Jump to content

Sos χρυσοψαρο κολυμπαει πλαγια


Recommended Posts

Καλησπέρα. Εχω προβλημα με το Λορέντζο (χρυσόψαρο). Πριν λιγη ώρα τον παρατηρησα  και κολυμπαει με δυσκολια πλαγια, είναι σαν να τον δέρνει η ροη του φιλτρου στην αρχη νόμιζα οτι τον χασαμε. Αρχικά αλλαξα το 40% περίπου και εριξα αντιχλωριο..διαβασα καπου ότι μπορει να είναι νυκτικη κύστη και λεει οχι ταισμα βρασμενο αρακά καιενυδρειακο αλατι. Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει για να μην το χασω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας στοιχεία για το ενυδρείο. 

 

Οι αναπνοές του πώς είναι;

Link to comment
Share on other sites

27 λιτρα ειναι και ημουν στη διαδικασια στρωσιματος εριχνα βακτηρια και έκανα αλλαγες 30τοισ εκατο καθε μερα η κάθε δυο οπως μου ειπαν καποιοι εδω μεσα να κανω αλλα δεν ηξερα καν τι παίζει με αμμωνιες

Link to comment
Share on other sites

Βρασε δυο-τρια μπιζελια και ξεφλουδισετα,ταισε με αυτα το χρυσοψαρο,μετα νηστεια.Μην ριχνεις αλατι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν το προλαβα και ειχαμε απώλεια. Αφου δεν μπορεσα να το αποφυγω σκεφτηκα αν μπορω να στρωσω ετσι το ενυδρειακι για να βαλω ένα μονομάχο που εχω σε ένα μικρό. Χθες για 7-8ωρες ειχε κλεισει το φιλτρο και μετα το ξαναεβαλα αυτό σημαίνει ότι αν υπηρχαν βακτηρια μειωθηκαν? Το χρυσοψαρο να το βγαλω η να το αφησω καποιο διαστημα με το φιλτρο να δουλευει για να στρωσει? Δεν εχω ιδεα τι γίνεται παντως ειναι στεναχωρο να το βλεπω στον πατο ακουνητο 

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι ψόφιο να το αφαιρέσεις άμεσα.

Το φίλτρο για κανένα λόγο δεν πρέπει να το κλείνεις.

Δυστυχώς είναι από τις δυσάρεστες στιγμές που έχει το χόμπυ.

Την επόμενη φορά πρέπει να είσαι πιο προετοιμασμένος απ όλες τις απόψεις.:)

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδη τωρα θα το βγαλω απο μεσα και μετα τι διαδικασια θα ακολουθησω για να βαλω το μονομαχο μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό είναι σε λειτουργία το ενυδρείο? Τι υλικά υπάρχουν μέσα στο φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Περιπου 3 μηνες νομιζω μαζι μιλουσαμε οταν ρωτουσα για το στρωσιμο σε αλλο αρθρο. Εχει ενα μαυρο βαμβακι πωσ το λενε δε θυμαμαι και ειχα βαλει και σιποραξ.προσπαθουσα να το στρωσω με σταγονες βακτηρια τελευταια αλλα δεν ειχα ιδεα τι γίνεται αν εκανε δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τρεις μήνες έχει στρώσει το ενυδρείο. Οπότε κάνε μια μεγάλη αλλαγή νερού και βάλε το μονομάχο.

