Jump to content

SOS χελιδονακια σε κινδυνο


Recommended Posts

Καλημερα παιδια.. σημερα η μερα ξεκινησε με κατι πολυ απροοπτο..

Στην εισοδο της πολυκατοικιας μου βρηκα σπασμενη την φωλια απο χελιδονια και απο κατω 5 μικρα χελιδονια.. το πιο μικρο δεν εχει φτερωμα μονο κατι τριχουλες ενω το μεγαλυτερο εχει ηδη μαυρο φτερωμα αλλα ολα εχουν κλειστα ματια..

Τα εβαλα σε μια κουτα διπλα συην φωλια με την εσωτρρικη επενδυση της φωλιας μεσα στην κουτα.

Την ανοιξα διαπλατα να μπορουν οι ηονεις να τα βρουνε.. Οι οποιοι πρεπεθ να πω εκαναν βολτες γυρω γυρω.

Ο προλοβος των πουλιων φαινεται οτι ειναι γεματος προς το παρον οποτε δεν θα εχουμε θεμα εκει..

Αλλα υπαρχουν καλως η κακως 2 σεναρια.

1ον η μαμα και ο μπαμπας τα φροντιζουν ολα κομπλε συνεχιζουν σαν να να μην εγινε τιποτα και τα μικρα μεγαλωνουν.

2ον και πιο πιθανο σεναριο ειναι οι γονεις να παρατησουν την φωλια και τα μικρα.. και σε αυτο το σεναριο τι κανω??

 

Εχω μια μικρη εμπειρια στο θεμα και εχω ταισει παπαδιτσα σε μεγαλωμενο σταδιο για καμια βδομαδα μεχρι να δυβαμωσει.. Οποτε αν δω αδειους προλοβους το μεσημερι πιανω συριγγα και αναλαμβανω εγω??

Παρακαλω οποιος ξερει να βοηθησει γιατι ειναι κριμα 5 ψυχουλες χωρις να φταινε να την πληρωσουν.. :(

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Καλημερα παιδια.. σημερα η μερα ξεκινησε με κατι πολυ απροοπτο..

Στην εισοδο της πολυκατοικιας μου βρηκα σπασμενη την φωλια απο χελιδονια και απο κατω 5 μικρα χελιδονια.. το πιο μικρο δεν εχει φτερωμα μονο κατι τριχουλες ενω το μεγαλυτερο εχει ηδη μαυρο φτερωμα αλλα ολα εχουν κλειστα ματια..

Τα εβαλα σε μια κουτα διπλα συην φωλια με την εσωτρρικη επενδυση της φωλιας μεσα στην κουτα.

Την ανοιξα διαπλατα να μπορουν οι ηονεις να τα βρουνε.. Οι οποιοι πρεπεθ να πω εκαναν βολτες γυρω γυρω.

Ο προλοβος των πουλιων φαινεται οτι ειναι γεματος προς το παρον οποτε δεν θα εχουμε θεμα εκει..

Αλλα υπαρχουν καλως η κακως 2 σεναρια.

1ον η μαμα και ο μπαμπας τα φροντιζουν ολα κομπλε συνεχιζουν σαν να να μην εγινε τιποτα και τα μικρα μεγαλωνουν.

2ον και πιο πιθανο σεναριο ειναι οι γονεις να παρατησουν την φωλια και τα μικρα.. και σε αυτο το σεναριο τι κανω??

 

Εχω μια μικρη εμπειρια στο θεμα και εχω ταισει παπαδιτσα σε μεγαλωμενο σταδιο για καμια βδομαδα μεχρι να δυβαμωσει.. Οποτε αν δω αδειους προλοβους το μεσημερι πιανω συριγγα και αναλαμβανω εγω??

Παρακαλω οποιος ξερει να βοηθησει γιατι ειναι κριμα 5 ψυχουλες χωρις να φταινε να την πληρωσουν.. :(

20180527_093838.thumb.png.aca1de589813ea3797ec241bc33a7171.png

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οποτε αν δω οτι ο προλοβος ειναι αδειος αρχιζω ταισμαα ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα ζωντανες τροφες(μυγες, κουνουπια), αλλιως βραστο αυγο+λιγο κρεας κοτοπουλο - στο μπλεντερ, κανεις μικρα μπαλακια και ταιζεις. Ποτησμα απο συριγγα.Και καθε 2 ωρες οπως εγραψε  η @Coco2410

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δες αυτο το βιντεο, εχει πλακα, πως σφυριζει ο ανθρωπος και ανοιγουν το στομα τα μικρα. Μυγες- σουβλακι εχεις δει;

 

https://rutube.ru/video/b107563818d94bec29577500f906cc86/

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Οποτε αν δω οτι ο προλοβος ειναι αδειος αρχιζω ταισμαα ;)

Βρηκες δουλεια τωρααα :hehe

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καλυτερα ζωντανες τροφες(μυγες, κουνουπια), αλλιως βραστο αυγο+λιγο κρεας κοτοπουλο - στο μπλεντερ, κανεις μικρα μπαλακια και ταιζεις. Ποτησμα απο συριγγα.Και καθε 2 ωρες οπως εγραψε  η @Coco2410

Εγινεε.. κατι θα κανω.. τοσες τροφες εχω.. γκρινταλ λες να τρωνε?!?!?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Εγινεε.. κατι θα κανω.. τοσες τροφες εχω.. γκρινταλ λες να τρωνε?!?!?

