Jump to content

Σφουγγάρια ή Βιολογικό


GVC

Recommended Posts

Ρε παιδιά μια ακόμα ερώτηση. Στο Primo 110, το φίλτρο είναι εσωτερικό...Μέσα στο φίλτρο, όπως συνηστά η κατασκευάστρια εταιρεία έχει 3 σφουγγάρια..Ένα μπλε, ένα πράσινο, ένα μαύρο και ένα λευκό, όπως δείχνει η φωτογραφία.. Το μαύρο έφαγε πόδι, μιας και τώρα ξεκινάω να βάζω ζωντανά μέσα στο ενυδρείο και δνε έχει υπάρξει μέχρι τώρα πρόβλημα. είναι ο άνθρακας αν δεν κάνω λάθος. Το λευκό οκ είναι βαμβάκι, ένα πρώτο χοντρικό φιλτράρισμα.Τα άλλα δύο δεν έχω καταλάβει για ποιό λόγο υπάρχουν;;Είναι για φιλτράρισμα ή για αποικίες βακτηρίων. Αν είναι για αποικίες βακτηρίων γιατί να μην τα αφαιρέσω εντελώς και να αδειάσω χύμα ένα σακουλάκι μακαρόνι μέσα, που βλέπω ότι είναι η πιο σύνηθες και επιβεβαιωμένη λύση από όλους για αποικίες βακτηρίων;;

fg_juwel_auqarium_filter_BioFlow_super_system(1)-l.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως έκανες θα έβγαζα το μαύρο και θα έκοβα στα δύο το μπλέ και το πράσινο και θα κράταγα τα μισά (και τα άλλα μισά θα τα είχα για backup) και το κενό θα το γέμιζα με substrat pro ή siporax (ή κάποιο αντίστοιχο)! 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια ζωή αυτό κάνω. Και σφουγγάρια και βιολογικό 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Εγω γιατι το ψηνω να τα κοψω στο 1/3 κι το υπολοιπο να το γεμισω με βιολογικο κ απο πανω το ενυδρειακο βαμβακι. Σαν σειρα να τα βαλω ( απο κατω προς τα πανω) μπλε - πρασινο - siporax - βαμβακι. 

Αφηνω κενα μεταξυ τους; Υπαρχει λογος; Ρε παιδια εσεις ποιο βαζετε; Το substrat pro η το siporax; Υπαρχει καποια διαφορα μεταξυ τους;

Link to comment
Share on other sites

15 χρόνια τώρα βάζω της jbl τα κυλινδρακια αλλά σίγουρα δεν είναι το καλύτερο της αγοράς. Κενό δεν είχα ποτέ χωρίς να ξέρω αν είναι σωστό 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...