Jump to content

Νέα αρχή 500l Reef


deepsea

Recommended Posts

Μια εξαιρετική επιλογή που δύσκολα θα το βρεις από Ελλάδα ( ρωτησε) ATB 1050a Standard cone 

 

 

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα και καλώς όρισες στην μεγάλη παρέα μας.

Πολλά λίτρα που θα σε αποζημιώσουν στο έπακρο.

Να πω την αλήθεια μου αυτά τα λίτρα είναι ο επόμενος στόχος μου.

Είμαι νέος στο θαλασσινό και δεν θα δώσω συμβουλές απλά θα σου πω μερικά λάθη μου.

Επειδή είχα γνώση από γλυκό νερό δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία στον βράχο και το στήσιμο του.

Έβαλα λοιπόν οσα νταμάρια έβρισκα λες και θα το έκανα αφρικάνικο .

Τα χεράκια δεν σταματαγα να τα βάζω μέσα και να πειράζω τα πάντα.

Έκανα τον καλλιτέχνη <μπετατζη καλυτέρα> και κολλούσα βράχο με τσιμέντα, κόλλες και ότι άλλο σκαφτόμουν και κάποια στιγμή έβαλα με την μια μέσα στο ενυδρείο ένα βράχο γεμάτο τσιμέντο

Ανέβηκε το ph ? δηλητηριασα τα ψαράκια με όλα αυτά που ειχε ο βράχος ? αποφάσισαν να αυτοκτονήσουν γιατί δεν άντεχαν να με βλέπουν ? δεν ξέρω.

Ξέρω ότι από δικά μου λάθη φυγανε όλα τα ζωντανά.

Και από διάβασμα μπορώ να πω ότι ειχα διαβάσει τα πάντα.

Ήμουν και τόσο έξυπνος που πίστευα ότι εγώ δεν θα κάνω τα λάθη που κανανε οι άλλοι.

Οι αλήθεια είναι ότι εχω ξεπεράσει τους πάντες στην βλακεία .είμαι ο καλύτερος.

Θα σου πρότεινα λοιπόν να δεις μερικά από τα στησίματα άλλων αλλά και τις ιστορίες τους.

Εμένα μου άρεσαν μεταξύ πολλών άλλων του tan,fishbone,agapi7,mad23.

Είναι πολύ σημαντικό το στήσιμο του βράχου . Σκέψου ότι θα πρέπει παντού να υπάρχει ροη ώστε να μην έχεις θέματα. Αν βάλεις μια ξένια η ένα αντίστοιχο μαλακό κοράλλι θα σου πρότεινα το εξής  .

Μετακίνησε το παντού γύρω από τον βράχο ώστε πάντα να βλέπεις κίνηση .

Όπου δεν υπάρχει βαλε επιπλέον wave maker .

Συνθήκες νερου,ροη και φωτισμός θα σου δώσουν το καλύτερο αποτέλεσμα.

Σε αυτά τα 3 εστίασε και προσπάθησε να καταλάβεις τι θέλει το ενυδρείο σου.

Αυτά από μένα και συγγνώμη αν σε κούρασα αλλα ελπίζω να γλυτώσεις κάποια λάθη .

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος dreamnikos έγραψε:

Καλημέρα και από μένα και καλώς όρισες στην μεγάλη παρέα μας.

Πολλά λίτρα που θα σε αποζημιώσουν στο έπακρο.

Να πω την αλήθεια μου αυτά τα λίτρα είναι ο επόμενος στόχος μου.

Είμαι νέος στο θαλασσινό και δεν θα δώσω συμβουλές απλά θα σου πω μερικά λάθη μου.

Επειδή είχα γνώση από γλυκό νερό δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία στον βράχο και το στήσιμο του.

Έβαλα λοιπόν οσα νταμάρια έβρισκα λες και θα το έκανα αφρικάνικο .

Τα χεράκια δεν σταματαγα να τα βάζω μέσα και να πειράζω τα πάντα.

