Jump to content

Καλώς σας βρήκα!


Koliath

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο (HAILEA ΕΝΥΔΡΕΙΟ 60L) το οποίο δεν το έχω στήσει ακόμα, γιατί θέλω να έχω πρώτα όλα όσα θα χρειαστώ. Επίσης θέλω πρώτα να μάθω και να εμπεδώσω την όλη διαδικασία του στησίματος ενός ενυδρείου καθώς και την διαδικασία συντήρησής του.

Αρχικά σκεφτόμουν να βάλω ένα χρυσόψαρο, αλλά μέσα από διάφορα που είδα σε φόρουμ, κατάλαβα ότι το ενυδρείο είναι οριακό για ένα χρυσόψαρο. Για το λόγο αυτό αποφάσισα να βάλω έναν μονομάχο, ο οποίος είναι εξίσου όμορφος για μένα. Σκοπεύω να βάλω και φυτά μέσα στο ενυδρείο.

Όμως, πριν ξεκινήσω οτιδήποτε θα ήθελα πρώτα να είμαι σίγουρος ότι γνωρίζω ό,τι χρειάζεται έτσι ώστε ο φίλος μου ο μονομάχος να είναι χαρούμενος στο σπιτάκι του.

Πληροφορίες βρίσκω άπειρες από εδώ και εκεί (YouTube, forums, ...) κι έτσι θέλω λίγο να τα βάλω όλα σε μία σειρά.

Όλες οι συμβουλές/οδηγίες/γνώμες καλοδεχούμενες. 

Χαιρετώ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως Ορισες Στο Forum Koliath ..

Καλη αρχη με το νεο σου ενυδρειο !! Αρχικα θελω να σε συγχαρω για την ωρημοτητα και την υπομονη σου στο να διαβασεις οτι χρειαζεται πριν ξεκινησεις 
Μεσα στο forum Θα βρεις ενα θεμα που λεγεται πρωτη επαφη με το ενυδρειο και επισης υπαρχει αντιστοιχο θεμα για μονομαχους !!
Χονδρικα θα χρειαστεις εναν θερμοστατη 50-75watt ενα χαλαρο φιλτρο εσωτερικο με χωρο για βιολογικο υλικο , ενα υποστρωμα , καποιες ριζες ,τροφη , αντιχλωριο και βακτηρια η "μπολι" ( ετοιμα βακτηρια απο ηδη στρωμενο ενυδρειο) , ενα θερμομετρο και φωτισμο αν δεν εχει το ενυδρειο σου :) 
Επειτα οσο περναει ο καιρος καλο θα ειναι να παρεις και τα απαραιτητα τεστ νερου αλλα για αρχη και τα στικς 6 σε 1 νομιζω οτι ειναι μια καλη και οικονομικη λυση ..
Στρωσε το ενυδρειο σου με υπομονη στησε το οπως θα αρεσει σε εσενα και στο ψαρακι σου και ξεκινα να μαγευεσαι απο το υπεροχο μας χομπι !!! 

Ελπιζω να σε βοηθησα αρκετα και να μην ξεχναω κατι σημαντικο !! 

 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/79915-η-πρώτη-επαφή-με-το-ενυδρείο/

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ και μπράβο για τον τρόπο που προσεγγίζεις το χόμπι. Τσέκαρε το λινκ που σου παρέθεσαν πιο πάνω και για ό,τι απορία έχεις εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα. Απ αυτά που γράφεις,  βλέπω πως βαδίζεις σε σωστό δρόμο. :)

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες!! Πολλά ατομα τελευταία με τους μονομάχους ασχολιούνται.. Απίστευτα ψάρια όντως απλά πρέπει όντως να τα πάρεις όλα με την σειρά.. και πιστεψε μας.. το χόμπι θα σε ανταμείψει.. :D 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dynamite said:

Καλως Ορισες Στο Forum Koliath ..

