Jump to content

Τα φόρουμ σε κρίση


Χρήστος

Recommended Posts

Να πω και εγώ λίγο την ταπεινή μου γνώμη. Λοιπόν θα συμφωνήσω πρώτα από όλα με τον φίλο @Antonis K. Ότι γράφεται μένει στα φόρουμ και συνάμα βοηθάει κάποιον που ξεκινάει το χόμπι (αναφέρομαι σε αυτό λόγω ότι γράφουμε σε χομπίστικο φόρουμ), ώστε να κάνει σωστές, μεθοδικές και σταθερές κινήσεις που θα τον ανταμείψουν στη συνέχεια και θα τον γλιτώσουν από περιττά έξοδα και μεγάλες απογοητεύσεις.

 

Επίσης θεωρώ τα φόρουμ πιο προσωπικά. Διότι μαθαίνει ο ένας τον άλλον, γίνεται ο χαβαλές και μετά από λίγο καιρό συναντιέσαι και από κοντά με τον άλλον και για να μιλήσω προσωπικά έχω δημιουργήσει καλές φιλίες με κάποια άτομα από εδώ μέσα και έχουμε δεθεί αρκετά. Στο fb δεν ισχύει αυτό. Είναι κάτι το απρόσωπο, όπου ο καθένας μπορεί να δώσει μια συμβουλή λανθασμένη και κανείς να μην τον διορθώσει, λόγω αυτού του απρόσωπου και ότι διακατέχεται από έναν ωχαδερφισμό του στυλ δεν πειράζει μωρέ θα τον διορθώσει κάποιος άλλος.

 

Όσον αφορά τώρα το κράξιμο που διάβασα πιο πάνω, εν μέρει υπάρχει ένα δίκιο, αλλά ταυτόχρονα και ένα άδικο. Κάποιοι που "κράζουν" το κάνουν με γνώμονα το καλό του νέου χομπίστα, αλλά το χάνουν με τον τρόπο τους, διότι έχουν κουραστεί να γράφουν και να ξαναγράφουν τα ίδια πράγματα επειδή κάποιοι βαριούνται να διαβάσουν τα ήδη γραφόμενα. Επίσης μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για γραπτό λόγο, ο οποίος πολλές φορές παρεξηγείται εύκολα. 

 

Τέλος πιστεύω ότι τα φόρουμ είναι ένας αντικατοπτρισμός της κοινωνίας. Όταν τα πράγματα πάνε καλά θα υπάρχουν πολλοί που θα γράψουν, όταν όμως δεν πάνε κανείς δεν θα σκεφτεί να γράψει σε αυτά. Μεγάλο ρόλο στη συμμετοχή παίζει και η εργασία του κάθε μέλους, καθώς και τι προτεραιότητες βάζει. Για π.χ. αν ένα άτομο γυρίζει από τη δουλειά του εξαιτίας υπερβολικού φόρου εργασίας, κάθε μέρα αργά το βράδυ, θα θέλει να χαλαρώσει αυτές τις ελάχιστες ώρες που του περισσεύουν, είτε με το να ασχοληθεί με την οικογένειά του (αν έχει), είτε να πάει βόλτα με την παρέα του κτλπ. Εάν όμως ηρεμήσει και ξελασκάρει από αυτό το φόρτο, τότε θα γράψει και στο φόρουμ και θα βοηθήσει και καινούρια άτομα και θα το κάνει με χαρά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να το κάνουμε κάθε κρίση έχει και τα θετικά της μπορεί να είμαστε πλέον λιγότεροι στα φόρουμ αλλά σοφότερη και ποιο προσεκτική, βλέπω πως τα κραξίματα έχουν μειωθεί σε σχέσει με παλιότερα που έγραφε ο κάθε πικραμένος απο κάθε καρυδιάς καρύδι.

Πλέον όταν ένας παρουσιάζει ένα ενυδρείο με τον πύργο του Άιφελ και διπλά έναν κάκτο δεν βγαίνουμε να τον πούμε πολύ ωραίο το ενυδρείο σου -γιατί και αυτά τα βλέπαμε παλιότερα-  απο υπέρμετρη ευγένεια έδιναν με στον άλλον λανθασμένα μηνύματα. Ούτε είναι σωστό να βγεις και να τον πεις φίλε βγάλε και πέτα όλα τα καλούδια απο μέσα και τον άλλον να τον κόψης τα πόδια γιατί μπορεί να έδωσε και 15 ευρω για τον πύργο του Άιφελ.

 

Τα φόρουμ είναι εδώ για να διαλαλούν το σωστό και σε όποιον αρέσει, οι συντονιστές και τα μέλη δεν έχουν υποστεί κάποια εκπαίδευση περί διπλωματικών απαντήσεων είναι άνθρωποι και καμιά φορά γράφουν έξω καρδιά, δεν πρέπει ο νέος και ο παλιός να τα λαμβάνει όλα της μετρητής και να μην σηκώνει μύγα στον γιακά του.

 

Στην τελική το επαναλαμβάνω μείναμε λίγοι και καλή ίσος να μην γράφουμε πολύ ο κάθε ένας για τον δικό του λόγο αλλά είμαστε εδώ ακόμη ζωντανή.

