Jump to content

Τα φόρουμ σε κρίση


Χρήστος

Recommended Posts

Το Facebook μείωσε τα φόρουμ. Είμαι σε κάποια μεγάλα φόρουμ εδώ και 12 χρόνια, από όταν φτιάξανε γκρουπ στο φβ τέρμα το φόρουμ. Δεν προλαβαίνω να το αναλύσω τώρα 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και έχεις δίκαιο αγαπητέ. Ο κόσμος πλέον έχει μάθει αλλιώς να μην αναζητεί και να μην εξερευνεί, απλά να διαβάζει τίτλους χωρίς να τον νοιάζει ούτε το περιεχόμενο αλλά ούτε και η πηγή. Αν το δούμε συνολικά ίσως είναι και ένας σημαντικός λόγος που σε όλους του τομείς υποχωρούμε προς το χειρότερο. Ποιος θα κάτσει να διαβάσει ένα ολόκληρο κείμενο την ώρα που μπορεί να διαβάσει 2 γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς που δεν έχουμε fb??? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω Facebook οπότε δεν έχω άποψη. 

Η βοήθεια που μου έδωσε το φόρουμ σε γνώσεις και φιλίες είναι αδιαπραγμάτευτη!

 

Με όλα τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με τον Χρήστο!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξες πολύ μεγάλο θέμα τώρα, το οποίο σηκώνει μεγάλη συζήτηση, σκέψου και την πιθανότητα ότι τα φόρουμ έδιωξαν κόσμο από μέσα.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη έχω fb και επειδη ξέρω σε ποιές ομάδες αναφέρεστε έχω να πω ότι ότι και να ειπωθει εκεί όποιος και να το πει χωρις να εχει γνωεις ή οχι πάντα θα βρίσκονται αυτοι που όχι μονο αμφισβητουν και κοροιδευουν αυτον που προσπαθει να βάλει μυαλο κάποιον άλλον αλλα γενικά υπάρχει μια γενική αναστατωση..

Από την άλλη όντως τα φόρουμ φθίνουν όπως είπε και ο Χρηστος λόγο το οτι είναι ακριβο σαν χόμπι και γιατί έχει κάποιες δυσκολίες οι οποίες αν υπάρχει όρεξη αντιμετωπίζονται..

Αλλά απο την στιγμή που τα οικονομικά είναι εκεί που είναι δεν υπάρχει ΚΑΘΟΛΟΥ διάθεση δυστυχως..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Force έγραψε:

Άνοιξες πολύ μεγάλο θέμα τώρα, το οποίο σηκώνει μεγάλη συζήτηση, σκέψου και την πιθανότητα ότι τα φόρουμ έδιωξαν κόσμο από μέσα.

 

Τι εννοείς?

Μιλάς Γενικά ή για το ΆΖ???

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Τι εννοείς?

Μιλάς Γενικά ή για το ΆΖ???

Γενικά μιλάω, συμβαίνει και σε άλλα Forum που ήμουνα 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Επειδη έχω fb και επειδη ξέρω σε ποιές ομάδες αναφέρεστε έχω να πω ότι ότι και να ειπωθει εκεί όποιος και να το πει χωρις να εχει γνωεις ή οχι πάντα θα βρίσκονται αυτοι που όχι μονο αμφισβητουν και κοροιδευουν αυτον που προσπαθει να βάλει μυαλο κάποιον άλλον αλλα γενικά υπάρχει μια γενική αναστατωση..

Από την άλλη όντως τα φόρουμ φθίνουν όπως είπε και ο Χρηστος λόγο το οτι είναι ακριβο σαν χόμπι και γιατί έχει κάποιες δυσκολίες οι οποίες αν υπάρχει όρεξη αντιμετωπίζονται..

Αλλά απο την στιγμή που τα οικονομικά είναι εκεί που είναι δεν υπάρχει ΚΑΘΟΛΟΥ διάθεση δυστυχως..

 

Όπως είπα και πριν εγώ δεν εχω fb .

Απ ότι έχω καταλάβει είναι μια συνεχής ροή που μετά από λίγο τα γραφόμενα χάνονται ???

 

Αυτή είναι η διαφορά από το φόρουμ. Εδώ μέσα όλοι έχουμε το παρελθόν μας και κρινόμαστε για τα γραφόμενα μας σε βάθος χρόνου. 

Αν εγώ είμαι άσχετος και το παίζω έξυπνος κάποιος θα έρθει να με βάλει στη θέση μου και θα προστατέψει τα υπόλοιπα μέλη. 

Καθώς επίσης και τα ενυδρεία μας κρίνονται και δείχνουν και τις γνώσεις μας !

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Όπως είπα και πριν εγώ δεν εχω fb .

Απ ότι έχω καταλάβει είναι μια συνεχής ροή που μετά από λίγο τα γραφόμενα χάνονται ???

 

Αυτή είναι η διαφορά από το φόρουμ. Εδώ μέσα όλοι έχουμε το παρελθόν μας και κρινόμαστε για τα γραφόμενα μας σε βάθος χρόνου. 

Αν εγώ είμαι άσχετος και το παίζω έξυπνος κάποιος θα έρθει να με βάλει στη θέση μου και θα προστατέψει τα υπόλοιπα μέλη. 

Καθώς επίσης και τα ενυδρεία μας κρίνονται και δείχνουν και τις γνώσεις μας !

 

Ακριβως ενω στο φβ κοιταει ποιος θα βγει απο πανω.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε ή όχι πάντως γενικά με μεγάλη μου λείπει βλέπω πως τα φόρουμ περνούν μια μεγάλη κρίση. 
Όχι μόνο στην Ελλάδα όπου η οικονομική κρίση και η κακή ψυχολογία μείωσε κατά πάρα πολύ την ποιότητα και την δραστηριότητα των φόρουμ, αλλά και στο εξωτερικό.
Βλέπω φόρουμ στο εξωτερικό να κατεβάζουν ρολά ή από εκεί που καθημερινά άνοιγαν δεκάδες θέματα τώρα να ανοίγουν το πολύ 5-10 και μιλώ για φόρουμ μαμούθ λόγο των πολλών μελών.


