Jump to content

Αντιστροφή Όσμωση και αλλαγές νερού


Recommended Posts

Σήμερα έφτασε στα χέρια μου συσκευή αντιστροφης όσμωσης για την προσθήκη νερού λόγω της εξάτμισης που παρατηρώ και τον χειμώνα αλλά περισσότερο το καλοκαίρι μιας και τα ενυδρεία μου δεν είναι τελείως κλειστά με καπάκι. :bow:Διάβασα πολλά άρθρα για το όφελος της αντιστροφης όσμωσης στα ενυδρεία...Από την άλλη γνωρίζω ότι στην ουσία το καθαρό νερό που βγαίνει στερειται μεταλλικά στοιχεία που είναι απαραίτητα για τους κατοίκους των ενυδρείων αλλά και των φυτών. Αρχικά είχα σκοπό από εδώ και στο εξης την μίξη 50/50 νερού αντιστροφης όσμωσης και βρύσης για τις εβδομαδιαίες μου αλλαγές. Με λίγη παραπάνω έρευνα όμως προβληματιστηκα μήπως αυτό επηρρεασει την ισορροπία των ενυδρείων μου. Οπότε οι απορίες μου έχουν να κάνουν με αυτό. Τι ποσοστά νερού χρησιμοποιείτε εσείς στις αλλαγές σας; Είναι ασφαλές το 50/50; Θέλει άλλη αναλογία; Ή την χρησιμοποιώ μόνο για προσθήκη στην εξάτμιση νερού; 

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να κάνω και εγώ αυτές τις ερωτήσεις. 

Καταρχήν η χρήση νερού δικτύου μαζί με το όσμωσης ακυρώνει την όλη ιδέα της όσμωσης πιστεύω που σκοπός της είναι να δημιουργήσει ένα αποστειρωμενο περιβάλλον στο ενυδρείο ώστε να μη μπαίνει τίποτα που δεν πρέπει να μπει 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Ήθελα να κάνω και εγώ αυτές τις ερωτήσεις. 

Καταρχήν η χρήση νερού δικτύου μαζί με το όσμωσης ακυρώνει την όλη ιδέα της όσμωσης πιστεύω που σκοπός της είναι να δημιουργήσει ένα αποστειρωμενο περιβάλλον στο ενυδρείο ώστε να μη μπαίνει τίποτα που δεν πρέπει να μπει 

Είναι και αυτο μια εκδοχή ναι που δεν είχα σκεφτεί, περιμένουμε από τους πιο έμπειρους πάνω στο θέμα να πούνε την άποψη τους. 

Link to comment
Share on other sites

Το νερό της όσμωσης σε ανάμιξη με το νερό βρύσης θα σε βοηθήσει να μαλακώσεις το νερό. Δηλαδή θα δεις να πέφτουν οι τιμές KH και GH, κάτι που αργότερα θα συμπαρασύρει το PH. Αυτό φυσικά προυποθέτει μετρήσεις και φυσικά να το χρειάζονται τα ψάρια που φιλοξενείς. Επειδή δεν γίνεται άμεσα ξεκίνα τις πρώτες αλλαγές με πχ αναλογία 30-70 νερό ΑΟ-βρύση, μετράς πώς πάει και αυξάνεις σιγά σιγά μέχρι να δεις ότι έφτασες στις τιμές που θέλεις και πλέον σταματάς εκεί. Θα κάνεις πχ αλλαγές 50-50 και οι τιμές θα είναι μόνιμα εκεί που θέλεις.

Εννοείται ότι μετράς και το νερό βρύσης για να δεις το σημείο εκκίνησης και ΑΝ χρειάζονται άλλο νερό τα ψάρια σου.

Link to comment
Share on other sites

όπως είπε και ο spyrval την ΑΟ την χρειάζεσαι για να φτιάξει το νερό του ενυδρείου σου στις παραμέτρους που θέλεις και είναι ιδανικό για να συμπληρώνεις το νερό απο την εξάτμιση.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, spyrval said:

Το νερό της όσμωσης σε ανάμιξη με το νερό βρύσης θα σε βοηθήσει να μαλακώσεις το νερό. Δηλαδή θα δεις να πέφτουν οι τιμές KH και GH, κάτι που αργότερα θα συμπαρασύρει το PH. Αυτό φυσικά προυποθέτει μετρήσεις και φυσικά να το χρειάζονται τα ψάρια που φιλοξενείς. Επειδή δεν γίνεται άμεσα ξεκίνα τις πρώτες αλλαγές με πχ αναλογία 30-70 νερό ΑΟ-βρύση, μετράς πώς πάει και αυξάνεις σιγά σιγά μέχρι να δεις ότι έφτασες στις τιμές που θέλεις και πλέον σταματάς εκεί. Θα κάνεις πχ αλλαγές 50-50 και οι τιμές θα είναι μόνιμα εκεί που θέλεις.

