Jump to content

Θολό νερό σε νέο ενυδρειο


Aqua Maniac

Recommended Posts

Πρόσφατα απέκτησα ενα ενυδρειο 100 λιτρα μου το χάρισαν και το στρώνω με τροφη εδω και 3 βδομάδες ακριβως αρα την επόμενη εβδομάδα θα βαλω και τα ψαράκια μου 2guppies τα οποία εχω τωρα σε ενα μικρο ενυδρειο. Το νερό του 100 λίτρου ενυδρειο ειναι θολό σε κάποια σημεία πως μπορώ να αντιμετωπίσω αυτο το προβλημα;

Επίσης θα ήθελα να ενημερώσω ότι αυτα αυτά που φαίνονται στο ενυδρειο ειναι φυσαλιδες και όχι βρωμια

20180602_220021.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Aqua Maniac έγραψε:

Πρόσφατα απέκτησα ενα ενυδρειο 100 λιτρα μου το χάρισαν και το στρώνω με τροφη εδω και 3 βδομάδες ακριβως αρα την επόμενη εβδομάδα θα βαλω και τα ψαράκια μου 2guppies τα οποία εχω τωρα σε ενα μικρο ενυδρειο. Το νερό του 100 λίτρου ενυδρειο ειναι θολό σε κάποια σημεία ( σε αυτή τη φωτογραφία δε φαίνεται πολυ) πως μπορώ να αντιμετωπίσω αυτο το προβλημα;

Επίσης θα ήθελα να ενημερώσω ότι αυτα αυτά που φαίνονται στο ενυδρειο ειναι φυσαλιδες και όχι βρωμια

 

 

20180602_224206.jpg

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Aqua Maniac said:

Πρόσφατα απέκτησα ενα ενυδρειο 100 λιτρα μου το χάρισαν και το στρώνω με τροφη εδω και 3 βδομάδες ακριβως αρα την επόμενη εβδομάδα θα βαλω και τα ψαράκια μου 2guppies τα οποία εχω τωρα σε ενα μικρο ενυδρειο. Το νερό του 100 λίτρου ενυδρειο ειναι θολό σε κάποια σημεία πως μπορώ να αντιμετωπίσω αυτο το προβλημα;

Επίσης θα ήθελα να ενημερώσω ότι αυτα αυτά που φαίνονται στο ενυδρειο ειναι φυσαλιδες και όχι βρωμια

20180602_220021.jpg

Η δεν έχεις ξεπλυνει καλά το ενυδρείο σου, είτε είναι bacteria bloom. Με αλλαγές νερού, προσθήκη άνθρακα, και ενυδρείακο βαμβάκι αυτό θα καθαρίσει σιγά σιγά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Aqua Maniac έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ. Εκτός από τα guppies τι αλλα ψαρακια πιστεύετε θα μπορούσα να βαλω;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το νερο μυριζει;

Μετρησες αμμωνια;

Τι υλικα εχεις στο φιλτρο σου;

@Constantinos_S

Το bacterial bloom δεν φευγει με τον τροπο που περιγραφεις....

Κανει τον κυκλο του και φευγει...

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Το νερο μυριζει;

Μετρησες αμμωνια;

Τι υλικα εχεις στο φιλτρο σου;

@Constantinos_S

Το bacterial bloom δεν φευγει με τον τροπο που περιγραφεις....

Κανει τον κυκλο του και φευγει...

Όλες οι μετρήσεις ειναι φυσιολογικές και το νερό δεν μυρίζει.για  το φίλτρο ειχε ηδη ενα υλικό σαν μακαρονακι και ενα μαυρο σφουγγάρι υποθέτω ανθρακα

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, rastaman said:

Το νερο μυριζει;

Μετρησες αμμωνια;

Τι υλικα εχεις στο φιλτρο σου;

@Constantinos_S

Το bacterial bloom δεν φευγει με τον τροπο που περιγραφεις....

Κανει τον κυκλο του και φευγει...

