Jump to content

Πρώτα σημάδια Άλγης σε ενυδρείο με Χρυσόψαρα!


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

 

Καινούργιος στο χώρο του ενυδρείου και εγώ.

Ας ξεκινήσω από τα βασικά, το ενυδρείο είναι 60 lt και εντός υπάρχουν 4 υπέροχα χρυσόψαρα ( 1 Common , 1 Oranda , 1 Fantail και 1 Commet).

Έχουμε κάνει νομίζω μια καλή προσπάθεια για να τους δημιουργήσουμε ένα καλό αν όχι ιδανικό περιβάλλον.

Έχουν κλείσει μαζί 3 μήνες και τις τελευταίες μέρες παρουσιάστηκε άλγη. Διαβάζοντας είδα πως ήταν θέμα χρόνου να εμφανιστεί.

Μιλώντας με το Pet shop που αγόρασα το ενυδρείο μου είπε να αγοράσω πέλκο, κινήθηκα λοιπόν για την αγορά πέλκο αλλά δεν είχαν διαθέσιμο.

Η τελευταία μου προσπάθεια ήταν να περάσω από το τοπικό pet shop στην περιοχή μου( από όπου έχω αγοράσει μόνο τα ψάρια) , όπου είχε διαθέσιμο πέλκο για αγορά.

Ο κύριος λοιπόν ήταν κάθετα ενάντια στην αγορά και δε μου επέτρεψε να αγοράσω. Κάνοντας αναζήτηση το βράδυ στο ίντερνετ ανακάλυψα και το λόγο.

Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθεια σας όσον αναφορά την αντιμετώπιση της άλγης στο ενυδρείο μου το οποίο έχει χρυσόψαρα.

Ζητώ συγγνώμη αν υπάρχει κάπου αλλού απάντηση στο θέμα που ανοίγω, απλά δε βρήκα κάτι!

 

Την καλημέρα μου και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου.η αλγη ειναι το λιγοτερο προβλημα που εχεις.και κατα τη γνωμη μου μην ασχοληθεις καθολου.αν φτιαξεις σωστο ενυδρειο θα φυγει και αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, προς το παρών την απομάκρυνα με ένα καθαρό σφουγγάρι. 

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε στο θεμα για ψαρια κρυου νερου,αν και νομιζω οτι κατι διαβασες,σε λιγο θα ερθουν ποιο σοβαρα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά έκανε και δέν σου πούλησε πλέκο, και μπράβο του γιατι φαντάζομαι ήταν common (pterygoplichthys) οπότε λόγο τελικού μεγέθος δέν κάνει. 

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο? 

 

Γενικά η άλγη βγαίνει γιατί έχεις κάποια ανυσορροπία στο ενυδρείο... Φωτισμός, θρεπτικά, κ.α.

 

Για να φύγει η άλγη θα πρέπει να βρούμε το τί την προκαλεί. 

Για γράψε μας περισσότερες λεπτομέριες για το ενυδρείο σου... 

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη εγω μπραβο δεν θα ελεγα στο πετσοπ.απο τη στιγμη που του εδωσε 4 χρυσοψαρα για 60 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Πολύ καλά έκανε και δέν σου πούλησε πλέκο, και μπράβο του γιατι φαντάζομαι ήταν common (pterygoplichthys) οπότε λόγο τελικού μεγέθος δέν κάνει. 

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο? 

 

Γενικά η άλγη βγαίνει γιατί έχεις κάποια ανυσορροπία στο ενυδρείο... Φωτισμός, θρεπτικά, κ.α.

 

Για να φύγει η άλγη θα πρέπει να βρούμε το τί την προκαλεί. 

Για γράψε μας περισσότερες λεπτομέριες για το ενυδρείο σου... 

Σε ευχαριστώ πολύ, αργότερα θα ανεβάσω και φωτογραφίες. Λόγο δουλειάς δε μπορώ να ανεβάσω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι λοιπόν και το ενυδρείο μου.

60lt με φίλτρο και θερμοστάτη (φυσικά απενεργοποιημένο).

Έχω τοποθετήσει και αεραντλία.

IMG_20180530_210052.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πανεμορφα φιλε μου αλλα θα χρειαστουν πιο πολυ χωρο,κανε μια αναζητηση ποσα λιτρα θελει το καθενα και τον λογο φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Γιωργος Betta έγραψε:

Ειναι πανεμορφα φιλε μου αλλα θα χρειαστουν πιο πολυ χωρο,κανε μια αναζητηση ποσα λιτρα θελει το καθενα και τον λογο φυσικα.

Καλημέρα, σε ευχαριστώ πολύ. Υπάρχει μία σκέψη για μεγαλύτερο ενυδρείο αλλά για αργότερα. Από εκεί και πέρα προσπαθώ να δημιουργήσω όσο το δυνατόν πιο ιδανικές συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσονο σε ενδιαφέρουν οι σωστές συνθήκες για τα ψάρια, αφαίρεση του χαλικιού και αντικατάσταση με πιο ψιλό καθώς τα χρυσόψαρα αρέσκονται να ψαχουλεύουν τον βυθό και φυσικά αφαίρεση των πλαστικών φυτών και αντικατάσταση με καμια Anubia. 

