Jump to content

Ερωτησεις γλυκου νερου


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα  παρακαλω τα φωτα σας εχω  ενα ενυδρειο JUWEL διαστασεις  39 υψοσ *80 μηκος *35 πλατος γλυκου νερου αρκετα χροννια αλλα παλαιοτερα με αλλα ψαρια τα οποια τα χαρισα σε συγγενη.τον τελευταιο καιρο εχω γκαπι και μολυ και εχω μερικες ερωτησεις 1)Τον θερμοστατη τον αφαιρουμε το καλοκαιρι και ποτε,τον βγαζουμε απο το ενυδρειο η μονο απο το ρευμα;

2)ποια ειναι η ιδανικη θερμοκρασια για τα ψαρια μου;

3)χρειαζετε σε καθε αλλαγη νερου αντιχλωριο και βακτηρια η οχι;

4)ΕΝας κουβας 10 λιτρα περιπου μια φορα την εβδομαδα ειναι καλη αλλαγη η χρειαζεται παραπανω;

5)ποσες ωρες φωτισμο χρειαζομαι;απο φυτα εχω μονο βαλισνεριες χωρις να ριχνω υγρα η ταμπλετες.....

6)το καλοκαιρι εχω βαλει ενα 12βολτο ανεμιστηρακι μονιμα στο καπακι του ενυδρειου και ριχνω θερμοκρασια,πρεπει να ανογω και το καπακι;

7)τις τελευταιες μερες χανω μολυ συνεχεια αδυνατιζουν και μετα πεθαινουν επισης το ιδιο και λιγα γκαπακια καθως εχασα και μια γαριδα που ειχα τρια χροννια ξερεις κανεις τι μπορει να φταει;

8)Απο μετρησεις δεν εχω να δωσω καθως δεν εχω κανει εδω και χροννια

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος saxo έγραψε:

Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα  παρακαλω τα φωτα σας εχω  ενα ενυδρειο JUWEL διαστασεις  39 υψοσ *80 μηκος *35 πλατος γλυκου νερου αρκετα χροννια αλλα παλαιοτερα με αλλα ψαρια τα οποια τα χαρισα σε συγγενη.τον τελευταιο καιρο εχω γκαπι και μολυ και εχω μερικες ερωτησεις 1)Τον θερμοστατη τον αφαιρουμε το καλοκαιρι και ποτε,τον βγαζουμε απο το ενυδρειο η μονο απο το ρευμα;

2)ποια ειναι η ιδανικη θερμοκρασια για τα ψαρια μου;

3)χρειαζετε σε καθε αλλαγη νερου αντιχλωριο και βακτηρια η οχι;

4)ΕΝας κουβας 10 λιτρα περιπου μια φορα την εβδομαδα ειναι καλη αλλαγη η χρειαζεται παραπανω;

5)ποσες ωρες φωτισμο χρειαζομαι;απο φυτα εχω μονο βαλισνεριες χωρις να ριχνω υγρα η ταμπλετες.....

6)το καλοκαιρι εχω βαλει ενα 12βολτο ανεμιστηρακι μονιμα στο καπακι του ενυδρειου και ριχνω θερμοκρασια,πρεπει να ανογω και το καπακι;

7)τις τελευταιες μερες χανω μολυ συνεχεια αδυνατιζουν και μετα πεθαινουν επισης το ιδιο και λιγα γκαπακια καθως εχασα και μια γαριδα που ειχα τρια χροννια ξερεις κανεις τι μπορει να φταει;

8)Απο μετρησεις δεν εχω να δωσω καθως δεν εχω κανει εδω και χροννια

Οι διαστασεις που σας εδωσα του ενυδρειου ειναι καθαρες

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος saxo έγραψε:

Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα  παρακαλω τα φωτα σας εχω  ενα ενυδρειο JUWEL διαστασεις  39 υψοσ *80 μηκος *35 πλατος γλυκου νερου αρκετα χροννια αλλα παλαιοτερα με αλλα ψαρια τα οποια τα χαρισα σε συγγενη.τον τελευταιο καιρο εχω γκαπι και μολυ και εχω μερικες ερωτησεις


Βασικα το ενυδρειο σου ειναι περιπου 100 λιτρα.......... Το ενυδρειο σου ηταν σταματημένο;;  αν ναι για ποσο καιρο και πριν ποσο καιρο το ξαναεστησες και δουλευει παλι;;

 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος saxo έγραψε:

1)Τον θερμοστατη τον αφαιρουμε το καλοκαιρι και ποτε,τον βγαζουμε απο το ενυδρειο η μονο απο το ρευμα;

Απο την στιγμη που εχεις πανω απο 24 βα;θμους μπορεις και να τον βγαλεις τελιως μεχρι το φθινοπωρο.......

