Jump to content

Ψαροοσύνθεση ενυδρείου 120λ κύβος


Recommended Posts

Ήρθε να μετακομίσουν τα δυο φανσι χρυσόψαρα στο σωστό μέγεθος ενυδρείου & τα apple snail στο καινούργιο τους σπιτικό τα 240λ

Ιστορικο 

 

και να βρω καινούργιους κάτοικους για τον 120 λίτρο κύβο (61 εκατοστά) , μια σκέψη είναι

3x dwarf gourami ( 2 θηλυκά , 1 ασρενικο)

15x αρλεκίνους (5 αρσενικούς , 10 θηλυκά)

κάποια πρόταση για κάποιον κάτοικο χαμηλής ζώνης – καθαριστή ??

3x σαλιγκάρια δολοφόνους (αυτά υπάρχουν ήδη γιατί από κάποιο φυτό ήρθαν λαθρεπιβάτες) συν κάποια ramshorn για να έχουν να “τσιμπάνε”

 

στο ενυδρείο υπάρχουν ήδη φυτεμένα κάποια anacharis , anubias, creeping moss & valisneria giganta και θα προστεθούν και άλλα κυρίως java moss και κάποια φυτά επιφανείας.

ειδικα για το creepping moss απορω και εγω για το και δεν το πειραξαν !

 

Η βιολογια (φιλτρο, φυτα)  του ενυδρειου ειναι αρκετα ικανοποιητικη μιας και με 2-3 φορες ταισμα την μερα τα νιτρικα αλατα σε καθε βδομαδιαια αλλαγη δεν ξεπερνουν τα 30ppm

 

Κάθε προταση , ένσταση , δεκτή ! 

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ , προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι υπερ rasbora heteromorpha μονο. Τα 15  ψαρακια για 120λ (100 καθαρα) νομιζω ειναι καλα. Ακομα κανα 6  corydoras  και φτανει.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ειμαι υπερ rasbora heteromorpha μονο. Τα 15  ψαρακια για 120λ (100 καθαρα) νομιζω ειναι καλα. Ακομα κανα 6  corydoras  και φτανει.

 

<καλησπερα natateo , ευχαριστω για την απαντηση

Για τα drawrf gourami εισαι κατα λογο χωρου η συμβιωσης ? η θεμα γουστου ? :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

<καλησπερα natateo , ευχαριστω για την απαντηση

Για τα drawrf gourami εισαι κατα λογο χωρου η συμβιωσης ? η θεμα γουστου ? :)

Μαλλον θεμα γουστου ειναι :) . Δεν μ΄αρεσουν πολλα διαγορετικα ψαρια σ΄ενα ενυδρειο (μου χαλαει την εικονα, σαν σουπα φαινεται).

Με dwarf gourami δεν θα υπαρχει προβλημα, μπορεις ακομα να βαλεις tetra.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μολις χθες ηρθαν και οι κατοικοι !

15x harleqin rasbora

4x sterbai corydoras

3x clea helena (-1 το μικροτερο μαλλον το τσιμπησε καποιο cory γιατι βρηκα σημερα το κελυφος αδειο)

 

αλλα μαλλον θα το κανω σουπα @natateo και θα βαλω απο βδομαδα και ενα dwarf gourami (colisa lalila ) μου αρεσαν παρα μα παρα πολυ τα χρωμματα του !

 

Πιστευεις οτι χρειαζονται μεσα κι αλλα φυτα ? η να περιμενω λιγο να δω πως θα πανε αυτα?

Τα μπροστινα στη μεση & αριστερα μπροστα απο το ξυλο ειναι δρομεις (ονοματα δεν θυμαμαι τωρα τα ψαχνω :lolu:)

IMG_7601 (1).jpg

IMG_7627.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει πολύ και έτσι όπως είναι και έχεις φτιάξει ένα όμορφο ενυδρείο. 

Για την ψαροσύνθεση νομίζω είσαι οκ αν και εγώ θα έβαζα ή neon ή καρδινάλιους ή γενικά κάποιο κοπαδόψαρο με κόκκινους χρωματισμούς (cpd,ember tetra,boraras brigitae) για να γίνεται αντίθεση με το πράσινο των φυτών και το άσπρο της άμμου. Δεν είχα ποτέ κανένα από τα παραπάνω για να σου πω αν θα ταίριαζαν στις παραμέτρους του νερού σου αλλά σίγουρα θα τα διάλεγα από αισθητικής άποψης. 