Αυτά που μου έδωσε το φόρουμ δεν τα έχω λάβει απο πουθενά αλλού και ούτε θα ήταν δυνατό να τα λάβω, την να πρώτο πω, φιλίες, εξυπηρέτηση, καλούδια για ενυδρεία, χαβαλές, υπηρεσίες, συμβουλές ενυδρειακων και μη θεμάτων,  συναντήσεις με άτομα απο άλλα μέρη της Ελλάδος, απο που αλλού θα μπορούσε ένας Αθηναίος να γνώριζε ένα Καβαλιώτη,  μόνο στο στρατό γίνονταν αυτά. Ξέρετε τη προτέρημα είναι το να βρεθείς σε μια πόλη της Ελλάδας και να έχεις έναν άνθρωπο να σε βοηθήσει έστω και λίγο ή να ανταλλάξεις μια κουβέντα σε ένα καφέ. Στο χέρι μας είναι να αξιοποιήσουμε τη δυνατότητες που μας δίνουν τα φόρουμ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο θέμα και ένα μπράβο στο Χρήστο για την πρωτοβουλία

Ο καθένας εκφράζει την προσωπική του άποψη - ιστορία, το ίδιο θα κάνω κι εγώ, βλέποντας το θέμα από δυο σκοπιές :

1. Μέλος ενυδρειακών φόρουμ, εδώ κι αρκετά χρόνια

2. Διαχειριστής ενυδρειακής ομάδας στο fb

 

Θεωρώ πως τα φορουμ συνέβαλαν πολύ σημαντικά στην εξέλιξη του χόμπι, στο να μπούνε νέα άτομα σε αυτό, στο να ανοίξουν λίγο έως πολύ τα μάτια και κυρίως τα μυαλά μας!!

Επίσης βοήθησε στην εξέλιξη και των ίδιων των καταστημάτων, καθώς τους έδωσαν έναν εναλλακτικό τρόπο να πουλήσουν τα προϊόντα τους και να επικοινωνήσουν απευθείας με μεγάλη μάζα πελατών

 

Θα συμφωνήσω, πως οι παρεξηγήσεις στα φορουμ ήταν πολλές, ευτυχώς έχουν περιοριστεί αρκετά. Και στους "παρεξηγιάρηδες" βάζω πρώτα από όλα τον εαυτό μου

Είχα τη λογική πως ΠΡΕΠΕΙ να πείσω το συνομιλητή μου, να αλλάξει τρόπο σκέψης και να "κάνει" αυτό που θεωρώ εγώ σωστό!

Ώσπου ήρθαν δύο φίλοι (χωρίς να γνωρίζονται) και μου είπαν το τόσο απλό : Μην ασχολείσαι με τους άλλους. Λέγε τη γνώμη σου και μέχρι εκεί...

Πόσο δίκιο είχαν!!!!

Ο Θανάσης ήταν ένας από τους δύο...

 

Θα συμφωνήσω με τον Νίκο, πως η ζωή εξελίσσεται, το ίδιο γίνεται και στον τρόπο που επικοινωνούμε ως ενυδρειακοί φίλοι

 

To FB ήρθε να αντικαταστήσει τη μέχρι σήμερα επικοινωνία, με έναν τρόπο πιο άμεσο (για μένα τουλάχιστον)

Επιπλέον είναι δια δραστικό. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια πληροφορία που διαβάζεις, άμεσα!

Είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να μεταφέρεις γνώσεις τόσο εύκολα, όσο γίνεται μέσω FB

Φυσικά, δεν είναι όλα ιδανικά και τέλεια.

To FB δεν έχει σωστή ροή στην επικοινωνία. Το ένα θέμα, "καπελώνει" το προηγούμενο.

Δεν υπάρχει ιστορικότητα στα γραπτά των μελών των ομάδων. Κάποιος μπορεί να έχει 10 προφίλ κλπ

 

Θεωρώ πως το FB επηρέασε σημαντικά τη λειτουργία των φορουμ

Δεν βρίσκω άλλο σημαντικό λόγο, πλην του FB, για την κρίση των φορουμ

Οι ίδιοι άνθρωπο είμαστε πάνω κάτω, κι εδώ κι εκεί

Όσο καιρό δε λειτουργούσα την ομάδα στο FB, έγραφα συχνά στα φορουμ

Τώρα που την επανεκκίνησα, λόγω της αμεσότητας του FB και των πολλών πληροφοριών που παρέχει, το προτιμώ για τα ενυδρειακά θέματα

 

Δε θεωρώ πως η κρίση στο χόμπι επηρέασε τη λειτουργία των φορουμ

Νέοι χομπίστες θα μπαίνουν συνεχώς.

Ο δρόμος που επιλέγουν για την άντληση των πληροφοριών, είναι αυτός που έχει αλλάξει

Πριν ήταν τα φορουμ, τώρα είναι κυρίως το FB

 

Και πάλι +1 στο Χρήστο, για το θέμα που άνοιξε...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ καλό θέμα @Χρήστος!

 

Δυστυχώς λόγο των προσωπικών προβλημάτων δέν μπόρεσα να απαντήσω μέχρι τώρα....

 

Τα προβλήματα στην χώρα μας είναι πολλά και σε συνδυασμό με την οικονομική κρίση και την απίστευτη πτωτική πορεία του χόμπι μας, τα πράγματα γίνονται πολύ χειρότερα.