Έκανα τον καλλιτέχνη <μπετατζη καλυτέρα> και κολλούσα βράχο με τσιμέντα, κόλλες και ότι άλλο σκαφτόμουν και κάποια στιγμή έβαλα με την μια μέσα στο ενυδρείο ένα βράχο γεμάτο τσιμέντο

Ανέβηκε το ph ? δηλητηριασα τα ψαράκια με όλα αυτά που ειχε ο βράχος ? αποφάσισαν να αυτοκτονήσουν γιατί δεν άντεχαν να με βλέπουν ? δεν ξέρω.

Ξέρω ότι από δικά μου λάθη φυγανε όλα τα ζωντανά.

Και από διάβασμα μπορώ να πω ότι ειχα διαβάσει τα πάντα.

Ήμουν και τόσο έξυπνος που πίστευα ότι εγώ δεν θα κάνω τα λάθη που κανανε οι άλλοι.

Οι αλήθεια είναι ότι εχω ξεπεράσει τους πάντες στην βλακεία .είμαι ο καλύτερος.

Θα σου πρότεινα λοιπόν να δεις μερικά από τα στησίματα άλλων αλλά και τις ιστορίες τους.

Εμένα μου άρεσαν μεταξύ πολλών άλλων του tan,fishbone,agapi7,mad23.

Είναι πολύ σημαντικό το στήσιμο του βράχου . Σκέψου ότι θα πρέπει παντού να υπάρχει ροη ώστε να μην έχεις θέματα. Αν βάλεις μια ξένια η ένα αντίστοιχο μαλακό κοράλλι θα σου πρότεινα το εξής  .

Μετακίνησε το παντού γύρω από τον βράχο ώστε πάντα να βλέπεις κίνηση .

Όπου δεν υπάρχει βαλε επιπλέον wave maker .

Συνθήκες νερου,ροη και φωτισμός θα σου δώσουν το καλύτερο αποτέλεσμα.

Σε αυτά τα 3 εστίασε και προσπάθησε να καταλάβεις τι θέλει το ενυδρείο σου.

Αυτά από μένα και συγγνώμη αν σε κούρασα αλλα ελπίζω να γλυτώσεις κάποια λάθη .

Καλως σας βρήκα!! Δεν με κουρασες καθόλου. Προσπαθώ να κάνω σωστα βήματα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, deepsea said:

 

20180603_222416.jpg

Εμένα μου αρέσει η λογική του ενός μεγάλου νησιού... Στο υπαρχον scape θα δημιουργούσε και ένα δυο μικρά νησάκια ακόμα, μεγέθους σαν αυτό που έχεις αριστερά (το οποίο έτσι όπως ακουμπάνε ο ένας βράχος πάνω στον άλλον δεν μου κάθεται πολύ καλά στο ματι). Θα έκανα λοιπόν 2-3 μικρα βραχάκια ακόμα στα οποία θα απομόνωνα κοράλλια με κίνηση. Το μεγαλύτερο σκιμμερ δεν σου χρειάζεται ακόμα, αν το πας με ελάχιστα ψάρια και μαλακά κοραλλάκια χαμηλών απαιτήσεων δεν θα χρειαστεί ποτε, το έχεις όμως στο νου σου για το μέλλον.

 

ΥΓ. Μπουκάλι BodyFit διακρίνω από πίσω;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Εμένα μου αρέσει η λογική του ενός μεγάλου νησιού... Στο υπαρχον scape θα δημιουργούσε και ένα δυο μικρά νησάκια ακόμα, μεγέθους σαν αυτό που έχεις αριστερά (το οποίο έτσι όπως ακουμπάνε ο ένας βράχος πάνω στον άλλον δεν μου κάθεται πολύ καλά στο ματι). Θα έκανα λοιπόν 2-3 μικρα βραχάκια ακόμα στα οποία θα απομόνωνα κοράλλια με κίνηση. Το μεγαλύτερο σκιμμερ δεν σου χρειάζεται ακόμα, αν το πας με ελάχιστα ψάρια και μαλακά κοραλλάκια χαμηλών απαιτήσεων δεν θα χρειαστεί ποτε, το έχεις όμως στο νου σου για το μέλλον.