Συμπληρωματικά θα σου έλεγα να βγάλεις όλα τα πλαστικά που έχεις μέσα, και να τα αντικαταστήσεις με κάποιο ξυλαράκι και κανα δυο εύκολα φυτάκια.:)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έβγαλα τα πλαστικα και θα παρω ριζουλα με κανα δυο φυτα που είχα ηδη σκοπό να το κανω. Δεν ειμαι σιγουρος ομως αμα εχει στρωσει.. ηταν αρκετες ωρες κλειστο το φιλτρο και δεν ξερω..μηπως πριν βαλω το.μονομαχο να κανω κατι να στρώσει σίγουρα? Προς το παρων έκανα κάτι μαλλον χαζο..εβαλα 2-3 φυλλαρακια μεσα να μεινουν για να τρέφονται τα βακτηρια αν εχω καταλαβει καλα τι γίνεται θα βοηθήσει. Μηπως να ρίξω ξανα λιγες σταγόνες βακτήρια κάτι? Να περιμενω ? Να πάρω τεστ αμμωνίας να ελεγξω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Thanasis97 έγραψε:

Λοιπόν έβγαλα τα πλαστικα και θα παρω ριζουλα με κανα δυο φυτα που είχα ηδη σκοπό να το κανω. Δεν ειμαι σιγουρος ομως αμα εχει στρωσει.. ηταν αρκετες ωρες κλειστο το φιλτρο και δεν ξερω..μηπως πριν βαλω το.μονομαχο να κανω κατι να στρώσει σίγουρα? Προς το παρων έκανα κάτι μαλλον χαζο..εβαλα 2-3 φυλλαρακια μεσα να μεινουν για να τρέφονται τα βακτηρια αν εχω καταλαβει καλα τι γίνεται θα βοηθήσει. Μηπως να ρίξω ξανα λιγες σταγόνες βακτήρια κάτι? Να περιμενω ? Να πάρω τεστ αμμωνίας να ελεγξω?

Κάνε μια μεγάλη αλλαγή νερού και βάλε το ψάρι. Μπορεί να έχει μειωθεί η αποικία  των βακτηρίων αλλά δεν έχει εξαφανιστεί. Η πρόσθεση βακτηρίων, και το τεστ πάντα είναι χρήσιμα. Μετά την εισαγωγή του ψαριού ταίζεις ελάχιστα για δυο τρεις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2018 at 8:06 ΜΜ, το μέλος Thanasis97 έγραψε:

Καλησπέρα. Εχω προβλημα με το Λορέντζο (χρυσόψαρο). Πριν λιγη ώρα τον παρατηρησα  και κολυμπαει με δυσκολια πλαγια, είναι σαν να τον δέρνει η ροη του φιλτρου στην αρχη νόμιζα οτι τον χασαμε. Αρχικά αλλαξα το 40% περίπου και εριξα αντιχλωριο..διαβασα καπου ότι μπορει να είναι νυκτικη κύστη και λεει οχι ταισμα βρασμενο αρακά καιενυδρειακο αλατι. Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει για να μην το χασω?

Ευχαριστώ

Δεν μου φαινεται καθολου για swim bladder, αλλα για δηλητηρίαση απο αμμωνια. Δεν μας ειπες για το ταιζμα(τι και πως και ποτε), καθε πότε και ποσο αλλαζεις νερο, πότε πηρες το ψαρι, συμπεριφορα του ψαριου πριν το συμβαν, αν εκανες ποτέ κανενα τεστακι . Το χαλικι (μαλλον) ειναι βαμμενο, μπορει και αυτο να φταιει μαζι με τα πλαστικα φυτα,που εχεις (κακης ποιοτητας πλαστικο μπορει να βγαζει καποιες δηλητηριωδες ουσιες στο νερο).

Μερικοι πλενουν το χαλικι και το ξαναβαζουν στο ενυδρειο καθε εβδομαδα, τοτε δεν μηλαμε καν , οτι εστρωσε το ενυδειο( δεν προλαβαίνει να στρωθει)- πιστευω δεν το εκανες...

Θα ελεγα να πεταξεις ολα τα βαμμενα και πλαστικα απο το ενυδρειο σου και να το στρωσεις απο την αρχη(με φυσικο χαλικακι(οχι μαρμαρο), πετρα λαβας και ζωντανα φυτα).