 

Σάν ένας άνθρωπος 'πρωτεργάτης' των φόρουμ στην ελλάδα (ενυδρειακά και μή) με λύπη βλέπω την πτωτική τους πορεία που όμως είναι φυσικό επόμενο λόγο της αμεσότητας που προσφέρει το φατσοβιβλίο και την ψευδαίσθηση της συμμετοχής του κόσμου σε αυτό μιάς και ποιοτικά οι απαντήσεις που δίνονται είναι μετριότατες, χωρίς έλεγχο (τις περισσότερες φορές) και φυσικά χωρίς 'σκελετό', ροή, συνέχεια και αναζητησιμότητα...Όχι πως στα φόρουμ γράφονται μόνο σωστά πράγματα αλλά η κατάσταση στο φατσοβιβλίο είναι ανεξέλεγκτη και έχω εκατοντάδες screenshot που μπορώ να σας δείξω....

 

Καλώς ή κακός είναι όμως το παρών και θα πρέπει να το ακολουθήσουμε.....ίσως όχι με την λογική που ανοίγουν οι περισσότερες σελίδες/ομάδες στο φατσοβιβλίο, αλλά με την λογική των ποιοτικών απαντήσεων και την προτροπή των συμμετεχόντων στο φόρουμ, μιας και αυτό είναι κάτι που μένει και προσφέρει γνώση σε όλους και για όλη την διάρκεια ζωής του και όχι για τις λίγες ώρες που διαρκεί ένα μήνυμα στον τοίχο...

 

Από τον καιρό που ήμουν μέλος της ομάδας του Άκουαζον είχαμε φτιάξει και όμάδα που όμως δέν την είχαμε ενεργοποιήσει....ίσως ήρθε ο καιρός να ενεργοποιηθεί και να χρησιμοποιηθεί για το καλό του χόμπι και για την προάσπιση των αξιών που δημιούργησαν αυτό το φόρουμ.....ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΟΜΠΙΣΤΕΣ, ΔΙΑΜΟΙΡΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗΣ ΤΟΥ ΧΟΜΠΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ!

 

 

***κύριοι της ομάδας σκεφτείτε το και πράξτε ανάλογα!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ένα πόστ ενός από τα μεγαλύτερα ενυδρειακά φόρουμ παγκοσμίως που περιγράφει 100% την κατάσταση.....

 

 

fb.png

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν γράφω συχνά αλλά είμαι θαμώνας στις συναντήσεις θα πω κ εγώ την ταπεινή μου γνώμη....καλώς ή κακώς το fb όντως είναι μία μάστιγα που δεν ξεφεύγει κανένας(χρησιμοποιώ fb και συμμετέχω επίσης σε τέτοιο γκρουπ)...σίγουρα είναι μία γρήγορη λύση για να πάρεις απαντήσεις αλλά όχι πάντα οι σωστές(αυτό γίνεται και στα φόρουμ)...σίγουρα οι γνώσεις που αντλείς από φόρουμ είναι πολύ μεγαλύτερες γιατί πολύ απλά τα γραπτά εδώ μένουν και η αναζήτηση σαφώς πιο εξυπηρετική...το ότι ο κόσμος προτιμάει περισσότερο το ένα ή το άλλο όμως έχει να κάνει με την μάζα του όχλου κοινώς είμαστε πρόβατα...για μένα με τα φόρουμ ασχολούνται άνθρωποι που θέλουν να ψάξουν το κάτι παραπάνω αλλά ο αριθμός τους όσο πάει και μειώνεται γιατί πολύ απλά οι περισσότεροι πετάνε τα ψάρια μέσα βάζουν φυτά,κοράλια,βράχο κτλ και τέλος..με λίγα λόγια μασημένη τροφή...επίσης στο συγκεκριμένο χόμπυ οι παρεξηγήσεις σε φόρουμ πολλές απ ότι έχω παρατηρήσει και αρκετοί λένε μόνο τα καλά ενώ άσχημα δεν υπάρχουν στα πρακτικά τους...όλα πάνε ρολόι...με λίγα λόγια πέφτει η ποιότητα γιατί στο φόρουμ ένας σωστός χομπύστας πρέπει να γράφει για την πορεία του ενυδρειου του είτε καλή είτε κακή ενώ fb πετάς μια απ τις καλύτερες φωτογραφίες σου και τα λάικ βροχή...μήπως δειλιάζουμε οι περισσότεροι να τα βγάλουμε όλα στην φόρα γιατί θέλουμε να φαινόμαστε υπερχομπύστες??μήπως δεν φταίει το fb αλλά ο τρόπος σκέψης μας σαν μελη μιας κοινότητας?ιδού η απορία...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω το θέμα και θέλω να τοποθετηθώ, όχι σαν έμπειρος αλλά σαν αρχάριος που χρησιμοποίησα αυτό το φόρουμ για να στήσω το πρώτο ενυδρείο μου, σε όλα αυτά που λέγονται.

