Jump to content

Αρακάς και μονομάχος


spithas

Recommended Posts

σημερα ταισα τον μικρο μου πρωτη φορα αρακα.:bigemo_harabe_net-193: μπορω να πω οτι του αρεσε.. αλλα ρε παιδια το ειχα ζουπηγμενο στο δαχτυλο μου και οτι δεν προλαβαινε να φαει επεφτε βυθο... απο κει ουτε να το φτυσει.. μονο απο επιφανεια τρωνε;.... επισης μου ειπαν οτι μπορω να του δινω μπροκολο.. σπανακι...  ιιιιιιχ... κουνουπιδι.. οτιδηποτε σε λαχανικο.. αυτο πως ακριβως.. θα πρεπει να το πολτοποιησω ηηηη μικροσκοπικα κμματακια;.. ετσι και αλλιως δεν τρωει ποσοτητα στο μικρο δαχτυλακι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω στα δικα μου μικρα μεγαλα δινω αρακα βρααμενο και αποφλοιωμενο.. ειναι καλο να τους δινεις μια στις τοσες και σαν αλλαγη της διατροφης τους αλλα και για να αποφυγεις θεματα δυσκοιλιοτητας που ειναι συνηθες φαινομενο στους μονομαχους.. ;) για τα υπολοιπα δεν εχω ακουσει να σου πω την αληθεια..

Αλλα ναι οσο ειναι στην επιφανεια τρωνε συνηθως δεν το κυνηγανε μεχρι κατω..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spithas said:

σημερα ταισα τον μικρο μου πρωτη φορα αρακα.:bigemo_harabe_net-193: μπορω να πω οτι του αρεσε.. αλλα ρε παιδια το ειχα ζουπηγμενο στο δαχτυλο μου και οτι δεν προλαβαινε να φαει επεφτε βυθο... απο κει ουτε να το φτυσει.. μονο απο επιφανεια τρωνε;.... επισης μου ειπαν οτι μπορω να του δινω μπροκολο.. σπανακι...  ιιιιιιχ... κουνουπιδι.. οτιδηποτε σε λαχανικο.. αυτο πως ακριβως.. θα πρεπει να το πολτοποιησω ηηηη μικροσκοπικα κμματακια;.. ετσι και αλλιως δεν τρωει ποσοτητα στο μικρο δαχτυλακι...

Εάν του δίνεις ένα ή δύο είδη τροφής όπως πχ αποξηραμένα bloodworms και pellets, ο αρακάς θα τον βοηθήσει μια φορά στο τόσο. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ κατεψυγμένη Artemia http://www.oceannutrition.eu/products.aspx?Product=artemia κάνει αυτό ακριβώς που κάνει και ο αρακάς και είναι και πλούσιο σε πρωτεΐνες. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος panos nts έγραψε:

Εγω στα δικα μου μικρα μεγαλα δινω αρακα βρααμενο και αποφλοιωμενο.. ειναι καλο να τους δινεις μια στις τοσες και σαν αλλαγη της διατροφης τους αλλα και για να αποφυγεις θεματα δυσκοιλιοτητας που ειναι συνηθες φαινομενο στους μονομαχους.. ;) για τα υπολοιπα δεν εχω ακουσει να σου πω την αληθεια..

Αλλα ναι οσο ειναι στην επιφανεια τρωνε συνηθως δεν το κυνηγανε μεχρι κατω..

οποτε απ το δαχτυλο οτι τσιμπαει πριν πεσει κατω.... ναι και γω το βραζω λιγο σε μπρικι 2-3 μπιζελακια  και μετα το παταω να φυγει η φλουδα... οποτε εφαγε ελαχιστα σημερα ο μαγκας μου αλλα δεν πειραζει δεν εχει τιποτα αλλο λιγη διαιτα μια φορα την εβδομαδα καλο θα του κανει ευχαριστωωω

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Εάν του δίνεις ένα ή δύο είδη τροφής όπως πχ αποξηραμένα bloodworms και pellets, ο αρακάς θα τον βοηθήσει μια φορά στο τόσο. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ κατεψυγμένη Artemia http://www.oceannutrition.eu/products.aspx?Product=artemia κάνει αυτό ακριβώς που κάνει και ο αρακάς και είναι και πλούσιο σε πρωτεΐνες. 

αα αυτο ειναι η κατεψυγμενη αρτεμια το ακουω το ξαναακουω... κοιτα.. αν κανει ακριβως το ιδιο πραγμα με τον αρακα.... προτιμω να τουδινω απ τον αρακα μας.... με τον οποιο ξετρελαθηκε τελικα εφαγε και ενα κομματι απ τον βυθο οποτε ειμαστε καλυμμενοι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...