Jump to content

Την βοήθεια σας για την κιχλιδα μου


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.Σημερα μόλις αγόρασα μια κιχλιδα.το ψαράκι το έβαλα σε ενυδρείο 70 λίτρων όπου πριν 2 μέρες είχα βάλει αμτιχλοριακο και ένα υγρό που μου είπαν για την ρύπανση του νερού.....ενολιγης σήμερα έβαλα το καινούργιο μου και μοναδικό μου ψαράκι....αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι καθόλου ζωηρό....ενώ στο pet shop ήταν και κουνιόταν τώρα το βλέπω μένει ακίνητο δεν έχει καθόλου όρεξη και το παρατήρησα 2 φορές (και τρομαξα) που δεν κουνιόταν καθόλου και είχε μπαταρει στο πλάι....να ανησυχώ;έχει κάτι;η απλά χρειάζεται παρέα να πάρω κιαλο ψαρακι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Διονύση. 

 

Απο αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι το ενυδρείο σου δέν έχει στρώσει. 

Μπορείς να γράψεις περισσότερες πληροφορίες για το φιλτρο σου και τα υλικά του? 

Έχεις κάνει καθόλου μετρήσεις? 

 

Φωτογραφίες απο το ενυδρείο θα βοηθούσαν επίσης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα διονύση και καλή αρχή..Όπως και στην λάρισα, έτσι φαντάζομαι και εκεί, δεν υπάρχουν πολλά pet shop. Οπότε και θα σε θυμάται ο ιδιοκτήτης, ειδικά από την στιγμή που το πήρες τόσο πρόσφατα. θα σου πρότεινα λοιπόν, να του ζητήσεις να σου φιλοξενήσει το ψαράκι σου για λίγο διάστημα μέχρι να δεις τι γίνεται με το ενυδρείο σου και μετά να το πάρεις πίσω. Τι λες σαν ιδέα?Το να ξεκινάς τώρα με τα ενυδρεία και να μπλέξεις με φάρμακα μου φαίνεται λίγο ζόρικο και κρίμα αν κάι πάει στραβά να ξενερώσεις επείδη δυστυχώς έτυχε κάτι τέτοιο με το που ξεκίνησες. Θα έχεις χρόνια μπροστά σου να επεξεργαζεσαι το ψαράκι σου αν πάνε όλα καλά. 1-2 βδομάδες παραπίσω δεν νομίζω ότι δεν είναι υποφερτό. Δεν ξέρω σκέψου και αυτή την εναλλακτική αν θες. Σίγουρα πάντως αν θες να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα στο ψάρι, αν υπάρχει, καλό είναι να γράψεις και στο θέμα ασθένειες γράφοντας την φόρμα.

 

Καλή αρχή και πάλι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...