Εννοείται ότι μετράς και το νερό βρύσης για να δεις το σημείο εκκίνησης και ΑΝ χρειάζονται άλλο νερό τα ψάρια σου.

 

13 minutes ago, Χρήστος said:

όπως είπε και ο spyrval την ΑΟ την χρειάζεσαι για να φτιάξει το νερό του ενυδρείου σου στις παραμέτρους που θέλεις και είναι ιδανικό για να συμπληρώνεις το νερό απο την εξάτμιση.

Οκ όλα κατανοητά, έκανε τρεις μετρήσεις από τα 3 μου ενυδρεία και οι μετρήσεις έχουν ως εξης:

1ο: PH 7.6, GH 8°d, KH 6°d

2ο: PH 7.6, GH 8°d, KH 6°d

3o: PH 7.2, GH 8°d, KH 6°d

Τα ψάρια που φιλοξενώ και στα 3 ενυδρεία είναι μονομάχοι που και στα 3 βάζω και μισό φύλλο Catappa για να χαμηλώνει ελάχιστα το νερό. Ιδανικά το PH θα ήθελα να είναι γύρω στο 6.8 ελαφριά όξινο δηλαδή όπως και στο φυσικό περιβάλλον που βρίσκονται. Οπότε αρχικά ξεκινάω με αλλαγές 30% ΑΟ και 70% βρύσης; Για πόσο διάστημα αυτή η αναλογία και πόσο γρήγορα χαμηλώνει η σκληρότητα του νερού; Να προσθέσω ότι αυτές οι μετρήσεις έγιναν με Tetra 6 in 1 strips. Για αμμωνίες, νιτρώδη και νιτρικά έχω υγρά τεστ για τις υπόλοιπες παραμέτρους όμως όχι. 

Link to comment
Share on other sites

Για το ph πάρε καλύτερα ένα ηλεκτρονικό, τα περισσότερα φθηνά - ακριβά είναι αξιόπιστα. Τα strips της tetra τα είχα και γω αλλά εκτός ότι είναι ακριβά δεν σου δείχνουν σίγουρα την συγκεκριμένη τιμή ειδικά της gh. Υγρά της sera για gh και kh είναι φθηνά και δείχνουν με ακρίβεια. Στο παλαιό Φάληρο που είμαι μετράω ph από 7.4 μέχρι 7.8, GH 10 και TDS 220ppm 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, mik7 said:

Για το ph πάρε καλύτερα ένα ηλεκτρονικό, τα περισσότερα φθηνά - ακριβά είναι αξιόπιστα. Τα strips της tetra τα είχα και γω αλλά εκτός ότι είναι ακριβά δεν σου δείχνουν σίγουρα την συγκεκριμένη τιμή ειδικά της gh. Υγρά της sera για gh και kh είναι φθηνά και δείχνουν με ακρίβεια. Στο παλαιό Φάληρο που είμαι μετράω ph από 7.4 μέχρι 7.8, GH 10 και TDS 220ppm 

Επειδή μένουμε πολύ κοντά, οι τιμές στο νερό πάνω κάτω θα είναι οι ίδιες. Οι τιμές σου δεν απέχουν και πολύ από τις τιμές μου ακόμα και με strips. Θα κοίταξω μήπως βρω οικονομικό ηλεκτρονικό για το PH. Οπότε υποθέτω ξεκινάω αλλαγές τύπου 30% ΑΟ και 70% βρύσης έτσι ώστε σταδιακά να χαμηλώσει το PH εκεί που θέλω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Ήθελα να κάνω και εγώ αυτές τις ερωτήσεις. 