Δυστυχώς ο κόσμος έγινε ατομιστής, ναι φίλοι μου μην θίγεστε αλλά έτσι είναι τα πράγματα.
Δεν μας ενδιαφέρει να αφήσουμε παρακαταθήκη της γνώσεις μας ούτε να βοηθήσουμε άλλους ανθρώπους και επειδή είμαστε έτσι ήρθε και κούμπωσε το φατσοβιβλίο και τα άλλα κοινωνικά δίκτια μια χαρά. 
Έχεις πρόβλημα το ρωτάς στο φατσοβιβλίο σε απαντούν και τέλος το πρόβλημα λύθηκε η πληροφορία χάθηκε.  Μεγάλο κακό στο χόμπι όχι μόνο των ενυδρείων αλλά γενικά σε όλα τα χόμπι. 


Ίσος να έρχεται σιγά σιγά το τέλος των φόρουμ ή ο κόσμος θα καταλάβει ότι τα κοινωνικά δίκτυα κάνουν κακό και θα επιστρέψει πίσω στα φόρουμ.

Όσοι έχετε γνώσεις μοιραστείτε τες  μην της κρατάτε μόνο για εσάς, βλέπω κατά καιρούς παιδιά που είναι χρόνια στο χόμπι και ξέρουν 5-10 πράγματά και το μόνο που κάνουν είναι να αποζητούν επιπλέον πληροφορίες και δεν δίνουν καμιά προς τους άλλους.

Έτυχε να μιλήσω με άτομα που έχουν όμορφα ενυδρεία και τους παρότρυνα να γραφτούν σε ένα φόρουμ να μοιραστούν της γνώσεις τους και αρνήθηκαν ευγενικά όχι λόγο χρόνου αλλά δεν θέλουν να δώσουν αυτά που με κόπο έμαθαν μασημένα στους άλλους.

Και υπάρχουν και οι άλλοι που όντος τα θέλουν όλα μασημένα και δεν μπαίνουν στον κόπο να διαβάσουν κάτι παραπάνω από μόνη τους.

 

Τα φόρουμ περνούν μια κρίση και πρέπει να λάβουμε τα μέτρα μας, γενικά όλα τα φόρουμ στην Ελλάδα έχουν όμορφα πράγματα και ωραίες πληροφορίες με όμορφες συζητήσεις. Είναι κρίμα λόγο μειωμένης κίνησής να κατεβάσουν ρολά και να χαθούν τόσες χρήσιμες πληροφορίες, Δεν θέλω τα φόρουμ να μετατραπούν σε μπλόκ, θέλω να παραμείνουν ζωντανά.

Για αυτό υποστηρίξτε τα όπως μπορείτε, με το να συμμετέχετε να ανοίγετε θέματα, ρωτήστε ότι θέλετε πείτε ότι θέλετε, πείτε τα κατορθώματα σας μικρά ή μεγάλα, μοιραστείτε την χαρά σας και θα διπλασιαστεί και μοιραστείτε της αποτυχίες σας και θα μειωθούν κατά το ήμισυ. Είμαστε άνθρωποι και χρειαζόμαστε ο ένας τον άλλον και τώρα λόγο κρίσεις ακόμη παραπάνω θα έπρεπε να είναι ο ένας δίπλα στον άλλων, δεν πρέπει η κρίση να μας απομακρύνει αλλά να μας φέρει ποιο κοντά.
 

Εννοειτε!Να ανοιγουμε κι αλλα θεματα γενικου ενδιαφεροντος..Να μη αναμοχλευουμε τα ιδια και τα ιδια με μονο θεμα τα ενυδρεια κτλ...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Τι εννοείς?

Μιλάς Γενικά ή για το ΆΖ???

 

Θα σου πω για τα ενυδρειακά Forum
Συμβαίνει και εδώ αλλά και σε άλλο Forum εξίσου μεγάλο σαν αυτό,

Όταν παρουσιάζονται ενυδρεία που δεν αρέσουν σε κάποιους πέφτει κράξιμο, τελείως λάθος προσέγγιση του μέλους που έρχεται με λαχτάρα να παρουσιάσει το ενυδρείο του.

Κοίτα πόσα θέματα έχουν σταματήσει ξαφνικά, πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν αυτά τα ενυδρεία, φυσικά και υπάρχουν εάν όχι όλα αρκετά από αυτά και πολλά έχουν εξελιχθεί, αλλά δεν θα εμφανιστούν ξανά σε Forum. 

Αυτό που βλέπω εγώ είναι να παρουσιάζονται ενυδρεία με χρυσόψαρα και μικρά ψάρια, πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν ενυδρεία με καλά ψάρια και πανάκριβα απλά δεν θα εμφανιστούν ποτέ στα Forum αυτά τα ενυδρεία γιατί την έχουν πατήσει μια φορά και έχουν φάει κράξιμο οι κάτοχοι τους.

