Jump to content

seachem prime


Recommended Posts

καλησπερα και παλι σε ολη την ομαδα.. 

ρε παιδια παρηγγειλα το seachem prime  για αντιχλωριο γιατι μου το συνεστησαν σαν απ τα πιο οικονομικα  και καλα.. ελα ομως που για να υπολογισω ποσες σταγονες θα πρεπει να ριξω ειμαι λιγο ασχετη...  και επισης εκανα πολλες κοπανες απ τα μαθηματικα.. η δοσολογια ειναι 5 ml στα 200 λιτρα.. εγω που αλλαζω  6 λιτρα ποσα ml οεο;... πφφφ.. 

Link to comment
Share on other sites

0,15 ml βγαινει. Παρε μια συριγγα και υπολογισε στο περιπου, ας ειναι και μισο ml η ποσοτητα του prime. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

0,15 ml βγαινει. Παρε μια συριγγα και υπολογισε στο περιπου, ας ειναι και μισο ml η ποσοτητα του prime. 

.... πςςς τι λες τωρα...  να μη το κανω διαφημιση το προιον αλλα αυτο εμενα θαμου παει κανα 2-3 χρονια το μπουκαλι καλα που το  παρηγγειλα...  και δεν εμεινα στα κλασσικα αντιχλωρια να φευγουν τα 5ευρα ετσι... ευχαριστω  μαλλον ισνουλινης συριγγα πρεπει να βρω για το 0.15.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και λίγο παραπάνω να πέσει δεν υπάρχει πρόβλημα, όπως λέει και η seachem στην σελίδα του προϊόντος

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για να υπολογίζεις μόνη σου θα κάνεις την μέθοδο των τριών, δηλαδη: 5ml στα 200 λίτρα, στα Χ πόσο; Πολλαπλασιαζεις τα 5ml με το Χ (6 λίτρα στην δική σου περίπτωση) και το αποτέλεσμα του πολλαπλάσιασμου το διαιρεις με το 200.

5 x 6 ÷ 200= 0,15ml

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...