 

ΥΓ. Μπουκάλι BodyFit διακρίνω από πίσω;

Θα γινει νεο aquascape 

Το σπιτι το κανω ανακαίνιση αλλα το ενυδρείο πρωτα πρωτα!!! 

Καλα βλεπεις για το μπουκάλι όντως. 

Link to comment
Share on other sites

Κατεληξα στο aquascape μετα απο πολλες ωρες.

Για πείτε γνώμες πως σας φένετε?? 

Το νερο ειναι θολό τωρα.

 

Πισω όψη 

20180609_163000.thumb.jpg.b07e5194cd43b82abb0f3deeddeab4c5.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μου «κάθεται» τόσο καλά στο ματι, ειδικά οι 2 βράχοι που μωβιζουν μου φαίνονται πολύ παράταιρα τοποθετημένοι και «στημένοι». Αυτούς τους 2 θα τους έβαζα κάπου αλλου μόνους τους.

 

Βεβαια γούστα είναι αυτά. Εφόσον έχεις σωστές ροές σε όλα τα σημεία, εσυ αποφασίζεις που θα μπει το κάθε τι. Από την τελευταία φωτο που ανέβασες νομίζω ότι το αριστερό νησί είναι πολύ κοντά η ακουμπά στο κουτί και έτσι δεν υπάρχει σωστή ροη σε εκείνο το σημείο 

Link to comment
Share on other sites

Παίξε τώρα με τα βράχια που μπορείς...
Μετά θα θέλεις αλλά δεν θα μπορείς! Τουλάχιστον όχι τόσο εύκολα...
Εγώ νομίζω ότι δεν σε βοηθάνε καθόλου κ τα κομμάτια βράχου που έχεις!
Δύσκολα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Προσωπικά δεν μου «κάθεται» τόσο καλά στο ματι, ειδικά οι 2 βράχοι που μωβιζουν μου φαίνονται πολύ παράταιρα τοποθετημένοι και «στημένοι». Αυτούς τους 2 θα τους έβαζα κάπου αλλου μόνους τους.

 

Βεβαια γούστα είναι αυτά. Εφόσον έχεις σωστές ροές σε όλα τα σημεία, εσυ αποφασίζεις που θα μπει το κάθε τι. Από την τελευταία φωτο που ανέβασες νομίζω ότι το αριστερό νησί είναι πολύ κοντά η ακουμπά στο κουτί και έτσι δεν υπάρχει σωστή ροη σε εκείνο το σημείο 

Έχεις ενα δίκαιο. Τα μωβ ειναι Ζ.Βραχος τον εβαλα γ μπόλι. Θέλει κάποιες λεπτομέρειες παλι αλλαγή τ βραχου 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Παίξε τώρα με τα βράχια που μπορείς...
Μετά θα θέλεις αλλά δεν θα μπορείς! Τουλάχιστον όχι τόσο εύκολα...
Εγώ νομίζω ότι δεν σε βοηθάνε καθόλου κ τα κομμάτια βράχου που έχεις!
Δύσκολα....

Πολλές ώρες έφαγα.πονοκεφαλιασα.χαχα

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος deepsea έγραψε:

Πολλές ώρες έφαγα.πονοκεφαλιασα.χαχα

Το σίγουρο είναι πως όλοι εδώ μέσα... σε καταλαβαίνουμε!!! :hehe
Μοιάζει πολύ με το δικό μου.. "Τρίφατσο" με "πύργο"!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Το σίγουρο είναι πως όλοι εδώ μέσα... σε καταλαβαίνουμε!!! :hehe
Μοιάζει πολύ με το δικό μου.. "Τρίφατσο" με "πύργο"!

Δεν έρχεσαι να βοηθήσεις μιας που το ξέρεις χαχα. Αγανακτησα πια.και ούτε είμαι απολυτα ευχαριστημένος με το στήσιμο τ βράχου.θα το κανω ομως κουκλί που θα παει...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

θέλει δουλεια ακόμα... τα κομματια όντως είναι δύσκολά.

