Jump to content

Ερωτησεις γλυκου νερου


Recommended Posts

πριν 24 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Πολυ πιθανο..... αν και οι πλεκο ειναι κυριως αλγοφαγα ξυλοφαγα αλλα αν το βρεικε στο διαβα του και ειναι πεινασμενος μπορρι να το φαει. Τον ταιζεις καλα με ταμπλετες βυθου;;;; τα σαλιγκαρια λιγο δυσκολο να το εφαγαν ολο μεσα σε ενα βραδυ αλλα ναι θα το ετρωγαν αν το βρηκαν τεζα στο βυθο. Βγαλε τον πλεκο οπως και να εχει γιατι δημιουργει στρες στα υπολοιπα μικροψαρα. Υπαρχουν αλλα αλγοφαγα που μπορεις να βαλεις στα κυβικα των αλλων.... οπως ramson snails και γαριδες.

Ο πλεκο οπως και ο προηγουμενος πλεκο δεν εφαγαν σχεδον ποτε ταμπλετα λες οι πλεκο να τα ξεκανουν;αν ειναι να τον διωξω αν και μου καθαριζε το ενυδρειο γενικα...τα ελενα ειναι και σαρκοφαγα σαλιγκαρια και αν βαλω αλλο ειδος σαλιγκαριου θα το ξεσκισουν εχω δει και τον πλεκο και τα ελενα πανω σε ψοφιο ψαρι...αν τελικα τα χασω ολα με το αλατι πιυ εχω ριξει στο ενυδρειο μετα τι ψαρια μπορω να βαλω;

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ταιζεις οταν κλεινουν τα φωτα..... το βραδυ. Ειναι νυχτοβια ψαρια. Μην ριχνεις συνεχεια αλατι. Καπυτερα να παρεις καποιο ενυδρειακης χρησης. Απο ψαρακια πολλα και διαφορα. Μπορεις να ανοιξεις νεο θεμα εαν θες για νεα ψαροσυνθεση..... αναλογα με το τη θες και τη μπορεις να βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Θα ταιζεις οταν κλεινουν τα φωτα..... το βραδυ. Ειναι νυχτοβια ψαρια. Μην ριχνεις συνεχεια αλατι. Καπυτερα να παρεις καποιο ενυδρειακης χρησης. Απο ψαρακια πολλα και διαφορα. Μπορεις να ανοιξεις νεο θεμα εαν θες για νεα ψαροσυνθεση..... αναλογα με το τη θες και τη μπορεις να βαλεις.

Τον πλεκο λες να ταιζω το βραδυ;Αλατι ριχνω σε καθε αλλαγη οπως μου ειπαν πιο πανω δεν κανει λες;και μου ειπαν οτι καλο ειναι το χοντρο που δεν εχει επεξεργασια....οπως και να εχει για να βαλω καποιο νεο ψαρι πρεπει να περασουν μερες....παλαιοτερα ειχα τα κλοουν μποτια και παπαγαλοψαρα για περιπου εξι χροννια αλλα τα χαρισα σε ενα ξαδερφο και ειπα να το ριξω στα ζωοτοκα για να δω γεννησεις καμποσο καιρο ολα πηγαιναν καλα και απο γεννες εδωσα και σε αλλους....χαζομαρα μου αφου απο τοτε εχω παρει ενα σωρο ψαρια και εχω χασει αλλα τοσα.....σκεφτομαι σοβαρα να γυρισω στα παλια

Link to comment
Share on other sites

Πλεκο μαμ βραδυ. Μην γυρισεις  στην παλια ψαροσυνθεση για πολλους λογους. Φαση σαν την δικια σου σπανια να διαβασω αγορινα και απο οτι φαινετε εχεις γενικη επιδημια στο ενυδρειο σου και ειναι δυσκολο χωρις να εχουμε ξεκαθαρη εικονα να βγαλουμε ακρη. Μια γενικη θεραπεια παντως θα την εκανα με καποιο σκευασμα τυπου esha 2000 γιατι υπο αυτες τις συνθηκες θα φοβομουν να βαλω οτιδηποτε μεσα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Πλεκο μαμ βραδυ. Μην γυρισεις  στην παλια ψαροσυνθεση για πολλους λογους. Φαση σαν την δικια σου σπανια να διαβασω αγορινα και απο οτι φαινετε εχεις γενικη επιδημια στο ενυδρειο σου και ειναι δυσκολο χωρις να εχουμε ξεκαθαρη εικονα να βγαλουμε ακρη. Μια γενικη θεραπεια παντως θα την εκανα με καποιο σκευασμα τυπου esha 2000 γιατι υπο αυτες τις συνθηκες θα φοβομουν να βαλω οτιδηποτε μεσα.