 

Τον θερμαντήρα τον βγάζεις, δεν χρειάζεται, τα ψάρια σου είναι κρύου νερού. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Εφόσονο σε ενδιαφέρουν οι σωστές συνθήκες για τα ψάρια, αφαίρεση του χαλικιού και αντικατάσταση με πιο ψιλό καθώς τα χρυσόψαρα αρέσκονται να ψαχουλεύουν τον βυθό και φυσικά αφαίρεση των πλαστικών φυτών και αντικατάσταση με καμια Anubia

 

Τον θερμαντήρα τον βγάζεις, δεν χρειάζεται, τα ψάρια σου είναι κρύου νερού. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και θα προβώ στις αλλαγές αυτέ προοδευτικά, μήπως θα μπορούσες να μου προτείνεις κάτι συγκεκριμένο καθώς είμαι στην αρχή της ενασχόλησης.

Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2018 at 9:41 ΠΜ, το μέλος amor21 έγραψε:

Καλημέρα παιδιά,

 

Καινούργιος στο χώρο του ενυδρείου και εγώ.

Ας ξεκινήσω από τα βασικά, το ενυδρείο είναι 60 lt και εντός υπάρχουν 4 υπέροχα χρυσόψαρα ( 1 Common , 1 Oranda , 1 Fantail και 1 Commet).

Έχουμε κάνει νομίζω μια καλή προσπάθεια για να τους δημιουργήσουμε ένα καλό αν όχι ιδανικό περιβάλλον.

Έχουν κλείσει μαζί 3 μήνες και τις τελευταίες μέρες παρουσιάστηκε άλγη. Διαβάζοντας είδα πως ήταν θέμα χρόνου να εμφανιστεί.

Μιλώντας με το Pet shop που αγόρασα το ενυδρείο μου είπε να αγοράσω πέλκο, κινήθηκα λοιπόν για την αγορά πέλκο αλλά δεν είχαν διαθέσιμο.

Η τελευταία μου προσπάθεια ήταν να περάσω από το τοπικό pet shop στην περιοχή μου( από όπου έχω αγοράσει μόνο τα ψάρια) , όπου είχε διαθέσιμο πέλκο για αγορά.

Ο κύριος λοιπόν ήταν κάθετα ενάντια στην αγορά και δε μου επέτρεψε να αγοράσω. Κάνοντας αναζήτηση το βράδυ στο ίντερνετ ανακάλυψα και το λόγο.

Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθεια σας όσον αναφορά την αντιμετώπιση της άλγης στο ενυδρείο μου το οποίο έχει χρυσόψαρα.

Ζητώ συγγνώμη αν υπάρχει κάπου αλλού απάντηση στο θέμα που ανοίγω, απλά δε βρήκα κάτι!

 

Την καλημέρα μου και πάλι!

Καλημερα! Ειναι πολλα τα ψαρακια σου για 60 λ. Δοσε πισω κανα δυο. Για αλγες η λυση ειναι- συχνες αλλαγες νερου! Να αλλαζεις καθε 3-4 μερες απο 30-40% απο τα συνολικα λιτρα.

Μπορεις να βαλεις και σκουπα βυθου(αμεσος μετα κανεις αλλαγη νερου). Σκουπα μπορεις να φτιαξεις μονος σου απο μια συριγγα 60μλ και ενα λαστιχακι.

Γενικα δωσε λιγες πληροφορίες για το πως συντηρεις το ενυδρειο σου- ποτε και ποσο αλλαζεις το νερο κ.α.(φιλτρο,ταιζμα)

P.S. τα πλαστικα φυτα μην βαζεις στο ενυδρειο(πολλες φορες περιεχουν βλαβερες για τα ψαρια ουσιες). Παρε ζωντανα φυτα.

924611062_.jpg.79a69e60675eec3fe5f1c0a6da0a9bbe.jpg

 

Για το χαλικι συμφωνω απολυτα με τον @KostasGr παρε μεχρι 3mm κοκκομετρια.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει πιο φυσικό το ενυδρείο βγάλε τα κοχύλια και άμα γίνεται αφαίρεσε τα πλαστικά φυτά πάνω στο δέντρο. Στη θέση τους βάλε moss στα κλαδιά. Θα δημιουργηθεί όμορφο τοπίο..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές, από τη στιγμή που καθάρισα την άλγη με σφουγγάρι είναι μια χαρά. Μόλις έκανα και γενικό καθαρισμό και νερού και φίλτρου και από όλα. Νομίζω πως είμαστε καλά και σταδιακά θα μπω στη διαδικασία αλλαγής χαλικιού και διακοσμητικών ώστε να δημιουργήσουμε ένα πιο φυσικό περιβάλλον. Από εκεί και πέρα μου έχει μπει στο μυαλό ένα νέο ενυδρείο  πιο μεγάλο γύρω Στα 120 λτ ώστε να το φτιάξω από την αρχή με περισσότερη γνώση και με μόνο φυσικά πράματα. Ο χρόνος θα δείξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2018 at 12:45 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Καλημερα! Ειναι πολλα τα ψαρακια σου για 60 λ. Δοσε πισω κανα δυο. Για αλγες η λυση ειναι- συχνες αλλαγες νερου! Να αλλαζεις καθε 3-4 μερες απο 30-40% απο τα συνολικα λιτρα.