Αυτό συζητιέται στα Social media, και επηρεάζει τους μελλοντικούς επισκέπτες, αυτός θα το πει στους φίλους του και γίνεται σαν ιός και επηρεάζει πολλούς πλέον

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω για τις ομάδες του Facebook, εμένα από την άλλη μου φαίνεται λογικό να υπάρχει φθίνουσα κλίση σε πιο παλιές πλατφόρμες διαδικτύωσης όπως τα Forums. Έρχεται κάτι νέο και τραβάει κόσμο από κάτι πιο παλιό. Ίσως και γιατι οι εποχές είναι διαφορετικές, ισως γιατί στις νέες γενιές είναι πιο χρηστικό και πιο προσιτό. Εξελίσσεται η κοινωνία, η τεχνολογία και η επικοινωνία. Όσο προχωράμε, πάντα θα υπάρχει εξέλιξη. Εγώ τουλάχιστον προσωπικά, προσπαθώ να κοιτάω πάντα τα θετικά από το παλιό και το νέο και πορευομαι βάση αυτών που αποκτώ. Φέρνω ένα απλό παράδειγμα...στα forums υπάρχει πληθώρα δημοσιεύσεων και εμπειρίας ετών γιατί για πολλά χρόνια αποτελούσε κοινο παρονομαστή για όλους. Από την άλλη κοιτάω και το θετικό μιας νέας πλατφόρμας όπως το Facebook, όπου η ροή λόγου κινείται πιο γρήγορα και η οπτική επαφή είναι πιο άμεση. Χωρίς να έχεις συναντήσει τον άλλον έχεις και μια αμεση εικόνα για το πως είναι και πάνω κάτω και τι πρεσβεύει. Ερχεται...παλι ο συνήγορος του διαβόλου που μου λέει ότι μέσω Forums και μέσω των συναντήσεων έρχεσαι σε επαφή με έναν κόσμο που μέχρι πρότινος ήταν άγνωστος. Δημιουργείς δεσμούς και φιλίες και έχεις έναν επιπλέον λόγο κάθε μήνα να μοιράζεσαι από κοντά τις γνώσεις σου. Επίσης υπάρχει και το YouTube όπου και εκεί άνθρωποι με εμπειρία μοιράζουν την γνώση τους Σίγουρα υπάρχουν και τα αρνητικά και στις 2 περιπτώσεις και έρχομαι στα λόγια σου Χρήστο...Ειναι πως χειρίζεσαι το παλιό και το νεο και ποιους σκοπούς έχεις. Ντίβες υπάρχουν παντού, και εδώ και στο Facebook  και στο YouTube αλλά και έξω στην καθημερινότητα μας ή ακόμα και σε ένα κατάστημα αλλά, εν τέλει εμείς δίνουμε τον χαρακτήρα οποιασδηποτε πλατφόρμας επικοινωνίας και ανοίγουμε πόρτες στο μοίρασμα γνώσεων και εμπειριών. Θέλω να προσθέσω και κάτι τελευταίο το οποίο είναι πολύ βασικό. Καλώς ή κακώς σε ορισμένα forums όπως υπολογίζω και στο Facebook υπάρχουν κλικες και οι ακόλουθοι τους...οποτε οποιoσδηποτε νέος στο χόμπι παρουσιάσει κάτι και πέσουν πάνω του σαν τα κοράκια να τον φάνε γιατί έκανε το Χ ή το Ψ, είναι απολύτως λογικό και κατανοητό να απομακρυνθεί ο οποιοσδήποτε από κάτι τόσο τοξικό και να αναζητήσει λύσεις αλλού. Η προσέγγιση σε ένα νέο άτομο στην παρέα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο είτε το θέλουμε είτε οχι. 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Force έγραψε:

 

Θα σου πω για τα ενυδρειακά Forum
Συμβαίνει και εδώ αλλά και σε άλλο Forum εξίσου μεγάλο σαν αυτό,

Όταν παρουσιάζονται ενυδρεία που δεν αρέσουν σε κάποιους πέφτει κράξιμο, τελείως λάθος προσέγγιση του μέλους που έρχεται με λαχτάρα να παρουσιάσει το ενυδρείο του.

Κοίτα πόσα θέματα έχουν σταματήσει ξαφνικά, πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν αυτά τα ενυδρεία, φυσικά και υπάρχουν εάν όχι όλα αρκετά από αυτά και πολλά έχουν εξελιχθεί, αλλά δεν θα εμφανιστούν ξανά σε Forum. 

Αυτό που βλέπω εγώ είναι να παρουσιάζονται ενυδρεία με χρυσόψαρα και μικρά ψάρια, πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν ενυδρεία με καλά ψάρια και πανάκριβα απλά δεν θα εμφανιστούν ποτέ στα Forum αυτά τα ενυδρεία γιατί την έχουν πατήσει μια φορά και έχουν φάει κράξιμο οι κάτοχοι τους.

Αυτό συζητιέται στα Social media, και επηρεάζει τους μελλοντικούς επισκέπτες, αυτός θα το πει στους φίλους του και γίνεται σαν ιός και επηρεάζει πολλούς πλέον

Ναι ρε φίλε απο κάποιους πεύτει άγριο κράξιμο όχι πάντα φυσικά αλλά συμβαίνει, συνάμα όμως είναι και αρκετή που αποδοκιμάζουν αυτόν που κράζει και με κόσμιο τρόπο επισημάνουν τα λάθη του νέου. Στο χέρι του νέου είναι ποιον θα πάρει στα σοβαρά, αυτόν που κράζει ή αυτόν που μιλάει ορθά. Αν το άτομο έχει ισοροποιμενη ψυχοσύνθεση θα ακούσει τους σώφρονες αλλά αν έχει έντονα στοιχεία του εγωισμού και μιλώ για τον αρρωστημένο τότε θα γίνει ότι είναι να γίνει

 

Το πρόβλημα στην εποχή μας είναι ο υπέρμετρος εγωισμός που μας κατέχει, δεν δεχόμαστε κριτική πόσο μάλλον αν γίνει άκομψα. Κανένα φόρουμ δεν διώχνει κανένα μέλος, τα μέλη φεύγουν μόνα τους γιατί απλά είτε δεν εισέπραξαν τα μπράβο που τους υπαγόρευσε το εγώ τους είτε, θεωρούν τον εαυτό τους υπεράνω των άλλων και απαξιώνουν να ασχοληθούν με παρακατιανούς είτε γιατί άπλα παρεξηγήθηκαν με ένα δυο τρία άτομα. 

