Jump to content

Ερώτηση για λάμπα UVB


Recommended Posts

 

Καλησπέρα.
Έχω πάρει αυτή την λάμπα( exo terre Reptile UVB 100- 13W )την οποία την έχω πάνω σε αυτό το φωτιστικό ( EXO TERRA GLOW LIGHT SMALL) και θέλω να ρωτήσω πόσες ώρες πρέπει να την έχω αναμμένη.
 Να ενημερώσω ότι έχω είδη ένα φωτιστικό γραφείου που έχει πάνω του μια απλή λάμπα 5w και είναι αναμμένη 10 ώρες.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιάννη. 

Τί ζωάκι έχεις? 

 

Μπορείς να βάλεις φωτό να δούμε το setup σου? 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κιόλας , αλλά από κεκτημένη ταχύτητα δεν το ανάφερα ...... 

Λοιπόν έχω δυο μικρά χελωνάκια τα γνωστά κόκκινο μάγουλα.

Η γιαλα έχει διάσταση 40μηκος και 25 πλάτος το ύψος του νερού το έχω στους 8 πόντους.

Μεσα στο νερό έχω έναν θερμοστάτη και ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο με σφουγγάρι λίγο μακαρόνι.

Θερμοκρασια νερού είναι από 26 μέχρι 28 βαθμούς και αέρα γύρω στους 26 με 27

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

την έχεις αναμένει όσες ώρες είναι αναμμένος και ο βασικός φωτισμός σου, απλά ανάβουν όλα μαζί και κλείνουν όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

Θελω να ρωτήσω σχετικά με την λάμπα UVA εάν στην θέση της βάλουμε μια κανονική λάμπα  ένως απλού φωτιστικου σε συνδυασμό με μια UVB      εάν θα έχουν κανένα πρόβλημα τα χελωνάκια σχετικά με αυτό που χρειζοντε να περνούν από την λάμπα 

Το ρωτάω εδώ για να μην ανοίγω  καινούργιο ποστ επειδή  νομίζω η ερώτηση είναι σχετική.

Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2018 at 11:18 ΠΜ, το μέλος giannisv έγραψε:

Καλημέρα .

Θελω να ρωτήσω σχετικά με την λάμπα UVA εάν στην θέση της βάλουμε μια κανονική λάμπα  ένως απλού φωτιστικου σε συνδυασμό με μια UVB      εάν θα έχουν κανένα πρόβλημα τα χελωνάκια σχετικά με αυτό που χρειζοντε να περνούν από την λάμπα 

Το ρωτάω εδώ για να μην ανοίγω  καινούργιο ποστ επειδή  νομίζω η ερώτηση είναι σχετική.

Έγινε επεξεργασία - Ειρήνη Σκλαβούνου
λαθος
Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια την ιδια απορια εχω και εγω αλλα με τη κοινη λογικη μια λαμπα δε βγαζει τοση θερμοτητα οπως μια uva αν και τωρα το καλοκαιρι δε χρειαζεται μιας και οι θερμοκρασιες δωματιου σε λιγο καιρο θα γινουν κατι παραπανω απο ιδανικες για αυτες.προσοχη μονο μη τις χτυπαει κανενα ερκοντισιον!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Ειρήνη Σκλαβούνου έγραψε:

να σου πω την αληθεια την ιδια απορια εχω και εγω αλλα με τη κοινη λογικη μια λαμπα δε βγαζει τοση θερμοτητα οπως μια uva αν και τωρα το καλοκαιρι δε χρειαζεται μιας και οι θερμοκρασιες δωματιου σε λιγο καιρο θα γινουν κατι παραπανω απο ιδανικες για αυτες.προσοχη μονο μη τις χτυπαει κανενα ερκοντισιον!

Όποτε προς το παρόν τώρα την UVA την αφήνουμε για τον χειμώνα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...