Όπως προείπα ή δεν έχει καθαρίσει καλα το χαλίκι και υπάρχει αυτή η θολούρα ή είναι bacterial bloom. Στην πρώτη περίπτωση με αλλαγές νερού, προσθήκη άνθρακα και ενυδρείακου βαμβακιού θα καθαρίσει σιγά σιγά. Στην δεύτερη περίπτωση του bacterial bloom θα κάνει τον κύκλο του, αν και δεν είναι μόνο ένας παράγοντας που προκαλεί το bacterial bloom ή αλλιώς new tank syndrome. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Όπως προείπα ή δεν έχει καθαρίσει καλα το χαλίκι και υπάρχει αυτή η θολούρα ή είναι bacterial bloom. Στην πρώτη περίπτωση με αλλαγές νερού, προσθήκη άνθρακα και ενυδρείακου βαμβακιού θα καθαρίσει σιγά σιγά. Στην δεύτερη περίπτωση του bacterial bloom θα κάνει τον κύκλο του, αν και δεν είναι μόνο ένας παράγοντας που προκαλεί το bacterial bloom ή αλλιώς new tank syndrome. 

Εαν ειναι bacterial bloom  με τις αλλαγες νερου θα χειροτερεψει.

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stav said:

Εαν ειναι bacterial bloom  με τις αλλαγες νερου θα χειροτερεψει.

 

10 hours ago, Constantinos_S said:

Όπως προείπα ή 1δεν έχει καθαρίσει καλα το χαλίκι και υπάρχει αυτή η θολούρα ή 2. είναι bacterial bloom. 1. Στην πρώτη περίπτωση με αλλαγές νερού, προσθήκη άνθρακα και ενυδρείακου βαμβακιού θα καθαρίσει σιγά σιγά. 2. Στην δεύτερη περίπτωση του bacterial bloom θα κάνει τον κύκλο του, αν και δεν είναι μόνο ένας παράγοντας που προκαλεί το bacterial bloom ή αλλιώς new tank syndrome. 

Ας το ξαναπαραθεσω λοιπόν ακόμα πιο αναλυτικά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, @Aqua Maniac ! Θα ελεγα οτι ειναι bacterial bloom . Απλα καπως λιγο αργησε(μετα απο 3-ς εβδομαδες). Μπορει να εριξες παραπανω τροφη, απ΄οτι πρεπει συν αλλαγη νερου και να το αποτελεσμα. Θα συμφωνισω με τους @stav kai @rastaman , οτι οι αλλαγες νερου δεν θα βοηθησουν και πολυ.

Παρε sera bio nitrivec η καποιο αλλο σκευασμα με καλα βακτηρια και ξεκινα να βαζεις. Κανονικα σε 3-7 ημερες θα φυγει το προβλημα.

Και ... αν δεν εχεις ξεπλενει το χαλικακι σου καλα , τοτε δεν θα ειναι τελευταια φορα, που θα εμφανιστει η θολουρα(τωρα που σχεδον εστρωσε το ενυδρειο, ειναι αργα πια).

Τα πλαστικα φυτα και τα κοχυλια βγαλε - επηρεάζουν την ποιοτητα του νερου. Κανε διακοσμηση με ζωντανα φυτα, ξυλα.(λαβα ειναι οτι πρεπει- καλα εκανες, που εβαλες).

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά όπως είπε και ο φίλος από την πρώτη στιγμή παρατηρούνται παραταγμένες φυσαλίδες. εκτός από το bacteria bloom, το νερό όταν έπεσε στο ενυδρείο τι θερμοκρασία είχε; Μήπως ήταν από βρύση χωρίς προθέρμανση;

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά όπως είπε και ο φίλος από την πρώτη στιγμή παρατηρούνται παραταγμένες φυσαλίδες. εκτός από το bacteria bloom, το νερό όταν έπεσε στο ενυδρείο τι θερμοκρασία είχε; Μήπως ήταν από βρύση χωρίς προθέρμανση;

Αν κανεις μεγαλη αλλαγη νερου, οι φυσαλιδες ειναι το κατι κανονικο.Φαινεται και ποσο νερο αλλαξε - το μισο! (η παραπανω). Για φυσαλιδες μπορεις να διαβαζεις στο

http://www.eyath.gr/swift.jsp?CMCCode=160602&extLang=

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2018 at 11:24 ΜΜ, το μέλος rastaman έγραψε:

Έβαλα τα ψαρακια στο ενυδρειο ( 2guppy) επειδη έβλεπα πως ο αρσενικός ολο την τσιμπίδα και σήμερα ειδα 10 ψαράκια!

 

20180605_140258.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...