Jump to content

Chilling Out!


GVC

Recommended Posts

Καλημέρα!

Μιας και έβαλα μπροστά σε σκέψεις να αγοράσω ένα chiller και βλέποντας τι τιμές παίζουν κόντεψα να νοσηλευθώ στο Ωνάσιο.

Το ενυδρείο προς το παρόν χωρίς θέρμαντήρα είναι στους 26C με 27C, περίπου και έχω σκοπό να το ρίξω στους 25c, μιας και διάβασα ότι είναι η κατάλληλη θερμοκρασία για μονομάχους (χωρίς να το έχω διασταυρώσει)

στην αρχή έλεγα να βάλω κιχλίδες, αλλά στην πορεία ανακάλυψα ότι δεν τα πάνε καθόλου καλά με τα φυτά, επομένως αυτό το σενάριο καταρρίφθηκε στο στάδιο της ιδέας...
Επομένως μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα ένα σχετικά φτηνό chillerάκι, όπου πέρνοντας την δυσμενέστερη περίπτωση, θα μου ρίξει την θερμοκρασία 2C με 4C, σύμφωνα με τα θεωρητικά δεδομένα του κατασκευαστή. Άρα θεωρητικά θα μπορέσω να πετύχω τους 25C. Αλλά σιγά μην ήταν τόσο εύκολο. Sto manual λέει ότι παρεμβαίνει μεταξύ των σωληνώσεων εισόδου του φίλτρου. εξωτερικό φίλτρο δεν υπάρχει, αλλά το προεγκατεστημένο στο Primo 1, όπου έχει ένα σωληνάκι για να αναταράσσει την επιφάνεια. άρα μάλλον και ίσως τρώει άκυρο και αυτό το chiller.
Επομένως σιγά σιγά οδηγούμαι στο σενάριο Νο3, όπου λέει φτιάξε το μόνος σου μεγάλε. Plexiglass και funια. Εδώ χρειάζομαι τις γνώσεις σας και την βοήθεια σας. Λόγο κάποιας εμπειρίας και ψύχωσης με την ησυχία του pc στο σπίτι, τα μόνα super silence funια που έχω καταλήξειείναι της εταιρίας Noctua. Για αυτό το λόγο λέω να χρησιμοποιήσω της ίδιας μάρκας. έχω καταλήξει στο Noctua NF-A8 ULN Fan 80mm.

Τώρα, οι απορείες μου. Επειδή όπως πολύς κόσμος δεν έχω στραβοκοιταχτεί με τα ηλεκτρονικά/ηλεκτρολογικά, μήπως υπάρχει κάποιος απός οδηγός για να μετατρέψω τα pinάκια των ανεμηστήρων στο jack pin, για την τροφοδοσία από μετασχηματιστή;
Το ενυδρείο έχει μήκος 800mm. Σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω σανμ ενεργό μήκος τα 700mm και να βάλω 6 ή 7 fanια. Στην πρώτη περίπτωση 3 βάζουν και 3 βγάζουν, στην δε΄΄υτερη περίπτωση 3βάζουν 4βγάζουν.

Υπάρχει κάποια πρόταση για τον αριθμό των fan ή την συνδεσμολογία που έχω κατά νου;
 

IMG_0342-1.jpg

IMG_0420-1.jpg

IMG_0440-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Gvc......το τσιλερακι που εβαλες λινκ ισως να κανει δουλεια σε ενυδρεια μεχρι 100 λιτρα και στην ουσια απο οτι καταλαβαινω ειναι μια υδροψυξη για pc σε συνδιασμο με καποιο πελτιερ... αν πιανουν τα χερια σου μπορεις να το φτιαξεις με τα μισα λεφτα.

