Jump to content

rescape φυτεμενου


natateo

Recommended Posts

Καλημερα, παιδια!

Η αποφαση για rescape με "βασανισε" απο τοτε, που ειδα τις φωτογραφιες απο τα Dutch style ενυδρεια του @nicpapa

Ευχαριστω πολυ  για την έμπνευση , που μας προσφερεις με τις υπεροχες εικονες απο τα ενυδρεια σου!

Τωρα στο θεμα

Γενική κατηγορία ενυδρείου
 Φυτεμένο τυπου Dutch
Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 80Χ35Χ45
Συνολικά Λίτρα: 120
Sump (λίτρα): οχι

Οργανισμοί
Φυτά: rotala macrandra, hygrophila hippuroides, pogostemon erectus, nesaea crassicaulis, ludwigia glandulosa, hydrocotyle tripartita, amania bonsai, echinodorus tenellus, bacopa monnieri compact,

lobelia cardinalis, glossostigma elatinoides, hemianthus callitrichoides, cryptocoryne ( μαλλον wendtii)
Ψάρια: νεον τετρα(paracheirodon innesi)
Άλλα είδη: amano shrimp, neocaridina blue

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: οχι
Πέτρες:οχι
Ξύλα: ξύλο αμπελιού και ενα μικρο mangrove
Άλλα διακοσμητικά : οχι
Υπόστρωμα: Tropica Plant growth substrate
Βυθός: europet bernina dark 1-3 mm

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Juwell 2X35w (Day+Nature), Sylvania 2X35w (grolux+ aquastar)- θα γινει αντικατασταση με Juwell.
Διάρκεια φωτισμού: 7 ωρες με προοδευτικη αυξηση μεχρι 9 ωρες.

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: εξωτερικο φιλτρο Eheim ecco pro 200
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστατης 50w
Λίπανση: ακομα ελαχιστη(μονο μικρο και καλιο), μετα βλεπουμε...
Παροχή CO2 : DIY (περιπου 2 φυσαλιδες ανα δευτερολεπτο)
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: ζωντανες τροφες(daphnia, bloodworms,artemia,grindal)+ flakes


Παράμετροι
pH: 6,6 - 6,8
Γενική σκληρότητα (GH): 5
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5 ppm
Φωσφορικά (PΟ4): 0,1 ppm
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: πρωτες 2 εβδ ανα 3 ημερες απο 40%, μετα ανα 5 ημερες απο 30%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Α/Ο + απο την βρυση (3:1) χωρις προσθετα.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: ανα 10 ημερες καθαρισμα τζαμιων και  φιλτρου (αλλαγη βαμβακου μονο, 1 φορα το μηνα ξεπλενω ελαφρος το βιολογικο υλικο)

 

Απο την αρχη:

5-78.jpg.b97379374cdd4d9ecd43e6aaa8fd38d5.jpgΦελιζολ+λαβα

 

5-88.jpg.e8ad6e3dd9d9de51b6025220ec271777.jpg5-6.jpg.576148f13517e028f697bb9a3394973e.jpg

5-9.jpg.cce9bb29ed9c06223e846669a2e8d832.jpg

Μετα το φυτεμα

5-0.jpg.d33def3bd3150a9224ec577ac0307bf2.jpg

 

σε 10 ημερες , μετα το πρωτο κλαδεμα(κομματια λαβας- πανω στο ξυλο- θα φυγουν, εδεσα φισσιδενς φοντανους πανω, μου ηρθε ξερο, σαν κρητικο παξιμαδι και προσπαθω να το κρατησω εν ζωη).

1647972261_5-9(2).jpg.bfafd5dacc60aae6739c4ac505164e6d.jpg

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει γινει πολυ ωραια δουλεια!!

Ειναι πολυ ομορφο Ναταλια μπραβο!

Ποσα νεον ειναι σε αριθμο??

