκες των ζωντανών το αισθητικό σαφώς και παίζει ρόλο αλλά πάντοτε έρχεται σε δεύτερη μύρα.

 

Ενδιάμεσα θα δείξω λίγο την κατασκευή και το πως έλυσα το πρόβλημα του θολώματος στο μπροστινό τσάμι 100% με εσωτερική υγρασία 85%  για το οποίο είμαι και περήφανος, νιώθω ξαφνικά σαν Ναπολέων :bigemo_harabe_net-66:

Ωραια..... Θα περιμενω υπομονετικα να δω τη πατεντες εκανες παλι..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εξαερισμός.

 

Για όσους δεν γνωρίζουν ένα από τα προβλήματα στο παλουταριο είναι η υγρασία στο μπροστινό τσάμι.
Η ευκολότερη λύση για να μην έχουμε υγρασία στο εσωτερικό του τσαμιού  είναι να έχουμε στον εξωτερικό χώρο την ίδια θερμοκρασία με τον εσωτερικό του παλουταριουμ. Αυτό συνήθως (και τώρα με την κρίση) είναι δύσκολο, ιδιαίτερα τον Χειμώνα γιατί θα πρέπει το δωμάτιο μας να έχει μια θερμοκρασία 25 βαθμούς γιατί τόσο έχει μέσα το παλουταριο.

 

Στα τεράρια το πρόβλημα το έλυσαν με το άνοιγμα μια λωρίδας του μπροστινού τσαμιού από όπου μπαίνει ο φρέσκος αέρας και βγαίνει από πίσω επάνω. Αυτό όμως χαλάει την αισθητική του τεραριου-παλουτριουμ όπως φαίνεται στις τυχαίες φωτογραφίες από το διαδίκτυο. 

614467351_01.jpg.e3c7594ae9562f08893ff13bab04703c.jpg 1320426453_02.jpg.a39850126e5cf5ec0c96fc217ae0416b.jpg

 

Μια άλλη λύση είναι η τρύπες να είναι στο πλαϊνό τσάμι κάτι που πετυχαίνει αρκετά καλά στα τεράρια αλλά όχι στα παλουταρια γιατί μπροστά στο τσάμι έχουμε νερό και η εξάτμιση είναι εντονότερη. Το έχω δοκιμάσει για αυτό ξέρω ότι δεν πετυχαίνει.

 

Και τέλος μια κλασική λύση είναι τα ανεμηστηράκια να χτυπούν στο μπροστινό τσάμι κάτι που ανεβάζει κατακόρυφα τους ρυθμούς εξάτμισης και είναι δύσκολο να κρατήσουμε δάσος βροχής. Εκτός αυτού δημιουργείτε αρκετό ρεύμα κάτι που για επίγεια ζωντανά πχ βατραχάκια είναι πολύ αρνητικό.
 

Και τώρα έρχομαι στην δικιά μου πατέντα.
Εξ αρχής δεξιά και αριστερά ήθελα να είχα γη για να μπορούν να έρχονται και μπροστά τα βατραχάκια κάτι που το κάνουν και τα αρέσει πολύ.
Ήθελα να έχω ένα τμήμα εισόδου φρέσκου αέρα δεξιά και αριστερά  από μπροστά και να φεύγει από την μέση πάνω χωρίς όμως να φαίνεται και να χαλνάει την αισθητική.
Έτσι μετά από σκέψη μου ήρθε η παρακάτω ιδέα.
Έκοψα τον πάτο φάλτσα γωνία και το πλαϊνά τσάμια το ίδιο και μετά πρόσθεσα ένα κομμάτι γυαλί για να μην χάσω το νερό από το τμήμα του ενυδρείου. Δεν είμαι καλός στην περιγραφή όποτε δείτε το από τος σχήμα.
985570000_aquaterarium12.thumb.jpg.10226bbdee51eb3f8d9d2dec82157968.jpg

1110081419_aquaterarium01.thumb.jpg.0f866876690ee354842feabf5a9b2347.jpg

 

Από πάνω κόλλησα κουνουπιέρα με κλήση προς το νερό για να μην φύγει τίποτα.