Αναρωτιέμαι αυτά τα άτομα στην ζωή τους αν παρεξηγηθούν με κάποιους παύουν να μιλούν με ολόκληρο τον κόσμο; Όχι βαίβαια γιατί απλά δεν τους φταίνε όλοι.

Έτσι και το κάθε φόρουμ είναι ένα μικρό κομμάτι της κοινωνίας και αν παρεξηγηθείς με κάποιους δεν σου φταίνε οι υπόλοιποι.

 

Δεν έχω φατσοβιβλίο και αυτό που λες στην τελευταία σου πρόταση είναι λυπηρό και έχω να πω τα εξής.

Προσωπικά θεωρώ πως η αποχή λόγο παρεξήγησις για κάποιο χρονικό διάστημα είναι μια ανθρώπινη αδυναμία και εν μέρη δικαιολογείται, αλλά η εμμονή στην αποχή ε για εμένα είναι αρρωστημένη κατάσταση, η επιπλέον όμως παρότρυνση και σε άλλα μέλη να αποφύγουν το χψ φόρουμ ε αυτό είναι ΚΑΚΙΑ.

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Αν και δεν ξέρω για τις ομάδες του Facebook, εμένα από την άλλη μου φαίνεται λογικό να υπάρχει φθίνουσα κλίση σε πιο παλιές πλατφόρμες διαδικτύωσης όπως τα Forums. Έρχεται κάτι νέο και τραβάει κόσμο από κάτι πιο παλιό. Ίσως και γιατι οι εποχές είναι διαφορετικές, ισως γιατί στις νέες γενιές είναι πιο χρηστικό και πιο προσιτό. Εξελίσσεται η κοινωνία, η τεχνολογία και η επικοινωνία. Όσο προχωράμε, πάντα θα υπάρχει εξέλιξη. Εγώ τουλάχιστον προσωπικά, προσπαθώ να κοιτάω πάντα τα θετικά από το παλιό και το νέο και πορευομαι βάση αυτών που αποκτώ. Φέρνω ένα απλό παράδειγμα...στα forums υπάρχει πληθώρα δημοσιεύσεων και εμπειρίας ετών γιατί για πολλά χρόνια αποτελούσε κοινο παρονομαστή για όλους. Από την άλλη κοιτάω και το θετικό μιας νέας πλατφόρμας όπως το Facebook, όπου η ροή λόγου κινείται πιο γρήγορα και η οπτική επαφή είναι πιο άμεση. Χωρίς να έχεις συναντήσει τον άλλον έχεις και μια αμεση εικόνα για το πως είναι και πάνω κάτω και τι πρεσβεύει. Ερχεται...παλι ο συνήγορος του διαβόλου που μου λέει ότι μέσω Forums και μέσω των συναντήσεων έρχεσαι σε επαφή με έναν κόσμο που μέχρι πρότινος ήταν άγνωστος. Δημιουργείς δεσμούς και φιλίες και έχεις έναν επιπλέον λόγο κάθε μήνα να μοιράζεσαι από κοντά τις γνώσεις σου. Επίσης υπάρχει και το YouTube όπου και εκεί άνθρωποι με εμπειρία μοιράζουν την γνώση τους Σίγουρα υπάρχουν και τα αρνητικά και στις 2 περιπτώσεις και έρχομαι στα λόγια σου Χρήστο...Ειναι πως χειρίζεσαι το παλιό και το νεο και ποιους σκοπούς έχεις. Ντίβες υπάρχουν παντού, και εδώ και στο Facebook  και στο YouTube αλλά και έξω στην καθημερινότητα μας ή ακόμα και σε ένα κατάστημα αλλά, εν τέλει εμείς δίνουμε τον χαρακτήρα οποιασδηποτε πλατφόρμας επικοινωνίας και ανοίγουμε πόρτες στο μοίρασμα γνώσεων και εμπειριών. Θέλω να προσθέσω και κάτι τελευταίο το οποίο είναι πολύ βασικό. Καλώς ή κακώς σε ορισμένα forums όπως υπολογίζω και στο Facebook υπάρχουν κλικες και οι ακόλουθοι τους...οποτε οποιoσδηποτε νέος στο χόμπι παρουσιάσει κάτι και πέσουν πάνω του σαν τα κοράκια να τον φάνε γιατί έκανε το Χ ή το Ψ, είναι απολύτως λογικό και κατανοητό να απομακρυνθεί ο οποιοσδήποτε από κάτι τόσο τοξικό και να αναζητήσει λύσεις αλλού. Η προσέγγιση σε ένα νέο άτομο στην παρέα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο είτε το θέλουμε είτε οχι. 

δεν με αρέσει το φατσοβιβλίο δεν έχω αλλά δεν το εξοργίζω κιόλας ούτε λέω για χάρη των φόρουμ να καταργηθεί. Είναι ένας καλός χαβαλές για να μιλάς ακόμη και για ενυδρεία και άλλα πολλά. Αλλά δεν μπορεί να έχει δυστυχώς την ποιότητα του φόρουμ, μια λάθος πληροφορία αν δεν βρεθεί άμεσα κάποιος να την διορθώσει μπορεί να αποβεί μηριαία, αντιθέτως στο φόρουμ μια λάθος πληροφορία μπορεί μετά απο μια δυο τρις ώρες να διορθωθεί και να μπουν τα πράγματα στην σωστή σειρά. Εκτός αυτό μπορεί κάποιος να κάνει μια ανάλυση του θέματος και ο άλλος να την διαβάσει μια και δυο και τρις φορές και την επόμενη και μεθεπόμενη μέρα να την διαβάσουν και άλλα άτομα και να επωφεληθούν.