Link to comment
Share on other sites

για να δούμε όταν μεγαλώσουν  τα φυτά πως θα φαίνεται, πάντως και εσύ σαν εμένα είσαι δεν έχεις υπομονή να το παρουσιάσεις τελειωμένο :hehe

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Ναταλια..... καλη αρχη και καλη συνεχεια!!

Με τοσο φως και διοξειδιο σε βλεπω να ξεμενεις συντομα απο αζωτο, παρε και ενα NPK συν ενα σιδηρο εξτρα.

Την καλημερα μου everybody...........

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Εχει γινει πολυ ωραια δουλεια!!

Ειναι πολυ ομορφο Ναταλια μπραβο!

Ποσα νεον ειναι σε αριθμο??

Θα μπουν τα 15, που ειχα. Απλα θα περιμενω ακομα καμια εβδομαδα για να στρωσει καλα το ενυδρειο. Το φιλτρο στρωμενο ηταν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Μπραβο Ναταλια..... καλη αρχη και καλη συνεχεια!!

Με τοσο φως και διοξειδιο σε βλεπω να ξεμενεις συντομα απο αζωτο, παρε και ενα NPK συν ενα σιδηρο εξτρα.

Την καλημερα μου everybody...........

Σημερα μετρησα N,P - μηδενικα, αρχισα N+P. Βλεπω να΄ρχιζει και χλωρωση φυλλων(παρα την προσθεση Seachem flourish). Θα παρω σιδηρο ...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λιγα λογια για τα φυτα, που παρηγγειλα απο misirlis-aquarium.

Eπιτηδες ειχα παρει απο την παραγωγη τους για να δω ποια θα ειναι η διαφορα απο τα φυτα της Tropica. Τι μπορω να πω...

Στο site γραφει: Θα τα παραλάβετε σε άριστη κατάσταση, απαλλαγμένα από άλγη και σε μεγάλες ποσότητες . Η ποσοτητα ειναι λιγο παραπανω απ΄οτι εχει Tropica, απο Macrandra μου εστειλαν κανα μισο κιλο! Απ΄τα αλλα απο 5-7 ριζες (για τα stem νομιζω ειναι αρκετο), ομως σαλιγκαρακια υπαρχουν (οχι πολλα), green spot algae full σε Lobelia και κορυφες στα stem - μακριες,αδυνατες(διορθωνεται).

Ηθελα ακομα να ρωτησω τον @rastafarian (εχει fissidens fontanus kai riccardia chamedryfolia στο δικο του scape ) σε τι κατασταση ηταν τα μοςς ,οταν τα παρελαβες;

Απλα το δικο μου fissidens ηταν αποξηραμενο εντελως. Το΄σπασα σε κομματια, εδεσα σε λαβα και μετα απο 2εβδομαδες πρασινισε. μίλησα με καποιον απο misirlis, και μου ειπε οτι ετσι ερχεται και fissidens kai riccardia(δηλαδή παξιμαδι)απο την Tropica. Αν εχεις καμια πληροφορια για το πως πρεπει να ειναι ... γραψε δυο λογια παρακαλω.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Εχει γινει πολυ ωραια δουλεια!!

Ειναι πολυ ομορφο Ναταλια μπραβο!

Ποσα νεον ειναι σε αριθμο??

Ακομα ειμαι σε κατασταση  κοψε-ραψε :) Δεν υπαρχουν αρκετες ριζες. Και το τελικο κουρεμα σ΄αργησει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2018 at 8:06 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Λιγα λογια για τα φυτα, που παρηγγειλα απο misirlis-aquarium.

Eπιτηδες ειχα παρει απο την παραγωγη τους για να δω ποια θα ειναι η διαφορα απο τα φυτα της Tropica. Τι μπορω να πω...

Στο site γραφει: Θα τα παραλάβετε σε άριστη κατάσταση, απαλλαγμένα από άλγη και σε μεγάλες ποσότητες . Η ποσοτητα ειναι λιγο παραπανω απ΄οτι εχει Tropica, απο Macrandra μου εστειλαν κανα μισο κιλο! Απ΄τα αλλα απο 5-7 ριζες (για τα stem νομιζω ειναι αρκετο), ομως σαλιγκαρακια υπαρχουν (οχι πολλα), green spot algae full σε Lobelia και κορυφες στα stem - μακριες,αδυνατες(διορθωνεται).