Κατ'αρχήν έχω ανοίξει αρκετά θέματα όχι μόνο για να γράψω κάποιο πρόβλημα που έχω αλλά για να ζητήσω την γνώμη των πιο έμπειρων πάνω σε κάτι που θέλω να αλλάξω ή να προσθέσω. Διαβάζω πολλούς πιο πάνω που αναφέρονται σε λάθος τρόπους συμπεριφοράς μελών ή "να μην τρομάξουμε τους αρχάριους" κ.α. πράγματα που μπορεί να κάνουν κακό στα φόρουμ. Διαφωνώ απόλυτα με αυτό και θα σας πω γιατί. Γιατί ο αρχάριος καλοί μου φίλοι αν δεν έχει όρεξη να ασχοληθεί με το αντικείμενο ή όταν πάει κάτι στραβά και χάσει ψάρια ή γεμίσει άλγες θα νευριάσει και θα τα παρατήσει χωρίς πολλά πολλά. Εδώ όμως πρέπει να λάβουμε υπ'όψιν τον παράγοντα πετ σοπ. Είμαι σίγουρος ότι όλοι έχετε ακούσει κάθε λογής αρλούμπες από υπαλλήλους πετ σοπ που σας κάνουν να αναρωτιέστε αν μιλάτε για το ίδιο πράγμα ή αν ήταν χαλασμένο το ουίσκι που ήπιατε χτες. Φυσικά και δεν αναφέρομαι σε όλους αλλα στους συγκεκριμένους που λένε αυτά τα πράγματα.

Όντας λοιπόν άσχετος με το χόμπι φυσικά θα δεχτείς τα πάντα όταν πηγαίνεις με τα λεφτά σου στο πορτοφόλι για να αγοράσεις ενυδρείο. Και παίρνεις το ενυδρείο και δως του και το ψαράκι και να και το αντιχλώριο και πάρε και βακτήρια να ρίχνεις. Τελικά "στρώνεις" και να το χαίρεσαι σου λέω εγώ. Βάζεις και τα φυτάκια σου και άρχοντας! Έλα μου όμως ότι ποτέ δεν είναι έτσι τα πράγματα. Και ψάρια θα χάσεις και άλγη θα γεμίσεις και επόμενο είναι να ξενερώσεις με τα πάντα. Κάπου εδώ έρχονται τα φόρουμ για να σώσουν την κατάσταση αλλά όμως πρέπει το ατόμο λίγο να ψάχνεται και κυρίως να αμφισβητεί να λέει στον εαυτό του ότι κάτσε να ρωτήσω και αλλού να δω τι θα μου πουν, να πάρω μια δεύτερη γνώμη βρε αδερφέ. Αν λοιπόν δεν έχεις την ικανότητα να αμφισβητείς πράγματα για τα οποία δεν είσαι σίγουρος ή να δέχεσαι να σου πλασάρουν ότι να ναι τότε είσαι άξιος της μοίρας σου και όχι μόνο σε ένα χόμπι αλλά στη ζωή σου γενικά. Βέβαια πρέπει να πούμε ότι πρέπει και εδώ να είσαι έτοιμος να δεχτείς τα λάθη σου και να θέλεις να τα διορθώσεις. Ως γνωστόν το να είσαι άσχετος σε κάτι είναι μεν κακό αλλά το να είσαι άσχετος με άποψη είναι ακόμα χειρότερο.

Προσωπικά πιστεύω ότι τα φόρουμ υπάρχουν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν για να εξυπηρετούν αυτό ακριβώς, την αμφισβήτηση! Άποψη μου επίσης είναι ότι να μην μπλέκετε το facebook και τα social media αντίθετα χρησιμοποιείστε τα. Διαφημιστείτε, κινηθείτε και πιστεύω ότι θα βγείτε κερδισμένοι από όλο αυτό. Προσωπικά θα συνεχίσω να γράφω για όσο υπάρχει το φόρουμ επειδή νιώθω πως κερδίζω πολλά και βάζω την μικρή πινελιά μου ώστε να πάει μπροστά το χόμπι.

 

Αυτά τα λίγα!

Παναγιώτης

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@PanosTetra σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα παρα πολυ ωραιο θεμα χρηστο και μπραβο οχι μονο που το παρατηρησες αλλα και που μπηκες στον κοπο να το επισημανεις:thumbsu:

 

Η ταπεινη μου αποψη ειναι πως η κριση εδιωξε τους χομπυστες απο το ιδιο το χομπυ και οχι απο τα φορουμ.

Εχει μειωθει πολυ ο αριθμος των ενυδρειαδων οποτε μοιραια οι εν δυναμει διατεθιμενοι να μοιραστουν εμπειριες και ενυδρεια ειναι πολυ λιγοτεροι.

 

Οποτε σε αυτο το σημειο,οπου οι χομπυστες πλεον ειναι λιγοτεροι,ερχεται και ο βασικοτερος λογος(για εμενα) ο οποιος ειναι η ελειψη της επομενης γενιας.

Γιατι οντως η πτωση της κινησης στα φορουμ ειναι παγκοσμιο φαινομενο και οχι μονο εγχωριο.

Γι'αυτο θεωρω πως ακομα και αν βελτιωθει η οικονομικη κατασταση,δεν θα βελτιωθει και η εικονα σε σχεση με την κινηση και την κινητικοτητα στα φορουμ.

 

Τι εννοω με αυτο...

Θεωρω πως η τελευταια γενια ειναι αυτη των τωρινων 30αρηδων-40αρηδων.Οπου και αυτοι ειναι οριακα,σε συναρτηση με τα social media.

