Jump to content

Project...Θαλασσινό


Recommended Posts

καλώς σας βρήκα και στο θαλασσίνο...

 

αποφασίσαμε μαζί με ένα φίλο να ξεκινήσουμε μαζί το πρώτο μας ενυδρείο σε θάλασσα και όπως καταλαβαίνετε δεν υπάρχει η παραμικρή ιδέα επί του θέματος. Το ενυδρείο μας θα είναι στα 120 λίτρα μαζί με σαμπ (δεν γνωρίζω λίτρα)

Στην παρούσα φάση όμως θα θέλαμε μία εισαγωγή στη θάλασσα ή αν υπάρχει κάποιο άρθρο που πρέπει να διαβάσουμε για να μην τα κάνουμε μαντάρα και αν μπορείτε σημειώστε ποιές ομοιότητες ή διαφορές υπάρχουν με τα ενυδρεία του γλυκού οσον αφορά το στρώσιμο, εξοπλισμό κτλπ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε @PanosTetra και καλώς ήρθες!

 

Σου εύχομαι καλή αρχή στο νέο project !  :thumbsu:

Ωστόσο θεωρώ χωρίς να έχω τις απόλυτες γνώσεις που θα σε βοηθήσουν πρεπει πρωτα να αποφασίσεις τον "τύπο" του θαλασσινού που θέλεις να κάνεις (fish only ή reef) πριν αγοράσεις οποιονδήποτε εξοπλισμό καθώς η απόφαση σου αυτή θα κρίνει και τον εξοπλισμο που πρέπει να αγοράσεις. ή μάλλον... θα σε βοηθήσει να επιλέξεις σοφότερα και καλύτερα!

Θυμήσου ότι τα προσεκτικά βήματα  χωρίς βιασύνες στην αρχή θα σε απαλλάξουν από τυχών σκοτούρες ή περιττά έξοδα στο μέλλον! 

για αυτό "ξεζούμισε" το forum από γνώσεις γνώμες και εμπειρίες σινχομπιστων.

Ας πούμε αν θέλεις να κάνεις reef (ύφαλο με κοραλια) οι απαιτήσεις του φωτισμού θα είναι σχετικά μεγάλες ή τουλάχιστον μεγαλύτερες από ένα fish only ενυδρείο και συνεπώς η επιλογή του φωτιστικού θα πρέπει να είναι ανάλογη!

Το ίδιο υσχιει και για το skimmer το οποίο ειναι το Α και το Ω στο θαλασσινο και πόσο μαλλον σε ενα reef. 

Επειδή όμως και γ  Ετοιμάζομαι σιγα-σιγα να αναβαθμίσω το ενυδρείο μου σε ένα λίγο μεγαλύτερο  βρήκα στο forum το παρακάτω άρθρο του φίλου @fishbone! το οποίο νομίζω θα σε βοηθήσει μα βάλεις τα πράγματα σε μια τάξη βάση του τι χρειάζεστε.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα όσο μπορώ!

Και πάλι καλή αρχή σε αυτό το μαγικό κόσμο!! 

 

Έγινε επεξεργασία - jasonakos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες σε αυτήν την πλευρά του χόμπι!

 

Το παραπάνω άρθρο είναι μια πολύ καλή αρχή. Χρειάζεσαι αρκετή αναζήτηση μόνος σου και διάβασμα, σε ελληνικά αλλά και ξένα άρθρα ώστε να αποκτήσεις  σφαιρική άποψη, και όπως ανέφερε ο από πάνω μου να καταλάβεις τι ενυδρείο θέλεις. Οι παράγοντες που επηρεάζουν το θαλασσινό ενυδρείο είναι πολλοί περισσότεροι από ένα απλό γλυκό φυτεμένο ενυδρείο, για αυτό και χρειάζεται αρκετή περιήγηση στο web, κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Θα ξεσκονίσουμε τα άρθρα για να δούμε τελικά τι μας συμφέρει περισσότερο και επανερχόμαστε...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Θα ξεσκονίσουμε τα άρθρα για να δούμε τελικά τι μας συμφέρει περισσότερο και επανερχόμαστε...που 

 

Αναμφισβήτητα νομίζω από θέμα οικονομικό και επιλογή εξοπλισμού σας συμφέρει η fish only επιλογή. κατ εμέ βέβαια η μαγική ομορφιά και τα χρώματα που σου προσφέρει το reef δεν συγκρίνονται...! βέβαια αυτό είναι καθαρά δικιά μου άποψη! 

περιμένουμε λοιπόν να παραθέσετε στο forum το εξοπλισμό που έχετε επιλέξει!! 

Κάλο διάβασμα!!!   :hehe :jig: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες Παναγιώτη και από την μεριά μου.

Δεν έχω τις φοβερές γνώσεις για να σε βοηθήσω στο όμορφο παραμύθι που διάλεξες να μπεις.

Διάβασα αυτά που έγραψες στο θέμα Τα φόρουμ σε κρίση.

Μια χαρά θα τα πας γιατί ξέρεις τι θέλεις από το φόρουμ.

Επίσης συμφωνώ με αυτό που γραφείς ότι βάζεις και εσύ την μικρή σου πινελιά .

Είμαι σίγουρος ότι θα χαρείς τα μέγιστα με το θαλασσινό και να σου πω ? εύχομαι να βάλεις μεγάλη πινελιά .

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. μικρή ή μεγάλη μια βοήθεια πάντα κάνει καλό!