Καταρχήν η χρήση νερού δικτύου μαζί με το όσμωσης ακυρώνει την όλη ιδέα της όσμωσης πιστεύω που σκοπός της είναι να δημιουργήσει ένα αποστειρωμενο περιβάλλον στο ενυδρείο ώστε να μη μπαίνει τίποτα που δεν πρέπει να μπει 

 

 

Στο ενυδρειο μας δεν θελουμε αποστειρωμενο περιβαλλον. Απλα δε θελουμε ουσιες οπως το χλωριο πχ που ειναι βλαβερη για τους υδροβιους οργανισμους.  Σκοπος της ΑΟ ειναι (κυριως) να μας δινει νερο με μηδενικες σκληροτητες.

 

πριν 27 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

 Θα κοίταξω μήπως βρω οικονομικό ηλεκτρονικό για το PH. Οπότε υποθέτω ξεκινάω αλλαγές τύπου 30% ΑΟ και 70% βρύσης έτσι ώστε σταδιακά να χαμηλώσει το PH εκεί που θέλω. 

 Στο ebay και αναλογες πλατφορμες θα βρεις πολυ φτηνα PHμετρα. Αν μπεις στη διαδικασια να παραγγειλεις, παρε και εναν μετρητη TDS (επεισης πολυ φτηνος). Θα σου φανει πολυ χρησιμος ειδικα τωρα στην αρχη.  Μπορω αν θες να σου δανεισω τον δικο μου για τωρα να κανεις τα πειραματα σου μεχρι να βρεις την φορμουλα για την αναλογια νερου βρυσης-ΑΟ.

Για αρχη θεωρω 30% νερο απο ΑΟ ειναι καλα. Μετα απο μερικες αλλαγες νερου, βλεπεις που εισαι και (το πιο πιθανο) ανεβαζεις ποσοστο.  

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πάρε αυτό το αρχείο και θα μπορείς να υπολογίζεις άνετα....

 

ΥΓ. Μην φοβάσαι δεν έχει ιούς εγκυημένο 100%, το είχα φτιάξει παλιότερα και τώρα λίγο το βελτίωσα.

 

Υπολογισμός αλλαγής νερού.exe

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Antonis K said:

 

 

Στο ενυδρειο μας δεν θελουμε αποστειρωμενο περιβαλλον. Απλα δε θελουμε ουσιες οπως το χλωριο πχ που ειναι βλαβερη για τους υδροβιους οργανισμους.  Σκοπος της ΑΟ ειναι (κυριως) να μας δινει νερο με μηδενικες σκληροτητες.

 

 Στο ebay και αναλογες πλατφορμες θα βρεις πολυ φτηνα PHμετρα. Αν μπεις στη διαδικασια να παραγγειλεις, παρε και εναν μετρητη TDS (επεισης πολυ φτηνος). Θα σου φανει πολυ χρησιμος ειδικα τωρα στην αρχη.  Μπορω αν θες να σου δανεισω τον δικο μου για τωρα να κανεις τα πειραματα σου μεχρι να βρεις την φορμουλα για την αναλογια νερου βρυσης-ΑΟ.

Για αρχη θεωρω 30% νερο απο ΑΟ ειναι καλα. Μετα απο μερικες αλλαγες νερου, βλεπεις που εισαι και (το πιο πιθανο) ανεβαζεις ποσοστο.  

Ευχαριστώ Αντώνη για τις πληροφορίες! Για μένα αρχικά η Αγορά της ΑΟ ήταν κυρίως για τους καλοκαιρινούς μήνες και λίγο για τον χειμώνα λόγω της εξάτμισης που παρουσιάζουν επειδή ναι μεν έχω καπάκια DYI αλλά επειδή έχω αφήσει κενο για τους μονομάχους για μπορούν να παίρνουν οξυγονο έχω κάποια εξάτμιση. Ειδικά όταν πλακώσουν οι καύσωνες και τα ανεμιστήρακια δουλεύουν αρκετή ώρα, ακόμα πιο πολύ. Ιδανικά θέλω να χαμηλώσω το PH κοντά στο 6.8 για τα ψάρια ελπίζοντας πως δεν θα επηρρεαστουν πολύ τα φυτά γιατί έχω αρκετα. Θα παραγγείλω TDS και PH meter και όντως είναι πολύ οικονομικά που κοίταξα στο ebay, τσέκαρε και εσύ εάν κοιτάω σωστά: https://m.ebay.com/itm/TDS-Tester-Digital-Ph-Meter-Aquarium-Pool-Hydroponic-Water-Monitor-0-9999-PPM/272717873876?hash=item3f7f4082d4:m:mW4oHL1uQDVRDOFHIE7rx3A&varId=571853580913

Σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά αλλά σκέφτηκα ότι ούτως ή άλλως μέχρι να αρχίσουν να πέφτουν οι δείκτες με τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερου, εάν τα παραγγείλω τώρα θα έχουν φτάσει στην ώρα τους. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Χρήστος said:

πάρε αυτό το αρχείο και θα μπορείς να υπολογίζεις άνετα....