Δοκιμασε. Ακομα αρτεμια μας λειπει! :hehe:hehe:hehe

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ελεγα να βαλω μεσα στο μειγμα.. ετσι κ αλλιως πρωτεινη θα τρωνεε.. θα τα κανω ντουκια.. χαχαχ

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

εύχομαι να αποδεχτούν η γονείς τα μικρά στην νέα τους φωλιά αλλιώς δύσκολα τα πράγματα.

Παλιότερα με έτυχε ένα τέτοιο γεγονός και θα σου πω την εμπειρία μου.

 

1. θέλουν έντομα γιατί τα χελιδόνια τρώνε μόνο έντομα οπότε με κάποιο τρόπο πρέπει να βρεις μικρά έντομα . Εγώ μάζευα με απόχη απο την φύση αλλά τα έδινα και προνυμφες απο κουνούπια.

2. Θέλουν πολλές φορές την ημέρα τάισμα για να μεγαλώσουν αλλιώς θα σου ψοφήσουν είναι μια δουλειά που θέλει να είσαι συνέχεια απίκο.

3. Αν παρατήρησες σε κάποια φάση τα χελιδόνια βγαίνουν απο την φωλιά και κάθονται πχ στα καλώδια της δεη και τα ταΐζουν η γονείς εκεί.

Εγώ με πολύ κόπο τα μεγάλωσα και με το που άρχισαν να πετούν δυστυχώς δεν ήμουν χελιδόνι για να τους πω πως και που πρέπει να πετούν. Το ένα με το που πέταξε πήγε κάθισε σε ένα παγκάκι και έγινε γεύμα απο γάτα το άλλο πέταξε και χάθηκε, το τρίτο πήγε στα καλώδια της δεη και περίμενε να έρθω να το ταΐσω φώναζε φώναζε μέσα στην ζέστη και τίποτα, μάλλον απο αφυδάτωση σε κάποια φάση έπεσε κάτω το πρόλαβα το έδωσα νερό έντομα, αλλά το ένστικτο του έλεγε ότι πρέπει να πετάξει και πρέπει να περιμένει τροφή έως ότου το μάθουν να κυνηγά έντομα, κάτι που εγώ δεν μπόρεσα να το κάνω, δυο μέρες μετά το χελιδόνι χάθηκε ακόμη και σήμερα ελπίζω να έζησε αλλά μάλλον το θεωρώ απίθανο.

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Οποτε απο οτι φαινεται τα πραγματα θα ειναι πιο δυσκολα απο οτι φαινεται..

Σκεφτηκα να παω να παρω απο πετ σοπ τροφη για τουκαν τα οποια ειναι εντομα απλα αποξηραμενα.. να τα κανω πολτο και να τα δινω με συριγγα.. εγω εξοχη στην θεσσαλονικη παρα πολυ δυσκολα οποτε μαλλον ετσι θα γινει.. απλα σημερα επειδη ειναι κυριακη θα τουε δωσω αυγο και αυριο πρωι πρωι θα παω να παρω.. δεν βρισκω αλλη λυση..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

 

Είχα μεγαλώσει χελιδονακι που βρήκα γυμνό με κλειστά μάτια για 6 μήνες. Σε ένα τάπερ είχα βάλει βαμβάκι κάλυψα το μισό από πάνω με αλουμινόχαρτο για να μοιάζει φωλιά. Κουτσουλουσε απ εξω! Το ταιζα μυγες και κουνούπια οποτε έβρισκα αλλιώς κιμά και τριμμένη φρυγανιά με αυγό. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Να τααα

Screenshot_20180527-185112.png

Αχ μωρε γλυκουλια μου :bigemo_harabe_net-66:

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω παλευω ν τ ταισω.. ^_^

33720351_1903022443050420_2551564547848667136_n.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου φιλαράκι

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κανω ότι μπορώ παιδια..

Είναι μια πολυ δυσκολη διαδικασία θελουν συνεεεχεια φαγητο, δεν υπαρχει αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Μραβο σου για την προσπαθεια!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ..

Ελπίζω να τα καταφερω.. :/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι..

Τωρα το βραδυ τι παιζει?

Παλι καθε 2 ωρες ταισμα??

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Να ρωτησω κατι..

Τωρα το βραδυ τι παιζει?

Παλι καθε 2 ωρες ταισμα??

Τωρα δεν θελουν ταισμα, πρωι παλι 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πωω δοξα τον θεο θα κοιμηθω.. χαχαχ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μια τελευταία ανάρτηση εδώ να κάνω και να πω ότι θα έδωσα στο Κέντρο δράσης άγριας ζωής που είναι στο Δέλτα Αξιού ( όπου ενθουσιάστηκα με το πόσα μικρά είχε από κουκουβάγιες μέχρι μεγάλους αετούς και πελεκάνους, ρώτησα για να γίνω εθελοντής γιατί μου αρέσει πάρα πολύ η ιδέα ) και τα παρέλαβαν πήα τηλ σημερα όλα είναι μια χαρά..

 

TIP: επειδή τους είπα την διατροφή που τους έκανα να ξέρετε προς άλλους που τυχόν θα βρεθούν σε παρόμοια κατάσταση ήταν τελείως λάθος, γιατί δεν μπορούν να αφομοιώσουν την φρυγανιά, το μόνο που μπορείτε να κάνετε πριν το ταίσετε είναι να πάρετε τηλ σε κάποιο τέτοιο κέντρο για να σας πούνε οδηγίες οι ίδιοι.. Μόνο ασπράδι αυγού στην προκειμένη περίπτωση ήταν κατάλληλο και μπόλικο νερό με σύριγγα για να μην αφυδατωθούν..

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την προθυμία σας να με βοηθήσετε.. Μπορεί να μην επιβίωναν καν αν δεν με βοηθούσατε :bow:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...