Δηλαδη μπορεις να βρεις ατομα αυτης της ηλικιας,οι οποιοι μπορει να μην τα εχουν χρησιμοποιησει ποτε αλλα ταυτοχρονα εχουν τις βασεις να μπουν στον κοσμο τους.

Απο την αλλη οι πιθανοτητες να βρεις ενα ανθρωπο κατω των 30 ο οποιος δεν εχει φατσοβιβλιο,ειναι ελαχιστες

Αυτη λοιπων η γενια των 20αρηδων-30αρηδων και ακομα χειροτερα οι επομενες που τωρα θα ειναι 10-15,θα εχουν μεγαλωσει με τα κινητα και τα μεσα,να ειναι προεκταση του χεριου τους και αναποσπαστο μερος της ζωης/καθημερινοτητας τους.

Αφου λοιπον θα εχουν μεγαλωσει μεσα σε αυτο το περιβαλλον οταν θα θελουν να αναζητησουν η να μοιραστουν μια πληροφορια,θα το κανουν μεσω αυτου.Ουτα καν μεσω google.

Εδω βγαινουν βολτα και δεν ζουν τη στιγμη αλλα ειναι ολη την ωρα στο κινητο για να δουν το κανουν οι αλλοι η' να ''ανεβασουν'' πραγματα για να παρουν λαικ.

 

Για παραδειγμα εμεις(οι περισσοτεροι σιγουρα) εχουμε ακουσει μουσικη σε κασσετα,σε cd,ακομα και σε πικαπ...μερικοι :judge::usd:

Οι νεοτερες γενιες ακουνε μουσικη μονο μεσω usb,youtube και στο κινητο/αυτοκινητο.Δεν θα μαθουν ποτε το disc-man κτλ.

Απο την αλλοι οσοι ξερουν απο μουσικη και την αγαπανε σε βαθος θα τους δεις να χρησιμοποιουν βινυλιο.Πλεον τα φορουμ ειναι καπως ετσι...ειναι το βινυλιο της μουσικης.

Προσωπικα δεν το θεωρω κακο αφου οποιος αγαπησει πραγματικα το χομπυ και θελει να εμβαθυνει,θα μπει στα φορουμ οπου οπως λετε ολα τα παιδια παραπανω(και συμφωνω απολυτα) η πληροφορια εχει ροη/υπαρξη σε βαθος χρονου/οργανωση κτλ..ειναι απειρα τα πλεονεκτηματα ενος φορουμ σε σχεση με τα γκρουπ στο facebook/instagram κτλ.

Θεωρω περιττο ακομα και να τ'αναφερω.

 

Για τους τσακωμους κτλ 

Τσακωμοι υπαρχουν παντου στη ζωη μας και διαφωνιες.Μηπως δεν βλεπετε ανθρωπους σε συναντησεις να τσακωνονται για ομαδες/πολιτικα/κτλ?

Το ποσο χαζος η' εξυπνος εισαι δεν καθοριζεται απο την πλατφορμα στην οποια ''πλακωνεσαι''.Μια χαρα ξεκατινιασματα εχω δει να γινονται και στα μεσα κοινωνικης δικτυωσης,εκτος φορουμ και πολυ περισσοτερα εκει για να ειμαι ειλικρινης.

Τα παιδια σημερα εχουν εμμονη με το like.Πολλα απο αυτα θα μπουν στο χομπυ για να παρουν μερικα ακομα και οχι γιατι τα ενθουσιασε ο κοσμος του νερου.Ετσι εαν μετα δεν τα αποκτησουν πολυ πιο ευκολα θα παρατησουν το χομπυ επειδη δεν ειχαν τα λαικ και την αποδοχη που επιθυμουσαν,παρα να προσπαθησουν να μπουν πιο βαθεια στο χομπυ και να δημιουργησουν μια γυαλα που θα κανει τα δικα τους ματια να ''γελανε'' και οχι των αλλλων.

Στην ουσια το χομπυ τους ηταν τα λαικ και οχι το ενυδρειο.

Εδω σημερα χαλανε γαμοι,συγγενειες,φιλιες κτλ για τα λαικ:hehe

 

Αυτες λοιπον οι ηλικιες της τελευταιας γενιας των φορουμ,πλεον τους εχει προλαβει η ζωη.Εχουν αλλαξει οι πρωτεραιοτητες καθως και ο τροπος ζωης.

Τα χρηματα εβγαιναν κ περισσοτερα αλλα και με λιγοτερες ωρες κτλ.

Αλλοι μπορει να εχουν σπορους,να εχουν μεγαλυτερη αναγκη απο ξεκουραση,ταξιδια κτλ

Παλαιοτερα για να γραψεις κατι μπορει να θυσιαζες μια ωρα μπασκετ με τους φιλους ενω τωρα μια ωρα απο τα παιδια σου.

 

Εγω δεν βρισκω κακη την ολη κατασταση οπως επισης σιγουρα δεν την βρισκω αναστρεψιμη με αυτα τα δεδομενα,τα οποια δεν θα αλλαξουν.

Η πληροφορια και η δυνατοτητα να μπεις πιο βαθεια στο χομπυ θα ειναι παντα μεσω των φορουμ,ακομα και αν ειναι ζομπυ.

Την εξελιξη της τεχνολογιας μπορεις να την προλαβεις ακομα και μεσω του youtube,πληροφοριες τις οποιες μπορεις να μοιραστεις εν συνεχεια και σε ενα φορουμ.