Όποτε καλό είναι το φατσοβιβλίο αν θέλω να ρωτήσω σε τη θερμοκρασία μπαίνουν τα νέον και πάρω άμεσα την απάντηση αλλά αν θέλω να μάθω τη συμβαίνει στο κύκλο του αζώτου αυτό δεν μπορεί να στο προσφέρει το φατσιβιβλίο και άλλα πολλά που νομίζω καταλαβαίνεται. Πρέπει να βρεθεί η χρυσή τομή και εσείς που έχετε φατσοβιλίο να καθοδηγήτε στην σωστή κατεύθυνση τα μέλη. Δεν λέω να τα πείτε να έρθουν στο ΑΖ αλλά να ανατρέξουν σε κάποιο φόρουμ αν θέλουν να μάθουν το χόμπι σωστά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Χρήστος said:

Ναι ρε φίλε απο κάποιους πεύτει άγριο κράξιμο όχι πάντα φυσικά αλλά συμβαίνει, συνάμα όμως είναι και αρκετή που αποδοκιμάζουν αυτόν που κράζει και με κόσμιο τρόπο επισημάνουν τα λάθη του νέου. Στο χέρι του νέου είναι ποιον θα πάρει στα σοβαρά, αυτόν που κράζει ή αυτόν που μιλάει ορθά. Αν το άτομο έχει ισοροποιμενη ψυχοσύνθεση θα ακούσει τους σώφρονες αλλά αν έχει έντονα στοιχεία του εγωισμού και μιλώ για τον αρρωστημένο τότε θα γίνει ότι είναι να γίνει

 

Το πρόβλημα στην εποχή μας είναι ο υπέρμετρος εγωισμός που μας κατέχει, δεν δεχόμαστε κριτική πόσο μάλλον αν γίνει άκομψα. Κανένα φόρουμ δεν διώχνει κανένα μέλος, τα μέλη φεύγουν μόνα τους γιατί απλά είτε δεν εισέπραξαν τα μπράβο που τους υπαγόρευσε το εγώ τους είτε, θεωρούν τον εαυτό τους υπεράνω των άλλων και απαξιώνουν να ασχοληθούν με παρακατιανούς είτε γιατί άπλα παρεξηγήθηκαν με ένα δυο τρία άτομα. 

Αναρωτιέμαι αυτά τα άτομα στην ζωή τους αν παρεξηγηθούν με κάποιους παύουν να μιλούν με ολόκληρο τον κόσμο; Όχι βαίβαια γιατί απλά δεν τους φταίνε όλοι.

Έτσι και το κάθε φόρουμ είναι ένα μικρό κομμάτι της κοινωνίας και αν παρεξηγηθείς με κάποιους δεν σου φταίνε οι υπόλοιποι.

 

Δεν έχω φατσοβιβλίο και αυτό που λες στην τελευταία σου πρόταση είναι λυπηρό και έχω να πω τα εξής.

Προσωπικά θεωρώ πως η αποχή λόγο παρεξήγησις για κάποιο χρονικό διάστημα είναι μια ανθρώπινη αδυναμία και εν μέρη δικαιολογείται, αλλά η εμμονή στην αποχή ε για εμένα είναι αρρωστημένη κατάσταση, η επιπλέον όμως παρότρυνση και σε άλλα μέλη να αποφύγουν το χψ φόρουμ ε αυτό είναι ΚΑΚΙΑ.

Όντως υπάρχουν κάποιοι που θα από δοκιμάσουν το κράξιμο αλλά επί στο πλείστον όχι δημόσια. Κατά πάσα πιθανότητα ίσως μέσω ενός προσωπικού μηνύματος για να μην έρθουν σε αντιπαράθεση με τις κλικες που ανέφερα πιο πάνω. Αυτοί όμως είναι μετρημένοι...ενας; Δύο; Αντέ στην καλύτερη των περιπτώσεων τρεις. Άμα έχεις 10 άτομα να σε κράζουν σε ένα θέμα που άνοιξες, να δέχεσαι τις συμβουλές αλλά και να έχεις και την δική σου άποψη μέσα από διάβασμα και μικρή έρευνα που έκανες και στο τέλος να κλειδώνει το θέμα η να τρως Ban γιατί οι απόψεις σου διαφέρουν. Αυτό δεν είναι λογοκρισία; Δεν είναι φασισμός; Ποιος λογικός άνθρωπος θα ήθελε να κάτσει και να υποβάλει τον εαυτό του σε τέτοια διαδικασία; Ποιος θα επέστρεφε σε τέτοιο περιβάλλον; Λογικό θα μου φαίνοταν να ρίξει μαύρη πέτρα πίσω του και να αναζητήσει λύσεις αλλού. Για να μην παρεξηγηθουν τα λεγόμενα μου δεν αναφέρομαι σε εμάς, εδώ. Προσωπικά το έχω ξαναπεί...εκπαιδευτικος είμαι. Πότε μα ποτέ δεν έχω δει την αποδοκιμασία να λειτουργεί θετικά ή να εκπαιδεύει κάποιον. Σε αντίθεση με το "οκ, έκανες τα λάθη σου, έλα εδώ να δούμε ΜΑΖΙ πως μπορούμε να βελτιώσουμε τα πράγματα". 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Χρήστος said:

δεν με αρέσει το φατσοβιβλίο δεν έχω αλλά δεν το εξοργίζω κιόλας ούτε λέω για χάρη των φόρουμ να καταργηθεί. Είναι ένας καλός χαβαλές για να μιλάς ακόμη και για ενυδρεία και άλλα πολλά. Αλλά δεν μπορεί να έχει δυστυχώς την ποιότητα του φόρουμ, μια λάθος πληροφορία αν δεν βρεθεί άμεσα κάποιος να την διορθώσει μπορεί να αποβεί μηριαία, αντιθέτως στο φόρουμ μια λάθος πληροφορία μπορεί μετά απο μια δυο τρις ώρες να διορθωθεί και να μπουν τα πράγματα στην σωστή σειρά. Εκτός αυτό μπορεί κάποιος να κάνει μια ανάλυση του θέματος και ο άλλος να την διαβάσει μια και δυο και τρις φορές και την επόμενη και μεθεπόμενη μέρα να την διαβάσουν και άλλα άτομα και να επωφεληθούν.