Ενα κανονικο τσιλερ κοστιζει αρκετα οποτε η κλασικη λυση ειναι τα ανεμιστηρακια με τα υπερ και τα κατα..... ωστωσο παραμενει η κλασικη λυση στα ενυδρεια μας. Παρακατω μπορεις να δεις ενα ολοκληρωμενω συστημα για κρυο και για ζεστη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Rik said:

Καλησπερα Gvc......το τσιλερακι που εβαλες λινκ ισως να κανει δουλεια σε ενυδρεια μεχρι 100 λιτρα και στην ουσια απο οτι καταλαβαινω ειναι μια υδροψυξη για pc σε συνδιασμο με καποιο πελτιερ... αν πιανουν τα χερια σου μπορεις να το φτιαξεις με τα μισα λεφτα.

Ενα κανονικο τσιλερ κοστιζει αρκετα οποτε η κλασικη λυση ειναι τα ανεμιστηρακια με τα υπερ και τα κατα..... ωστωσο παραμενει η κλασικη λυση στα ενυδρεια μας. Παρακατω μπορεις να δεις ενα ολοκληρωμενω συστημα για κρυο και για ζεστη.

 

 

 

Το έχω δει φίλε μου το άρθρο, βασικά το έχω ξεψαχνίσει..Προμηθέυτικα την Παρασκευή εργαλεία (dremel, κοπτικά, βέργες κλπ κλπ). είχα στο παρελθόν εμπειρία με υδρόψυξη στο Pc και κατέληξε το δωμάτιο aquarium ένα βράδυ (από δικό μου λάθος βασικά). ΘΙα πειραματιστώ με κάτι εύκολο σε πρώτη φάση μέχρι να βρώ το χέρι μου, και θα προχωρίσω σε ολοκληρωμένο καπάκι..Θα είμαι keep in touch για τις συμβουλές σας..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μεχρι να αποφασισεις το τη και πως θα κανεις...... παρε ενα απλο ανεμιστηρακι με κλιπ και τελιωσε. Ο μονομαχος αντεχει στις ζεστες αλλα καλο ειναι να βοηθησουμε λιγο την κατασταση.

 

 

 

 

https://www.schinas-electric.gr/ell/product/Primo-401X-F1-GkriLeyko-Mini-Anemistiras-2se1-Klip-Epitrapezios-1

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.αν αντί να κάνουμε όλη αυτη τη διαδικασία με το καπάκι,απλά βγάλουμε το καπάκι αυτό και ακουμπήσουμε τους ανεμιστήρες στο κενό εκεί,δεν γίνεται δουλειά;για ευκολία το λέω απλά.δεν θα είναι όμορφο,αλλά...τι λέτε;

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, dimitris69 said:

Καλημέρα παιδιά.αν αντί να κάνουμε όλη αυτη τη διαδικασία με το καπάκι,απλά βγάλουμε το καπάκι αυτό και ακουμπήσουμε τους ανεμιστήρες στο κενό εκεί,δεν γίνεται δουλειά;για ευκολία το λέω απλά.δεν θα είναι όμορφο,αλλά...τι λέτε;

 

 

Έπρεπε να βγει το κοπάκι για να μπούν δύο φωτιστικά με λάμπες που έχουν ήδη βάσεις

Link to comment
Share on other sites

Έχεις επιλέξει κατά την γνώμη μου απο τα πιο ποιοτικά και ίσως τα πιο ήσυχα ανεμηστηράκια.

 

Μην ασχοληθείς με φισάκια και αντάπτορες. Κόψε το φισάκι και κράτα το μαύρο και το κίτρινο καλώδιο. Κίτρινο στο + και μαύρο -.  Το ίδιο και στο τροφοδοτικό σου. Εκεί μάλλον θα έχεις κόκκινο καλώδιο αντί για κίτρινο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είπα να κάνω μια μετατροπή στο ενυδρείο και να ενυσχίσω φωτισμό και ταυτόχρωνα να έχω και ψύξη για το καλοκαίρι. Έχετε να μου προτείνεται κάτι να αλλάξω;

Part2-page-001.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...