Δεν ξερω πλεον με εχει κουρασει το θεμα....σκεφτομαι να τα αφησω ετσι μερικες μερες αν οντως εχω επιδημια απλα θα χασω αλλο ενα αν η επιδημια περασε σε δυο εβδομάδες δηλαδη δεν δω οτι χανω καποιο ψαρι τοτε ισως προσθεσω νεα που και παλι το σκεφτομαι.Σκεφτομαι μηπως χαρισω τα ψαρια και μετα διωξω και το ενυδρειο.Μαλλον προτιμοτερο ειναι να αρχισω τις καταδύσεις και να τα βλεπω στι φυσικο τους περιβαλον και οχι σε ενα περιορισμενο χωρο του ενυδρειου....προβληματιζομαι πολυ

.

Link to comment
Share on other sites

Μην σε περνει απο κατω φιλαρακο.....  :) σου εκατσε μεγαλη στραβει και καπου εχεις ξενερωσει το καταλαβαινω..... παρε το esha 2000 και κανε την θεραπεια. Δουλευει και σαν απολυμαντικο αυτο το φαρμακο... μαλλον εχεις neon tetra dissease.... δυσκολη φαση αλλα το esha 2000  το καταπολεμα.....δωσε τον πλεκο .....φτιαξε τα φυτα.... μετρησεις οτι εισαι οκ και ξεκινα απο την αρχη με γκαπακια. χαλαρα και κουλ χωρις αγχος....η  καταδυση ειναι αλλη ομορφη φαση Επισης.... ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Μην σε περνει απο κατω φιλαρακο.....  :) σου εκατσε μεγαλη στραβει και καπου εχεις ξενερωσει το καταλαβαινω..... παρε το esha 2000 και κανε την θεραπεια. Δουλευει και σαν απολυμαντικο αυτο το φαρμακο... μαλλον εχεις neon tetra dissease.... δυσκολη φαση αλλα το esha 2000  το καταπολεμα.....δωσε τον πλεκο .....φτιαξε τα φυτα.... μετρησεις οτι εισαι οκ και ξεκινα απο την αρχη με γκαπακια. χαλαρα και κουλ χωρις αγχος....η  καταδυση ειναι αλλη ομορφη φαση Επισης.... ;)

Το βρηκα το esha2000 μπορει να το παρω σημερα η αυριο,μπορω με το που θα αρχισω θεραπεια να βαλω κιολας νεα γκαπακια η μετα απο μερες;τον πλεκο πρεπει οπωσδήποτε να τον δωσω δεν μπορω να τον κρατησω και γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε ρε μουτρο....... αμεσως να βαλεις ψαρια μεσα........ :)

Esha 2000

1 μερα 25 σταγονες

2 μερα 15

3 μερα 15

Μετα κανεις 50% αλλαγη νερου και εαν εχεις και ενεργο ανθρακα τον βαζεις και  αφηνεις το ενυδρειο να δουλεψει 1 μερα.

Μετα κανε μετρησεις να δεις πως η βιολογια  ειναι καλα!!

Οπως και να εχει ενα special blend θα στο προτεινα....... οχι μονο για την νιτροποιητικη βιολογια αλλα και την αποκατασταση των αποικοδημητικών βακτηριων.

