Jump to content

Tiger barbs with angelfish


Recommended Posts

Για σας παιδια.Σκεφτομε να κάνω ένα ενειδρειο απλά θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι μπορεί να υπάρξει συμβίωση μεταξύ angelfish και tiger barbs

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τα τιγρακια θα κυνηγουν τα αγγελψαρα και θα τσιμπανε τις μακριές ουρές τους.

Γενικά νομίζω θα γίνει Βιετνάμ εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν συστήνεται γενικά...

Αν ψάξεις στο ίντερνετ θα δεις ότι υπάρχει κίνδυνος τα tiger να δαγκώνουν τα πτερύγια από τα σκαλάρια.

 

Προσωπικά έχω 7 tiger και 2 angel (αρσενικό θηλυκό) μαζί με 6 Rummy nose, 9 Lemon Tetra, 1 three spot Gourami, 1 Dwarf Gourami και 1 pleco ancistrus στο 450άρι φυτεμένο μου. (2 χρόνια είμαι στο χόμπυ, οι πιο έμπειροι θα το καταλάβουν από την ψαροσύνθεσή μου και μόνο).

 

Τα έχω 2 χρόνια τώρα χωρίς προβλήματα, μη σου πω ότι τα tiger είναι αυτά που τρώνε ξύλο συνήθως από τον κύριο Σκαλάρι!

Τώρα το τι συμβαίνει σε μένα ή στον καθένα είναι απλά ένας μπούσουλας και όχι κανόνας.

 

Αν θέλεις οπωσδήποτε να τα βάλεις μαζί, βάλε το λιγότερο 7 barbs (10 ακόμα καλύτερα) και βάλτα στο τέλος.

Κανένα μήνα μετά από όλα τα υπόλοιπα ψάρια.

 

Επίσης τι μέγεθος (λίτρα) είναι το ενυδρείο; Μπορείς να βάλεις τόσα τιγράκια; Γίνονται γομάρια και θέλουν χώρο για να κολυμπάμε και να δέρνονται μεταξύ τους.

 

Επίσης τι άλλα ψάρια θέλεις να βάλεις μέσα; Δεν είναι μόνο το fin nipping το πρόβλημα. Τα τιγράκια είναι πραγματικά αδηφάγα κτήνη! (Τα αγαπώ)

Τρώνε λαίμαργα και τρώνε τα πάντα! Αν και τα υπόλοιπα ψάρια σου δεν είναι έτσι (τα angels είναι αρκετά επιθετικά στο φαγητό δεν θα έχεις πρόβλημα στο κομμάτι αυτό) θα έχεις θέμα καθώς δεν θα προλαβαίνουν να φάνε!  Και η λύση εδώ δεν είναι ρίξε παραπάνω τροφή, θα την φάνε και αυτή! και θα τρώνε ότι και όσο ρίχνεις.

 

Να σκεφτείς εμένα είναι τόσο λαίμαργα που από την ταχύτητα και την ποσότητα που τρώνε πρήζονται και δεν μπορούν να κολυμπήσουν καλά μετά! Θέλει προσοχή και ''κόλπα'' στα τάισμα για να μπορούν να τρώνε όλα τα ψάρια.

 

Τέλος μια συμβουλή, αν είναι το πρώτο σου ενυδρείο μην τα βάλεις. Είναι φοβερά ψάρια!

Τα δικά μου είναι σαν συμμορία, δέρνονται, κολυμπάνε όλα μαζί σαν να τους ανήκει το ενυδρείο, όταν βάζω χέρια μέσα έρχονται και με δαγκώνουν (στην μέσα μεριά του αγκώνα που πονάει!) και αν αντιληφθούν κάποιο καυγά χώνονται και αυτά και κάνουν πανικό!

 

ΑΛΛΑ δεν θα σε αφήσουν να χαρείς το πρώτο σου ενυδρείο, στο οποίο αναπόφευκτα (πίστεψέ με), θα θέλεις να βάζεις όλα τα ωραία ψαράκια που βλέπεις στο petshop.

Μονίμως θα έχεις την απορία και το άγχος ''Μπορώ να το βάλω με tiger barbs?'' :-)

 

 

35463513_10216872504873330_34433954158733436416_n.jpg

35476244_10216872504833329_606888680040169472_n.jpg

35559122_10216872505433344_204974045731487744_n.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα παραπανω ο συνδυασμός που σκέφτεσαι είναι δυναμίτης. Θα αρχίσουν να πλακωνονται εκεί μέσα όλοι με ολους.

Ποσά λίτρα είναι το ενυδρείο;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Όπως έγραψα παραπανω ο συνδυασμός που σκέφτεσαι είναι δυναμίτης. Θα αρχίσουν να πλακωνονται εκεί μέσα όλοι με ολους. 

Αυτό το φοβάμαι και γω ακόμα! Παρόλο που δεν έχω προβλήματα τόσο καιρό.

Για αυτό σχεδιάζω να στήσω ένα 2ο ενυδρείο 80λτ. για να βάλω τα 7 tiger barbs μόνα τους και να κοιμάμαι ήσυχος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις τα ψαράκια ή σκέφτεσαι να τα πάρεις τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...