Ηθελα ακομα να ρωτησω τον @rastafarian (εχει fissidens fontanus kai riccardia chamedryfolia στο δικο του scape ) σε τι κατασταση ηταν τα μοςς ,οταν τα παρελαβες;

Απλα το δικο μου fissidens ηταν αποξηραμενο εντελως. Το΄σπασα σε κομματια, εδεσα σε λαβα και μετα απο 2εβδομαδες πρασινισε. μίλησα με καποιον απο misirlis, και μου ειπε οτι ετσι ερχεται και fissidens kai riccardia(δηλαδή παξιμαδι)απο την Tropica. Αν εχεις καμια πληροφορια για το πως πρεπει να ειναι ... γραψε δυο λογια παρακαλω.

 

Τα συγκεκριμενα φυτα τα εχω χρονια,το fissidens το ειχα παρει απο ebay πριν πολλα χρονια και μου ειχε ερθει μια χαρα.

Τη mini pelia μου την ειχε στειλει ο Νικος μαζι με κατι αλλα φυτα πριν 2-3 χρονια και ειχε ερθει παλι μια χαρα.

Δεν εχω αγορασει κανενα απο αυτα απο μαγαζι οπωτε δεν μπορω να σου πω πως ερχονται,αλλα λογικα θα πρεπει να ερχονται μια χαρα και οχι ξερα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναταλια γινεται πολυ ομορφο!Μπραβο!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες μπηκαν τα  ψαρακια. Τωρα μια φωτο πριν το κουρεμα. Σε 2 μερες αλλαγη νερου και παλι κουρεμα. Δεν μ΄αρεσει πως παει bacopa monnieri , πολυ αργα μεγαλωνει(μπορει μετα το κουρεμα). παρατηρήσεις για το scape; Απλα μην γραφετε , οτι ολα ειναι τελεια :). Ολες  οι κριτικες ειναι καλοδεχουμενες!

Και μπορει να μου πει καποιος , γιατι στη φωτο ολα καπως πρασινοπα βγαινουν (ενταξη, με το κινητο βγαζω περα:))

777.jpg.8ed5077fb81e9d60f1df662156a1e997.jpg

 

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ όμορφο!!

Μέσα σε 15 μέρες έγινε έτσι? 'Η 25? Δεν μπορώ να το υπολογίσω..

2 πραγματάκια θα έλεγα.. Η σωλήνα επιστροφής του φίλτρου "με χαλάει" και αν ήταν καλύτερο να 'εβαζες μια πλάτη σκουρόχρωμη(?)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικα το καλοκαιρι τραβανε ζορι τα φυτα και αυτο φαινετε και στην αναπτυξη τους Ναταλια...... απο εκει και περα εχεις ενα ομορφο συνολο που οσο θα πυκνωνει θα δειχνει και ποιο γεματο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Πραγματικά πολύ όμορφο!!

Μέσα σε 15 μέρες έγινε έτσι? 'Η 25? Δεν μπορώ να το υπολογίσω..

2 πραγματάκια θα έλεγα.. Η σωλήνα επιστροφής του φίλτρου "με χαλάει" και αν ήταν καλύτερο να 'εβαζες μια πλάτη σκουρόχρωμη(?)

Απο το φυτεμα περασαν 25-27 ημερες. Κατι θα κανω με σωλινα εισοδου(εχει και ενα κομματι υφασματος(να μην ρουφαει οι γαριδες),

για το φοντο θα δοκιμασω αλλα χρωματα(τωρα ειναι απλα ο τοιχος του σπιτιου! :)

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Χθες μπηκαν τα  ψαρακια. Τωρα μια φωτο πριν το κουρεμα. Σε 2 μερες αλλαγη νερου και παλι κουρεμα. Δεν μ΄αρεσει πως παει bacopa monnieri , πολυ αργα μεγαλωνει(μπορει μετα το κουρεμα). παρατηρήσεις για το scape; Απλα μην γραφετε , οτι ολα ειναι τελεια :). Ολες  οι κριτικες ειναι καλοδεχουμενες!

