Jump to content

ScarFace

Recommended Posts

Καλησπερα μετα απο αρκετα καιρο αποχης!προσφατα εστησα ενα 60λιτρο με λιγα φυτακια(συντομα θα μπουνε και αλλα φυτα)σκέφτομαι να βαλω

5-6 Carinotetraodon travancoricus...εχει καποιος καποια εμπειρια με τα συγκεκριμενα ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγω φίλε μου, έχω ενα ενυδρείο με 2 από αυτά..

Ότι απορίες έχεις ρωτας..

Απλά να σου πω ότι αν θελεις να βαλεις αρκετα θα πρεπει να ειναι ζουγκλα το ενυδρειο.. οχι 2 η 3 φυτα.. θέλει πυκνοφυτεμμενο για να θέσει το καθένα την περιοχή του.. ;)

Το έχεςι ψάξει απο διατροφές κλπ??

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πανέμορφα ψάρια πάνω απο όλα στον τρόπο που κολυμπούν, αλλά αν δεν το έχεις με την αναπαραγωγή ζωντανών τροφών δεν θα μπορέσεις να τα κρατήσεις για πολύ. Το λιγότερο θέλεις ένα επιπλέον μικρό ενυδρείο για να αναπαράγεις σαλιγκάρια και ιδανικά ένα ακόμη για να αναπαράγεις  δάφνια. Αν δεν μπορείς αυτά πας σε καταψυγμένες τροφές αλλά ενδιάμεσα πάλη την θέλουν την ζωντανή τροφή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

πανέμορφα ψάρια πάνω απο όλα στον τρόπο που κολυμπούν, αλλά αν δεν το έχεις με την αναπαραγωγή ζωντανών τροφών δεν θα μπορέσεις να τα κρατήσεις για πολύ. Το λιγότερο θέλεις ένα επιπλέον μικρό ενυδρείο για να αναπαράγεις σαλιγκάρια και ιδανικά ένα ακόμη για να αναπαράγεις  δάφνια. Αν δεν μπορείς αυτά πας σε καταψυγμένες τροφές αλλά ενδιάμεσα πάλη την θέλουν την ζωντανή τροφή.

 

Ακριβώς, εγώ πχ έχω άλλα 2 ενυδρεία να τρεχουν ( και έχω μέσα λαθρεπιβάτες να αναπαράγονται επιτηδες)  και μια μικρή λεκάνη για δάφνιες έτσι για να υπάρχει ποικιλία.. Επίσης αν θες να δεις χρώμα να βάλεις σκούρο βυθό αλλά δεν έχουν και ιδιαίτερο πρόβλημα ό,τι και ν έχεις.. Γενικά μια στις τόσες να δ΄νεις μικρά σαλιγκάρια γιατί ακονίζουν τα δόντια τους και παραμένουν υγιή.. ;) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν τρωνε MTS σαλιγκάρια Melanoides tuberculata εχω άπειρα και επειδή θα αλλαξω αμμο θα πανε για πέταμα ο ρυθμός αναπαραγωγής τους ειναι τρελός και το μονο πιυ θελουν ειναι αμμο και τροφή... Όποιος θελει μου λεει κι έρχεται απο αλιμο να πάρει!!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πωω τι λες τώρα.. Θα βολευε τοσο πολύ..

Απλα το θεμα ειναι οτι εισαι Αττικη και εμεις Βόρεια.. :( 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος panos nts έγραψε:

Εχω εγω φίλε μου, έχω ενα ενυδρείο με 2 από αυτά..

Ότι απορίες έχεις ρωτας..

Απλά να σου πω ότι αν θελεις να βαλεις αρκετα θα πρεπει να ειναι ζουγκλα το ενυδρειο.. οχι 2 η 3 φυτα.. θέλει πυκνοφυτεμμενο για να θέσει το καθένα την περιοχή του.. ;)

Το έχεςι ψάξει απο διατροφές κλπ??

Ευχαριστώ πολυ φιλε μου!ναι το ψαχνω ακομα γενικα θα εχω δικια μου ζωντανη να τους δινω!ναι θα εχει πολυ φυτο μεσα!

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

πανέμορφα ψάρια πάνω απο όλα στον τρόπο που κολυμπούν, αλλά αν δεν το έχεις με την αναπαραγωγή ζωντανών τροφών δεν θα μπορέσεις να τα κρατήσεις για πολύ. Το λιγότερο θέλεις ένα επιπλέον μικρό ενυδρείο για να αναπαράγεις σαλιγκάρια και ιδανικά ένα ακόμη για να αναπαράγεις  δάφνια. Αν δεν μπορείς αυτά πας σε καταψυγμένες τροφές αλλά ενδιάμεσα πάλη την θέλουν την ζωντανή τροφή.

Θα το κοιταξω για σαλιγκαρια ειδικα θα το ξεκινησουμε και βλεπουμε!

Ευχαριστώ πολυ παιδια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ ωραια ψαρια και θα δεις συμπεριφορες πολυ ομορφες.. αρκει οπως ειπα παραπανω να εχουν τον δικο τους χωρο αλλιως θα ειναι ροντεο.. :P

Εαν μπορουμε να βοηθησουμε καπως αλλιως εδω ειμαστε να το συζητησουμε.. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Irakles έγραψε:

Παιδιά αν τρωνε MTS σαλιγκάρια Melanoides tuberculata εχω άπειρα και επειδή θα αλλαξω αμμο θα πανε για πέταμα ο ρυθμός αναπαραγωγής τους ειναι τρελός και το μονο πιυ θελουν ειναι αμμο και τροφή... Όποιος θελει μου λεει κι έρχεται απο αλιμο να πάρει!!!! 

Οπως ξερω Μελανια δεν τρωει κανενα ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Οπως ξερω Μελανια δεν τρωει κανενα ψαρι.

Ααα δεν εχω ιδέα τι τρωνε τα παφερακια... Ξερω οτι τρωνε σαλιγκάρια, τωρα ποία δεν εχω ιδεα... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Ααα δεν εχω ιδέα τι τρωνε τα παφερακια... Ξερω οτι τρωνε σαλιγκάρια, τωρα ποία δεν εχω ιδεα... 

Ολα τα υπόλοιπα , εκτος απο melania :) απλα να χωραει στο στομα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...