653652950_aquaterarium03.jpg.48d5b529a7da83abf08b1eade6b3e03a.jpg

 

το πως φαίνεται στην τελική θα σας το δείξω σε άλλη φωτογραφία σε κάποια άλλη στιγμή.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εμείς οι Έλληνες είμαστε εξπερ στις πατέντες!!

Ορίστε και το ζωντανό παράδειγμα με αυτο που έκανες Χρήστο!!

Ουσιαστικά να δεν κάνω λάθος τώρα η υγρασία που πάει και κολλάει στο τζάμι θα φεύγει από την οπή εκεί??

Υπάρχει και άλλη τρύπα κάπου στο παλουντάριουμ ή μονο αυτη??

Link to comment
Share on other sites

Από μπροστά κάτω γίνεται η εισαγωγή του αέρα και η εξαγωγή γίνεται απο πίσω επάνω. Στη αρχή άφησα πίσω επάνω μια λωρίδα άνοιγμα αλλά δεν επαρκούσε η φυσική ροή για να είναι καθαρά τα τσάμια καθότι η τρύπες δεν είναι και πολύ μεγάλες μπρωστά.

Μετά πρόσθεσα ένα αθόρυβο ανεμηστηράκι για pc ώστε να ρουφά τον αέρα έτσι αυξήθηκε η ροή του αέρα. Μην φανταστεις τρελά πράγματα.

Μηλάμε για ένα ανεμηστιράκι με 1200 στροφές στα 12v και εγώ το δουλεύω στα 6v και λογικά θα έχει 600 στροφές ή αν όχι 600 σαφώς πολύ πολύ λιγότερες,  πάντως ο αέρας που βγαίνει ίσα ίσα τον αισθάνεσαι. Το καλό είναι πως αργότερα πχ τον χειμώνα που η διαφορά θερμοκρασίας θα είναι μεγαλύτερη ίσος χρειαστεί να αυξήσω της στροφές με ένα ποτενσιόμετρο.

Αργότερα θα ανεβάσω φωτογραφίες για να το καταλάβεις καλύτερα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Από μπροστά κάτω γίνεται η εισαγωγή του αέρα και η εξαγωγή γίνεται απο πίσω επάνω. Στη αρχή άφησα πίσω επάνω μια λωρίδα άνοιγμα αλλά δεν επαρκούσε η φυσική ροή για να είναι καθαρά τα τσάμια καθότι η τρύπες δεν είναι και πολύ μεγάλες μπρωστά.

Μετά πρόσθεσα ένα αθόρυβο ανεμηστηράκι για pc ώστε να ρουφά τον αέρα έτσι αυξήθηκε η ροή του αέρα. Μην φανταστεις τρελά πράγματα.

Μηλάμε για ένα ανεμηστιράκι με 1200 στροφές στα 12v και εγώ το δουλεύω στα 6v και λογικά θα έχει 600 στροφές ή αν όχι 600 σαφώς πολύ πολύ λιγότερες,  πάντως ο αέρας που βγαίνει ίσα ίσα τον αισθάνεσαι. Το καλό είναι πως αργότερα πχ τον χειμώνα που η διαφορά θερμοκρασίας θα είναι μεγαλύτερη ίσος χρειαστεί να αυξήσω της στροφές με ένα ποτενσιόμετρο.

Αργότερα θα ανεβάσω φωτογραφίες για να το καταλάβεις καλύτερα.

 

Ωραία τέλεια νομιζω το καταλαβαα.. :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο.

Καποια στιγμη θα φτιαξω κατι τετοιο γιατι εχω τρελη αδυναμια σε αυτα τα βατραχακια.