Συνεχεισε να ασχολησε με το χομπι , απλα ριξε και λιγο διαβασμα για το σωστο στρωσιμο του ενυδρειου.:)

 
 
 
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Το τάιζα δυο με τρια φιλαρακια τη μερα και μια μερα της βδομαδας του εκανα διαιτα..νερο αλλαζα στην αρχή καθε μερα 30 τοις εκατο και τωρα τελευταία καθε δυο μερες..εριχνα και σταγονες βακτηρια με καθε αλλαγη τη δοσολογια που ελεγε. Τα πετραδακια έχουν κατι σαν ασημενια πανω και μπορει να ειναι βαμενα...δεν τα επλυνα ποτέ. Εβγαλα το δεντρακι και αυτα τα μωβ που είχα σε τελειως πλαστικα και αφησα το βαρελακι και εναν αστερια που ειναι κεραμικα η κατι τετοιο. Τελος πάντων μετα την απωλεια του χρυσοψαρου εβαλα πριν απο λίγο το μονομαχο μετα απο μια καλη αλλαγη 80% και προσθεσα ενα κορμό με μια ανουμπια και ενα θερμόμετρο και δείχνει 25 βαθμους. Δυστυχως δεν μπορω να διαθεσω πολλα χρηματα αλλα προσπαθωνα κανω ότι καλυτερο για να το εξελιξω.

IMG_20180604_190533.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορέσω να το σώσω αυτό το καημενο η θα παθει το ιδιο αραγε? Μήπως να αλλαξω χαλικι? Το σίγουρο ειναι οτι θα παρω σήμερα κιολας τεστ αμμωνίας

Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2018 at 12:43 ΜΜ, το μέλος Thanasis97 έγραψε:

Θα μπορέσω να το σώσω αυτό το καημενο η θα παθει το ιδιο αραγε? Μήπως να αλλαξω χαλικι? Το σίγουρο ειναι οτι θα παρω σήμερα κιολας τεστ αμμωνίας

Πως πάνε τα πράγματα?:)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εβαλα κατι λεντ για 8ωρο να συντηρω την ανουμπια ταιζω καθε βραδυ και αλλαζω και το 1/4 του νερου καθε 24ωρο.τωρα πρεπει απαραιτητα να παρω τεστ αμμωνιας να δω τι γινεται πρεπει να δω αν εχει στρωσει...δεν εριξα ακομη σταγονες βακτηρια δεν ηθελα να το επιβαρυνω δεν ξερω.επισης ανεβαζει θερμοκρασια 28 βαθμους εχει πολλη ζεστη τωρα και εβαλα ενα 12ρι ανεμιστηρακι να πεφτει 25-26 C

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα πριν περιπου 4 λιτρα απο τα 25 για ανανεωση και οπως εριχνα απο πανω με το κουβαδακι επεφτε με πιεση δτα χαλικακια κατω και αρχισαν να βγαινουν υπόλειμματα τροφων απο κατω και να κάνουν γυρω γυρω...μηπως να βγαλω τα χαλικια να τα πλυνω? Μπορεί να εχουν πολυ πραμα μεσα και να μην υπάρχουν βακτηρια να διωξουν την αμμωνια? Αυριο θα πάρω τεστ αμμωνιας δε γίνεται

IMG_20180611_214852.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα. Τις τελευταίες φορες που κανω μικρη αλλαγη νερου για ανανεωση στο ενυδρειακι οπως το ρίχνω μεσα με ενα μπολακι ανασηκώνει κάτι σαν σκονη προφανως είναι υπολείμματα τροφων κλπ η απο την ανουμπια που έβαλα δεν ξερω. Επίσης άνοιξα μια μερα το φιλτρακι το από κάτω που εχει τον υαλοβαμβακα και το σιποραξκαι επεσε ενα συννεφο απο βρωμια..υπαρχει περίπτωση να είναι κακο αυτο? Απο αμμωνια δεν έχω ιδεα το γίνεται δυστυχώς δεν περισσεύουν καθόλου χρηματα να πάρω τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...