καλύτερα βγαλτα εκτος νερού και στηστα. κολλημα με εποξική και μετά μέσα..ετσι θα ξερεις οτι αντέχει κιολας.

θεσσαλονίκη? δεν ελεγες να ερθω για βοήθεια? μολις γύρισα... ετοιμαζομαι και εγώ να ανέβω για μονιμα..ετρεχα με την ανακαινηση του σπιτίου και την κατασκευή ΝΕΟΥ ενυδρείου...

την αλλη εβδομάδα θα ανέβω πάλι για καμια βδομάδα..σφυρα για βοήθεια να κάνω και εγώ πρακτική για το δικό μου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλητερο έτσι, αλλα......

Δες την φώτο που σου στέλνω. 

θελει λιγο ζουμ η φωτο για να βγαλεις τα γράμματα. 

Αφαίρεσε 2-3 κομμάτια (βαλτα στο σαμπ) και φτιάξε νησάκια με σκέπές έτσι ώστε να μπεί και κανένα κοραλλάκι αργότερα.

 

Εγω αυτο θα εκανα. πειραματίσου λιγάκι, παρε και κανέναν φιλο κοντά για γνώμη. Ειναι κάτι που πρέπει ταυτόχρονα να σου αρέσει εσενα οπτικά, να είναι αεράτο με καλή κυκλοφορία και οχι μπουκωμένο, και να έχει και διαθέσιμες θέσεις για υποψήφια κοράλλια.

 

 

20180609_171805.jpg.700c5ca88604ad1624aeb6f8ce30f114.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνό το 4 είνια ωραιο κομμμάτι κίμα να ειναι θαμμενο...

στο ιδιο νησί δεξλια νομιζω κατω χαμηλά εχεις ενα παρόμοι κομμάτι...ανεβασέ το ψιλά για σκεπή

Γενικά τρεις βραχοι απο κάτω και απο πάνω μια πλάκα. Ετσι εχεις και σπηλιες και χωρο για κοράλια και σταθεροτητα.

 

 

Τα στογγυλά κομμάτια ή (για τους θεσσαλονικεις) τα στρόγγυλα κομμάτια μπαινουν σαν βαση και τα πλακέ απο πάνω..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Καλητερο έτσι, αλλα......

Δες την φώτο που σου στέλνω. 

θελει λιγο ζουμ η φωτο για να βγαλεις τα γράμματα. 

Αφαίρεσε 2-3 κομμάτια (βαλτα στο σαμπ) και φτιάξε νησάκια με σκέπές έτσι ώστε να μπεί και κανένα κοραλλάκι αργότερα.

 

Εγω αυτο θα εκανα. πειραματίσου λιγάκι, παρε και κανέναν φιλο κοντά για γνώμη. Ειναι κάτι που πρέπει ταυτόχρονα να σου αρέσει εσενα οπτικά, να είναι αεράτο με καλή κυκλοφορία και οχι μπουκωμένο, και να έχει και διαθέσιμες θέσεις για υποψήφια κοράλλια.

 

 

20180609_171805.jpg.700c5ca88604ad1624aeb6f8ce30f114.jpg

Ευχαριστώ παρα πολυ για το ενδιαφέρον.respect

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

συμφωνό το 4 είνια ωραιο κομμμάτι κίμα να ειναι θαμμενο...

στο ιδιο νησί δεξλια νομιζω κατω χαμηλά εχεις ενα παρόμοι κομμάτι...ανεβασέ το ψιλά για σκεπή

Γενικά τρεις βραχοι απο κάτω και απο πάνω μια πλάκα. Ετσι εχεις και σπηλιες και χωρο για κοράλια και σταθεροτητα.

 

 

Τα στογγυλά κομμάτια ή (για τους θεσσαλονικεις) τα στρόγγυλα κομμάτια μπαινουν σαν βαση και τα πλακέ απο πάνω..

Κάνει δουλεια το forum!!!!! 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πολύ καλύτερο!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αριστερό είναι λίγο μπούκομενο; Ή είναι η λήψη της φωτογραφίας τέτοια. Αλλά τώρα είναι σίγουρα καλύτερο

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...