Περιμενω να διαβασω τα βηματα εργασιων σου γιατι με ενδιαφερει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Χρηστο φατσα καρτα μπροστα το ολο συστημα μας τρωει χωρο απο την οθονη...... και καπως πρεπει και να το καμουφλάρεις......δεν αμφιβαλω οτι δουλευει αλλα περιμενω να δω και το αισθητικο κομματι. :bigemo_harabe_net-67:

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος billaus έγραψε:

Πολυ ωραιο.

Καποια στιγμη θα φτιαξω κατι τετοιο γιατι εχω τρελη αδυναμια σε αυτα τα βατραχακια.

Περιμενω να διαβασω τα βηματα εργασιων σου γιατι με ενδιαφερει πολυ.

Ρώτα ότι θες και θα σου απαντήσω.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Ρε Χρηστο φατσα καρτα μπροστα το ολο συστημα μας τρωει χωρο απο την οθονη...... και καπως πρεπει και να το καμουφλάρεις......δεν αμφιβαλω οτι δουλευει αλλα περιμενω να δω και το αισθητικο κομματι. :bigemo_harabe_net-67:

Στην αρχή ήθελα μπροστά να άνοιγα δυο τρύπες του τύπου όπως στο σχήμα παρακάτω αλλά δεν υπήρχε στα μέρη μας η τεχνοτροπία.

2039135230_mprostatsami.jpg.2d1a6ab9cc1302a2f7b2c7e184461b5f.jpg

Αργότερα σκέφτηκα της τρύπες αυτές να της έκαμνα με τρυπάνι στο πλαϊνό τσάμι αλλά δεν γνώριζα αν θα είχα τα ίδια αποτελέσματα, Έτσι η ανάγκει να βρω λύση με έκανε να πάω σε αυτήν την λύση.

Τώρα το πως θα το καμουφλάρω εδώ έχω κάποιες ιδέες αλλά δεν έχει νόημα να της πω γιατί δεν ξέρω ποια θα εφαρμόσω. πάντως και το τσάμι να μην έκοβα ούτως ή άλλος 5-7cm απο κάθε πλευρά του μπροστινού τσαμπιού θα ήταν γή και είναι γη. Πρώτα σκέφτικα να φτιάξω τη γη όπως το βλέπεις στην αριστερή πλευρά του σχήματος κάτω.

Αυτό απορρίφτηκε γιατί τα βατραχάκια αυτά δεν είναι καθόλου καλή κολυμπητές και όταν πέφτουν η μπαίνουν στο νερό πρέπει το ενυδρείο να είναι έτσι διαμορφωμένο ώστε να μπορούν να βγουν εύκολα, ο κίνδυνος να κολλήσουν στην γωνία είναι νεμεν μικρός αλλά υπαρκτός και δεν ήθελα να ρισκάρω ούτε 0,5% μην ξεχνάς είναι μόλις 3,5cm. Έτσι για χάρη των ζωντανών και για την ασφάλεια τους αποφάσισα να το φτιάξω όπως φαίνεται δεξιά.

Θα μου πεις θα μπορούσα να μην έφερνα την γή έως το μπροστινό τσάμι και θα είχα ίσος καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα αλλά εγώ ήθελα να δώσω την ευκαιρία στα βατραχάκια να έρθουν και στο μπροστινό μέρος και δεν περίμενα να σου πω την αλήθεια πόσο θα το εκτιμούσαν αυτό αφού συχνά πυκνά έρχονται μπροστά και αγναντεύουν.

tsami2.jpg.005dec340e2d18b4fbafbb774b36d093.jpg

 

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αργησα να σου απαντησω Χρηστο γιατι ηθελα να σου κανω ενα σχεδιακι...... αλλα απο την στιγμη που συνεχια για τον ενα λογω η τον αλλο δεν το προλαβαινω και απο την στιγμη που ποια εχεις ξεκινησει το ολο προτζεκτ ας το αφησω για καποια αλλη φορα. Οπως ειπα θα περιμενω στο τελος..... οχι για να σε κρινω αλλα για να δω εαν δειχνει ωραιο στην τελικη!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...