 

ΥΓ. Μην φοβάσαι δεν έχει ιούς εγκυημένο 100%, το είχα φτιάξει παλιότερα και τώρα λίγο το βελτίωσα.

 

Υπολογισμός αλλαγής νερού.exe

Σε ευχαριστώ! Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το ανοίξω από κινητό, θέλει PC οπότε θα το δω το συντομότερο! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας και πάλι και επανέρχομαι στο θέμα. Έχουν ξεκινήσει πλέον οι αλλαγές νερού με 70% βρύσης και 30%, 7 και 3 λίτρα αντίστοιχα συνολικά 10 εβδομαδιαία. Μετρήθηκε και το PH στα 3 ενυδρεία και βγήκε 7,5 για αρχή ελπίζοντας πως θα χαμηλώσει λίγο για τους μονομαχους. Αυτό που με ανησυχεί είναι τα φυτά, δηλαδή να έχουν τα ιχνοστοιχεία που χρειάζονται για την ανάπτυξη τους. Νομίζω ο πρώτος αντίκτυπος ήταν στα Salvinia Natans που κάθε εβδομάδα αφαιρουσα ποσότητες από την επιφάνεια του νερού. Μετά από 2 αλλαγές με το νερό της βρύσης και όσμωσης mixed η ανάπτυξη τους δεν ήταν όπως είναι. Σαν ρουτίνες λίπανσης ακολουθώ το γενικο της Seachem Flourish, Seachem Nitrogen (λόγω της μεγάλης φυτό μάζας και Seachem Potassium. Πέρα από αυτά που ήδη χρησιμοποιώ, υπάρχει κάτι να προσθέτει τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία (χωρίς να ανεβαζει σκληρότητες) που χρειαζονται τα φυτά; Επίσης αντιμετωπίζω ένα θέμα πριν καν την χρήση του νερού όσμωσης με τα Java Fern, ενώ πήγαιναν μια χαρά ξαφνικά ξεκίνησαν να κιτρινιζουν τα φύλλα τους και δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται αυτό δεδομένου ότι βάζω και κάλλιο. Οποιαδήποτε βοήθεια στα παραπάνω θέματα από τους πιο πεπειραμένους καλοδεχουμενη! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Γειά σας και πάλι και επανέρχομαι στο θέμα. Έχουν ξεκινήσει πλέον οι αλλαγές νερού με 70% βρύσης και 30%, 7 και 3 λίτρα αντίστοιχα συνολικά 10 εβδομαδιαία. Μετρήθηκε και το PH στα 3 ενυδρεία και βγήκε 7,5 για αρχή ελπίζοντας πως θα χαμηλώσει λίγο για τους μονομαχους. Αυτό που με ανησυχεί είναι τα φυτά, δηλαδή να έχουν τα ιχνοστοιχεία που χρειάζονται για την ανάπτυξη τους. Νομίζω ο πρώτος αντίκτυπος ήταν στα Salvinia Natans που κάθε εβδομάδα αφαιρουσα ποσότητες από την επιφάνεια του νερού. Μετά από 2 αλλαγές με το νερό της βρύσης και όσμωσης mixed η ανάπτυξη τους δεν ήταν όπως είναι. Σαν ρουτίνες λίπανσης ακολουθώ το γενικο της Seachem Flourish, Seachem Nitrogen (λόγω της μεγάλης φυτό μάζας και Seachem Potassium. Πέρα από αυτά που ήδη χρησιμοποιώ, υπάρχει κάτι να προσθέτει τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία (χωρίς να ανεβαζει σκληρότητες) που χρειαζονται τα φυτά; Επίσης αντιμετωπίζω ένα θέμα πριν καν την χρήση του νερού όσμωσης με τα Java Fern, ενώ πήγαιναν μια χαρά ξαφνικά ξεκίνησαν να κιτρινιζουν τα φύλλα τους και δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται αυτό δεδομένου ότι βάζω και κάλλιο. Οποιαδήποτε βοήθεια στα παραπάνω θέματα από τους πιο πεπειραμένους καλοδεχουμενη! 