 

Να το χαίρεσαι!! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο σου, μεγεια και τα ψαράκια να πάνε όλα καλά!! :D

Σκέφτεσαι να μεγαλώσεις λίγο την ομάδα των κόρυ στο μέλλον;

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά θα δεις εσύ πως σου αρέσουν. Δεν υπάρχει κανόνας για το αν θα βάλεις περισσότερα ή λιγότερα. Μια χαρά είναι η ψαροσύνθεσή σου, αν και εγώ θα μεγάλωνα το κοπάδι των cory σίγουρα σε 10.

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Εμένα μου αρέσει πολύ και έτσι όπως είναι και έχεις φτιάξει ένα όμορφο ενυδρείο. 

Για την ψαροσύνθεση νομίζω είσαι οκ αν και εγώ θα έβαζα ή neon ή καρδινάλιους ή γενικά κάποιο κοπαδόψαρο με κόκκινους χρωματισμούς (cpd,,boraras ember tetra brigitae) για να γίνεται αντίθεση με το πράσινο των φυτών και το άσπρο της άμμου. Δεν είχα ποτέ κανένα από τα παραπάνω για να σου πω αν θα ταίριαζαν στις παραμέτρους του νερού σου αλλά σίγουρα θα τα διάλεγα από αισθητικής άποψης. 

 

Να το χαίρεσαι!! :thumbup:

 

 

πριν 28 λεπτά, το μέλος DeLk έγραψε:

Όμορφο το ενυδρείο σου, μεγεια και τα ψαράκια να πάνε όλα καλά!! :D

Σκέφτεσαι να μεγαλώσεις λίγο την ομάδα των κόρυ στο μέλλον;

 

πριν 25 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Τα φυτά θα δεις εσύ πως σου αρέσουν. Δεν υπάρχει κανόνας για το αν θα βάλεις περισσότερα ή λιγότερα. Μια χαρά είναι η ψαροσύνθεσή σου, αν και εγώ θα μεγάλωνα το κοπάδι των cory σίγουρα σε 10.

 

 Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια :) ναι απο βδομαδα που θα παω για το/τα dwarf gourami θα παρω αλλα 4 η 6 οπως προτεινε ο @ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ , το ερωτημα ειναι ενα η δυο dg ? μην γινει ρινγκ εκει μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Georgis έγραψε:

 

 

 

 

 Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια :) ναι απο βδομαδα που θα παω για το/τα dwarf gourami θα παρω αλλα 4 η 6 οπως προτεινε ο @ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ , το ερωτημα ειναι ενα η δυο dg ? μην γινει ρινγκ εκει μεσα...

Νομζω ενα ζευγαρακι (αν όχι χαρέμι 1m-2fm) θα ηταν καλό.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Νομζω ενα ζευγαρακι (αν όχι χαρέμι 1m-2fm) θα ηταν καλό.

ο προβληματισμος μου ειναι οτι δεν ειναι σιγουροι στο μαγαζι για τα θυληκα (εαν ειναι θυληκα) γιατι οταν ρωτησα μου ειπαν με καθε επιφυλαξη για το φυλλο. ?!

Link to comment
Share on other sites

το διάβασα και σε άλλες σελίδες αλλά έψαξα λίγο και στο φόρουμ. 

Διαχωρισμός φύλου: Τα αρσενικά είναι μεγαλύτερα σε μέγεθος, έχουν μεγαλύτερο ραχιαίο πτερύγιο, με πολύ πιο έντονα χρώματα από τα θηλυκά, τα οποία είναι γκρι.

 

Μήπως στο μαγαζί δεν έχουν καθόλου θηλυκά? Νομίζω με γνώμονα το γκριζωπό των θηλυκών θα έχουν εμφανή διαφορά με τα αρσενικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος PanosTetra έγραψε:

το διάβασα και σε άλλες σελίδες αλλά έψαξα λίγο και στο φόρουμ. 

Διαχωρισμός φύλου: Τα αρσενικά είναι μεγαλύτερα σε μέγεθος, έχουν μεγαλύτερο ραχιαίο πτερύγιο, με πολύ πιο έντονα χρώματα από τα θηλυκά, τα οποία είναι γκρι.

 

Μήπως στο μαγαζί δεν έχουν καθόλου θηλυκά? Νομίζω με γνώμονα το γκριζωπό των θηλυκών θα έχουν εμφανή διαφορά με τα αρσενικά.

 

ευχαριστω για τo tip , θα το ψαξω και εγω στον κυρ γουγκλι να δω τις διαφορες σε καμια φωτο , βιντεο ! :) 

Link to comment
Share on other sites

γιωργη,κατι σημαντικο γιανα μην το ξεχασω! οσα περισσοτερα media εχεις,και ωφελιμη επιφανεια για τα βακτηρια,τοσο περοσσοτερη οξυγονωση χρειαζεται το ενυδρειο. περισσοτερο επικινδυνο γινεται το χειμωνα οταν τα καπακια ειναι κλειστα.το βιολογικο υλικο,σε μεγαλα φιλτρα,απαιτει πολυ μεγαλες ποσοτητες οξυγονου,και θα τις τραβηξει κατα προτεραιοτητα παση θυσια,στερωντας το απο τα σωμα του νερου.(αποδεδειγμενο).