Όποτε καλό είναι το φατσοβιβλίο αν θέλω να ρωτήσω σε τη θερμοκρασία μπαίνουν τα νέον και πάρω άμεσα την απάντηση αλλά αν θέλω να μάθω τη συμβαίνει στο κύκλο του αζώτου αυτό δεν μπορεί να στο προσφέρει το φατσιβιβλίο και άλλα πολλά που νομίζω καταλαβαίνεται. Πρέπει να βρεθεί η χρυσή τομή και εσείς που έχετε φατσοβιλίο να καθοδηγήτε στην σωστή κατεύθυνση τα μέλη. Δεν λέω να τα πείτε να έρθουν στο ΑΖ αλλά να ανατρέξουν σε κάποιο φόρουμ αν θέλουν να μάθουν το χόμπι σωστά.

Εγώ συμφωνώ μαζί σου. Στην ουσια τα ίδια πράγματα λέμε. Ούτε εγώ συμπαθώ το "φάτσοβιβλίο", εγώ το ονομάζω ακόμα χειρότερα "stalkerbook". Τα forums είναι σαν βιβλιοθήκες και οι πηγές είναι ανεξάντλητες, από την άλλη η αμεσότητα στο Facebook ή στο YouTube είναι διαδεδομένη. Απλά στέκομαι σε αυτό που είπε ο @Force, είναι πάρα πολύ βασικη η υποδοχή οπουδήποτε, κατ'εμέ καθορίζει και την πορεία ενός forum ή οποιασδήποτε πλατφόρμας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

δεν με αρέσει το φατσοβιβλίο δεν έχω αλλά δεν το εξοργίζω κιόλας ούτε λέω για χάρη των φόρουμ να καταργηθεί. Είναι ένας καλός χαβαλές για να μιλάς ακόμη και για ενυδρεία και άλλα πολλά. Αλλά δεν μπορεί να έχει δυστυχώς την ποιότητα του φόρουμ, μια λάθος πληροφορία αν δεν βρεθεί άμεσα κάποιος να την διορθώσει μπορεί να αποβεί μηριαία, αντιθέτως στο φόρουμ μια λάθος πληροφορία μπορεί μετά απο μια δυο τρις ώρες να διορθωθεί και να μπουν τα πράγματα στην σωστή σειρά. Εκτός αυτό μπορεί κάποιος να κάνει μια ανάλυση του θέματος και ο άλλος να την διαβάσει μια και δυο και τρις φορές και την επόμενη και μεθεπόμενη μέρα να την διαβάσουν και άλλα άτομα και να επωφεληθούν.

Όποτε καλό είναι το φατσοβιβλίο αν θέλω να ρωτήσω σε τη θερμοκρασία μπαίνουν τα νέον και πάρω άμεσα την απάντηση αλλά αν θέλω να μάθω τη συμβαίνει στο κύκλο του αζώτου αυτό δεν μπορεί να στο προσφέρει το φατσιβιβλίο και άλλα πολλά που νομίζω καταλαβαίνεται. Πρέπει να βρεθεί η χρυσή τομή και εσείς που έχετε φατσοβιλίο να καθοδηγήτε στην σωστή κατεύθυνση τα μέλη. Δεν λέω να τα πείτε να έρθουν στο ΑΖ αλλά να ανατρέξουν σε κάποιο φόρουμ αν θέλουν να μάθουν το χόμπι σωστά.

 

Πιστεψε με Χρήστο αυτο έχει γίνει πολλάκις.. Το θέμα είναι ότι ακομα και αν τους παροτρυνεις να παν σε κάποιο φόρουμ είτε θα σε αγνοήσουν πλήρως και απλά θα συνεχίσουν να κάνουν αυτο που θέλουν, είτε πολύ απλά θα τρως " μπουλιγκ" καθώς όπως λένε θελεις να διαφημίσεις κάποιο φόρουμ λες και έχουμε κάποιο προσωπικό όφελος..

Είναι κακό αυτο που γίνεται εκεί μέσα μπορώ με μια απλή αναζήτηση να σας βρω 10 παραδείγματα..

Απλά δεν μπορεί να γίνει κάτι γιατί αν δεν υπάρχει υποστηριξη τα φαινόμενα αυτα θα συνεχισουν να αναπτύσσονται.. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν έψαχνα για αμορτισέρ για τη μηχανή μου τι έκανα? Μπήκα σε ενα φόρουμ και διάβασα παρόμοια θέματα. Όταν ο υπολογιστής μου τρώει κανα σκάλωμα τι κάνω? Μια αναζήτηση στο google και στο στο πρώτο φόρουμ που θα μπω και υπάρχει κάτι αντίστοιχο βρίσκω τη λύση. Πόσο πιο άμεσο δηλαδή μπορει να γίνει? Με μια αναζήτηση σε φόρουμ λυνεις οοοοοοοτι ζητημα σου προκύψει. Βλέπεις ολόκληρες συζητήσεις και οχι αποσπασματικες απαντήσεις. Κάποια στιγμή είχα γράψει μια βλακεία σε κάποιον φίλο εδώ, και βρέθηκαν 2 άνθρωποι που με διόρθωσαν. και εγώ έμαθα κάτι και αυτός.