Και μπορει να μου πει καποιος , γιατι στη φωτο ολα καπως πρασινοπα βγαινουν (ενταξη, με το κινητο βγαζω περα:))

777.jpg.8ed5077fb81e9d60f1df662156a1e997.jpg

 

Η αληθεια Ναταλια ειναι οτι ειναι οντως πολυ ομορφο.. Απλα για να δειξει πιστευω οτι ενα μαυρο χαρτονι απο πισω θα κανει μεγαλη αντιθεση και θα το ευχαριστιεσαι πιο πολυ και εσυ.. Οσο για τον σωληνα ναιι καλα εκανες και εβαλες για τις γαριδες γιατι θα τις εβρισκες στο φιλτρο αλλα αν εβαζες καποιο φυτο για να το καλυπτει?! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια σημερινη φωτο. Εκοψα H.tripartita παραπανω απ΄οτι πρεπει (παρασυρθηκα, τι να πω). Εκανε η εμφανιση της staghorn algae. Αναμενομενο ηταν.

akva-1..thumb.jpg.9664a774567710b70a3e2607f450d2fa.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Να χαρω εγω ομορφιες...........  :)

Μηπως να λειπεις ποιο συχνα τελικα.............:hehe σε πειραζω!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια για τα καλα σας λογια! :bigemo_harabe_net-146:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Ναταλία,

Είναι πολύ όμορφο!

Έχεις πολύ φως και θα δυσκολεύεσαι με αλγούλες! Δεν χρειάζεσαι τόσο πολύ , κατεμέ τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Που πήγε βρε το μπαστούνι του φίλτρου;

Συμφωνώ για το φως πάντως.

Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2018 at 12:10 ΜΜ, το μέλος Fred13 έγραψε:

Kαλημέρα Ναταλία,

Είναι πολύ όμορφο!

Έχεις πολύ φως και θα δυσκολεύεσαι με αλγούλες! Δεν χρειάζεσαι τόσο πολύ , κατεμέ τουλάχιστον!

Και οι τεσσερις λαμπες καινε μονο 5 ωρες ,  αλλες 3-ς ωρες μονο δυο. Δηλαδη 1,5 (Χ2)- 5(Χ4)-1,5(Χ2). Δοκιμαζω ακομα. Αλγες εχω απο λιγο καθε φορα ,που ξεκιναω με πολυ φως , αλλα μεχρι τον 3-ο  μηνα με ενουχλουν, μετα εξαφανιζονται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος AgMa έγραψε:

Που πήγε βρε το μπαστούνι του φίλτρου;

Συμφωνώ για το φως πάντως.

Χα! Το΄κρυψα! Πλακα κανω , το΄βγαλα για να τραβηξω φωτο. Εχει τωρα και σφουγγαρι απο πανω, να μην ρουφαει τις γαριδες και φαινεται ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναταλία όντας κολλημένος στην αλμυρή πλευρά του φόρουμ δεν το πήρα χαμπάρι το θέμα! Πολύ όμορφο scape, πολύ καλή ανάπτυξη και αγαπημένα διαχρονικά ψαράκια! Συνταγή επιτυχίας!

 

πολλα μπράβο 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Ναταλία όντας κολλημένος στην αλμυρή πλευρά του φόρουμ δεν το πήρα χαμπάρι το θέμα! Πολύ όμορφο scape, πολύ καλή ανάπτυξη και αγαπημένα διαχρονικά ψαράκια! Συνταγή επιτυχίας!

 

πολλα μπράβο 

Ευχαριστω πολυ! Απο μια πλευρα σας ζηλευω (τους αλμυρους), αλλα απο την αλλη πολλα προβληματα εχετε (η μου φαινεται; :))

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...