Jump to content

Γεννα Μονομαχου


Recommended Posts

Αφου εγινε πετυχημενα το ζευγαρωμα ενος αρσενικου και ενος θηλυκου μονομαχου,βγηκαν περισσοτερα απο 10 αυγα.Τα πρωτα μικρα εμφανιστηκαν πριν 4 μερες,μετραω ομως μοναχα 5.Ισως να ναι παραπανω και δεν τα βλεπω για εχω ριξει και κερατοφυλλο μεσα,ομως αν ειναι 5 τοτε κατι εχει γινει λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλως μας ήρθες στις γέννες.. Πίστεψε με δεν είναι μονο 5 μπορεί να είναι 25.. ^_^

Από την στιγμή που έχει κερατ'οφυλλο μεσα δεν θα μπορείς να δεις ότι συμβαίνει εκεί και πόσα μικρά εχει.. ακομα όμως και να είναι 5 δεν είναι κάτι απλά μπορεί αν είναι οι ρπώτες γέννες του μονομάχου να μην έχει πειρα και να κάνει λάθη.. εχεις το φως ανοιχτό μερα νυχτα όσο καιρό ηταν πάνω απο τα αυγα??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να μεγαλώσεις τα μικρά!

 

Είναι η πρώτη φορά που αναπαράγεις μονομάχους;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια φίλε, είναι ωραίο που σιγά σιγά εμφανίζονται και ελληνικοί μονομάχοι.

Θα συμφωνήσω με τον @panos nts σε ό,τι είπε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω στα ντουζενια τους οι μονομαχοι τελευταια!Μπραβο ρε παιδια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια είναι ότι ασχολούνται όλο και περισσότεροι ναιι..

Θα δεις τρομερές συμπεριφορές, αλήθεια.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου και καλως μας ήρθες στις γέννες.. Πίστεψε με δεν είναι μονο 5 μπορεί να είναι 25.. ^_^

Από την στιγμή που έχει κερατ'οφυλλο μεσα δεν θα μπορείς να δεις ότι συμβαίνει εκεί και πόσα μικρά εχει.. ακομα όμως και να είναι 5 δεν είναι κάτι απλά μπορεί αν είναι οι ρπώτες γέννες του μονομάχου να μην έχει πειρα και να κάνει λάθη.. εχεις το φως ανοιχτό μερα νυχτα όσο καιρό ηταν πάνω απο τα αυγα??

Ναι φιλε μου ολη μερα καθε μερα,και λεω να το εχω ετσι μεχρι να μπορω να τα ξεχωριζω σχετικα ευκολα,επειδη τωρα χρειαζομαι μεγενθυτικο φακο για να τα βρω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος theodor72 έγραψε:

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να μεγαλώσεις τα μικρά!

 

Είναι η πρώτη φορά που αναπαράγεις μονομάχους;

Ευχαριστω!Ειναι η πρωτη φορα που αναπαραγω μονομαχους,ειχα προσπαθησει κι αλλη μια πιο παλια σε μεγαλυτερο ενυδρειο περιπου 70 λιτρα,αλλα ειχα μια μικρη βοηθεια ενος φιλου οποτε δεν την μετραω ακριβως σαν πρωτη.Αυτη την φορα το δοκιμασα μονος

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος Betta
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η αληθεια ειναι οτι δεν θα μπορεις να τα βλεπεις.. ετοιμασε ινφουσορια microworm για πρωτη βδομαδα και μετα αρτεμια.. ειναι σχετικα ευκολο αν παρεις σε σχεση με τα κιλιφις.. απλα για μια βδομαδα δινεις αυτα και μετα αρτεμια μονο μεχρι να παρουν αρκετο μποι..

Απλα οταν βλεπεις οτι αρχιζουν να κολυμπουν μονα τους τωρα αυτη την περιοδο εννοω πρεπει ν βγαλεις ρον αρσενικο.. ;) αυτο να θυμασαι..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Κοιτα η αληθεια ειναι οτι δεν θα μπορεις να τα βλεπεις.. ετοιμασε ινφουσορια microworm για πρωτη βδομαδα και μετα αρτεμια.. ειναι σχετικα ευκολο αν παρεις σε σχεση με τα κιλιφις.. απλα για μια βδομαδα δινεις αυτα και μετα αρτεμια μονο μεχρι να παρουν αρκετο μποι..

Απλα οταν βλεπεις οτι αρχιζουν να κολυμπουν μονα τους τωρα αυτη την περιοδο εννοω πρεπει ν βγαλεις ρον αρσενικο.. ;) αυτο να θυμασαι..

Ευχαριστω,αυτο θα κανω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια! και με το καλο να τα μεγαλωσεις!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,βρηκα μονο αρτεμια της jbl,υπαρχει προβλημα με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά κάθε μάρκα έχει την δικη της αρτέμια.. να σου πω την αλήθεια δεν ξερω αν έχει και μεγάλη διαφορα απο μαρκα σε μάρκα..

Η @natateo νομίζω παρήγγειλε απο εξωτερικό καλύτερα να σου πει ποια πήρε για να ξέρεις.. μου έχει δώσει και μένα ποσότητα και βλέπω τεράστιο ποσοστό εκκολαπτικότητας.. ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πρόβλημα δεν θα έχεις ίσος να μην έχεις μεγάλο ποσοστό εκκόλαψις αλλά μόνο αυτό τίποτε παραπάνω.

Ως ρουφήχτα απο αρτεμια δοκίμασα πολλές μάρκες και η καλύτερη και η ποιο ακριβή είναι η ocean nutrition artemia/brine shrimp 50gr και κοστίζει γύρω στα 20 ευρώ. Εγώ όμως δεν την παίρνω πλέον γιατί μου είναι ακριβή παίρνω No name απο την Κίνα και μου κάνει μια χαρά την δουλειά με με 10-12 ευρώ παίρνω 100gr αυγά αρτέμιας και έως τώρα δεν μου έτυχε κάτι το στραβό.