  Γεια σου Κωνσταντινε.

 

  Λοιπον, τα φυτα ειναι σιγουρο οτι θα την ακουσουν στην αρχη με την αντιστρωφη οσμωση. Τωρα εξαρταται και τι φυτα εχεις. Γενικα, απο οτι εχω παρατηρησει και εγω απο τα ενυδρεια μου ειναι οτι στην αρχη θα παθουν ενα σοκ. Απο εκει και περα πιστευω θα προσαρμοσθουν και σιγουρα θα ειναι μεγαλη βοηθεια η λιπανση που κανεις, Εγω που εχω εχινοδορους σε 180 λιτρα, στην αρχη εκτως οτι εχασαν μερικα φυλλα, δεν αναπτυσσονταν και σωστα. Μετα απο καποιους μηνες ομως πηραν τα πανω τους. Δεν εχουν καμια τρελη αναπτυξη αλλα διατηρουντε κανονικα. Βασικα οι εχινοδοροι, και γενικα φυτα με μεγαλο και ανεπτυγμενο ριζωμα που περνουν κυριως τα ιχνοστοιχεια τους απο τις ριζες, θελουν καλη λιπανση βυθου, δηλαδη ταμπλετες και εισαι οκ. Στο 40αρι που εχω τον μονομαχο, εχω java fern και κανω αλλαγες περιπου 70 α/ο και 30 βρυση, διατηρητε και αυτη καλα με μια γενικη λιπανση με flourish μια φορα την εβδομαδα. Επισης εχω silvania natans που αναπτυσονται σαν τρελά. Πιστευω αν δεν εχεις απαιτητικα φυτα, και μετα απο μια περιοδο προσαρμογης δεν θα εχουν θεμα τα φυτα. 

   Μια τλευταια παρατηρηση που εκανα ειναι οτι μετα απο περιπου ενα χρονο που εκανα αλλαγες νερου με αντιστρωφη οσμωση και για ενα διαστημα που ειχα να κανω αλλαγη κανα 20 ημερο, ενω εκανα καθε εβδομαδα, ειναι οτι αρχισαν να κιτρινιζουν καποια φυλλα απο τους εχινοδορους, ισως λογω ελλειψης ιχνοστοιχειων, αφου δεν ανανεωνα το νερο..

 

Εγω σου λεω τι ισχυει στα δικα μου ενυδρεια, δεδομενου οτι δεν χρησιμοποιω ουτε πολλα λιπασματα ουτε πολυασχολουμε με τα φυτα και την αναπτυξη τους :poster_oops:. Τωρα αν καποιος που ειναι γνωστης με φυτεμενα ξερει καποια καλη μεθοδο για λιπανση, οταν χρησιμοποιεις αο, μπορει να δωσει τα φωτα του 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου ενυδρείο με 80% όσμωση έχω πρόβλημα, δεν προλαβαίνω να κλαδεύω. Οι αλλαγές νερού έχουν γίνει σχεδόν μηνιαίες πλέον. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Στο δικό μου ενυδρείο με 80% όσμωση έχω πρόβλημα, δεν προλαβαίνω να κλαδεύω. Οι αλλαγές νερού έχουν γίνει σχεδόν μηνιαίες πλέον. 

Χρησιμοποιεις λιπασματα?

Link to comment
Share on other sites

Flourish, Potasium και Iron αλλά τελευταία δεν πολυ-ρίχνω γιατί δεν την παλεύλω άλλο με τα κλαδέματα. Από 60 λίτρα ενυδρείο πέταξα 2 σακούλες super market τελευταία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κωσταντινε...... προσωπικα με τετοιες μετρησεις θεωρω σχεδον ασκοπη την αγορα οσμωσης. Αν θες να ριξεις το ΡΗ λιγο μπορεις να παρεις λιγο ξινο απο ενα σουπερ μαρκετ και να βαλεις στο δοχειο προετοιμασιας του νερου ισα ισα μια τσιμπια. Πειραματι σου λιγο για να βρεις την κατσλληλη δοσολογια σε νερο μονο δικτιου. Εαν φοβασε καπως τις σκονες μπορεις παντα στο βαρελακι.... δοχειο κλπ να δοκιμασεις με λιγο τυρφη σε φιλτρακι και να δεις μεχρι ποσο χρειαζεσε να κατεβεσεις παλι το ΡΗ. Γενικα χρειαζεσε καποια οξεα ετσι ωστε σιγα σιγα να πεσει το ΡΗ. Επισης υπαρχει το equilibrium της seachem για την οσμωση και τα φυτα σου. Ριξτω μια ματια.