Μπορεις να βαλεις και σκουπα βυθου(αμεσος μετα κανεις αλλαγη νερου). Σκουπα μπορεις να φτιαξεις μονος σου απο μια συριγγα 60μλ και ενα λαστιχακι.

Γενικα δωσε λιγες πληροφορίες για το πως συντηρεις το ενυδρειο σου- ποτε και ποσο αλλαζεις το νερο κ.α.(φιλτρο,ταιζμα)

P.S. τα πλαστικα φυτα μην βαζεις στο ενυδρειο(πολλες φορες περιεχουν βλαβερες για τα ψαρια ουσιες). Παρε ζωντανα φυτα.

924611062_.jpg.79a69e60675eec3fe5f1c0a6da0a9bbe.jpg

 

Για το χαλικι συμφωνω απολυτα με τον @KostasGr παρε μεχρι 3mm κοκκομετρια.

 Καλησπέρα, να κάνω ακόμη μια ερώτηση. 

Πως θα μπορούσα στο ήδη υπάρχον ενυδρείο που έχω πως θα μπορούσα να εντάξω φυσικά φυτά; Είναι εφικτό;

Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος amor21 έγραψε:

 Καλησπέρα, να κάνω ακόμη μια ερώτηση. 

Πως θα μπορούσα στο ήδη υπάρχον ενυδρείο που έχω πως θα μπορούσα να εντάξω φυσικά φυτά; Είναι εφικτό;

Ευχαριστώ πολύ! 

Εχεις πολυ χοντρο χαλικι για να φυτεψεις τα  φυτα. Μπορεις ομως να δεσεις μοςς , microsorum pteropus, anubias ,monosolenium tenerum σε πετρες και ξυλα και να βαλεις φυτα ,τα οποια δεν χρεαζονται φυτεμα - ceratophyllum demersum, Egeria densa ,ceratopteris thalictroides, και φυτα επιφανειας limnobium laevigatum.

Καλη συνεχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2018 at 12:42 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Εχεις πολυ χοντρο χαλικι για να φυτεψεις τα  φυτα. Μπορεις ομως να δεσεις μοςς , microsorum pteropus, anubias ,monosolenium tenerum σε πετρες και ξυλα και να βαλεις φυτα ,τα οποια δεν χρεαζονται φυτεμα - ceratophyllum demersum, Egeria densa ,ceratopteris thalictroides, και φυτα επιφανειας limnobium laevigatum.

Καλη συνεχεια!

  

Καλησπέρα,

 

Μόλις έκανα παραγγελία κάποια φυτά από αυτά που μου υπέδειξες.

Αναμένω την παραγγελία πως και πως και ελπίζω να τα αποδεχτούν και τα ψαράκια μου!

 

Ευχαριστώ και πάλι! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, 

 

Μόλις μου ήρθαν κάποια φυτά για το ενυδρείο μου. Πρόκειται για egeria densa , ceratophyllym και limnobium laevigatum. Θέλουν κάποια ειδική διαδικασία; 

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2018 at 5:44 ΜΜ, το μέλος amor21 έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά, 

 

Μόλις μου ήρθαν κάποια φυτά για το ενυδρείο μου. Πρόκειται για egeria densa , ceratophyllym και limnobium laevigatum. Θέλουν κάποια ειδική διαδικασία; 

 

ευχαριστώ πολύ

 

Αν έχουν νιτρικά και φως θα πάνε μια χαρά.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 31/5/2018 at 11:18 ΜΜ, το μέλος amor21 έγραψε:

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές, από τη στιγμή που καθάρισα την άλγη με σφουγγάρι είναι μια χαρά. Μόλις έκανα και γενικό καθαρισμό και νερού και φίλτρου και από όλα. Νομίζω πως είμαστε καλά και σταδιακά θα μπω στη διαδικασία αλλαγής χαλικιού και διακοσμητικών ώστε να δημιουργήσουμε ένα πιο φυσικό περιβάλλον. Από εκεί και πέρα μου έχει μπει στο μυαλό ένα νέο ενυδρείο  πιο μεγάλο γύρω Στα 120 λτ ώστε να το φτιάξω από την αρχή με περισσότερη γνώση και με μόνο φυσικά πράματα. Ο χρόνος θα δείξει.

Καλησπέρα και από μένα!Εάν και περσινό το θέμα,πιστεύω πως θα το ξέρεις τώρα πια αυτό που θα σου πω αλλά nevermind!Το φίλτρο πάντα το πλένουμε με νερό από το ενυδρείο μας και όχι της βρύσης!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...