Απλά να ξέρεις απο την στηγμή που θα ανοίξεις το πακέτο αρχίζει η φθορά των αυγών κάθε μήνα χάνεις και ένα ποσοστό, στους 6 μήνες μπορεί να να χάσεις το 50% απο τα αυγά για αυτό τα χωρίζουμε σε μεριδούλες και τα συντηρούμε στην κατάψυξη. 

1602441036_artemiaeegs.thumb.jpg.26588a9d480700c22f88d18d039e371a.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Γενικά κάθε μάρκα έχει την δικη της αρτέμια.. να σου πω την αλήθεια δεν ξερω αν έχει και μεγάλη διαφορα απο μαρκα σε μάρκα..

Η @natateo νομίζω παρήγγειλε απο εξωτερικό καλύτερα να σου πει ποια πήρε για να ξέρεις.. μου έχει δώσει και μένα ποσότητα και βλέπω τεράστιο ποσοστό εκκολαπτικότητας.. ;) 

Αυτη η αρτεμια μου ειχε στειλει ο @submarine1981 . Nα ειναι παντα καλα! Απ΄αυτα που εχω αγορασει, μονο τηs Ocean Nutrition ηταν καπως καλουτσικο, αλλα η τιμη... Ας το ....

Μια φορα πηρα της Dajana, εκκολαψη - μηδεν! Δεν γραφει ουτε ημ.ληξ.

Λεω να παμε ολοι μαζι να κλεψουμε τον @submarine1981!:hehe

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδια παντως λετε να χρειαστω και microworm?

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Γιωργος Betta έγραψε:

Παιδια παντως λετε να χρειαστω και microworm?

Η αληθεια ειναι οτι εγω με την πρωτη γεννα δεν χρειαστηκα ενω στην 2η γεννα εδωσα χωρις να υπαρχει και αναγκη 100%.. αν ειναι στρωμενο το ενυδρειακι που τα εχεις μπορει να εχουν προλαβει να δημιουργηθουν μικροοργανισμοι που θα θρεψουν τα ψαρακια σου την πρωτη βδομαδα.. μετα πρεπει και εσυ να ριχνεις νεοεκκολαπτομενες γαριδες σε αυτο το διαστημα.. αρτεμια δλδ..

Τελικα τι εγινε μετα μικρα?? Ποσα περιπου ειναι??

Τον αρσενικο τον εβγαλες??

Το φιλτρο το καλυψες??

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο πρεπει να ηταν στρωμενο,δεν εκανα μετρησεις απλα ηταν ενα μηνα γεματο,με κερατοφυλλα,γι αυτο και εχει αρκετη αλγη.Φιλτρο το εβγαλα με το που εβαλα τον αρσενικο ωστε να φτιαξει φωλια ευκολα.Ειναι 60 λιτρα,οποτε πιστευω δεν πρεπει να χει θεμα με αμμωνια.Σημερα μετραω  7 και  κολυμπανε κανονικα.Ταισα με αρτεμια..δεν καταλαβα αν φαγανε.Παντως με παραξενευει,οχι το οτι ειναι 7 αλλα οτι η θηλυκια(ισως και απο λαθος του αρσενικου εβγαλε μονο 10-13 αυγα,καπου εκει μετρησα...και ημουν ωρες απο πανω τους).Επισης ο αρσενικος εχει βγει εδω και 3 μερες,απο τοτε που ειδα 4-5 να κολυμπανε κανονικα,λετε να εκανα βλακεια και να επρεπε να μεινει μεσα μια μερα ακομα?:waaa:

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Γιωργος Betta έγραψε:

το ενυδρειο πρεπει να ηταν στρωμενο,δεν εκανα μετρησεις απλα ηταν ενα μηνα γεματο,με κερατοφυλλα,γι αυτο και εχει αρκετη αλγη.Φιλτρο το εβγαλα με το που εβαλα τον αρσενικο ωστε να φτιαξει φωλια ευκολα.Ειναι 60 λιτρα,οποτε πιστευω δεν πρεπει να χει θεμα με αμμωνια.Σημερα μετραω  7 και  κολυμπανε κανονικα.Ταισα με αρτεμια..δεν καταλαβα αν φαγανε.Παντως με παραξενευει,οχι το οτι ειναι 7 αλλα οτι η θηλυκια(ισως και απο λαθος του αρσενικου εβγαλε μονο 10-13 αυγα,καπου εκει μετρησα...και ημουν ωρες απο πανω τους).Επισης ο αρσενικος εχει βγει εδω και 3 μερες,απο τοτε που ειδα 4-5 να κολυμπανε κανονικα,λετε να εκανα βλακεια και να επρεπε να μεινει μεσα μια μερα ακομα?:waaa:

Εχεις βαλει καμια αεραντλια να δουλευει στο ενυδρειο;

Η αμμωνια θα ανεβει , γιατι ταιζεις τα μικρα (αρτεμια ζει στο γλυκο νερο μονο λιγες ωρες και το ενυδρειο σου ειναι ακομα αρκετα νεο και τωρα και χωρις φιλτρο - περασε μονο ενας μηνας απο το στρωσιμο; Θα κανεις αλλαγες νερου και σκουπα ανα 5 ημερες (σκουπα χωρις φανατισμο- μονο να μαζεψεις τα υπολειμματα τροφων απο κατω). Ταιζεις απο λιγο, αλλα 4-5 φορες την ημερα. Καλη συνεχεια!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...