Η πρωτελευταια προταση στο screen shot του δημητρη τα λεει ολα.

 

Δυστυχως ομως αυτο που δεν θα αλλαξει ποτε ειναι ο ελληναρας χομπυστας....ο κομπλεξικος που θα του βγει το ''προεδριλικι'' και η διψα για προβολη,η μιζερια της ζηλειας γιατι καποιος αλλος μπορει να εχει 5 φυτα παραπανω,η κουτοπονηρια να σε χρησιμοποιησει για να παρει 2-3 ριζες απο αυτα τα φυτα,το κουτσομπολιο του χωριατη που θα κοιταξει τη ζωη του αλλου χομπυστα μπας και βρει κατι εκει που θα τον κανει να νοιωσει καλυτερα και που θα εχει 5 βλακειες να πει με τον αλλο κουτσομπολη φιλο του κτλ κτλ

Απο τετοια ''θεματακια'' ειμαστε γεματοι:jig:

 

Σιγουρα υπαρχουν ομως και μερικοι αγνοι και φυσιολογικοι ανθρωποι/χομπυστες τους οποιους ο καλυτερος τροπος να γνωρισεις και να μοιραστεις πληροφοριες/γνωσεις ειναι μεσω φορουμ.

Προσωπικα εχω γνωρισει αρκετους απο εδω μεσα και εκτος απο το να μαθεις δεκα πραγματα παραπανω για το ενυδρειο σου,αυτο που μενει ειναι και να κανεις 4-5 καλες φιλιες απο την ενασχοληση σου με αυτο.

Τα φορουμ θα ειναι παντα σαν το παλιο καλο κρασι...

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα είπατε πολύ ωραία και δεν έχω να συμπληρώσω κάτι πάρα μόνο σε κάποιες αναφορές που έγιναν ότι τα φόρουμ με την συμπεριφορά τους διώχνουν μέλη.
Νομίζω πως είναι ώρα για αυτοκριτική.

 

Πολλές φορές στο παρελθόν και στο παρόν γίνονται αναφορές πως γενικά τα φόρουμ με την συμπεριφορά τους διώχνουν τα μέλη τους, και επειδή και το ΑΖ είναι ένα φόρουμ το αφορά άμεσα αυτή η κριτική.


Τη ισχύει πραγματικά;
Δεν αντιλέγω πως υπάρχουν φόρουμ που έχουν ένα ποιο βασιλικό πνεύμα του τύπου διατάζω και κάνω ότι με αρέσει. 
Δεν το σχολιάζω και δεν θα ασχοληθώ με τα άλλα φόρουμ, θα ασχοληθώ με το ΑΖ και για να μην σας κουράζω θα προσπαθήσω να πω λίγα πράγματα.

 

Το ΑΖ δεν διώχνει κανένα μέλος του απλά τα μέλη αυτόμπανάρωνται με την συμπεριφορά τους ή απομακρύνονται οικειοθελούς και όλα αυτά γιατί δεν μπορούν να κυριαρχήσουν τον εγωισμό τους, έτσι απλά είναι τα πράγματα και δεν συμβαίνει κανένα μα κανένα άλλο γεγονός, είτε το παραδεχτούν είτε όχι η αλήθεια δεν αλλάζει. Όλοι έχουμε εγωισμό αλλά δεν μας κυριαρχεί σε σημείο να τυφλωθούμε πλήρες, βλέπουμε με ένα μάτι :) 

 

Το ΑΖ δεν είναι ένας υπολογιστής που λειτουργεί με αλγόριθμός και προγραμματισμένες κινήσεις, το ΑΖ είναι ένας ζωντανός οργανισμός και αποτελείτε από εμάς μέλη και συντονιστές. Αυτό αυτομάτως μας λέει ότι και έγιναν και γίνονται και θα γίνονται λάθη από όλες της πλευρές. Όποιος ψάχνει αψεγάδιαστο ΑΖ ας το ξεχάσει και ας μας χαιρετίσει από τώρα γιατί αυτό δεν πρόκειται να συμβεί. Το μόνο που μπορώ να υποσχεθώ είναι πως θα κάνουμε λάθη, θα κάνω λάθη.


Κάποιοι έχουν γονείς, κάποιοι γυναίκα και κάποιοι παιδιά, με όλους αυτούς ο κάθε ένας μας έχει μαλώσει, έχει παρεξηγηθεί, έχει υψώσει τον τόνο της φωνής του.
Ε αν μέσα στην οικογένεια συμβαίνουν αυτά λέτε δεν μπορούν να συμβούν εδώ που είμαστε ποιο ξένη, ποιο απομακρυσμένοι χωρίς να βλέπει ό ένας τον άλλον παρά μόνο να διαβάζει ένα γραπτό λόγο που αρκετές φορές είναι ξύλινος, επιβλητικός, προστακτικός, ερεθιστικός, προσβλητικός, γιατί έτυχε να μας βγει έτσι γιατί δεν είμαστε όλοι φιλόλογοι και δεν το έχουμε με το γράψιμο. Τη νομίζεται ότι το ΑΖ αποτελείτε από άγιους και αψεγάδιαστους ανθρώπους;

 

Τα λάθη θα γίνονται και θα πρέπει να τα συγχωρούμε, ή εμμονή στα λάθη και η εμμονή στην μη συγχώρεση είναι το πρόβλημα και ειλικρινά τέτοια άτομα δεν τα θέλω στο φόρουμ και ας μείνουμε μια χούφτα μέλη.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα με πολυ μεγαλες προεκτασεις. Δυστηχως το φαινομενο ειναι παγκοσμιο και εχει χτυπησει πολλα φορουμ. Βοηθαει και το γεγονος, κατα τη γνωμη μου, οτι υπαρχουν αρκετα, εως παρα πολλα, Ελληνικα Φορουμ και οι πληροφοριες ειναι διασπαρτες.