πριν 3 ώρες, το μέλος saxo έγραψε:

2)ποια ειναι η ιδανικη θερμοκρασια για τα ψαρια μου;

Απο 23 με 27 εισαι σε φυσιολογικα πλαισια............

πριν 3 ώρες, το μέλος saxo έγραψε:

3)χρειαζετε σε καθε αλλαγη νερου αντιχλωριο και βακτηρια η οχι;

Αντιχλωριο ναι.... βακτηρια οχι εαν το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο ...........

πριν 3 ώρες, το μέλος saxo έγραψε:

4)ΕΝας κουβας 10 λιτρα περιπου μια φορα την εβδομαδα ειναι καλη αλλαγη η χρειαζεται παραπανω;

2 με 3 ακομη καλυτερα.......... εξαρτατε τη φιλτρα εχεις, το ποσο ταιζεις ποσα νιτρικα εχεις κλπ..........

πριν 3 ώρες, το μέλος saxo έγραψε:

5)ποσες ωρες φωτισμο χρειαζομαι;απο φυτα εχω μονο βαλισνεριες χωρις να ριχνω υγρα η ταμπλετες.....

Ενα 8ωρω ειναι καλα

πριν 3 ώρες, το μέλος saxo έγραψε:

6)το καλοκαιρι εχω βαλει ενα 12βολτο ανεμιστηρακι μονιμα στο καπακι του ενυδρειου και ριχνω θερμοκρασια,πρεπει να ανογω και το καπακι;

Αν το καπακι ειναι λιγο ανοιχτο καλυτερα....... αλλα μην το αφηνεις τελιως ξεσκεπαστω το ενυδρειο μην βρεις κανενα γκαπυ στο πατωμα.

πριν 3 ώρες, το μέλος saxo έγραψε:

7)τις τελευταιες μερες χανω μολυ συνεχεια αδυνατιζουν και μετα πεθαινουν επισης το ιδιο και λιγα γκαπακια καθως εχασα και μια γαριδα που ειχα τρια χροννια ξερεις κανεις τι μπορει να φταει;

Πολλα και διαφορα........... καλο ειναι να κανεις καμποσες ποιο τακτικες αλλαγες , καθαρισε τα σφουγγαρια σου και δωσε μετρησεις εαν θες.......

πριν 3 ώρες, το μέλος saxo έγραψε:

8)Απο μετρησεις δεν εχω να δωσω καθως δεν εχω κανει εδω και χροννια

Καλο ειναι να μας δωσεις ποιο πολλες πληροφοριες εαν θες να βρουμε το τη φταει και καμια φωτο η βιντεο..........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις ....το ενυδρειο λειτουργει ασταματητα περιπου 7 χροννια,φιλτρο εχω το fluval 205  και μια και λες για το φιλτρο τις 2τελευταιες φορες που το καθαρισα τα σφουγγαρια που ειναι πρωτα μετα την εισοδο τα ξεπλυνα με νερο βρυσης καθως επισης και αδειασα ολο το νερο του κουβα του φιλτρου και εβαλα νεο απο το ενυδρειο λες να χαλασα τη βιολογια του φιλτρου και απο εκει να ανω τα ψαρια;...ΣΧετικα με τον θερμοστατη αν τον αφηνω μεσα στο ενυδρειο αλλα εκτος ρευματος δεν χαλαει απο οτι καταλαβα:bbq:αυριο θα ανεβασω και φωτο αν τα καταφερω...επισης τι τεστ νερου πρεπει να εχω για να κοιταω τα βασικα;ΣΕ ευχαριστω που μου απαντησες

Link to comment
Share on other sites

Πόσα ψαράκια έχεις από κάθε είδος και πόσα είχες πριν αρχίσουν οι απώλειες;

 

Πόσο καιρό έχεις στο ενυδρείο σου τα παραπάνω ψάρια;

 

Τι αλλαγές νερού κάνεις τώρα; Τι υλικά έχεις στο φίλτρο σου;

 

Η υγεία των ψαριών σου εξαρτάται από τον συνδυασμό όλων των παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω 9 γκαπι 1νεον καρδιναλ και 3μολλυ .....εχω χασει 4γκαπι και νομιζω 4 μολυ.Τα ψαρια επειδη εβαζα σταδιακα δεν ειναι ενος μηνα.....αλλαγες νερου κανω 10 περιπου λιτρα καθε εβδομαδα(ενα κουβα).ΤΟ φιλτρο μου εχει οτι ειχε εδω και εφτα χρονια δηλαδη 4σφουγγαρια μετα 2θηκες με το μακαρονι το κεραμικο και τελος βαμβακι ενυδρειακο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,  για τα γκαπάκια σου, διάβασε εδώ:

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/36906-poecilia-reticulata-peters-1859/?tab=comments#comment-323428

Δυστυχώς δεν είχα ποτέ τέτοια ψαράκια για να σου δώσω συμβουλές. Βέβαια τόσο τα γκαπυ όσο και τα μολυ θέλουν σκληρό νεράκι και ίσως ( ; ) και λίγο αλατάκι. 