Καλη αρχη με το νεο σου ενυδρειο !! Αρχικα θελω να σε συγχαρω για την ωρημοτητα και την υπομονη σου στο να διαβασεις οτι χρειαζεται πριν ξεκινησεις 
Μεσα στο forum Θα βρεις ενα θεμα που λεγεται πρωτη επαφη με το ενυδρειο και επισης υπαρχει αντιστοιχο θεμα για μονομαχους !!
Χονδρικα θα χρειαστεις εναν θερμοστατη 50-75watt ενα χαλαρο φιλτρο εσωτερικο με χωρο για βιολογικο υλικο , ενα υποστρωμα , καποιες ριζες ,τροφη , αντιχλωριο και βακτηρια η "μπολι" ( ετοιμα βακτηρια απο ηδη στρωμενο ενυδρειο) , ενα θερμομετρο και φωτισμο αν δεν εχει το ενυδρειο σου :) 
Επειτα οσο περναει ο καιρος καλο θα ειναι να παρεις και τα απαραιτητα τεστ νερου αλλα για αρχη και τα στικς 6 σε 1 νομιζω οτι ειναι μια καλη και οικονομικη λυση ..
Στρωσε το ενυδρειο σου με υπομονη στησε το οπως θα αρεσει σε εσενα και στο ψαρακι σου και ξεκινα να μαγευεσαι απο το υπεροχο μας χομπι !!! 

Ελπιζω να σε βοηθησα αρκετα και να μην ξεχναω κατι σημαντικο !! 

 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/79915-η-πρώτη-επαφή-με-το-ενυδρείο/

Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη! Το link που μου έδωσες είναι πολύ χρήσιμο και οργανωμένο! Θα το μελετήσω, χωρίς βιασύνη!
Το ενυδρείο που πήρα έχει ένα φίλτρο μαζί που λέγεται HL-BT400 και έχει επίσης μία λάμπα 24watt. Δεν ξέρω αν είναι αυτά ικανοποιητικά βέβαια. Το μόνο επιπλέον που πήρα είναι χαλίκι, το οποίο ομολογώ ή δεν το έψαξα αρκετά ή δεν κατάλαβα. Διότι πήρα 10 κιλά χαλίκι και ακόμα δεν ξέρω αν είναι πολύ ή λίγο. Για τον λόγο αυτόν, δεν θέλω να βιαστώ και να είμαι πρώτα σίγουρος πριν πάρω κάτι.
Ευχαριστώ και για τα πράγματα τα οποία είπες πως θα χρειαστώ! Όσο "ψάχνομαι" θα μαζεύω και τα υλικά για το ενυδρείο. 
Τελικά πιστεύω ότι έκανα σωστή επιλογή να γίνω μέλος αυτού του φόρουμ από το απλά να κοιτάω από 'δω και από 'κει! 
Πραγματικά με βοήθησες πολύ! :)


 

Quote

Καλώς ήρθες στο φόρουμ και μπράβο για τον τρόπο που προσεγγίζεις το χόμπι. Τσέκαρε το λινκ που σου παρέθεσαν πιο πάνω και για ό,τι απορία έχεις εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.


 

Quote

Καλώς ήλθες στην παρέα. Απ αυτά που γράφεις,  βλέπω πως βαδίζεις σε σωστό δρόμο. :)

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.


Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές και τα λόγια σας ! Χαίρομαι πάρα πολύ που έγινα μέλος σε αυτό το φόρουμ, διότι δεν ήξερα ότι τόσος πολύς κόσμος δείχνει τόσο ενδιαφέρον και υποστήριξη (με ενθουσιασμό!) σε άτομα που μόλις ξεκινάνε να ασχολούνται με αυτό το χόμπι! :)
 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Καλώς μας ήρθες!! Πολλά ατομα τελευταία με τους μονομάχους ασχολιούνται.. Απίστευτα ψάρια όντως απλά πρέπει όντως να τα πάρεις όλα με την σειρά.. και πιστεψε μας.. το χόμπι θα σε ανταμείψει.. :D 

Ευχαριστώ πολύ! Ναι έχεις απόλυτο δίκιο! Ομολογώ ότι ανυπομονώ όσο δεν γίνεται! Αλλά επειδή θέλω να έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα θα κάνω υπομονή μέχρι να είμαι έτοιμος! Για να ξέρω ότι ο μονομάχος μου θα έχει μια χαρούμενη και υγιή ζωή! :D