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο ενυδρειο, μπραβο σου. Τι φωτισμο εχεις? Οι φωτογραφιες επισης ειναι καταπληκτικες, βαλε και αλλες να εχουμε να βλεπουμε :hehe  Με φωτογραφικη τραβας?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος africa tender έγραψε:

γιωργη,κατι σημαντικο γιανα μην το ξεχασω! οσα περισσοτερα media εχεις,και ωφελιμη επιφανεια για τα βακτηρια,τοσο περοσσοτερη οξυγονωση χρειαζεται το ενυδρειο. περισσοτερο επικινδυνο γινεται το χειμωνα οταν τα καπακια ειναι κλειστα.το βιολογικο υλικο,σε μεγαλα φιλτρα,απαιτει πολυ μεγαλες ποσοτητες οξυγονου,και θα τις τραβηξει κατα προτεραιοτητα παση θυσια,στερωντας το απο τα σωμα του νερου.(αποδεδειγμενο).

Τι ματι ειναι αυτο που εχεις αδερφακι μου ?? :hehe

Θα πεταχτω αυριο να παρω μια αεροπετρα μικρη γιατι αυτη που εχω ειναι τεραστια, μηπως θα ηταν ακομη καλυτερο να την εβαζα μεσα στο φιλτρο μιας και ειναι εσωτερικο ?

Μία ώρα πριν, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Πανεμορφο ενυδρειο, μπραβο σου. Τι φωτισμο εχεις? Οι φωτογραφιες επισης ειναι καταπληκτικες, βαλε και αλλες να εχουμε να βλεπουμε :hehe  Με φωτογραφικη τραβας?

Σε ευχαριστω πολυ Ορεστη , 2x12w led Day & Nature 9000/6500 αντιστοιχα, μαμα juwel δεν εχω μπει ακομα στο τρυπακι του aftermarket φωτισμου , η φωτογραφιες καλες βγηκανε το ενυδρειο ηταν πλυντηριο απο τις προσθηκες! Ναι με φωτογραφικη μια canon eos 800d

θα ανεβασω κι αλλο υλικο σε καμια βδομαδα

Έγινε επεξεργασία - Georgis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο ημουν υποχρεωμενος να σου το αναφερω,γιατι πρεπει ολοι να το εχουμε στο μυαλο μας.εχει παρατηρηθει σε μεγαλα ενυδρεια,με δυο φιλτρα,με πολλα υλικα,να σκανε ψαρια απο ελλειψη οξυγονωσης.αυτο που λες με αεροπετρα μεσα στο φιλτρο ειναι πολυ αποτελεσματικο.καποια στιγμη,μπορει να πας σε μεγαλυτερο,και να εχεις εξωτεριο φιλτρο με πολλα υλικα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

παμε τωρα σε κατι πιο ζουμερο...

pH

η βρυση εχει 7.4 και απ οτι φαινετε ειναι τουμπανιασμενο κοινως δεν πεφτει με τιποτα με το seachem regulator, αντε να παει 7.2 , 7 δεν παει με τιποτα!

Να ψαχτω για Α/Ο ? 

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&amp;product_id=30174

η να παω σε discus buffer σε συνδιασμο με το regulator ? 

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση A/O είναι η καλύτερη λύση (και μονόδρομος πολλές φορές), μιας και μπορείς να φτιάξεις όπως θέλεις το νερό σου.

Στα αρνητικά της βέβαια το <<βρώμικο >> νερό που πετάμε.

Τι σκληρότητα μετράς?:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Η χρήση A/O είναι η καλύτερη λύση (και μονόδρομος πολλές φορές), μιας και μπορείς να φτιάξεις όπως θέλεις το νερό σου.

Στα αρνητικά της βέβαια το <<βρώμικο >> νερό που πετάμε.

Τι σκληρότητα μετράς?:)

5 dKH

8 dGH

pH 7.4

 

Η μοναδικη στιγμη που κανει ρουπι να κατεβει το pH στο 7 ειναι οταν ριξω 5γραμ regulator σε ποτηρι :hehe 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Georgis έγραψε:

5 dKH

8 dGH

pH 7.4

 

Η μοναδικη στιγμη που κανει ρουπι να κατεβει το pH στο 7 ειναι οταν ριξω 5γραμ regulator σε ποτηρι :hehe 

Χρησιμοποιόντας νερό από Α/Ο σιγά σιγά θα μαλακώσει το νερό και θα παρασύρει και το ph προς τα κάτω.