 

Αντιπαραθεσεις υπηρχαν και θα υπαρχουν παντα. Αλλωστε με μια τετοια "γεννηθηκε" και το ΑZ (οπως και σχεδον ολα τα φορουμ!) Αρκετοι ειμαστε μελοι σε πολλα απο τα Ελληνικα φορουμ, οπου τα post ειναι copy/paste κατι που πολλες φορες κατι που κουραζει τους αναγνωστες. Μεγαλο λαθος (παντα προσωπικη αποψη) που αδρανοποιηξηκε και ο ΠΣΦΕ. Αν ηταν ολα μελοι/post συγκεντρωμενα θεωρω οτι θα ηταν καλητερα.

 

Φιλικα παντα

Μιχαλης

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η εμπειρια φιλων απο αλλα forum,και αυτη καταθετω ηταν τραυματικη!δεν θελω να επεκταθω,μονο να σας αναφερω οτι κοντεψαν να ερθουν στα χερια,κοντεψαν να παρατησουν το χομπι τους κτλ.ο γραπτος λογος ευκολα μπορει να παρεξηγηθει.ειναι δειγμα πολιτισμου,να μην ειρωνευεσαι,να μην προσπαθεις να καπελωσεις τον αλλο,κτλ.εγω δεν εχω ουτε φατσοβιβλιο,και αυτου του ειδους η επικοινωνια μου ειναι λιγο-πολυ αγνωστη.εαν ο σκοπος ειναι η αλληλοβοηθεια,η δημιουργια παρακαταθηκης γνωσεων,η διατηρηση του ομορφου χομπυ μας σε τοσο δυσκολους  καιρους,τοτε και μονο αξιζει τον κοπο!!ειδα τις φωτογραφιες απο την κοπη της πιτας,με μελη που ειχαν φερει και τα παιδια τους και συγκινηθηκα.παντα τετοια!!!με εκτιμηση ο "νεος"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά απο όλη αυτή τη κουβέντα τι συμπέρασμα βγαίνει ;

Το Facebook το έχουμε για να στηρίζουμε το φόρουμ ή το φόρουμ στηρίζει Facebook προς μια " ομαλή " μετάβαση του φόρουμ σε κάτι άλλο ;.....

 

Και αυτό το λέω γιατί σήμερα είδα μια ανάρτηση στο facebook απο το ΑΖ που έλεγε :

 

"Οσοι θέλετε αντιγράφετε αυτό στον τοίχο σας

•Το κεντρικό σούπερ μάρκετ Σκλαβενίτης στη Ραφήνα μόλις άνοιξε και παρέχει νερό και φαγώσιμα!

•Στο κέντρο του Πικερμίου, οι καφετέριες EVEREST και Γρηγόρης μικρογεύματα προσφέρουν δωρεάν νερό και φαγητό!

•Όποιος θέλει να δώσει αίμα για τους τραυματίες να μεταβεί στο Σισμανόγλειο!

•Πολιτιστικο Παρκο Νεας Μακρης με κυλικείο και σταθμό πρωτων βοηθειων ΑΝΟΙΧΤΟ!

•Διόδια Δωρεάν

•Για όσους βρίσκονται Κινετα : Ανοιχτή αυλή στους αγίους Θεόδωρους για αδέσποτα Κινέτας που κινδυνεύουν αν δείτε ζώο κοντά στην πυρκαγιά μαζέψτε το και καλεστε 6975664142

•Στέγη και περίθαλψη σε όσους έχουν ανάγκη,Καπη Κινέτας και Μεγάρων!

•Στέγη στο Marathon Beach hotel Λεωφ Ποσειδώνος 12, Μαραθώνας Νέα Μάκρη 2294 095022

•Περίθαλψη ζώων στο 2108013302

•Στέγη στο Δημαρχείο και το Πνευματικό κέντρο Ραφήνας

•Άνοιξε γραμμή βοήθειας - - -108- - -
•Δημοτικό κτήριο Νέας Μάκρης 22943-20582

•Δωρεάν στέγη και φαγητό από το La Playa Marathon

•Δωρεάν στέγη στο ξενοδοχείο Νηρέα-Νέα Μάκρη 2294091214

•1ο και 2ο δημοτικό Αγίων Θεοδώρων προσφέρει στέγη μέχρι νεοτέρας

Βοηθάμε όλοι με οποιονδήποτε τρόπο,μετράμε 52 νεκρούς και ο αριθμός δυστυχώς αναμένεται να αυξηθεί κι άλλο"

------------------------------------------------------------------------

Πράγματι πολλή καλή και χρήσιμη ανάρτηση αυτή , δε θα έπρεπε όμως να έχει και ενα λινκ προς το αντίστοιχο θέμα εδώ ;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

Τελικά απο όλη αυτή τη κουβέντα τι συμπέρασμα βγαίνει ;

Το Facebook το έχουμε για να στηρίζουμε το φόρουμ ή το φόρουμ στηρίζει Facebook προς μια " ομαλή " μετάβαση του φόρουμ σε κάτι άλλο ;.....