Επίσης και τα δύο είδη, προέρχονται από πάμπολλες επιλεκτικες αναπαραγωγές, γεγονός που τα κανει ευάλωτα σε ασθένειες. Πολλά ψάρια που βρίσκονται στα μαγαζιά,  έχουν υποστεί τέτοια ταλαιπωρία στο βωμό του κέρδους, που ότι και να κάνουμε δύσκολα θα τα καταφέρουν. Φυσικά εμείς κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για τα ζωντανά μας.

 

Για διαβασε και εδώ:

 

μήπως γλυτώσεις από μελλοντικους μπελάδες

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το λινκ:thumbsu:Τωρα σχετικα με το αλατι καπου διαβασα οτι κανει και το μαγειρικο αλλα το χοντρο....και πανω σε αυτο ηθελα να πω οτι στα καταστημτα με ενυδρεια ολα τα ενυδρεια μαλλον εχουν ενα μεγαλο κοινο φιλτρο εκει τι γινετε με το αλατι;

 

Link to comment
Share on other sites

Στα καταστήματα με ενυδρεία δε νομίζω να τους απασχολεί αν θέλουν κάποια ψαράκια λίγο αλατάκι ή όχι. 

Link to comment
Share on other sites

Mια κουταλιά αλάτι ανά 40 λίτρα νερού. Αυτή η ποσότητα θεωρείται πολύ χρήσιμη όταν έχουμε κάποια είδη της οικογένειας Poeciliidae, όπως είναι τα  γκαπυ. Το αλάτι σε αυτά τα ψάρια είναι ευεργιτικο και έχει διαπιστωθεί μετά από την προσθήκη του έπαψαν να υπάρχουν προβλήματα με τα ψάρια, όπως φαγωμένα πτερύγια και ανεξήγητοι θάνατοι. Λειτουργεί σαν ασπίδα απέναντι στα εξωπαράσιτα που δεν αντέχουν την διαφορά στην οσμωτική πίεση που δημιουργεί το αλάτι.  Στα πετ σοπ συνηθως το καθε ενυδρειο εχει δικο του φιλτρο για αυτο ακριβως τον λογω..... δηλαδη για τις ασθενειες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Mια κουταλιά αλάτι ανά 40 λίτρα νερού. Αυτή η ποσότητα θεωρείται πολύ χρήσιμη όταν έχουμε κάποια είδη της οικογένειας Poeciliidae, όπως είναι τα  γκαπυ. Το αλάτι σε αυτά τα ψάρια είναι ευεργιτικο και έχει διαπιστωθεί μετά από την προσθήκη του έπαψαν να υπάρχουν προβλήματα με τα ψάρια, όπως φαγωμένα πτερύγια και ανεξήγητοι θάνατοι. Λειτουργεί σαν ασπίδα απέναντι στα εξωπαράσιτα που δεν αντέχουν την διαφορά στην οσμωτική πίεση που δημιουργεί το αλάτι.  Στα πετ σοπ συνηθως το καθε ενυδρειο εχει δικο του φιλτρο για αυτο ακριβως τον λογω..... δηλαδη για τις ασθενειες.

Οταν λες μια κουταλια προφανως εννοεις της σουπας;Ισχυει για το χοντρο μαγειρικο ή πρεπει να πάρω ειδικό;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος saxo έγραψε:

Οταν λες μια κουταλια προφανως εννοεις της σουπας;Ισχυει για το χοντρο μαγειρικο ή πρεπει να πάρω ειδικό;

Ναι κουταλια της σουπας...... αλλιως θα ελεγα κουταλακι :)

Η δοση ειναι προληψης και οχι θεραπειας.

Οσο για το αλατι ναι το χοντρο τυροκομικο.

Μπορει η βαλισνεριες να την ακουσουν ολιγων παντως.

Καλημερα.......

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Ναι κουταλια της σουπας...... αλλιως θα ελεγα κουταλακι :)

Η δοση ειναι προληψης και οχι θεραπειας.