 

Ο πλεκο γινεται μισο μετρο ψαρι....... αυτο δημιουργη στρες στα μικροψαρα και τα αποβλυτα του ειναι υπερβολικα για 100 λιτρα ενυδρειο. Ο συνδιασμος αυτων ισον ασθενειες για τα υπολοιπα ψαρια. Αυτα τα ψαρια ειναι για 400 λιτρα και πανω........ και λιγα σου λεω!! Θελει αλλες συνθηκες νερου και παθαινουν νανισμο σε τοσο μικρα ενυδρεια. Ασε που θα σου τσακιζει τα φυτα..... μην κοιτας τις βαλισνεριες αλλα αλλα φυτα δεν την βγαζουν καθαρη. Για τις αλγες μπορεις να παρεις ramson snails και γαριδουλες.......

 

Αν θες οποσδηποτε να κρατησεις τον πλεκο τοτε μην βαλεις αλλα ψαρια αλλα και παλι ειναι πολυ λιγα τα λιτρα για να εχει μια αξιοπρεπεις ζωη.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Περιμενε ρε μουτρο....... αμεσως να βαλεις ψαρια μεσα........ :)

Esha 2000

1 μερα 25 σταγονες

2 μερα 15

3 μερα 15

Μετα κανεις 50% αλλαγη νερου και εαν εχεις και ενεργο ανθρακα τον βαζεις και  αφηνεις το ενυδρειο να δουλεψει 1 μερα.

Μετα κανε μετρησεις να δεις πως η βιολογια  ειναι καλα!!

Οπως και να εχει ενα special blend θα στο προτεινα....... οχι μονο για την νιτροποιητικη βιολογια αλλα και την αποκατασταση των αποικοδημητικών βακτηριων.

 

Ο πλεκο γινεται μισο μετρο ψαρι....... αυτο δημιουργη στρες στα μικροψαρα και τα αποβλυτα του ειναι υπερβολικα για 100 λιτρα ενυδρειο. Ο συνδιασμος αυτων ισον ασθενειες για τα υπολοιπα ψαρια. Αυτα τα ψαρια ειναι για 400 λιτρα και πανω........ και λιγα σου λεω!! Θελει αλλες συνθηκες νερου και παθαινουν νανισμο σε τοσο μικρα ενυδρεια. Ασε που θα σου τσακιζει τα φυτα..... μην κοιτας τις βαλισνεριες αλλα αλλα φυτα δεν την βγαζουν καθαρη. Για τις αλγες μπορεις να παρεις ramson snails και γαριδουλες.......

 

Αν θες οποσδηποτε να κρατησεις τον πλεκο τοτε μην βαλεις αλλα ψαρια αλλα και παλι ειναι πολυ λιγα τα λιτρα για να εχει μια αξιοπρεπεις ζωη.

Ψοφαω για ψαροκατασταση θελω να τα βλεπω να τρελενομαι..... αυριο θα παρω το esha2000 και αυριο θα στειλω τον πλεκο σε αλλες παραλιες και θα ξεκινησω θεραπειες

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω τα ψαρια μου οτι πανε καλα και λεω να τα αφησω ετσι για καμποσο καιρο και αν δεν εχω αλλο θανατο να προσθεσω νεα.Λεω να τα αφησω ετσι. Ενα μηνα λογικα αν ειναι καποια ασθενεια και δεν εχω χασει κανενα μετα απο ενα μηνα θα σημαινει οτι τελειωσε.Λεω να το κανω ετσι για να μην τα κουρασω με φαρμακα εσεις τι λετε;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους ως και τωρα πανε ολα καλα ....θα κανε την εβδομαδιαια αλλαγη νερου και θα ριξω και το αλατακι μου...θα παρω μετρησεις και θα σας τα πω παντως τοσες μερες δεν εχω ξαναχασει ψαρακι:bbq:

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα με την αλλαγη εκανα τρεις κουβαδες 10 λιτρους προσθεσα αντιχλωριο και μια κουταλια αλατακι χοντρο....επισης οπως μου ειπατε εβγαλα απο τον βυθο τα πλαστικα φυτακια αλλα τα αφησα να αιωρουνται στην επιφανεια γιατι βλεπω η θυληκια μολυ ειναι εγκυος.....ποτε λετε να παρω μετρησεις;αμεσα η αυριο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα saxo....  

Εμεις τα ειπαμε και παραπανω......

Μην λεω παλι τα ιδια και τα ιδια..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...