Link to comment
Share on other sites

@Koliath Καλώς όρισες στην παρέα μας! Χαίρομαι πολύ που δεν έκανες βιαστικές κινήσεις και που έχεις όρεξη να διαβάσεις και να μάθεις νεα πράγματα σε ένα νέο χόμπι! Παραπάνω χαίρομαι γιατί επέλεξες να φιλοξενήσεις μόνομαχο. Είναι απίστευτα, ιδιόρρυθμα και γεματα προσωπικότητα ψάρια. Απ ότι διάβασα βαδίζεις σωστά και μεθοδικά και έτσι πρέπει για να έχεις και ένα αποτέλεσμα που να είναι αρεστό και σε σένα αλλά και στο νεο σου κατοικίδιο! Οι μονομαχοι δεν είναι ιδιαίτερα ρυπογόνα ψάρια οπότε θεωρώ ότι το φίλτρο που έχει ήδη το ενυδρείο σου θα σε καλύψει. Απλά δεν θέλουν έντονη ροή για να μην δυσκολεύονται στο κολύμπι και στρεσάρονται. Επίσης ο φωτισμός σου θεωρώ ότι είναι οκ, εάν πρόκειται να παίξεις μπάλα σε φυτά που δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις και είναι εύκολα. Τώρα το χαλίκι, 10 κιλά νομίζω θα φτάσει, εάν πρόκειται να φυτέψεις φυτά θα θέλεις σίγουρα γύρω στα 6εκ. χαλίκι σε πάχος από τον πυθμένα. Εάν κινηθείς σε εύκολα φυτα δεν θα χρειαστείς υπόστρωμα και απλές μπάλες λιπάσματος κοντά στις ρίζες φυτών κάνουν ωραιότατα την δουλειά τους. Ότι απορίες έχεις εδώ είμαστε όλα τα παιδιά να βοηθήσουμε και να φτιάξεις το ενυδρείο που φαντάζεσαι. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Constantinos_S said:

@Koliath Καλώς όρισες στην παρέα μας! Χαίρομαι πολύ που δεν έκανες βιαστικές κινήσεις και που έχεις όρεξη να διαβάσεις και να μάθεις νεα πράγματα σε ένα νέο χόμπι! Παραπάνω χαίρομαι γιατί επέλεξες να φιλοξενήσεις μόνομαχο. Είναι απίστευτα, ιδιόρρυθμα και γεματα προσωπικότητα ψάρια. Απ ότι διάβασα βαδίζεις σωστά και μεθοδικά και έτσι πρέπει για να έχεις και ένα αποτέλεσμα που να είναι αρεστό και σε σένα αλλά και στο νεο σου κατοικίδιο! Οι μονομαχοι δεν είναι ιδιαίτερα ρυπογόνα ψάρια οπότε θεωρώ ότι το φίλτρο που έχει ήδη το ενυδρείο σου θα σε καλύψει. Απλά δεν θέλουν έντονη ροή για να μην δυσκολεύονται στο κολύμπι και στρεσάρονται. Επίσης ο φωτισμός σου θεωρώ ότι είναι οκ, εάν πρόκειται να παίξεις μπάλα σε φυτά που δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις και είναι εύκολα. Τώρα το χαλίκι, 10 κιλά νομίζω θα φτάσει, εάν πρόκειται να φυτέψεις φυτά θα θέλεις σίγουρα γύρω στα 6εκ. χαλίκι σε πάχος από τον πυθμένα. Εάν κινηθείς σε εύκολα φυτα δεν θα χρειαστείς υπόστρωμα και απλές μπάλες λιπάσματος κοντά στις ρίζες φυτών κάνουν ωραιότατα την δουλειά τους. Ότι απορίες έχεις εδώ είμαστε όλα τα παιδιά να βοηθήσουμε και να φτιάξεις το ενυδρείο που φαντάζεσαι. :thumbsu:

Σε ευχαριστώ πολύ! Αυτό ακριβώς είναι μου με έκανε να θέλω να φιλοξενήσω μονομάχο! Όσον αφορά τα φυτά, όντως θα προτιμήσω σχετικά εύκολα για το επίπεδό που ξεκινάω. Είμαι πραγματικά χαρούμενος που υπάρχει κοινότητα τόσο πρόθυμη να υποστηρίξει καινούρια άτομα σε αυτό το χόμπι! Γι' αυτό κι εγώ είμαι πρόθυμος να μάθω και όσο μελετάω θα μαζεύω και απορίες! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...