Οσο για το αλατι ναι το χοντρο τυροκομικο.

Μπορει η βαλισνεριες να την ακουσουν ολιγων παντως.

Καλημερα.......

Σε ευχαριστω παω να αλατισω αμεσα.....εκανα και μια αλλαγη νερου χθες βραδυ 3κουβαδες 10λιτρους και πιστευω να στρωσουμε

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι τα καλυτερα............καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμος ηδη αλατισα και παμε....Αλλη μια ερωτηση καθε ποτε βαζω αλατι και σε τι ποσοτητα;Βαζω πχ σε καθε αλλαγη και ποσο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η δοσολογια ειναι για προληψη......... οποτε εαν αλλαζεις 30 λιτρα θα βαζεις μετα μια κοφτη κουταλια. Εαν δεις πως δεν εχει καλυτερευση η ολη κατασταση καλο ειναι μετα να το δουμε καλυτερα το ολο θεμα μηπως χρειαστεις καποια αλλη θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Αυτη η δοσολογια ειναι για προληψη......... οποτε εαν αλλαζεις 30 λιτρα θα βαζεις μετα μια κοφτη κουταλια. Εαν δεις πως δεν εχει καλυτερευση η ολη κατασταση καλο ειναι μετα να το δουμε καλυτερα το ολο θεμα μηπως χρειαστεις καποια αλλη θεραπεια.

Σας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις σας ....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος saxo έγραψε:

Σας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις σας ....

  

:)  

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα σήμερα και ειδα σε ένα μαύρο Μόλι μεταξύ ματιών και βράγχια να έχει ξεθωριάσει το μαύρο χρώμα καθώς και κάτω από την κοιλιά του και να μοιάζει με ασημένιο...όπως επίσης και γύρω από τα χείλια του να έχει ψιλοασπρισει έχει κανείς καμμία ιδέα από τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε φωτογραφιες........

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να βγαλω φωτο αλλα δεν καθετε σε μια μερια γυρναι γυρω γυρω και δεν μπορεσα παντως εκτος απο αυτο κινειται κανονικα δεν δειχνει να εχει καποιο αλλο θεμα.....λες να βοηθησε το αλατι και να το προλαβα στην αρχη ;θα το παρατηρησω και τις επομενες μερες να δω πως θα παει .....τωρα  που το παρατηρησα εχει ψιλοστραβωσει λιγο το στοματακι του.....φανταοσυ ενα καταμαυρο μολυ αλλα στην περιοχη λιγο στην κοιλιτσα του και λιγο μεταξυ του αριστερου ματιου και του αριστερου βραγχιου να εχει χρωμα ασημι.....λες να ειναι κανενας τραυματισμος;και αν ειναι τραυμαυτισμος περναι απο μονος του;Κατι ακομα τελικα εχω 7 γκαπι και οχι 9 θυμομουνα λαθος και τα ξαναμετρησα.....απο χθες εσβησα και το ανεμιστηρακι να ανεβει λιγο η θερμοκρασια και εχει φτασει στους 31 και μολις το αναψα....να ρωτησω κατι εγω το ανεμιστηρακι το εχω και αναβει μαζι με τον 10ωρο πλεον φωτισμο 9πρωι μεχρι 9 βραδυ.....μηπως πρεπει να το βαλω να λειτουργει συνεχεια;12 βολτο ανεμηστηρακι λεμε  με μετασχηματιστη η να το αφησω ως εχει;Και κατι αλλο αν τα ψαρια μου  πανε καλα σε ποσες μερες μπορω να βαλω νεα ψαρακια μεσα για να ειμαι ασφαλης;Παρακαλω τα φωτα σας....και ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

και απο οτι ειδα μολις τωρα απο τα 7 γκαπι πεσαμε στα 5 βρηκα 2 ψοφια.....παιδια sos τι να κανω;:hot:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ανεβασες την θερμοκρασια;;;;  βαλε τον ανεμιστηρα να δουλευει συνεχεια και η εξοδος του νερου να κανει καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου αμεσως!!

Link to comment
Share on other sites

Λαθος μου την ανεβασα μηπως και εχω κανενα μικροβιο και απο οτι εχω ακουσει δεν ζουν στους 30βαθμους και ανω ......τον ανεμιστηρα ηδη τον εβαλα και απο αναταραξη ειμαι καλα και εχω ηδη πεσει στους 29 μηπως να ανοιξω και καπακι;οταν λες να δουλευει συνεχεια ο ανεμιστηρας εννοεις 24 ωρο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...