 

Και αυτό το λέω γιατί σήμερα είδα μια ανάρτηση στο facebook απο το ΑΖ που έλεγε :

 

"Οσοι θέλετε αντιγράφετε αυτό στον τοίχο σας

•Το κεντρικό σούπερ μάρκετ Σκλαβενίτης στη Ραφήνα μόλις άνοιξε και παρέχει νερό και φαγώσιμα!

•Στο κέντρο του Πικερμίου, οι καφετέριες EVEREST και Γρηγόρης μικρογεύματα προσφέρουν δωρεάν νερό και φαγητό!

•Όποιος θέλει να δώσει αίμα για τους τραυματίες να μεταβεί στο Σισμανόγλειο!

•Πολιτιστικο Παρκο Νεας Μακρης με κυλικείο και σταθμό πρωτων βοηθειων ΑΝΟΙΧΤΟ!

•Διόδια Δωρεάν

•Για όσους βρίσκονται Κινετα : Ανοιχτή αυλή στους αγίους Θεόδωρους για αδέσποτα Κινέτας που κινδυνεύουν αν δείτε ζώο κοντά στην πυρκαγιά μαζέψτε το και καλεστε 6975664142

•Στέγη και περίθαλψη σε όσους έχουν ανάγκη,Καπη Κινέτας και Μεγάρων!

•Στέγη στο Marathon Beach hotel Λεωφ Ποσειδώνος 12, Μαραθώνας Νέα Μάκρη 2294 095022

•Περίθαλψη ζώων στο 2108013302

•Στέγη στο Δημαρχείο και το Πνευματικό κέντρο Ραφήνας

•Άνοιξε γραμμή βοήθειας - - -108- - -
•Δημοτικό κτήριο Νέας Μάκρης 22943-20582

•Δωρεάν στέγη και φαγητό από το La Playa Marathon

•Δωρεάν στέγη στο ξενοδοχείο Νηρέα-Νέα Μάκρη 2294091214

•1ο και 2ο δημοτικό Αγίων Θεοδώρων προσφέρει στέγη μέχρι νεοτέρας

Βοηθάμε όλοι με οποιονδήποτε τρόπο,μετράμε 52 νεκρούς και ο αριθμός δυστυχώς αναμένεται να αυξηθεί κι άλλο"

------------------------------------------------------------------------

Πράγματι πολλή καλή και χρήσιμη ανάρτηση αυτή , δε θα έπρεπε όμως να έχει και ενα λινκ προς το αντίστοιχο θέμα εδώ ;

 

Φυσικά και μόλις ετοιμαζοταν

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

η παρακαταθηκη,η βιβλιοθηκη,και το τελικο καταφυγιο θα ειναι το forum,προς τιμη των σκαπανεων που κοπιασαν και δεχτηκαν,να μοιραστουν τις γνωσεις τους!και αυτο πρεπει να συνεχιστει ,απο οσους ειναι ικανοι,αλλα και απο τα απλα μελη.fb θα δημιουργουνται καθε μερα,και οποιος θελει να συμμετασχει.εμενα μου αρκει αυτο το forum και τιποτα αλλο...

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Φυσικά και μόλις ετοιμαζοταν

Μεταξύ μας .... METAXA !!!

 

Το ερώτημά μου όμως είναι άλλο .

" Τελικά απο όλη αυτή τη κουβέντα τι συμπέρασμα βγαίνει ;

Το Facebook το έχουμε για να στηρίζουμε το φόρουμ ή το φόρουμ στηρίζει Facebook προς μια " ομαλή " μετάβαση του φόρουμ σε κάτι άλλο ;..... "

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως καλο θα ηταν να υπαρχει και μια αμεση ενημερωση του φορουμ απο τα θεματα που προκυπτουν στο FB.

Απο την μια υπαρχουν ανθρωποι οπου δεν συμμετεχουν στο FB οπως και εγω μια που δεν θελω να παρακολουθει ο καθε φιλος η γνωστος μου,  αναρτησεις μου που θα κουραζαν εναν ανθρωπο τον οποιο δεν εχει σχεση με την ενυδροφιλια, και εκτος αυτου δεν ειμαι γενικος φανατικος του FB και απο την αλλη το να παρουσιαζονται τα διαφορα θεματα και στο φορουμ που ειναι βεβαια σχετικα με τον χωρο θα εμπλουτιζε ακομη περισσοτερο το ιδιο το AZ με επιπλεον θεματα.

 

Θελω να πω..... οτι δεν ειμαι αρνητικος περι FB αν και προσωπικα δεν το κανω και πολυ χρηση, αλλα απο την αλλη καλο ειναι να χρησημοποιηθει και προς οφελος του φορουμ στην τελικη. Ισως ζηταω πολλα και τεχνικος να ειναι και καπως δυσκολο να γινει στην πραξη μια αναλογη συναλλαγη δεδομενων.... αλλα στην τελικη μονο οφελος θα ειχε μια αναλογη πρακτικη εαν αυτο ειναι εφικτο!!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...