Στο fb θα κάνεις μια ερώτηση, θα λάβεις μερικές απαντήσεις και θα κρατήσεις αυτή που σε βολεύει. Αυτη είναι η διαφορά. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η εποχή εξελισετε και καλα κάνει Μέσα σε όλο αυτό χαμό με τα καλά και τα κακα του,Πρέπει να θυμηθουμε-καταλαβουμε ότι το κρυφό σχολειό κράτησε ζωντανο στο έθνος την Ελληνική γλωσσα-και παρείχε μόρφωση συνεχές παρόλο την εποχή.Η.ζωη προχώρησε και η εξέλιξη ήρθε.Ομως ότι και να κάνουμε είτε σε ξύλινα θρανία διαβάζουμε είτε σε υπολογιστή η γνώση υπάρχει και περνετε μόνο απο τα φόρουμ. Λειτουργούν σαν εργαστήρια γνώσεων με πολλα παραδείγματα με εικόνα και ήχο.

Επισείς με γνώση αποθηκευμένη όπως ηρθε-εξελιχθηκε-διορθωθηκε-εδραιωθηκε για το καλο του χόμπι

Το facebook υπάρχει για να προσφέρει στιγμές χαλάρωσης γέλιου και τίποτα άλλο.

ΕΆΝ ΣΤΑΜΑΤΑΓΑΝ ΤΑ ΦΌΡΟΥΜ ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΊΑΣ ΘΑ ΒΛΈΠΑΜΕ ΞΑΦΝΙΚΆ ΤΟ ΧΌΜΠΙ ΝΑ.ΠΑΕΙ 100 ΧΡΌΝΙΑ ΠΊΣΩ

Για αυτό μπραβο σε όποιους στηρίζουν το φορούν και το χομπι γενικά,Να μάθουμε να ξεχωρίζουμε τι διαβάζουμε και να το φιλτράρουμε και στο τέλος να διώξουμε όλα τα παράσιτα που μας χαλάνε από τη ζωή μας και το χομπι.

Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους αυτούς τους τρελούς που το δημιούργησαν και ένα μεγάλο μπράβο σε όλους που το στηρίζουν το εξελίσσουν και το πάνε μπροστά,

Μπόρα είναι θα περάσει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Force έγραψε:

 

Θα σου πω για τα ενυδρειακά Forum
Συμβαίνει και εδώ αλλά και σε άλλο Forum εξίσου μεγάλο σαν αυτό,

Όταν παρουσιάζονται ενυδρεία που δεν αρέσουν σε κάποιους πέφτει κράξιμο, τελείως λάθος προσέγγιση του μέλους που έρχεται με λαχτάρα να παρουσιάσει το ενυδρείο του.

Κοίτα πόσα θέματα έχουν σταματήσει ξαφνικά, πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν αυτά τα ενυδρεία, φυσικά και υπάρχουν εάν όχι όλα αρκετά από αυτά και πολλά έχουν εξελιχθεί, αλλά δεν θα εμφανιστούν ξανά σε Forum. 

Αυτό που βλέπω εγώ είναι να παρουσιάζονται ενυδρεία με χρυσόψαρα και μικρά ψάρια, πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν ενυδρεία με καλά ψάρια και πανάκριβα απλά δεν θα εμφανιστούν ποτέ στα Forum αυτά τα ενυδρεία γιατί την έχουν πατήσει μια φορά και έχουν φάει κράξιμο οι κάτοχοι τους.

Αυτό συζητιέται στα Social media, και επηρεάζει τους μελλοντικούς επισκέπτες, αυτός θα το πει στους φίλους του και γίνεται σαν ιός και επηρεάζει πολλούς πλέον

Φίλε force το κράξιμο που λες αν έχει μέσα ύβρεις ή ακόμα είναι αγενές δεν έχει δουλειά μέσα στο φόρουμ.

Αν όμως σε ένα ενυδρείο έχουν γίνει λάθη πρέπει να επισημαίνονται ώστε ή να διορθωθούν αν υπάρχει διάθεση ή να προστατευτούν τα υπόλοιπα και κυρίως νέα μέλη. 

Το αν ένα ενυδρείο έχει πανάκριβα ψάρια που λες δεν με ενδιαφέρει και πολύ.  Το σχόλιο μου θα το κάνω είτε αν έχεις ακριβά ψάρια είτε έχεις χρυσόψαρα. 

Μόνο μπράβο και like  δεν πάνε το χόμπυ μπροστά. Πάντα προσωπική μου άποψη. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ναι ρε φίλε απο κάποιους πεύτει άγριο κράξιμο όχι πάντα φυσικά αλλά συμβαίνει, συνάμα όμως είναι και αρκετή που αποδοκιμάζουν αυτόν που κράζει και με κόσμιο τρόπο επισημάνουν τα λάθη του νέου. Στο χέρι του νέου είναι ποιον θα πάρει στα σοβαρά, αυτόν που κράζει ή αυτόν που μιλάει ορθά. Αν το άτομο έχει ισοροποιμενη ψυχοσύνθεση θα ακούσει τους σώφρονες αλλά αν έχει έντονα στοιχεία του εγωισμού και μιλώ για τον αρρωστημένο τότε θα γίνει ότι είναι να γίνει

 

Το πρόβλημα στην εποχή μας είναι ο υπέρμετρος εγωισμός που μας κατέχει, δεν δεχόμαστε κριτική πόσο μάλλον αν γίνει άκομψα. Κανένα φόρουμ δεν διώχνει κανένα μέλος, τα μέλη φεύγουν μόνα τους γιατί απλά είτε δεν εισέπραξαν τα μπράβο που τους υπαγόρευσε το εγώ τους είτε, θεωρούν τον εαυτό τους υπεράνω των άλλων και απαξιώνουν να ασχοληθούν με παρακατιανούς είτε γιατί άπλα παρεξηγήθηκαν με ένα δυο τρία άτομα. 

Αναρωτιέμαι αυτά τα άτομα στην ζωή τους αν παρεξηγηθούν με κάποιους παύουν να μιλούν με ολόκληρο τον κόσμο; Όχι βαίβαια γιατί απλά δεν τους φταίνε όλοι.

Έτσι και το κάθε φόρουμ είναι ένα μικρό κομμάτι της κοινωνίας και αν παρεξηγηθείς με κάποιους δεν σου φταίνε οι υπόλοιποι.