Θα μπορούσες ίσως να προσπαθούσες και με τύρφη.

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/69872-τύρφη/

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Χρησιμοποιόντας νερό από Α/Ο σιγά σιγά θα μαλακώσει το νερό και θα παρασύρει και το ph προς τα κάτω.

Θα μπορούσες ίσως να προσπαθούσες και με τύρφη.

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/69872-τύρφη/

Ναι θα κανω και μια αποπειρα με τυρφη , περισσοτερο για να δω εαν θα μου αρεσει το χρωμα του νερου , αλλα με βλεπω να καταληγω σε Α/Ο και λιγο regulator για να το κλειδωνει στο 7 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

Ναι θα κανω και μια αποπειρα με τυρφη , περισσοτερο για να δω εαν θα μου αρεσει το χρωμα του νερου , αλλα με βλεπω να καταληγω σε Α/Ο και λιγο regulator για να το κλειδωνει στο 7 

 

update

Στα τσακιδια το regulator !  εκανα μια μετρηση PO4 και τα εχει παει στο θεο 1.8  :growl:!! εχει βραδυνη αλλαγη και αυριο στο σεργιανι για τυρφη εαν βρω εδω γυρο τριγυρο στα Μεσογεια

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2018 at 12:29 ΠΜ, το μέλος Georgis έγραψε:

update

Στα τσακιδια το regulator !  εκανα μια μετρηση PO4 και τα εχει παει στο θεο 1.8  :growl:!! εχει βραδυνη αλλαγη και αυριο στο σεργιανι για τυρφη εαν βρω εδω γυρο τριγυρο στα Μεσογεια

Βαλε διοξειδιο του ανθρακα (CO2), diy μια χαρα μου κανει την δουλεια. Μεχρι 7.2 θα καταβαζει το ph(μπορει και παραπανω, εξαρταται).Μην φοβασαι- να πνιξεις τα ψαρια στο μεγαλο ενυδρειο με CO2 (diy εννοω) ειναι λιγο δυσκολο(οχι αδυνατων). Για κατω του 7 με 7.2  δεν χρεαζεται να κατεβει το ph (γνωμη μου )- δεν εχεις discus η καποια δυσκολα ψαρια, που απαιτουν...) :), αλλιως Α/Ο.

Ομορφο , καθαρο ενυδρειο! Πολλα συγχαρητήρια! Για τα cory- ειμαι με τον @ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ, μ΄αρεσουν πολυ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Βαλε διοξειδιο του ανθρακα (CO2), diy μια χαρα μου κανει την δουλεια. Μεχρι 7.2 θα καταβαζει το ph(μπορει και παραπανω, εξαρταται).Μην φοβασαι- να πνιξεις τα ψαρια στο μεγαλο ενυδρειο με CO2 (diy εννοω) ειναι λιγο δυσκολο(οχι αδυνατων). Για κατω του 7 με 7.2  δεν χρεαζεται να κατεβει το ph (γνωμη μου )- δεν εχεις discus η καποια δυσκολα ψαρια, που απαιτουν...) :), αλλιως Α/Ο.

Ομορφο , καθαρο ενυδρειο! Πολλα συγχαρητήρια! Για τα cory- ειμαι με τον @ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ, μ΄αρεσουν πολυ.

Ευχαριστω πολυ ! :) 

 

πληθυσμιακη ενημερωση

-6 cory ,εγιναν 6 απο 4 , με το σκεπτικο οτι γινονται εως 6.5 εκατοστα , και σκεφτικα οτι σε πληρη αναπτηψη δεν θα χωρανε να στριψουν εκει μεσα :hehe

-14 harlequin rasbora , απο 15 , παρατηρισα οτι ενας αρλεκινος κολυμπουσε καθετα (tail walk) και το εβαλα καραντινα οπως επισης ηταν χτυπημενος στο πλαι οχι κατι τρελο αλλα ειχε κατι σαν μελανια , αιματωμα , μετα απο 8 ωρες δεν τα καταφερε , τωρα ποιος και τι ακομα το ψαχνω και κοιταω συμπεριφορες

- 1 dwarf gourami (το πηρα τελικα δεν αντεξα , χρωματαρες)

 

Ναι το pH θα ηταν ιδανικο να το παω εκει 7-7.2 η τυρφη που την δοκιμαζω τωρα με παιδευει πολυ , οποτε η A/O η CO2 αν και νομιζω πιο πολλα οφελη θα εχει το CO2 

 

Θα ανεβασω ανανεωμενο υλικο σε καμια βδομαδουλα που θα εχουν παρει τα πανω τους και τα φυτα !

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...