Jump to content

σημάδια στο καβούκι της χελώνας


Recommended Posts

ΕΥΔΟΞΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΛΑΜΠΑ UVB ΠΑΝΩ ΑΠ ΤΗΝ ΞΗΡΑ ΦΙΛΤΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΠΙΚΡΑΛΙΔΕΣ ΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΠΛΥΜΕΝΑ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΓΕΟΣΚΩΛΗΚΕΣ [ΟΧΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ] ΣΟΥΠΙΟΚΟΚΑΛΟ ΠΟΥ Κ ΠΟΥ ΒΑΣΙΚΟ Κ ΟΛΑ ΤΗΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΕΛΩΝΑΚΙ.ΚΑΙ ΤΡΟΦΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΟΣΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΛΑΙΜΟ, ΒΡΑΣΤΟ ΑΣΠΡΑΔΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΠΙΣΗς ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΑΠ ΤΗ ΛΑΜΠΑ  UVB  ΜΗ ΤΗ ΚΟΙΤΑTE ΠΟΤΕ ΑΝΑΜΕΝΗ.

Έγινε επεξεργασία - Kostas Nikolaoy
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα παιδιά έχω μια κοκκινομαγουλη χελωνιτσα την φροντίζω γενικά σε ότι χρειάζεται περαιτέρω τροφής και εστίασης τις έχω από πολυβιταμηνες ασβέστιο αντιχλωριο λάμπα φίλτρο κ θερμοστάτη και την βγάζω κ στο ήλιο αλλά σήμερα πρόσεξα ότι μ έχει βγάλει κάποιες μαύρες κηλίδες πάνω στο κέλυφος είναι κάτι ανησυχειτικο? 

IMG_20200609_195223.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κατι το ανησυχητικό αν δεν με ξεγελαει η φωτο....

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2020 at 11:28 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Δεν βλέπω κατι το ανησυχητικό αν δεν με ξεγελαει η φωτο....

Αυτά τα μαύρα στίγματα εννοώ.. Γι αυτό φοβήθηκα 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rianth Santorinaiou έγραψε:

Αυτά τα μαύρα στίγματα εννοώ.. Γι αυτό φοβήθηκα 

Απο τη στιγμη που δεν ειναι ασπρα (μικρα ή σαν σβολοι) ουτε κοκκινοροζ και το καβουκι ειναι σκληρο δεν πρεπει να σε ανησυχεί, και εμενα οταν ηταν πιο μικρες αν θυμαμαι καλα τα ειχαν..... αν δεν κανω λαθος ειναι λογο αναπτυξης της χελωνας που σιγα σιγα θα χανεται το εντονο πρασινο χρωμα του καβουκιου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Και εμένα είχαν βγάλει κάτι μικρά σημάδια μαύρα αλλά δεν ήταν κάποια ασθένεια γιατί της έδωσα σε ένα φίλο και είναι μια χαρά. τα σημάδια βέβαια δεν έφυγαν ποτέ αλλά ούτε πολλαπλασιάστηκαν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

διαβασε το παρακατω,  για να μην αγχώνεσαι τζαμπα....

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Απαξ και εισαι στα 4 βασικα πραγματα που θελουν οι νεροχελωνες σωστη (λαμπες-θερμοκρασια -διατροφη-λιτρα νερου)......δυσκολα θα εμφανιστει σοβαρο προβλημα υγειας.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά να ρωτήσω κάτι ακόμα πόσες φορές ταιζεται τα χελωνακια σας.. 

Εγώ έχω ένα λογικά κορίτσι φαίνεται κοκκινομαγουλη χελωνιτσα 1/5 χρόνων και τις δίνω 6 κομματάκια από την βασική τροφή το πρωί και το απόγευμα ή θα τις δώσω 2_3 γαριδουλες για λιχουδιά ή 2-3 κομμάτια από την τροφή.. 

Είναι σωστή η δοσολογία ή πρέπει να τις δίνω λιγότερο? 

Ρωτάω γιατί τρελαίνετε όταν πάω κοντά στο ενυδρείο αλλά έχω ενημερωθεί ότι έτσι κάνουν γενικά.. 

Και εάν προτείνετε κάποια καλή τροφή θα με βοηθούσε καλύτερα? 

Και σε ποια ηλικία μπορώ να τις δώσω διάφορες λιχουδιές όπως κοτόπουλο ή ψάρι ή μαρούλι? 

Γενικά εάν έχετε κάποιο έγγραφο για την διατροφή της θα ήταν τέλειο 

Έγινε επεξεργασία - Rianth Santorinaiou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...