 

Δεν έχω φατσοβιβλίο και αυτό που λες στην τελευταία σου πρόταση είναι λυπηρό και έχω να πω τα εξής.

Προσωπικά θεωρώ πως η αποχή λόγο παρεξήγησις για κάποιο χρονικό διάστημα είναι μια ανθρώπινη αδυναμία και εν μέρη δικαιολογείται, αλλά η εμμονή στην αποχή ε για εμένα είναι αρρωστημένη κατάσταση, η επιπλέον όμως παρότρυνση και σε άλλα μέλη να αποφύγουν το χψ φόρουμ ε αυτό είναι ΚΑΚΙΑ.

 

Συμφωνώ μαζί σου, ότι μέσα σε ένα Forum μπορείς να μάθεις πολλά πράγματα και να πάρεις πολλές πληροφορίες που δεν θα τις βρεις αλλού από τις εμπειρίες των μελών του.

Όμως δεν βγάζουν την καλύτερη εικόνα προς τα έξω τα Forum, καλώς η κακώς έτσι είναι, για το FB δεν το συζητάω καν να μιλήσεις, εκεί είναι από άλλο πλανήτη, 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Φίλε force το κράξιμο που λες αν έχει μέσα ύβρεις ή ακόμα είναι αγενές δεν έχει δουλειά μέσα στο φόρουμ.

Αν όμως σε ένα ενυδρείο έχουν γίνει λάθη πρέπει να επισημαίνονται ώστε ή να διορθωθούν αν υπάρχει διάθεση ή να προστατευτούν τα υπόλοιπα και κυρίως νέα μέλη. 

Το αν ένα ενυδρείο έχει πανάκριβα ψάρια που λες δεν με ενδιαφέρει και πολύ.  Το σχόλιο μου θα το κάνω είτε αν έχεις ακριβά ψάρια είτε έχεις χρυσόψαρα. 

Μόνο μπράβο και like  δεν πάνε το χόμπυ μπροστά. Πάντα προσωπική μου άποψη. 

 

Δεν μιλάω για ύβρεις, μιλάω να τον υποτιμάς συνέχεια τον άλλον ότι όλα που έχει κάνει είναι λάθος, σκέψου αυτό μπορούσε να κάνει με τα χρήματα που διέθετε ή με ότι του είπαν σε κάποιο κατάστημα, θέλει διαφορετική προσέγγιση ο αρχάριος για να μην τρομάξει, και νομίζει ότι για να ξεκινήσεις ένα ενυδρείο είναι πυρηνική φυσική, δες πόσα θέματα έχουν ανοιχτεί και μετά σταμάτησαν να γράφουν κάτι δείχνει αυτό, κάτι γίνεται λάθος στον τρόπο που γίνεται η ενημέρωση στον νέο, τον τρομάζουν, τον ακυρώνουν σε όλα.

Για μένα είναι λάθος αυτή η προσέγγιση , καλύτερα να του προτείνεις μικρές αλλαγές σιγά σιγά να τις εφαρμόσει και για να σου ζητάει την βοήθεια σου και να τον ενημερώνεις, παρά να του πεις, πήγαινέ τα όλα πίσω και πάρε άλλα. 

Έγινε επεξεργασία - Force
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το να συγκρινουμε τον τροπο λειτουργιας του facebook με αυτο των φορουμ ειναι λαθος.Το facebook ανηκει πλεον στις μεγαλυτερες επιχειρησεις του κοσμου μαζι με την google,την samsung κτλ. Δεν ειναι απλα ενα μεσο κοινωνικης δικτυωσης πλεον.Παιζει πολυ χρημα,πολυς κοσμος εργαζεται σε αυτο και τρεχουν προγραμματα εξελιξης απο ψυγολογους αναλυτες κτλ. Το facebook δεν ηρθε να μας μαθει να φτιαχνουμε ενυδρεια αλλα να κυβερνησει τις ζωες μας ,το πορτοφολι μας και να μας κατευθυνει πολιτικα και κοινωνικα.Μεσα απο αυτο καποιες ομαδες απεκτησαν μια σχετικη "δυναμη" αλλα απο πισω παιζει το χρημα (οπως παντου) αμεσα ή εμεσα.

 

Το προβλημματο τωρα  με τα φορουμ κατα την γνωμη μου ειναι παλι το χρημα.Αν κανεις παρουσιασεις προιοντων,προωθηση κτλ θα σε στηριξουν οι εταιριες και θα εχεις κινηση διαφορετικα το ματι θα παει στο χρημα δλδ στο youtube,στο facebook κτλ. Εκει εχει διαφημισεις εκει εχει "ψωμι"

Ακομα και ενας που δεν συμμετεχει γραπτα σε ομαδες μολις βγει ενας διαγωνισμος θα κανει Like,κοινωποιηση και οτι αλλη σαχλαμαρα του ζητηθει με την ελπιδα να κερδισει μια σαχλαμαρα που αν δουλευε ή του περισσευαν λιγα χρηματα θα ελεγε "Δεν πατε στο δ/... παω να το παρω και σιγα μην περιμενω τον διαγωνισμο"

Ολα οδηγουν εκει αλλα δεν μας τραβαει κανεις αλλος εκτος απο το μυαλο μας το ιδιο.

 

Προσωπικα δεν με ενοχλει που εχει πεσει το φορουμ αφου και εγω ειμαι μεσα σε αυτους που εχουν απομακρυνθει λιγακι,ο καθε ενας για δικους του λογους.Οταν ομως εχω ορεξη θα μπω εκει που θελω και θα γραψω.Οταν επισης εχω ορεξη θα κανω ενα update σε ενα θεμα και θα βρεθω στην συνναντηση να δω φιλους που γνωρισα εδω μεσα και εκτιμω πολυ!

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...