Jump to content

Προβλημα με CO2


GVC

Recommended Posts

Καλημέρα!Έχω ένα θεματάκι με το CO2. Να δηλώσω ότι το CO2 είναι της ISTA με την μπουκάλα αλουμινίου του 1lt. Απλοποιόντας το, έχει μόνο την μπουκάλα και ένα 3in 1 diffuser. Το ενυδρείο τρέχει έδώ και 2 μήνες περίπου. Μετά από πειραματισμό,με solenoid valve έχω ένα πρόβλημα (αφού την αφαίρεσα). Μόλις ανοίξω την ρυμιστική βάνα παροχής, παρόλο που την βάζω στο ίδιο σημείο με την προηγούμενη μέρα, το CO2 αργεί έως δεν βγαίνει από το difusser καθόλου. Θέλει να την ανοίξω αρκετά με μεγάλη παροχή και να κλείσω την ρυθμιστική μετά. Αυτό όμως έχει τον κύνδινο ότι μια δύο φορές έχει bγει το σωλινάκι από το diffuser. Μήπως έχει κανείς ιδέα τι παίζει και μόλισ ανοίγω την βάνα δεν βγαίνει το CO2 κατευθείαν; Επίσης, η υψομετρική διαφορά παίζει μπουκάλας - καμπύλης εισόδου του αλφαδολάστιχου - difusser, παίζει ρόλο;

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Άστο να δουλέψει λίγη ώρα, καθυστερεί να βγει το co2 στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ετσι πίστευα και εγώ, απλά όταν πήρε άνω από 4ώρες τότε έπρεπε να παίξω με το δεύτερο στάδιο του ρυθμιστή και τότε άρχισα να μπαίνω σε σκέψεις

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Φίλε τελικά έβγαλες άκρη? Γιατί έχω το ίδιο σύστημα και μου κάνει κάτι περίεργα μετά το τελευταίο γέμισμα.. 

Έγινε επεξεργασία - Αντωνης Πατρα
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...