 

προς το παρόν πάντως τείνουμε περισσότερο στο fish only ή fowlr... έχουμε διάβασμα ακόμα :geek:

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φιλε μου στο μαγικό κόσμο της θάλασσας.Εκτος από διάβασμα και υπομονή να θυμάσαι ότι και να επιλέξεις δεν θα μείνεις εκεί σε λίγο χρόνο,και σιγά σιγά θα πας στο κάτι παραπάνω.Για αυτό εάν μπορείς να είσαι οκ από τα μηχανήματα και ας τα δουλεύεις στο ελάχιστο στην αρχή.

Δες και αυτό 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites


Καλημέρα. Επειδή λογικά θα έχεις τρελαθεί στο διάβασμα και επειδή σε βλέπω να κοιτάς όπως όλοι στην αρχή για fish only θα ήθελα να σου πω την δική μου μικρή εμπειρία.

Είχα για πάνω από 17 χρόνια ενυδρεία με γλυκό νερό.

Από φυτεμένα μεχρι αφρικάνικο.

Τότε ουτε forum υπήρχαν ουτε καν internet .

Οπότε όλα τα κάναμε με την αλάνθαστη διαδικασία trial and error.

Η χαρα του pet shop .

Το θαλασσινό τότε ήταν ένα άπιαστο πανάκριβο όνειρο.

Αν δεν υπάρχει όριο στο budget πας και αγοράζεις τα πάντα καινούργια και τελειώνεις .

Το θαλασσινό ενυδρείο εχει μια μαγεία που σιγά σιγα θα σε τραβήξει μεσα του.

Σκέψου ότι με την αγορά του ενυδρείου ποτ έκανες  είναι σαν να πήρες ένα όμορφο σπίτι.

Προς το παρόν είσαι στην είσοδο και το κοιτάς.

Σου φτάνει και μόνο ότι το πήρες.

Και ξαφνικά αρχίζεις να μπαίνεις στα δωμάτια..

Ανοίγεις παράθυρα και βλέπεις την ομορφιά εξω.. βλέπεις ένα υπέροχο κήπο.

Μετά δεν σταματάς…

Άπλα να ξέρεις ότι αυτό το υπέροχο σπίτι με τον τέλειο κήπο χρειάζεται έναν άνθρωπο να το προσέχει .

Θα σταματήσεις μόνο αν ξενερώσεις ,αν κάνεις το λάθος και υπέρ εκτιμήσεις τις δυνατότητες σου .

Αν όμως θες να πας αργά και ήρεμα και χωρίς να πονάς οικονομικά από τα λάθη θα σου πρότεινα τα παρακάτω.

 

Αφού έχεις το ενυδρείο πάρε μια αντίστροφη όσμωση .

Υπάρχουν πολλές ,εγώ θα σου πρότεινα από waterwaves <ψάξε τα παιδιά είναι στην Παλλήνη>

Μετά ψάξε στις αγγελίες για τα παρακάτω

1 Νεκρό βράχο <γενικά από χομπιστες θα το βρεις 2-3 ευρώ το κιλο…παρε 10-15>

2 Αντλίες <διαφορες…θες μια για να σπας το αλατι…μια για το ενυδρείο …μια για όταν χαλάσει η κεντρική>

3 wave maker < ξεκινα με 1 και βλέπεις στην πορεία>

5 ρεφρακτομετρο

6 αλατι <5-10 κιλα>

7 διάφορα τεστ και βακτήρια .

Μέχρι εδώ αυτά φτάνουν για να βάλεις ψαράκια σιγά σιγά.

Βαλε και 2 λεντοταινιες  και ξεκίνα .

Για τα φώτα θα διαβάσεις πολύ και θα αποφασίσεις τι αντέχεις.

Εδώ δεν υπάρχει ταβάνι .

Θα βάλεις Τ5 h led ?

Και από τα 2 ?

Θα σου πω μόνο ότι όταν κάποια στιγμή δεις με μπλε φώτα το πρώτο κοράλλι στο ενυδρείο σου τότε έλα να μου πεις .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για την λεπτομερή απάντηση.

Εγώ πάντως να σου πω ανέκαθεν με "τρόμαζαν" τα θαλασσινά και κυρίως τρόμαζε η τσέπη μου έτσι όπως τα έβλεπα και μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας το ενυδρείο δεν είναι φθηνό χόμπι. Το κατάλαβα κυρίως τώρα που έφτιαξα ένα μικρό φυτεμένο και έχω δώσει περίπου 200 ευρώ μπορεί και παραπάνω. Βέβαια μιλάμε για τα πάντα εκτός από Α/Ο (διοξείδιο,λιπάσματα κ.ο.κ). Σίγουρα κάποιος μπορεί να τα έβρισκε και πιο φθηνά ή στην τελική να τα έκανε και diy αλλά δεν με πειράζει καθόλου γιατί κάθε πρωί ξυπνάω και το χαίρομαι. Αυτό και μόνο μου αρκεί.

Για το θαλασσινό τώρα επειδή μπαίνω σε ξένα χωράφια ξέρεις προσπαθώ να παω όσο πιο σβηστός γίνεται. Δεν εννοώ να υπολειτουργεί το ενυδρείο ή να κόψω βασικό εξοπλισμό αλλά τουλάχιστον τώρα να διαβάσω τι χρειάζεται, μετά να τα βρω και στο τέλος να κάνω έναν προυπολογισμό για να δω τελικά αν με συμφέρει. Βέβαια το κόστος θα πάει /2 αλλά και πάλι σημασία έχει να το βλέπουμε και εμείς και εσείς και να το χαιρόμαστε!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...