Link to comment
Share on other sites

@Oresths_S Σε ευχάριστω για τις πληροφορίες Ορέστη! Η αλήθεια είναι ότι μάλλον ψιλο παθαίνουν ένα σοκ γιατί σήμερα παρατήρησα κιτρίνισμα στις άκρες κάποιων φυλλων στον έναν εχινοδορο που έχω. Γενικά έχω εύκολα φυτά με 2 εξαιρέσεις μέτριων δυσκολίας, Anubias, Java Ferns, Εχινοδορο, Vallisneria, Bacopa Caroliana, κάποια είδη Hygrophilla και φυσικά τα Salvinia Natans που μου είχες δώσει τότε που είχαμε βρεθεί και έχουν καταλάβει και τα 3 ενυδρεία :bigemo_harabe_net-66:, οι 2 εξαιρέσεις είναι δύο γρασιδακια που δεν αναπτύχθηκαν όπως θα ήθελα μάλλον επειδή δεν έχω Co2 αλλά ρίχνω υγρό άνθρακα, αλλά άκομα κρατούν. Σε αυτά που έχουν ρίζες στο υπόστρωμα έχω βάλει μπαλίτσες λίπανσης αλλά δεν ξέρω και δεν αναγράφει στην συσκευασία αν μετά από Χ διαστημα πρέπει να ξαναβάλεις. Δεν έχω παράπονο από την εξέλιξη των φυτών μου πάρα μόνο με τα αναθεματισμενα Java Ferns που είναι λες και με έχουν φτυσει και δεν μου κάθονται ότι και να κάνω. Το κιτρίνισμα των φυλλων τους είναι που μου την βαράει πιο πολύ, κάπου διάβασα (νομίζω στο site της Seachem) ότι το κιτρίνισμα φυλλων γενικά στα φυτα είναι έλλειψη σιδηρου αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, ίσως λόγω της μεγάλης φυτό μάζας το Flourish σκετο δεν καλύπτει την ανάγκη των φυτών για σίδηρο και εδώ κάπου μπαίνει και ο συνονόματος @KostasGr που διάβασα ότι προσθέτει και σίδηρο, οπότε ίσως προσανατολιστω εκεί εάν όντως το κιτρίνισμα φυλλων είναι έλλειψη σιδηρου. Οπότε από ότι κατάλαβα και με μεγαλύτερα ποσοστά χρήσης νερού όσμωσης από ότι ξεκίνησα εγώ, τα φυτά θα πάνε μια χαρα. Γεια σου φίλε @Rik! Η αγορά της όσμωσης ασχέτως με τις μετρήσεις ήταν απαραίτητη από περισυ κιόλας λόγω της εξάτμισης που έχω το καλοκαίρι αλλά και τον χειμώνα στα "τύπου" ανοιχτα μόνομαχο ενυδρεία μου, οπότε έπρεπε με κάποιο τρόπο να ανανεώνω. Το ξινό που λες απο supermarket τι είναι; Δεν το έχω ξανακούσει στείλε μου ένα link εάν μπορείς να το τσεκάρω. Οντως το έψαξα με το Equilibrium και όντως αναπληρώνει τα minerals που χρειάζονται τα φυτά αλλά από ότι είδα ανεβάζει και την γενική σκληρότητα του νερού, που εάν όντως ισχύει δεν θα το ήθελα για τους μονομάχους. Εδώ έρχεται άλλη μια ερώτηση μου, μπορεί να υπάρξει "μαλακό" προς το όξινο νερό και να υπάρχουν και μπόλικα φυτά μέσα σε ενα ενυδρείο; Η αλήθεια είναι ότι εάν μου δινόταν η ευκαιρία να να ξαναέκανα μονομαχοενυδρείο θα προσανατολιζομουν περισσότερο σε καθαρά βιότοπικο τίγκα σε ξύλα και φύλλα Catappa, το πολύ κάνα 2 Ferns και κάνα φυτό επιφάνειας. 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω και πολύ δυνατό φως βέβαια, ξέχασα να το αναφερω

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, KostasGr said:

Εγώ έχω και πολύ δυνατό φως βέβαια, ξέχασα να το αναφερω

Οταν εννοείς δυνατό, πόσα βατ σε πόσα λίτρα και πόσα kelvin; 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις……… από ότι καταλαβα εχεις 3, 35αρια ενυδρεια με μονομαχους στους οποιους το μονο που ηθελαν ειναι μια σχετικη βελτιωση ως προς το ΡΗ τους γιατι από GH και ΚΗ βλεπω πως εχεις ιδανικες παραμετρους. Για αυτό λεω πως η οσμωση μου φαινετε ασκοπη. Για να εχεις ΡΗ κοντα στο 7,5 αυτό που μπορω να σκεφτω είναι ότι ή τα ενυδρεια είναι φρεσκα ή ότι καθαριζεις πολύ συχνα τα φιλτρα ή ότι εχεις κάποιο ασβεστολιθικο υλικο που ανεβαζει το ΡΗ ή ότι προσθετης κατι που ανεβαζει το ΡΗ γενικος.

Το Ξινο ή αλλιως κιτρικο οξυ είναι ασθενές οργανικό τρικαρβοξυλικό οξύ. Είναι πολύ διαδεδομένο στο φυτικό βασίλειο, κυρίως στα λεμόνια και τα άλλα εσπεριδοειδή, το ακτινίδιο, τις φράουλες και πολλά άλλα φρούτα. Είναι εξαιρετικό φυσικό συντηρητικό, ενώ χρησιμοποιείται και ως ρυθμιστής οξύτητας (ΡΗ).

Είναι ενδιάμεσο του κύκλου μεταβολισμού των σακχάρων στους ζωντανούς οργανισμούς, μεγάλης βιολογικής σημασίας (κύκλος κιτρικού οξέος – κύκλος του Krebs), μέρος της διαδικασίας κατά την οποία οι ζωντανοί οργανισμοί μετατρέπουν την τροφή σε ενέργεια.

Είναι φουλ ανθρακας ουσιαστικα χρησιμος στα φυτα και στην βιολογια και κατεβαζει το ΡΗ. Βεβαια δεν μπορουμε να το χρησιμοποιουμε σαν υποκαταστατο  οργανικου ανθρακα μια που θα ειχαμε μεγαλη πτωση του ΡΗ σε συνεχης και τακτικη χρηση. Εγω το κανω χρηση πανω από χρονο μια που εδώ στο Βολο εχουμε και σκληρο και αλκαλικο νερο.

Υπαρχει το σκληρο και μαλακο νερο και εδώ μιλαμε για γενικες και προσωρινες σκληροτητες και υπαρχει το οξυνο και αλκαλικο νερο οπου εδώ μιλαμε για ΡΗ. Εσυ εχεις ένα μετριο προς μαλακο νερο και ένα ΡΗ ουδετερο προς αλκαλικο νερο το οποιο μπορεις να το κατεβασεις σιγα σιγα με την προσθεση οξεων…… δηλαδη κιτρικο οξυ, τυρφη, ξυλα, φυλλα καταπα κλπ.  Σιγουρα πρεπει να λαβουμε υποψιν και το ΚΗ οπου λειτουργη σαν ρυθμιστης, Buffer …. Δηλαδη οσο ποιο υψιλο ΚΗ εχουμε τοσο ποιο δυσκολα κατεβαινει και το ΡΗ αλλα με το ξινο θα δεις ότι θα σου κατεβασει και το ΚΗ ουσιαστικα σιγα σιγα.

Γενικα θα σου ελεγα να το δουλεψεις λιγο για να καταλαβεις πως δουλευει. Δεν θελει πολυ σε ποσοτητα...... αρχισε με μια τσιμπια ξινου για να δεις ποσο θα σου κατεβασει το ΡΗ σε ενα δοχειο με νερο του δικτιου σου.

Εγω παιζω σε ένα ΡΗ κοντα στο 6,8 και εχω μια σταθεροτητα στο ΡΗ αναλογα το νερο δικτιου και την εποχη από 6,4 μεχρι 7,2. Οσο για τις κιτρινες ακρες των φυλλων παιζει ρολο ο σιδηρος ο οποιος μπορει από την μια να προσθετεις στα ενυδρεια σου αλλα η αποροφηση του λογο ΡΗ να είναι μετρια από τα φυτα. Δες και το παρακατω συννημενο.

nutrient-ph-range.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...